Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Recomandare soft facturare free, integrat cu e-factura

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Salutare, puteti sa-mi recomandati un soft de facturare gratuit care sa aiba integrare cu e-factura (obligatorie de la 01.01.2024)?
Emit un numar redus de facturi, cam una pe luna.

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 18.08.2021
SmartBill, din ce stiu de la contabila trimite si in SPV - Spatiul Privat Virtual.
https://cloud.smartb...h/login/?next=/
Intri, iti faci cont si te edifici daca e ce iti trebuie

#3
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
SmartBill e cu plata, doar perioada de proba (30 zile) e gratis.
Din cautari pe net, am gasit gratis si integrat cu e-factura doar 2invoice punct ro, free pentru max. 10 facturi/luna (pentru mine e suficient). Il foloseste cineva, e ok? Mai sunt si altele?

Edited by l_dan, 01 November 2023 - 10:16.


#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,720
  • Înscris: 21.03.2020
Toata lumea care factureaza trebuie sa-si ia Token cu semnatura digitala...

pe langa programul de facturare.

Firma de Conta nu va face voua facturi.

#5
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Factura emisa de softul de facturare se integreaza cu SPV-ul contabilei care are si semnatura electronica, partea asta e rezolvata.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,055
  • Înscris: 26.11.2001
oblio.eu

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Oblio e gratuit 1 an, apoi cu plata.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,720
  • Înscris: 21.03.2020

 l_dan, on 01 noiembrie 2023 - 10:36, said:

Factura emisa de softul de facturare se integreaza cu SPV-ul contabilei care are si semnatura electronica, partea asta e rezolvata.
SPVul contabilei nu functioneaza decat daca e tokenul conectat si contabila este logata pe firma respectiva... Crezi ca o firma de conta sta dupa tine cand vrei tu sa facturezi sa se logheze mereu cand suni tu sau cum?
Daca ai contabila angajata 8 ore la tine la firma aia se poate...

PS - un contabil angajat 8 ore costa de te zvanta - punem pariu ca o sa cersesti semnatura digitala de la firmele securistilor? Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 01 November 2023 - 10:44.


#9
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Ti-am spus ca problema asta e rezolvata, am discutat deja cu contabila, nu asta intreb pe forum. Daca ai o recomandare ontopic, te rog sa o postezi!

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,720
  • Înscris: 21.03.2020
Mai bine discuti cu un ITst... Contabilii saracii isi prind si asa urechile.
De aia nici nu ti-a recomandat contabila vreun soft ca habar nu are ce inseamna integrarea aia de fapt :)

#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Daca emiti putine facturi, si doar atat te intereseaza, poi incerca fgo.ro. Pentru facturare e gratis, dar are si multe functii care s-ar putea sa te intereseze pe parcurs cu abonament. In plus se pot exporta facturile usor in Saga, ceea ce este un mare bonus, pentru ca este un program conta foarte raspandit pentru imm-uri.

#12
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
fgo mi-a recomandat si contabila, dar in varianta free nu permite intergrarea cu e-factura.

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 25.10.2007
Poate Saga suporta e factura, nu stiu,
Dar, pe de alta parte, din cate vad SmartBill te costa 4eur pe luna. Adauga pretul asta la facturile tale si asta e. La fel cum tu muncesti pe bani la fel si softurile alea de conta costa bani sa le dezvolti si sa le mentii.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,720
  • Înscris: 21.03.2020

 l_dan, on 01 noiembrie 2023 - 10:55, said:

fgo mi-a recomandat si contabila, dar in varianta free nu permite intergrarea cu e-factura.
Costa 15 lei pe luna... daca tot vrea contabila sa-si puna pielea in bat si sa-ti ofere semnatura ei tie. In plus de cate ori sistemul SPV pica/se deconecteaza o sa trebuiasca sa reinregistreze semnatura ei in program. Automat la 3 luni oricum va trebui sa faci asta.
O semnatura digitala costa cam 100 de lei pe an si poti accesa singur SPV daca ai o factura doua pe luna...

Edited by GlCA_Contras, 01 November 2023 - 11:10.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,149
  • Înscris: 22.05.2003
Eu folosesc FGO.ro = saga software, dar nu e free.

Pentru e-factura ai nevoie de semnatura calificata ca PF, iar aceasta trebuie inregistrata la ANAF
https://www.fgo.ro/a...cauta=e-factura

Trebuie ca intai semnatura ta sa fie asociata contului ANAF si aia se face doar fizic...

https://static.anaf....pe_depunere.htm

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,720
  • Înscris: 21.03.2020
Contabila ti-a dat semnatura ei sa o integrezi in FGO?

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Înainte de a căuta un soft de facturare gratuit ar fi util să ne întrebăm de ce trebuie folosită variantă digitală a facturii.
Pentru un anumit număr de operaţiuni erau foarte bune şi utile facturile fizice, tipărite pe hârtie. Acelaşi lucru este valabil şi pentru chitanţe.

La începutul anilor 2000 au început să impună casele de marcat fiscale, cu role şi memorii şi Z-uri la sfârşit de zi.
Acum lucrurile s-au complicat şi mai mult, a apărut x-factura, semnătura digitală şi nevoia de un departament IT dedicat pentru ele.
Actul comercial a devenit mai puţin important decât birocraţia necesară pentru a exista în economia românească.

Un soft free nu ştiu cât de mult ar scădea din povara birocratică provocată de noul lanţ de îndatoriri.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,720
  • Înscris: 21.03.2020
Cica nu mai face cetateanu evaziune. Mai simplu e sa renunti la firma/PFA si sa te angajezi la stat si frecat menta....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate