Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Orange vs Orange Romania Communications

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
bogdan_vbm

bogdan_vbm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2011
Salutare,
Poate sa imi spuna cineva daca sunt diferente tehnice intre Orange normal si Orange Romania Communications? Ma refer la semnal, calitate internetului 4G/5G, serviciile HD Voice, VoLTE etc.
Tocmai ce am facut o “portare” de la Orange la Orange Romania Communications, nestiind ca sunt doua lucruri diferite si mi se pare ca semnalul si viteza la internet e total alta. Din acelasi loc.


#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,290
  • Înscris: 27.10.2007
Orange Romania Communications (ORO) sunt fostul Telekom fix. cand i-a achizitionat Orange, Telekom fix avea si telefonie mobila asociata unor conturi de telefon fix,  care acum au trecut la ORO. nu inteleg de ce mai fac abonamente noi pe ORO, chiar nu inteleg.
Personal, dupa cateva intercatiuni cu ei, mi se pare ca ORO e fix aceeasi varza care era la Romtelekom, dar ca acum iti spun in fata: nu stim, nu putem, nu suntem tocmai Orange...

Edited by strongsss, 12 October 2023 - 13:17.


#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
Ti se pare. sunt aceeasi mancare de peste

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Nu ti se pare, chiar asa si este. OROC este divizia care a preluat Telekom si lucreaza cu infrastructura respectiva in plus au primit de la Orange si ceva acces la reteaua de telefonie mobila. Spre exemplu OROC nu ofera serviciul esim.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,398
  • Înscris: 01.12.2001

 strongsss, on 12 octombrie 2023 - 13:16, said:

Orange Romania Communications (ORO) sunt fostul Telekom fix....
E OROC

#6
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

 dorin_2k, on 12 octombrie 2023 - 13:53, said:

E OROC

Exact, ORO e Orange Romania

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 strongsss, on 12 octombrie 2023 - 13:16, said:

Personal, dupa cateva intercatiuni cu ei, mi se pare ca ORO e fix aceeasi varza care era la Romtelekom, dar ca acum iti spun in fata: nu stim, nu putem, nu suntem tocmai Orange...
OROC - cu C in coada - sunt mai varza decat cand erau Telekom.
Orange i-a preluat si nu a mai investit nimic.
La servici am stat aproape o luna fara telefoane fixe - in Ilfov.
Acasa se fac doua saptamani de cand tot blocul nu mai are telefoane fixe - in centrul Bucurestiului...

#8
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
OROC la telefonia mobila folosește infrastructura Orange. Nu au relee separate pentru mobil.

Practic sunt un fel de MNVO peste Orange.

In teorie ar trebui sa mearga la fel,viteza si acoperire ca si Orange.

Edited by scorpyo, 12 October 2023 - 14:51.


#9
bogdan_vbm

bogdan_vbm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2011

 scorpyo, on 12 octombrie 2023 - 14:50, said:

OROC la telefonia mobila folosește infrastructura Orange. Nu au relee separate pentru mobil.

Practic sunt un fel de MNVO peste Orange.

In teorie ar trebui sa mearga la fel,viteza si acoperire ca si Orange.

Totusi inteleg ca OROC nu e Orange. Corect?

Edited by bogdan_vbm, 12 October 2023 - 15:25.


#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Ca brand e același lucru. Sunt 2 firme diferite, pe infrastructuri diferite la fix. La mobil, cred că e cam același lucru ca infrastructură.

#11
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

 scorpyo, on 12 octombrie 2023 - 14:50, said:

OROC la telefonia mobila folosește infrastructura Orange. Nu au relee separate pentru mobil.

Practic sunt un fel de MNVO peste Orange.

In teorie ar trebui sa mearga la fel,viteza si acoperire ca si Orange.

Eu stiu ca OROC ar fi un fel de MVNO peste infrastructura mobila a Telekom.
Si doar in anumite zone, in care cei de la Orange au reusit sa interconecteze retelele, se foloseste infrastructura ORO.

De aici si diferentele de viteza si acoperire pe care le observa unii utilizatori.

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
la mobil e alt semnal la oroc fata de oro, lipsa semnal in foarte multe zone, eu m-am mutat pe yoxo care e reteaua orange si am scapat de probleme total

#13
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

 anndrei86, on 12 octombrie 2023 - 15:42, said:

Eu stiu ca OROC ar fi un fel de MVNO peste infrastructura mobila a Telekom.
Si doar in anumite zone, in care cei de la Orange au reusit sa interconecteze retelele, se foloseste infrastructura ORO.

De aici si diferentele de viteza si acoperire pe care le observa unii utilizatori.

Nu cred asa ceva. Au mutat abonatii pe reteaua orange de pe cea Telekom. Poate MVNO cu vechile cartele SIM Telekom pe reteaua Orange. Daca ar sta pe Telekom ar trebui sa le plateasca niste banuti.

 xcit, on 12 octombrie 2023 - 18:37, said:

la mobil e alt semnal la oroc fata de oro

Cum sa fie alt semnal daca tot la Orange (226 10) se conecteaza? Nu stiu cum e cu 5G-ul, dar la 2G-3G-4G ar trebui sa fie acelasi semnal.

Edited by ovtd, 12 October 2023 - 18:52.


#14
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Chiar daca este aceeasi retea, nu ai aceleasi servicii in spate.
Contul online este mult limitat, ESIM nu primesti daca te-ai portat in OROC, Numbershare nu exista....

Eu am luat teapa si am ajuns pe OROC fara sa stiu, facand cerere de portare online, accesand o oferta exclusiv online de pe site-ul orange.ro.
Dupa multe certuri si scandal, m-am portat pe DIGI pentru ca intre OROC si ORO nu te poti muta nicicum; ei le vad ca doua companii diferite.
O mizerie suprema! Cititi bine contractul inainte.

#15
bogdan_vbm

bogdan_vbm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.03.2011
Sa va spun punctual problemele intampinate de mine.

1. Nu am VoLTE
2. Nu pot da sms sa platesc parcarea.
3. Semnalul parca nu mai are aceeasi stabilitate. Desi se conecteaza tot la acelasi server. Aici nu-mi dau seama 100% inca.

Lucruri pe care le aveam inainte de portarea la OROC.
Asta am descoperit eu intr-o zi. Posibil sa mai fie si altele.

#16
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006

 ovtd, on 12 octombrie 2023 - 18:51, said:

Cum sa fie alt semnal daca tot la Orange (226 10) se conecteaza? Nu stiu cum e cu 5G-ul, dar la 2G-3G-4G ar trebui sa fie acelasi semnal.
asa cum iti spun eu, am lucrat 30 de ani la telecoi....deci asculta ce zic ca stiu bine manevrele, telecoi e pe reteaua lor, orange pe orange, nu conteaza ce vezi tu ca se conecteaza, aia e scamatorie cu talent, am prieteni care eu telekom si canci semnal, eu scot tel si le arat semnal full in boxa, in lift....ei nu au...si tot orange scrie ca e ;)

#17
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007

 xcit, on 12 octombrie 2023 - 20:58, said:


asa cum iti spun eu, am lucrat 30 de ani la telecoi....deci asculta ce zic ca stiu bine manevrele, telecoi e pe reteaua lor, orange pe orange, nu conteaza ce vezi tu ca se conecteaza, aia e scamatorie cu talent, am prieteni care eu telekom si canci semnal, eu scot tel si le arat semnal full in boxa, in lift....ei nu au...si tot orange scrie ca e ;)
se vede ca ai lucrat. Asa si femeia de servici poate zice ca a lucrat la o firma it.

Edited by polar006140, 15 October 2023 - 12:19.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 xcit, on 12 octombrie 2023 - 20:58, said:


asa cum iti spun eu, am lucrat 30 de ani la telecoi....deci asculta ce zic ca stiu bine manevrele, telecoi e pe reteaua lor, orange pe orange, nu conteaza ce vezi tu ca se conecteaza, aia e scamatorie cu talent, am prieteni care eu telekom si canci semnal, eu scot tel si le arat semnal full in boxa, in lift....ei nu au...si tot orange scrie ca e ;)

Ai lucrat 30 ani si tot pe lângă domeniu ești... doar convingeri puternice.

Edited by MembruAnonim, 16 October 2023 - 07:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate