Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Intrebare (oarecum stupida) despre pasaport

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Dilema mea este urmatoarea: Am pasaport facut anul trecut, deci perfect valabil. In Octombrie trebuie sa plec o saptamana din tara in UE cu treaba. Problema este ca nici in pasaport si nici in CI nu am barba. Acum am. Trebuie sa imi fac alt pasaport, trebuie sa imi rad barba sau pot sa ies din tara fara probleme ? S-a mai lovit cineva de "problema" asta ? Sau imi fac eu griji degeaba ?

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
poza cu barba, pls

in anumite cazuri e voie, in altele nu

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Nu-i bai, dar sa ai ambele documente la tine.

Se uita si la altele, de ex forma urechilor, frunte, nas.

eu asa aveam in pasaportul vechi, poza fara barba, 5 ani mai tarziu.... si-am fost cu el pe un sfert de planeta.

Edited by Lex404, 06 September 2023 - 11:03.


#4
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015
mergi fara griji, situatie similara si nu m-a intrebat nimeni nimic

#5
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Salutare!

In pasaport sunt aproape fara barba, in buletin am barba 0. In realitate barba are cam 1-1.5cm. Ce sa mai zic ca din momentul in care mi-am facut pasaportul am dat si vreo 25-30kg jos... singurele intrebari/nelamuriri sunt legate de acest aspect, dar de barba nu s-au legat niciodata. Nici in UE, nici pe alte continente.

Eu zic sa nu-ti faci griji.

Edited by Hazideon, 06 September 2023 - 11:04.


#6
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 13.03.2023
Nu ai nicio treaba.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 24.05.2010
In primul meu pasaport si buletin nu aveam barba si aveam par lung. Apoi in persoana aveam barba si ras in cap. Nu au fost probleme. Acuma eu am biometric si trec pe la portile automate. La vama se mai uitau politistii dubios la mine si ma mai intrebau incotro, de unde vin, cu ce scop... dar intrebari banale si apoi imi dadeau drumu.

Oricum in sistemele de azi din UE nici nu se mai uita la tine, scaneaza poza si camera iti compara dimensiunile ochilor, nasului, gura, etc cu cele din poza. Daca sistemul da ok politistul nu prea mai are ce sa zica. Pana si faza ca daca esti emotionat tot asistat de sistem o face astazi politistul. Ce se intampla la portile automate se intampla si la vama cu politisti.

Astazi politistul verifica actele notariale pentru copii, marfuri de declarat, etc.

Edited by MooF2010, 06 September 2023 - 11:10.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMooF2010, on 06 septembrie 2023 - 11:05, said:

Oricum in sistemele de azi din UE nici nu se mai uita la tine, scaneaza poza si camera iti compara dimensiunile ochilor, nasului, gura, etc cu cele din poza.
Unde sunt astfel de sisteme instalate?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdorin_2k, on 06 septembrie 2023 - 11:22, said:

Unde sunt astfel de sisteme instalate?

Peste tot, noi avem in Cracovia.

Vazut-am si in UK, Amsterdam, Varsovia, Zurich. Cam pe astea m-am plimbat spre non schengen in ultimii 3 ani.

Ai niste porti simpatice, scanezi pasaportul, te uiti la selfie stick, in 5 secunde da ok-ul, se deschide poarta si pleci.

[ https://prod-upp-image-read.ft.com/c8c01738-12bf-11ea-a7e6-62bf4f9e548a - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa arata.

Acum 2 ani in amsterdam am reusit sa fac un tranzit in 20 de minute (avusesem intarziere din Salt Lake City) din US spre PL, in 5 secunde eram trecut la poarta asta :lol:

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdorin_2k, on 06 septembrie 2023 - 11:22, said:

Unde sunt astfel de sisteme instalate?

Cipru, Larnaka

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006
Sint si la Otopeni!

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,731
  • Înscris: 21.03.2020

View PostBogotta, on 06 septembrie 2023 - 10:59, said:

Dilema mea este urmatoarea: Am pasaport facut anul trecut, deci perfect valabil. In Octombrie trebuie sa plec o saptamana din tara in UE cu treaba. Problema este ca nici in pasaport si nici in CI nu am barba. Acum am. Trebuie sa imi fac alt pasaport, trebuie sa imi rad barba sau pot sa ies din tara fara probleme ? S-a mai lovit cineva de "problema" asta ? Sau imi fac eu griji degeaba ?
Numai politia de circulatie are problema asta cu barba, la examenul teoretic :D

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri. :)   Colegii de birou radeau si mi-au dat de inteles ca ar fi probleme. Zic na, hai sa intreb , sa nu ma intoarca naiba din drum. Am pasaport biometric. Am trecut cu el prin portile automate unde s-a putut insa pe vremea aia nu aveam barba :)  De aici dilema mea. Daca ma intoarce inapoi, pe voi dau vina   :D

View PostMooF2010, on 06 septembrie 2023 - 11:05, said:

Astazi politistul verifica actele notariale pentru copii, marfuri de declarat, etc.


Din fericire (sau din pacate) nu am asa ceva. O sa am laptop-ul (care oricum numai a nou nu arata) si pe mine insumi. In rest nimic deosebit. Probabil niste cash dar nu voi depasi 4-500 Euro. In rest doar carduri.

#14
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View Postiladi, on 06 septembrie 2023 - 12:05, said:

Cipru, Larnaka

Peste tot sunt porti electronice, daca sunt chiar si in Otopeni (cam cel mai slab aeroport din Europa...)

Edited by danigoleman, 06 September 2023 - 13:22.


#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005

View PostHazideon, on 06 septembrie 2023 - 11:03, said:

Salutare!

In pasaport sunt aproape fara barba, in buletin am barba 0. In realitate barba are cam 1-1.5cm. Ce sa mai zic ca din momentul in care mi-am facut pasaportul am dat si vreo 25-30kg jos... singurele intrebari/nelamuriri sunt legate de acest aspect, dar de barba nu s-au legat niciodata. Nici in UE, nici pe alte continente.

Eu zic sa nu-ti faci griji.


Normal, de crescut sau ras o barba e simplu, dar sa dai 30Kg... cum ai facut? :D

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă sunt dubii o sa te întrebe de un alt document.

Am pățit in US, se uita la ambele și atât. Dar nu te întoarce nimeni înapoi

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

View PostLex404, on 06 septembrie 2023 - 13:22, said:

Am pățit in US


Din pacate nu plec in US, doar in Copenhaga pentru cateva zile. Sper sa fie oameni de inteles.

#18
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
nu cred ca vor fi probleme. in cel mai rau caz te barbieresti acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate