Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Am Parcat București

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mona-costea

mona-costea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2023
Bună seara.

Pe data de 19 august am primit o amenda cum că am parcat neregulamentar, pe trotuar, pe Calea Victoriei, în zona Sălii palatului.
Înștiințarea a ajuns abia astăzi, 28 septembrie, acasă la mama mea, în calitate de proprietar al mașinii.

Întâmplarea face că mașina mi-a fost tractată pe trotuar fără acordul sau înștiințarea mea. În zonă se desfășura Etapa a 5-a din cadrul Campionatului Național de Karting Electric.
Nu au existat semne, vizibile sau nu, cum că parcarea ar urma sa fie închisă în acel weekend. Așadar, am plătit parcarea prin intermediul aplicației 'Am parcat' pentru tot weekendul.
Am realizat abia duminică dimineață ce se întâmplase în momentul în care am vrut sa părăsesc parcarea. A trebuit să aștept în jur de o oră până când concurenții au avut pauza pentru a putea pleca.
Nu am avut nicio înștiințare în parbriz cum că aș fi primit amendă. Am aflat abia astăzi.

Cum aș putea să contestez amenda online având în vedere că nu mă aflu în țară și nu ma pot prezenta la sediul poliției?


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,149
  • Înscris: 22.05.2003
Contestare online in Romania? Sorry...

Accesul la justitia din Romania este foarte complex si mirific.

Iti recomand ca pentru o viata linistita sa platesti amenda si sa uiti de incident, oricat de frustranta e situatia.

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Ai primit amendă, sau invitație să te duci la poliție să le dai datele?
Dacă e invitație, mergi la poliție și explică frumos problema, e posibil să scapi cu avertisment.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,391
  • Înscris: 01.12.2001
Proprietarul mașinii rezolva. El trebuie să declare ce și cum. Însă sigur ai dovada platii. O prezintă și gata.
Nu vinde direct amenda la proprietar. Doar notificare de comunicare date sofer.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Acu' multi ani in urma:

gasesc pe parbriz un pliculetz de ala cu amenda de parcare. Ma uit la el, vad ca numarul de la masina e gresit (o litera), zic ca nu e pentru mine si il arunc. Trec luni de zile si ma trezesc cu somatie ca n-am platit amenda. Ma duc la Administratia parcarilor, le zic ca nu e masina mea, le arat SMS-ul de confirmare de pe telefon si primesc raspuns ca nu-i intereseaza SMS, cauta ei in computer.  Dupa cautare si discutii mi se da dreptate, pot pleca linistit acasa, totul e OK. Dupa circa o luna, iar primesc citatie. Iar ma duc. Ceva de genul: "ah, am uitat, mai este un computer, in ala n-am operat". Noh, opereaza si da-mi pace. Aiurea, peste o luna iarasi citatie. Si-au cerut scuze, ca nu-s ce incurcatura a fost. Am zis OK, am luat PV-ul in care se spunea ca nu am probleme si l-am pus sa-l semneze si sa-l stampileze cu motivatia ca daca mai primesc ceva ii dau in judecata. Si asa s-a incheiat pusul pe drumuri.

OP, de ce iti zic asta? Ori esti inarmat cu mult timp si rabdare, ori platesti dreaq amenda si-ti vezi de viata. Ast e minunatul sistem in care traim.

Edited by iladi, 29 September 2023 - 06:59.


#6
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 abancor, on 29 septembrie 2023 - 06:24, said:

Ai primit amendă, sau invitație să te duci la poliție să le dai datele?
Dacă e invitație, mergi la poliție și explică frumos problema, e posibil să scapi cu avertisment.
Pai zice asa:
"Bună seara.
Pe data de 19 august am primit o amenda cum că am parcat neregulamentar, pe trotuar, pe Calea Victoriei, în zona Sălii palatului.
Înștiințarea a ajuns abia astăzi, 28 septembrie, acasă la mama mea, în calitate de proprietar al mașinii."

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 mona-costea, on 29 septembrie 2023 - 00:04, said:

Bună seara.

Pe data de 19 august am primit o amenda cum că am parcat neregulamentar, pe trotuar, pe Calea Victoriei, în zona Sălii palatului.
Înștiințarea a ajuns abia astăzi, 28 septembrie, acasă la mama mea, în calitate de proprietar al mașinii.

Întâmplarea face că mașina mi-a fost tractată pe trotuar fără acordul sau înștiințarea mea. În zonă se desfășura Etapa a 5-a din cadrul Campionatului Național de Karting Electric.
Nu au existat semne, vizibile sau nu, cum că parcarea ar urma sa fie închisă în acel weekend. Așadar, am plătit parcarea prin intermediul aplicației 'Am parcat' pentru tot weekendul.
Am realizat abia duminică dimineață ce se întâmplase în momentul în care am vrut sa părăsesc parcarea. A trebuit să aștept în jur de o oră până când concurenții au avut pauza pentru a putea pleca.
Nu am avut nicio înștiințare în parbriz cum că aș fi primit amendă. Am aflat abia astăzi.

Cum aș putea să contestez amenda online având în vedere că nu mă aflu în țară și nu ma pot prezenta la sediul poliției?

cam multe chestii din seria "n-am stiut"
deci ai masina dar pe numele mamei. nice asta. pesemne ca ai si motive.
masina parcata in zona centrala peste weekend - mda.
nu esti in tara dar masina este.

de la noi se vede ca ai luat niste decizii nefericite. plateste amenda (bataia de cap e mai mare decat ea) si vezi ce faci in viitor.
Numai bine!

#8
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
Tare: iti muta masina pe trotuar si dupa iti da amenda ca ai parcat pe trotuar .. =)).

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,394
  • Înscris: 28.10.2018

 mona-costea, on 29 septembrie 2023 - 00:04, said:

Cum aș putea să contestez amenda online având în vedere că nu mă aflu în țară și nu ma pot prezenta la sediul poliției?

Se poate ocupa avocatul cu care ai contract de reprezentare.

Altfel trebuie sa vii in Romania sa dai ochii cu autoritatile. Depinde de tine, daca consideri ca amenda e mai mare decat salariul pentru zilele pierdute + biletul de avion.

Sansele sunt c-o sa stai cuminte si-o sa platesti amenda.

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007
Da' lasati frate un numar de telefon in parbriz, ce o fi asa de greu ?!
In alta ordine de idei tocmai m-am intors de la Geneva, stii ce s-ar fi intamplat acolo cu o masina lasata pe trotuar care impiedica un eveniment public ?

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Kokoshmare, on 29 septembrie 2023 - 09:13, said:

Da' lasati frate un numar de telefon in parbriz, ce o fi asa de greu ?!
In alta ordine de idei tocmai m-am intors de la Geneva, stii ce s-ar fi intamplat acolo cu o masina lasata pe trotuar care impiedica un eveniment public ?

Ma sina nu a fost lasata pe trotuar, a fost lasata in parcare. In weekend a fost un eveniment, si s-a utilizat parcarea, masina fiind mutata pe trotuar. Tunci cei de la locala au venit si au aplicat amenda, pt ocupare abuziva a trotuarului. Dar ar trebui amendarti organizatorii, si aplicatia am parcat. Trebuia sa instiinteze pe cei care au parcat LEGAL, in parcarea respectiva de eveniment, sa vina sa isi mute masina.

#12
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

 Kokoshmare, on 29 septembrie 2023 - 09:13, said:

Da' lasati frate un numar de telefon in parbriz, ce o fi asa de greu ?!
In alta ordine de idei tocmai m-am intors de la Geneva, stii ce s-ar fi intamplat acolo cu o masina lasata pe trotuar care impiedica un eveniment public ?
Omul a zis că a parcat-o corect. A găsit-o pe trotuar, mutată acolo probabil de organizatorii
evenimentului.
@inițiator, dacă ai dovezi că ai parcat corect și timp de pierdut să-ți dovedești nevinovăția,
luptă-te cu sistemul, dacă nu, plătește amenda. Orice variantă alegi, tot rămâi cu gustul amar.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
pofta de dreptate n-ar trebui să fie îngrădită de bani! :P
așa că, oricât de mult te-ar costa obținerea ei - LUPTĂ!!!
zi-i mamei să meargă la poliție cu dovada plății parcării, cu povestea cu evenimentul
de acolo să ia răspunsul poliției în scris
dacă poliția continuă să ceară amendă, atunci vino-n țară, mergi și tocmește un avocat și dă-i în judecată pe organizatorii evenimentului că nu au adus la loc mașina!
cam în 3...5 ani vei câștiga al 4-lea recurs!

dar vei dormi liniștit: ai avut parte de dreptate!

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
... si vei imbatrani 8 ani de nervi si vei cheltui cam juma de masina dar, ce dreaq, ai avut dreaptate! Acum poti merge sa-ti iei pastilele pentru bolile de cap "castigate" in perioada cu pricina. :)

#15
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016

 unknown_35, on 29 septembrie 2023 - 09:28, said:

Ma sina nu a fost lasata pe trotuar, a fost lasata in parcare. In weekend a fost un eveniment, si s-a utilizat parcarea, masina fiind mutata pe trotuar. Tunci cei de la locala au venit si au aplicat amenda, pt ocupare abuziva a trotuarului. Dar ar trebui amendarti organizatorii, si aplicatia am parcat. Trebuia sa instiinteze pe cei care au parcat LEGAL, in parcarea respectiva de eveniment, sa vina sa isi mute masina.
Chiar si in aceasta situatie, un numar de telefon pus in parbriz ar fi rezolvat situatia. Imi vine greu sa cred ca masina initiatoarei a fost singura din parcare. Unii au stiut de eveniment si si-au mutat masinile, altii poate or fi avut telefonul in parbriz si au fost anuntati, noi nu avem de unde sa stim care a fost situatia reala. Initiatoarea noastra a fost oare singura in aceasta situatie?
Spune ca a primit o instiintare. S-a intocmit sau nu procesul verbal de constatare a contraventiei? Daca nu, exista o sansa rezonabila ca problema sa fie rezolvata printr-o  simpla deplasare la sediul politiei locale. Daca insa a fost intocmit, nu poate fi anulat decat in instanta.

#16
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 16.07.2013
Eu nu înțeleg toate răspunsurile astea cu "dacă nu ai lăsat un număr în parbriz"! De ce să își lase numărul de telefon în parbriz? A parcat pe locul cuiva? (alt obicei pe care nu îl înghit, dar asta e altă poveste)
Mașina era parcată pe loc plătit. Poliția are numărul de telefon al proprietarului (cel puțin pe mine m-au întrebat dacă am același număr și când mi-am înnoit permisul, și de fiecare dată când am înmatriculat mașina). Dacă voiau să îl contacteze, puteau.
De ce era deschisă parcarea, dacă urma să fie folosită în alte scopuri? Poate mă înșel, dar parcă și în aplicația "am parcat" trebuie să pui numărul de telefon.
Pentru inițiator, din păcate nu văd altă soluție decât deplasarea la sediul poliției locale pentru explicarea situației. Și dacă a fost întocmită deja amendă, contestație la judecătorie... 🥺

 foxbat, on 29 septembrie 2023 - 07:15, said:

cam multe chestii din seria "n-am stiut"
deci ai masina dar pe numele mamei. nice asta. pesemne ca ai si motive.
masina parcata in zona centrala peste weekend - mda.
nu esti in tara dar masina este.
Ce-ar fi să lăsăm critica nejustificată? O fi venit în vizită în țară și a împrumutat mașina părinților pentru a vizita niște prieteni în București. E vreo problemă?

Edited by cosmindaniel12, 29 September 2023 - 12:48.


#17
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Părerea mea e ca dacă autorul a lăsat masina în parcare cu plata, și a plătit parcarea pe durata șederii, obligațiile s-au cam oprit acolo, și nu are nicio vina. Nu trebuie sa pună număr de telefon, nu trebuie sa mai facă nimic.
Din păcate, procesul de contestare a amenzii va fi costisitor și anevoios. Încă o palma data unui om de bună credință!

#18
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@bani002 povestea e cusuta cu ata alba... daca initiatorul a trait vreodata in Romania stia ca trebuie sa lase in parbriz numarul de telefon, cnpul, copie dupa certificatul de nastere (copie legalizata), 10 lei, adresa actuala vizata de sectia locala de politie si declaratie pe propria raspundere ca a platit parcerea prin intermediul aplicatiei. Altfel, e bun de plata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate