Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

antena Sirio performer P600 vs Avanti Cento

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
A folosit careva cele doua antene ca sa poata face o comparatie cat mai reala intre ele?
Acum am Avanti Cento, montat pe suport portbagaj. Parca as trece la P600, dar nu stiu daca as simti o imbunatatire a receptiei...Stiu ca lungimea spicului conteaza dar vreau sa ma limitez undeva la 1,2m - 1,45m lungime ...Am si MW 4000 , midland ml 145 dar nu le mai folosesc datorita lungimii acestora. Asadar as dori o antena  sub 1,5m.
Comparate fizic, cele doua sunt aproape identice pe hartie, singura diferenta fiind cei max 1000w (teoretic) cu care poti da in Sirio p600 (nu va fi cazul).
Asadar, Avanti are120cm (110ron) vs Sirio P 600 125cm (210ron)
Pareri pro si contra .Multumesc.

Edited by ascu, 17 October 2023 - 23:30.


#2
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Depinde si de statie, eu am Avanti Volo de 130 cm , President ML145 , MW 4000, Sirio ML145.. cea mai " muta" e Volo dar e mult sub MW4000 la sensibilitate. Ca ideie cele cu arc sunt mai "sensibile" dar si cu multi paraziti.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,882
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am constatat ca aceiasi antena pusa pe statii diferite are un comportament total diferit. Pe una e galagioasa cand treci pe langa firele de inalta tensiune si pe cealalta statie e complet linistita. Statiile sunt de tip micro fara filtre suplimentare dar producatori diferiti. 5cm diferenta la firul antenei nu inseamna nimic. Diferenta o face calitatea materialelor, asamblarii si al reglajelor. La fel si cu statiile. Ramai cu antena pe care o ai acum daca performeaza bine.

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
MW 4000 e cea mai buna!Ramai pe aia! E si maleabila!

#5
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Știu că MW 4000 e top dar mă încurcă rău de tot lungimea, la fel și Midland ml 145 de 1.6m stă în garaj lângă mw4000.  Citisem o părere a unui utilizator de Avanti Forte (1.7m) care a trecut la antena mai scurtă,Sirio turbo 2000 (1.45m) că această din urmă este mult peste forte.... Așadar, este posibil ca anumite stații sa lucreze mai bine sau mai puțin bine cu anumite antene...

#6
d0ct0ru

d0ct0ru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.01.2012

View Postascu, on 18 octombrie 2023 - 15:30, said:

Știu că MW 4000 e top dar mă încurcă rău de tot lungimea, la fel și Midland ml 145 de 1.6m stă în garaj lângă mw4000.  Citisem o părere a unui utilizator de Avanti Forte (1.7m) care a trecut la antena mai scurtă,Sirio turbo 2000 (1.45m) că această din urmă este mult peste forte.... Așadar, este posibil ca anumite stații sa lucreze mai bine sau mai puțin bine cu anumite antene...

Salutare,
Daca folosesti doar statie fara amplificator ca sa te intereseze puterea suportata de antena ramai pe Avanti Cento.
In general antenele cu bobina in suportul de prindere pe caroserie au ceva probleme de contact la masa (Sirio P600/P800/5000) testat la puteri de peste 300W FM, la pana in 100W probabil nesesizabil.
Regula la antene e cu cat mai lungi cu atat mai bune.
Eu dupa foarte multe antene testate am ramas la Avanti Forte care functioneaza fara probleme la peste 300W.
Daca vrei ceva mai scurt la puteri mari poti incerca Avanti Italo.

#7
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Nu folosesc aplif. Vroiam doar sa incerc altceva mai inalta decat cento dar nu mai mare de 1.5m. Folosesc suport prins pe marginea capotei portbagajului dar cu cablu rg 174 (rg58 s-a deteriorat repede ).

#8
d0ct0ru

d0ct0ru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.01.2012

View Postascu, on 24 octombrie 2023 - 21:00, said:

Nu folosesc aplif. Vroiam doar sa incerc altceva mai inalta decat cento dar nu mai mare de 1.5m. Folosesc suport prins pe marginea capotei portbagajului dar cu cablu rg 174 (rg58 s-a deteriorat repede ).
Daca nu folosesti amplificatoare poti cauta ceva cat mai discret in lungimea in care vrei sa te incadrezi, recomand antene fara bobina la masa, sun putin mai largi in banda.
Daca vrei sa mergi pe materiale mai calitative un Sirio Titanium 1500, daca nu un Farun Far 1500. Ca si performante vor fi aproximativ identice, ca si calitate a materialelor si finisajelor va fi diferenta sesizabila.

Edited by d0ct0ru, 24 October 2023 - 21:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate