Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

50 bani - O moneda pe cale de disparitie.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Cezcarino

Cezcarino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.03.2007

View PostFreeThinker, on 05 octombrie 2023 - 17:01, said:

Păi, cu cât vinzi kilu'? Că sunt unii care au nevoie...

La vreo 6 grame moneda parcă, să fie vreo 85 lei kilu, așa, rotunjit Posted Image

Edited by Cezcarino, 05 October 2023 - 19:49.


#38
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am sa incerc sa replic tuturor ideilor in acest post pentru ca din pacate am incercat deja toate variantele.

1. BNR nu furnizeaza moneda direct catre persoane fizice sau juridice. Ei lucreaza exclusiv cu bancile comerciale. Acestea din urma nu doresc sa furnizeze din diferite motive pe care le invoca. (motivele sunt diferite de la banca la banca insa rezultatul e acelasi: nu furnizeaza moneda.

2. Automatele de la Kaufland, Selgross, etc care dau bonuri valorice pt a culege moneda tocmai de aceea au fost cumparate: pentru ca acele hipermarketuri sa aiba moneda sa dea rest la case.

3. Investitia in plata cu cardul nu este sustenabila pe scara larga acum din motive ce tin de costuri in aparate, abonamente lunare, comisione, etc.  Am incercat totusi iar consumatorii inca nu stiu sa foloseasca cardul, nu doresc din diverse motive subiective, etc.

4. Firmele de vending (automate de tot felul) se confrunta cu aceiasi problema a crizei de moneda care este la nivel national, avand in vedere ca acestea au cashflow negativ pe moneda. Adica mai multa lume primeste rest in monede decat baga moneda in automat pentru a plati.

5. Ma intereseaza o suma consistenta de genul 100.000 lei pentru care sunt dispus sa platesc comision daca este cineva care detine aceasta cantitate de moneda si este dispusa sa o schimbe.

Tocmai am aflat dintr-o sursa credibla ca la universitatea de la noi din oras nu se vor mai accepta deloc plati cash. Doar cu cardul.
Anul trecut cand mi-a spus cineva ca "se doreste" renuntarea la banii cash m-a pufnit rasul si am blamat afirmatia crezand ca e inca una din zecile de teorii conspirationiste. Acum nu stiu ce sa mai cred.

#39
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

View Postcorinadaniela, on 05 octombrie 2023 - 13:20, said:

Discuta la magazinele Kaufland, acolo exista acele aparate în care introduci monezi pentru a primi un bon valoric cu care poți face cumpărături în magazin.
Întreabă dacă exista posibilitatea sa te ajute cu fise de 50 bani.
O alta idee ar fi sa iei legătura cu cei care detin/administrează /colectează încasări de la tonomatele acelea tip glob transparent, în care sunt mingiuțe, figurine sau alte jucării care ii atrag pe copii - aceste tonomate sau cum s-or numi funcționează cu fise de 50 bani. Unele sunt/erau instalate chiar în holul de intrare la Kaufland.
Alte chestii care funcționează cu 50 bani sunt automatele de bilete de călătorie, încearcă la casieria firmei de transport public local (dacă ai automate de bilete în localitatea ta).
Automatele de cafea funcționează cu 50 bani, deci ai putea lua legătura cu firma care face intretinerea/aprovizionarea acestora sau discuți direct cu agentul respectiv, dacă-l găsești "în acțiune".
Dacă nu găsești și nu găsești, încearcă varianta sa oferi clienților un "ceva" de 50 de bani în loc de rest (o bomboana ambalata, o pastila de guma de mestecat ambalata individual).
Foarte bune ideile tale insa le-am incercat deja. Cei care au afacerile cu jucarii la 50 de bani iau moneda din aparate si o dau inapoi locatiei unde sunt amplasate, in general magazine, pentru a fi repusa in circulatie .
TPL am incercat insa au sume foarte mici. Aceiasi problema: nu au pentru ei suficient sa dea rest.
Sa ofer "ceva" clientilor in loc de rest este ilegal (si imoral) deci nu imi permit sa recurg la o astfel de solutie.

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Explicația e simplă, cum zicea și un coleg, la monede valorează mai mult metalul din ele, deși este ilegal acestea încep să fie colectate pentru metal. Nu există soluție la asta, aceeași problemă o au până și americanii.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postfiziflash, on 05 octombrie 2023 - 21:53, said:

Sa ofer "ceva" clientilor in loc de rest este ilegal (si imoral) deci nu imi permit sa recurg la o astfel de solutie.
Mai e o solutie - scazi sau maresti pretul ca sa fie rotund si gata. Problema dispare.
Apar insa altele..

#42
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 01.11.2006

View Postbenis, on 05 octombrie 2023 - 13:20, said:

Eu nu știu ce automate mai folosesc monezi, nu am mai văzut de multă vreme așa ceva.
Cele ptr. bilete TPL.

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Într-o zi am primit de la o casă self-check de la "Kaufland" multe monede de 50 de Bani... dacă era acum foarte mulţi ani, ziceai că aş fi jefuit un telefon public.   :bigwhitegrin:
Bonurile alea valorice nu sunt cumva doar pentru anumite produse?   :nonobad:

#44
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Când schimbi monezi, nu, este un bon cu valoarea sumei schimbate și îl folosești la casa de marcat pentru achitarea parțială a cumpărăturilor.
Cele pentru anumite produse (reduceri fata de prețul afișat la raft) sunt pentru reciclarea a 3 ambalaje de plastic de la produse de curățenie, cosmetice, detergenți. Găsești detalii în catalogul Kaufland.

#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdjl, on 06 octombrie 2023 - 12:32, said:

... doar pentru anumite produse?  
Nicicum, primești un card, practic ai banii ca pe orice alt card.

#46
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 07.02.2011

View Postjmek4you, on 05 octombrie 2023 - 13:14, said:


Cat oferi pe moneda ?

Am un borcan de 800g plin de monede de 50bani.
- le dai o gaura si le vinzi ca saibe.

#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
524 g. greutate monezi de 50 bani  😋

#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

View Postthomasdivx, on 06 octombrie 2023 - 11:33, said:

Cele ptr. bilete TPL.

Hmm, ok, a trebuie să caut pe net să mă prind ce sunt alea :)

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcrisstonne, on 07 octombrie 2023 - 17:49, said:

524 g. greutate monezi de 50 bani  😋
Ali" miele"  😉

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate