Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vreau să cumpăr un HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020
Salutare.Vreau să cumpăr un HDD(1-2tb)și nu știu pe care să-l aleg.Țin să menționez că îl voi folosi pentru a stoca video(pentru editat).Ca și placă de bază am un AsRock B450M Pro4.Ceva recomandări?Mulțumesc anticipat!

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 08.10.2004
ia 2 de 1 tb, mai durabile in timp. pe unu lucrezi, pe unu stochezi cand e gata.

pe ala de lucrezi il schimbi peste cativa ani cand se uzeaza

#3
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020

View Postsmoke, on 04 noiembrie 2023 - 10:06, said:

ia 2 de 1 tb, mai durabile in timp. pe unu lucrezi, pe unu stochezi cand e gata.

pe ala de lucrezi il schimbi peste cativa ani cand se uzeaza

Bună idee! Dar totuși,pe ce firmă să merg?

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Nu mai bine iei ceva SSD NVME? Si e si mult mai rapid...

asta gen: https://www.emag.ro/.../pd/D34X27MBM/?

Edited by LensFlare, 04 November 2023 - 10:15.


#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
SSD daca mai ai unde. Chiar si SATA QLC, nu o sa ai probleme si o sa fie semnificativ mai rapide decat discurile.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Ia-ti SSD ca s-au ieftinit si sunt fiabile.
Vine si BF si e posibil sa apara niscaiva oferte.
HDD-ul e mort. Am eu in dulap vreo 6. Le tin ca sa le arunc candva.
Dai banii degeaba pe un HDD.

Daca il pui intern, ia-ti compatibil cu ce hardware ai. (formfactor, interfata electrica, vezi placa de baza ce suporta)
Daca il pui extern, ia-ti o carcasa si un SSD cat mai de viitor (NVME). Pui SSDul in acea carcasa si ai SSD extern.pe USB.
Sunt si gata facute, dar eu zic ca-i mai bine sa iei separat, pentru viitoare ugrades si combinatii pe care le poti face.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaccip, on 04 noiembrie 2023 - 11:21, said:

HDD-ul e mort. Am eu in dulap vreo 6. Le tin ca sa le arunc candva..
Le scoți magneții din neodim și atârni sculele de ei. Așa am făcut cu vreo 20 HDD sau chiar mai multe.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Eu mi-am luat magneti de pe aliexpress. Nu agat scule ca n-am atelier, dar ii mai folosesc la diverse chestii. Cand i-am luat, i-am luat cu scopul de a le arata copiilor despre electricitate si magnetism. Nu prea i-a interesat cum voiam eu.
:)

Dar sunt mai buni ca aia de pe HDD ca macar au o forma.

#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 08.10.2004
ssd are 2 mari dezavantaje vs hdd, cel putin in momentul de fata
- e mult mai susceptibil la interferente externe care ii pot afecta functionarea si/sau datele.
- mult mai greu de recuperat date daca ai probleme cu ele.
as adauga si pt stocare pe termen lung, daca nu il mai folosesti din cand in cand, un ssd va incepe sa aiba date corupte.

Op are putea sa isi ia un ssd pt editarea de zi cu zi, unde il va ajuta enorm diferenta de performanta, si un HDD pt stocarea pe termen lung.

la ssd - ia samsung
la hdd - WD blue

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Motivul pentru care am trecut la SSD, inca de dinainte de a avea SATA in laptop, a fost ca mi se stricau HDD-urile.
In 3 ani am stricat 2, in principal din cauza socurilor mecanice. Am pierdut date si am facut pe dracu in patru sa-mi pun SSD. Primul SSD a fost de doar vreo 40GB si a costat aproape cat un laptop din cauza ca laptopul nu avea SATA iar SSDurile PATA erau rare si foarte scumpe.
Au trecut . hmm .. peste 15 ani de atunci si acel SSD cred ca mai merge. Cel putin ultima data mergea. Laptopul respectiv nu mai e utilizat, e pe la mama prin vrun dulap, ca nu l-a aruncat.

De atunci am avut poate vreo 10 SSD-uri, din care cateva noname si nu mi s-a stricat niciunul.
E drept ca daca se intampla, nu mai poti recupera datele.
Totodata, si la un HDD daca se defecteaza ceva la placa electronica, ti-ai cam luat adio de la date, unless esti dispus sa platesti pretul unui laptop de top sa le recuperezi. La unele modele se recupereaza schimband placa electronica cu una identica, la altele nu merge decat cu un transplant de eeprom.

Edited by maccip, 04 November 2023 - 13:33.


#11
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020

View PostLensFlare, on 04 noiembrie 2023 - 10:14, said:

Nu mai bine iei ceva SSD NVME? Si e si mult mai rapid...

asta gen: https://www.emag.ro/.../pd/D34X27MBM/?

NVME am deja,iar placa nu suportă mai mult de unul.

View Postsmoke, on 04 noiembrie 2023 - 13:00, said:

ssd are 2 mari dezavantaje vs hdd, cel putin in momentul de fata
- e mult mai susceptibil la interferente externe care ii pot afecta functionarea si/sau datele.
- mult mai greu de recuperat date daca ai probleme cu ele.
as adauga si pt stocare pe termen lung, daca nu il mai folosesti din cand in cand, un ssd va incepe sa aiba date corupte.

Op are putea sa isi ia un ssd pt editarea de zi cu zi, unde il va ajuta enorm diferenta de performanta, si un HDD pt stocarea pe termen lung.

la ssd - ia samsung
la hdd - WD blue
Am găsit Samsung 870 QVO,păreri?

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
hdd pt stocare -> wd red.

#13
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Postmaccip, on 04 noiembrie 2023 - 11:21, said:

HDD-ul e mort. Am eu in dulap vreo 6. Le tin ca sa le arunc candva.

HDD e mort pentru interiorul unui PC, nu în general. Ca toate NAS-urile și soluțiile de stocare încă funcționează bine mersi cu HDD-uri.
In plus, daca era mort, nu se făceau încă investiții și cercetări (vor sa facă HDD-uri comerciale de 50-120TB).

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGamexperto_offi, on 04 noiembrie 2023 - 13:49, said:

Am găsit Samsung 870 QVO,păreri?
Da si nu.
Sa luam pe cel de 1 TB, daca te incadrezi la salvari de pana-n 45 GB atunci va scrie cu viteza +490 MB/s si apoi se reduce la 80 MB/s (mai rau ca un HDD) si o tine asa pana la capat (1 TB). Dureaza vreo 10 min daca nu mai lucrezi cu el sa poata reveni iar la viteza mare (reorganizeaza intern zona cache) altfel tot cu viteza mica. La citire merge bine (500MB/s) indiferent de conditii. Si are o garantie de 360 TBW (il scrii complet 1 TB de 360 ori garantat, restul pana moare e bonus).

Daca activitatea ta e satisfacuta de conditiile de performata atunci il poti cumpara, altfel eu zic sa treci la altul (de ex. Samsung 870 EVO 1 TB - cu 60 lei in plus) si nu mai ai constrangerile respective.

Edited by neagu_laurentiu, 05 November 2023 - 04:14.


#15
Gamexperto_offi

Gamexperto_offi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.10.2020

View Postneagu_laurentiu, on 05 noiembrie 2023 - 04:03, said:

Da si nu.
Sa luam pe cel de 1 TB, daca te incadrezi la salvari de pana-n 45 GB atunci va scrie cu viteza +490 MB/s si apoi se reduce la 80 MB/s (mai rau ca un HDD) si o tine asa pana la capat (1 TB). Dureaza vreo 10 min daca nu mai lucrezi cu el sa poata reveni iar la viteza mare (reorganizeaza intern zona cache) altfel tot cu viteza mica. La citire merge bine (500MB/s) indiferent de conditii. Si are o garantie de 360 TBW (il scrii complet 1 TB de 360 ori garantat, restul pana moare e bonus).

Daca activitatea ta e satisfacuta de conditiile de performata atunci il poti cumpara, altfel eu zic sa treci la altul (de ex. Samsung 870 EVO 1 TB - cu 60 lei in plus) si nu mai ai constrangerile respective.

Mersi de părere!Nu cred că voi face salvări de mai mult de 45gb,deci în cazul ăsta cred că rămân la cel propus de către mine.(sau aștept BF și văd ce preț au atunci)

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Inseamna ca ai putea lua si SU650, are performante mai bune una peste alta fata de acel QVO si e mai mult mai ieftin.

Edited by neagu_laurentiu, 05 November 2023 - 16:56.


#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,448
  • Înscris: 28.09.2008

View PostGamexperto_offi, on 04 noiembrie 2023 - 09:59, said:

Salutare.Vreau să cumpăr un HDD(1-2tb)și nu știu pe care să-l aleg.Țin să menționez că îl voi folosi pentru a stoca video(pentru editat).Ca și placă de bază am un AsRock B450M Pro4.Ceva recomandări?Mulțumesc anticipat!
Daca ramai setat pe hdd e simplu sa alegi pt ca nu ai decat o singura varianta.
Cele mai fiabile hdd-uri sint cele cu tehnologie cmr.
https://www.salvaged...mr-hard-drives/
"Writing Performance – CMR
With constant writing and rewriting, SMR can have cache overflow. Meanwhile, CMR supports large amounts of data transfer at a high speed. If you have to use constantly your drive or need to change data and access it fast, CMR is then your best choice."

La 1Tb ai de ales intre WD si Toshiba. Deci ramane WD ca sunt mai fiabile.
De 2 Tb nu cred ca gasesti wd sau seagate cu cmr. E posibil Toshiba sa aiba hdd de 2 tb cu cmr.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Are Toshiba dar si WD la 2 TB si CMR. Sunt doua serii mai noi, Blue de exemplu, ce se incadreaza: WD20EARZ respectiv WD20EZRZ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate