Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Am adus o masina din Germania iar cand sa scot numere rosii mi-au zis ca e furata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cristitrz

cristitrz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2023
Salut.
Ma confrunt cu o problema destul de ciudata.
Am adus o masina din Germania - masina a fost cumparata de la un autohaus. Acel autohaus a cumparat masina de la o firma mai mare (BCA) prin licitatie.
Masina a fost adusa pe platforma, neavand numere. Am toate actele la ea + chei + tot.
A doua zi dupa ce a ajuns, am mers direct sa ii scot numere rosii. Dupa ce doamna de la ghiseu a bagat dosarul in calculator, acesta a fost blocat de catre cei de la Bucuresti pentru verificari suplimentare. Dupa 1-2 ore am fost chemat la biroul de inmatriculari unde am fost informat ca masina figureaza ca fiind furata in ceva lista internationala si ca nu poate sa imi dea numere + sa astept sa ma contacteze politia. A trecut o saptamana dar nu m-a contactat nimeni.
Am contactat vanzatorul care a fost foarte socat si el si a fost dispus sa ma ajute. Acesta la randul lui a contactat firma mai mare. Ni s-a cerut copii dupa actele masinii si acum asteptam raspus.
Masina am adus-o printr-o firma romaneasca itermediara. Reprezentatul firmei a fost la politie si i s-a zis ca in cazul in care chiar nu este furata masina, poate sa fie o eroare administrativa (masina luata in leasing de catre primul proprietar si nerecuperata la timp, nu s-a scos fiscalul, etc).
A mai patit cineva asa ceva?

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020
Nu am patit dar am mai auzit. Distractie mare o sa ai cu birocratia noastra. Probabil o sa scoti numere rosii la anul...

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Inseamna ca masina este pusa pe lista SIS (sistemul informatic al Schengen) si pe lista interpol, iar daca acest lucru se adevereste, foarte important este cand a fost introdusa pe acea lista. Daca este pusa pe lista dinainte sa o cumperi tu, atunci vanzatorul trebuie sa iti returneze banii platiti pe masina, iar fiind autohaus este un avantaj pentru tine.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,080
  • Înscris: 19.12.2012
Nu este exclus ca functionarul din RO sa fi copiat gresit VIN ul masinii si defapt sa fie vb de alta masina.
Personal am avut experiente si mai nasoale cu personalul de la RAR, caruia i-am dat actele masinii mele si am primit actele altei masini, noroc ca am aruncat o privire rapid peste ele si am observat ca nu eerau ale masinii mele. Sunt unii pe acolo care isi fac treaba asa in scarba..

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostA10, on 26 septembrie 2023 - 11:44, said:

...Sunt unii pe acolo care isi fac treaba asa in scarba..
Cum iti permiti sa spui asa ceva, d-le A10?
Functionarii nostri sunt exemplari, sunt cei mai onesti, cei mai muncitori, cei mai indreptati spre a-i ajuta pe cetateni cu tot ce au nevoie. De asta suntem in fruntea tuturor la capitolul spaga, numarul de acte si drumuri necesare pentru orice ai vrea sa faci legal, furt din fonduri publice, deturnare de fonduri, greve pentru cresterea salariilor, cuantumul pensiilor speciale, etc.

Edited by Hider141, 26 September 2023 - 12:24.


#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La ultima masina cumparata mi-au gresit intai numerele (preferentiale), apoi seria cartii de identitate pe certificatul de inmatriculare.
Asa ca, da, nu exclud sa-si fi bagat vreun functionar degetele gresit prin tastatura.

Edited by Barboso, 28 September 2023 - 19:49.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBarboso, on 26 septembrie 2023 - 13:16, said:

...degetele gresit prin tastatura.
Gresit, sau "gresit"...ca in functie de cum e sistemul facut, si cat de usor poate fi pacalit, nu m-ar mira sa fi facut vreun "ceafa-lată" un gest de omenie, sa-si inscrie mertzanul furat din Franta cu ajutorul unui angajat de la RAR, ca mai apoi un om nevinovat sa pice de fraier.

#8
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Ghinion, cum ar zice un clasic in viata.

Insa se va rezolva, bine ca n-ai luat masina de la o persoana fizica.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,290
  • Înscris: 27.10.2007

View PostHider141, on 26 septembrie 2023 - 14:21, said:

Gresit, sau "gresit"...ca in functie de cum e sistemul facut, si cat de usor poate fi pacalit, nu m-ar mira sa fi facut vreun "ceafa-lată" un gest de omenie, sa-si inscrie mertzanul furat din Franta cu ajutorul unui angajat de la RAR, ca mai apoi un om nevinovat sa pice de fraier.

cum ar putea sa faca asta? detaliaza, dar tine cont ca masina initiatorului nu a fost inca inscrisa in Romania.

#10
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 18.06.2019
brief-ul are toate colturile intregi sau lipseste unul?

daca lipseste, ai o masina care a fost radiata pentru o electrica

#11
cristitrz

cristitrz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2023
Are toate colțurile. Actele sunt în regulă, le am pe toate.

#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Asa nu am mai patit, dar am patit-o cu o masina chiar furata pe bune.

#13
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Se face fix o luna astazi de cand era sa o patim si noi grav.

Pe scurt, gasit o masina premium MAI IEFTINA de la un samsar care parea in regula, desi erau niste semne evidenta ca ceva era FISHY dar totusi datorita pretului si datorita faptului ca suntem si prinsi in perioada asta ...AM MERS INAINTE.

Deci gasit un A Klasse la 21k (cu toate dotarile si chiar frumos frumos), mers in reprezentanta cu el platit 2000 lei pentru verificare - Deh, noi eram setati pe ceva probleme TEHNICE si pe nr de kilometri mai ales, dar masina s-a dovedit a fi imaculata.

Cerut neaparat sa scoata cartea pentru inmatriculare (si sa o scoata EL, nu NOI)
Scos raport car vertical (degeaba, e inutil parerea mea, dati bani de pomana)

In fine, urmat toti pasii "ca la carte", totusi cand am ajuns la inmatriculare (nevasta-mea) masina aparea BLOCKED pe Germania si nu se putea inmatricula. Functionarii no comment la cum s-au purtat cu ea si ce aiureli au vorbit, imi pare rau dar asta este tara si astia sunt bugetarii, absolut nicio urma de empatie sau macar sa gaseasca niste solutii, ca totusi vorbim de niste bani care au fost munciti.

Anyway, dupa multe telefoane ne-a dat banii inapoi samsarul (deci a avut happy end povestea), dar totusi nu mi se pare OK ca a putut sa treaca de RAR (autentificare ? - zic bine + ITP) si mai ales ca nu esti ajutat deloc, daca tu esti cumparator de buna credinta...

Noi facem presupunerea ca ar fi fost luata pe LEASING sau credit AUTO si nu s-a mai platit. Aveam ambele briefuri, nimic nu era modificat. Nu aparea ca fiind furata, altfel macar la reprezentanta Mercedes cred ca s-ar fi autosesizat (cred). Nu mi-e frica de defaimare, caci sunt fapte reale pentru care s-a platit pentru anumite servicii, vreau doar sa atrag atentia ca samsarii au gasit efectiv O BRESA prin care poti sa ajungi sa te uiti la o masina ca la fier vechi.

Sau si mai posibil sa fi avut combinatii la RAR (a facut pe Alexandria) si sa fi facut cartea pe naspa. Asta la vreo 2 saptamani, dupa ce ne-au spus mai multi, m-am tot gandit si EXISTA POSBILITATEA. Si de asta a si dat banii inapoi, practic omul a incercat-o...

Acum ce sa zic, poate sunt persoane mai experimentate care stiu de aceste practici, caci am auzit ca s-ar mai fi intamplat. Inclusiv pentru initiatorul acestui topic. Dar cum ne putem proteja, caci practic CAR VERTICAL sau serviciile de genul pot sa fie DEGEABA. Efectiv masina aparea "BLOCKED" inca din anul 2022 toamna. Poate se putea rezolva, caci am fost sfatuiti ca in 90% din cazurile de genul acesta se cam rezolva, dar nu puteam sta nici cu banii blocati si sa asteptam raspunsul politiei 3-6-12 luni cu numere rosii, ce om normal ar astepta asa aiurea? Posted Image

Edited by Al3xandrus, 03 October 2023 - 22:03.


#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,926
  • Înscris: 09.12.2004
Prin anii 2000 un amic isi ia o seria 5 de la un domn elegant, cu prestanta, asta fiind al 2lea proprietar in acte.
Dupa vreo 2 ani il vede pe respectivul la tv, ca e arestat, capul unei filiere. Dupa ceva timp, e convocat sa predea masina, ca era furata din Belgia.
Dupa ce s-a balacarit cu ei, masina a trecut de 3 ori prin RAR (ca asa era pe atunci) si nimeni nu a zis nimic i-a invitat sa vina sa si-o ridice singuri ca el nu da nimic de bunavoie.

Dupa asta si-a luat un X5, de la un prieten ce il luase de nou din Romania. La un mom dat prin Germania, ninonino dupa el :)))
Politist amabil, respectuos, l-a invitat sa il urmeze la birou pt verificari, ca masina pare ca e furata. Asta avea in torpedou facturi revizii, copie factura achizitie, etc...
Au stat acolo la povesti pina s-a deschis si reprezentanta de unde a fost luata masina, telefoane, clarificari samd iar la final a primit un document prin care arata oricui in Europa ca masina lui e a lui nicidecum ala furata sau clonata (nu mai imi amintesc bine exact speta posibil sa fi fost 2 cu aceeasi serie )
Dupa asta pe unde a mai umblat nu l-a mai controlat nimeni, cu exceptia... bulgarilor. Si acolo mai statea cite o ora doua pina faceau aia verificari, ca nu ii interesa documentul primit din Germania :))))
La un moment dat stia ca acolo e pauza obligatorie asa ca isi lua in calcul si stationarea pt verificare pina cind s-a saturat si a dat-o mai departe si de atunci isi ia doar masini noi, el ca prim proprietar ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate