Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Cafea măcinată de toată jena

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Ce naiba se întâmplă cu cafeaua măcinată care se vinde în România?

Cum naiba depistez cantitatea de rumeguș sau ce naiba pun ăștia ca umplutură în cafea?

Nu e prima dată când mă simt țepuit, e vorba despre mărci consacrate și nu cred că sunt contrafăcute, pur și simplu e bătaie de joc diferența care există față de cafeaua de afară.
Când deschideam pachetul mă îmbăta efectiv mirosul de cafea, acum când bagi nasul descoperi doar o vagă idee de iz de cafea.

Există vreo modalitate de măsurare a cantității reale de cafea din pachet, dozimetru ceva, sau sunt firme ce prestează astfel de servicii de evaluare, cu analize comparative? Nici nu mai pomenesc de reclamație ca să-i ardă pe nesimțiți, de fapt cred că sunt de neatins la puterea lor financiară, mârlănie la maxim!

#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 29.10.2017
Asa imi pare si mie ca sunt umflate cu surogate.
Incearca astea doua tchibo exclusive light roast si medium roast sunt la 41 de lei 500g la carrefour
https://www.kfea.ro/...d1197b6d270.png
https://lcdn.altex.r..._1_25447d79.jpg

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Încearcă Mehmet Efendi, e foarte ok. 27 lei/250 g în Lidl sau pe saveo.ro
Sau cumpara cafea boabe, ia-ți o rasnita și iti rasnesti singur cafeaua.

#4
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Întrebarea e dacă îi mai controlează cineva pe ăștia la ceea ce vând, știu de frica autorităților sau li se fâlfâie?
Ce amenzi sunt pentru astfel de contrafaceri?
Cine ne protejează de lăcomia ăstora?
Nu suntem porcii Europei.

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

 ManelistDeSuccesMaxim, on 24 octombrie 2023 - 07:48, said:

Ce naiba se întâmplă cu cafeaua măcinată care se vinde în România?

Cum naiba depistez cantitatea de rumeguș sau ce naiba pun ăștia ca umplutură în cafea?

Nu e prima dată când mă simt țepuit, e vorba despre mărci consacrate și nu cred că sunt contrafăcute, pur și simplu e bătaie de joc diferența care există față de cafeaua de afară.
Când deschideam pachetul mă îmbăta efectiv mirosul de cafea, acum când bagi nasul descoperi doar o vagă idee de iz de cafea.

Există vreo modalitate de măsurare a cantității reale de cafea din pachet, dozimetru ceva, sau sunt firme ce prestează astfel de servicii de evaluare, cu analize comparative? Nici nu mai pomenesc de reclamație ca să-i ardă pe nesimțiți, de fapt cred că sunt de neatins la puterea lor financiară, mârlănie la maxim!
Garantat nu este rumegus.Altfel ar fi plutit deasupra in ceasca de cafea.
Mai repede praf de caramida.....

Edited by MKdens24kw, 24 October 2023 - 08:07.


#6
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

 corinadaniela, on 24 octombrie 2023 - 07:59, said:

Sau cumpara cafea boabe, ia-ți o rasnita și iti rasnesti singur cafeaua.

Si eu iti recomand cafea boabe + rasnita de cafea. Au la lidl in oferta o rasnita pana in 40 de lei.

https://www.lidl.ro/...w/flyer/page/26
Ultimul pachet de cafea cumparat este Dallmayr Home Barista Crema Dolce la 1 kg. Miroase placut dupa macinare, iar de macinat macin pt 2-3 zile.

#7
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Unde pot face o analiză la cafeaua pe care am cumpărat-o?
Mai iau un pachet sigilat din supermarchet și apoi cumpăr unul la fel din străinătate ca să văd diferența, pentru știința mea.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Pentru stiinta ta, nu seamana produsele noastre cu cele vandute in Vest. Am cumparat produse din LIDL in Tenerife, nu au nicio treaba cu ce e la noi.
Diferenta ca de la cer la pamanat la un corn cu unt de acolo, si la un corn cu unt de-al nostru.
Cert este ca, calitatea produselor scade pe zi ce trece. In LIDL aveau pateu Pikok cu 40% ficat de pui. Nu mai exista de vreo 3 luni.
In schimb sunt marci romanesti, cu 16-20% pateu. Niste porcarii...

Edited by 2Unlimited, 24 October 2023 - 08:15.


#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Si proaste si mai scumpe ca in west.
Sintagma : "sa incurajam economia romaneasca cumparand produse autohtone"....Sunt de acord pana vad ca vrei , ca patron, sa te capatuiesti pe banii mei vanzandu-mi rahaturi.

Edited by MKdens24kw, 24 October 2023 - 08:18.


#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Eu nu beau cafea. Insa beau Fanta adusa din Germania la un magazin de cartier.
Gustul e diferit. La cola nu prea am sesizat diferenta, cam seamana.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 24 October 2023 - 08:21.


#11
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 ManelistDeSuccesMaxim, on 24 octombrie 2023 - 08:09, said:

Unde pot face o analiză la cafeaua pe care am cumpărat-o?
Mai iau un pachet sigilat din supermarchet și apoi cumpăr unul la fel din străinătate ca să văd diferența, pentru știința mea.
Ia legatura cu un laborator de analize alimentare sa afli daca fac analize comparate, poate ai noroc.

(nu am legatura cu laboratorul enuntat, e doar de exemplu).

#12
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
https://newsweek.ro/...ce-marci-vorbim
ca tot vorbim de analiza cafea

Edited by MKdens24kw, 24 October 2023 - 08:22.


#13
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Poti sa intrebi si la Almaro Med daca testeaza si cafea.

#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Alege sa cumperi de la Hedone, Origo, Claro, Guido, Sarkis, Florescu, Papa Jacques, etc.. Ordinea e aleatorie.

Nu cred ca baga rumegus, naut sau alte bazaconii, dar nici soiurile cele mai bune de cafea. In plus, dupa prajire, cafeaua mai este inca "proaspata" cam 3-4 saptamani. Nu devine improprie consumului dupa, dar nici nu mai are acelasi gust.

In afara, in supermarket, se vinde aceeasi posirca ca si la noi, indiferent la vorbim de Illy, Lavazza, Julius Meinl sau mai stiu eu ce marca.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,594
  • Înscris: 30.08.2017
Daca aveti prajitorii in oras, mergeti acolo, cereti sa va macine ei cafeaua si iesiti mult mai bine decat cu orice cafea din comert. Pentru ca orice cafea proaspat prajita este mai buna decat una prajita acum 6 luni.

 bogdan_o, on 24 octombrie 2023 - 08:40, said:

Salut
Alege sa cumperi de la Hedone, Origo, Claro, Guido, Sarkis, Florescu, Papa Jacques, etc.. Ordinea e aleatorie.

Eu sunt client Sarkis de cativa ani, nimic de reprosat. Insa trebuie sa mentionam faptul ca e cam 150 lei/kg, mult peste cat dai pe un Tschibo sau Jakobs, de exemplu. Dar daca compari cu o cafea la 25 lei 250 de grame, cum sunt sortimentele de top din comert, merita din plin cei 50 de lei in plus.
Am luat si de la Origo, tot la fel, foarte buna, dar cam scumpa, la fel si Florescu, insa asta o prajeste excesiv de mult.

Edited by george_alexandru, 24 October 2023 - 08:49.


#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

 ManelistDeSuccesMaxim, on 24 octombrie 2023 - 08:05, said:

Nu suntem porcii Europei.
Nuuu... Bulgarii!

#17
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016
Poate este vorba de cafea veche. Se mai duc aroma & gustul cu trecerea timpului la astea ambalate.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 ManelistDeSuccesMaxim, on 24 octombrie 2023 - 07:48, said:

...Când deschideam pachetul mă îmbăta efectiv mirosul de cafea, acum când bagi nasul descoperi doar o vagă idee de iz de cafea.
Poate nu ar strica un control medical.
La serviciu sefii cumpara doar "posirca" Jacobs pachet verde, dar cand il deschid miroase toata bucataria. Iar mirosul se mentine pe tot parcursul cat e cafea in recipientul dedicat.

Dar daca esti foarte pretentios, poti cauta prin oras cafenele care prajesc si macina pe loc cafeaua. E mai scumpa, dar sigur vei simti diferenta. Pe langa asta, cel putin la ce am vazut eu, au uneori si 15-20 de sortimente diferite in functie de zona de provenienta si compozitia cafelei sau a solului in care a crescut.

 Manasu, on 24 octombrie 2023 - 08:47, said:

Poate este vorba de cafea veche. Se mai duc aroma & gustul cu trecerea timpului la astea ambalate.
Posibil si asta. De aia tot timpul e mai bine sa iei de unde au rulaj constant, gen hypermarket, daca e vorba de cafea gasita in orice magazin.

Edited by Hider141, 24 October 2023 - 08:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate