Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Gura uscata si maini umflate

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Buna seara tuturor,

Ma confrunt cu urmatoarele simptome:

1. Gura uscata. Am ajuns sa beau 4 litri de apa/zi si cu toate astea cand ma trezesc dimineata am gura atat de uscata incat s-a format o crusta alba pe buze.
2. Maini umflate si rigide. Am inceput sa ies seara la plimbare cu cainele fratelui meu (vreo 30-40min) si cand ma intorc acasa observ ca am mainile si degetele umflate si un pic rigide.
3. Transpiratie excesiva. Acesta e un simptom mai vechi (de vreo 20 ani).

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! Posted Image

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Diabet. Cate kg ai?

#3
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
Au si a parut doctorii sa dea raspuns.
La medic ai fost?

#4
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Si ce mai astepti pentru a merge la medic?
Trebuie obligatoriu, dar obligatoriu sa mergi la medic. Daca te stii cardiac si/sau hipertensiv, poate fi o decompensare, pot fi probleme renale sau chiar un cumul de probleme medicale care sa duca la simptomele astea, printre care si diabetul.
N-ai spus daca urmezi vreun tratament sau te stii cu vreo afectiune cronica.

Apropo de chestia cu gura uscata, pentru prima oara in viata mi s-a intamplat si mie acum doua saptamani sa ma trezesc in cateca dimineti consecutive cu gura asa usacata cum spui tu. Nu credeam ca poti ajunge in situatia sa nu poti vorbi pentru ca ai gura uscata. Asta am patit, n-am mai putut sa vorbesc. Si chiar trebuia sa o fac...
Am fost la medic dar pana sa fac analizele a disparut simptomul asta.

In cazul tau nu e doar asta, mergi neaparat la medic. Daca nu ai asigurare, mergi la urgente, iti vor verifica tensiunea, glicemia si probabil functiile renala (cateva analize) si cardiaca (EKG). Poate fi suficient pentru a evita o situatie care iti pune in pericol viata sau poate fi nevoie de investigatii suplimentare.


L.E. Nici de varsta n-ai zis nimic...

Atentie si la consumul exagerat de apa. Nu e bun, intoxicatia cu apa este una dintre cele mai periculoase, necesita tratament de urgenta si daca nu este diagnosticata in timp util nu e bine.
Musai mergi la medic!

Edited by Lexon, 19 August 2023 - 23:39.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcestmoi, on 19 august 2023 - 22:01, said:


Mergi la medicul de familie pt un consult clinic și trimitere la laborator.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSeteh, on 19 august 2023 - 22:13, said:

Diabet. Cate kg ai?

Pentru diabet  nu conteaza kilogramele.

#7
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Analize la sange, glicemie etc, poate si un test la alergii.

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 02.09.2009

View Postadisz, on 20 august 2023 - 09:09, said:

Pentru diabet  nu conteaza kilogramele.
Ca sa faci nu conteaza
Ca sa-l duci ,conteazaPosted Image

#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,405
  • Înscris: 09.08.2006

View Postcestmoi, on 19 august 2023 - 22:01, said:

Buna seara tuturor,

Ma confrunt cu urmatoarele simptome:

1. Gura uscata. Am ajuns sa beau 4 litri de apa/zi si cu toate astea cand ma trezesc dimineata am gura atat de uscata incat s-a format o crusta alba pe buze.
2. Maini umflate si rigide. Am inceput sa ies seara la plimbare cu cainele fratelui meu (vreo 30-40min) si cand ma intorc acasa observ ca am mainile si degetele umflate si un pic rigide.
3. Transpiratie excesiva. Acesta e un simptom mai vechi (de vreo 20 ani).

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! Posted Image
Diabet

View PostLexon, on 19 august 2023 - 23:34, said:

Si ce mai astepti pentru a merge la medic?
Trebuie obligatoriu, dar obligatoriu sa mergi la medic. Daca te stii cardiac si/sau hipertensiv, poate fi o decompensare, pot fi probleme renale sau chiar un cumul de probleme medicale care sa duca la simptomele astea, printre care si diabetul.
N-ai spus daca urmezi vreun tratament sau te stii cu vreo afectiune cronica.

Apropo de chestia cu gura uscata, pentru prima oara in viata mi s-a intamplat si mie acum doua saptamani sa ma trezesc in cateca dimineti consecutive cu gura asa usacata cum spui tu. Nu credeam ca poti ajunge in situatia sa nu poti vorbi pentru ca ai gura uscata. Asta am patit, n-am mai putut sa vorbesc. Si chiar trebuia sa o fac...
Am fost la medic dar pana sa fac analizele a disparut simptomul asta.

In cazul tau nu e doar asta, mergi neaparat la medic. Daca nu ai asigurare, mergi la urgente, iti vor verifica tensiunea, glicemia si probabil functiile renala (cateva analize) si cardiaca (EKG). Poate fi suficient pentru a evita o situatie care iti pune in pericol viata sau poate fi nevoie de investigatii suplimentare.


L.E. Nici de varsta n-ai zis nimic...

Atentie si la consumul exagerat de apa. Nu e bun, intoxicatia cu apa este una dintre cele mai periculoase, necesita tratament de urgenta si daca nu este diagnosticata in timp util nu e bine.
Musai mergi la medic!
Lexoane, si tu pui botul la tv ?
Auzi intoxicatie cu apa :)))

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View Postovidiu21, on 20 august 2023 - 10:52, said:

Auzi intoxicatie cu apa Posted Image))
Exista. Se strica echilibrul electrolitic si pa creier...
https://en.wikipedia...er_intoxication

Edited by andreic, 20 August 2023 - 14:11.


#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

View PostLexon, on 19 august 2023 - 23:34, said:

L.E. Nici de varsta n-ai zis nimic...

Atentie si la consumul exagerat de apa. Nu e bun, intoxicatia cu apa este una dintre cele mai periculoase, necesita tratament de urgenta si daca nu este diagnosticata in timp util nu e bine.
Musai mergi la medic!
Mai ales pe canicula, persoanele mai în vârsta nu trebuie sa bea exagerat apa; se pot decompensa cardiac (hipervolemie, se trateaza cu diuretice, pe vremuri se facea flebotomie pentru sângerare sau garou venos pe membrele inferioare); pentru a evita asta folosesc pulverizatoare de apa, si-o pulverizeaza pe piele si actioneaza ca o "transpiratie externa"
Cât despre diabet, ar trebui sa urineze mult (în cantitate, nu frecvent si putin); asta înseamna diabet, poliurie, sete permanenta- polidipsie (bea mult ca sa compenseze pierdera prin urina);
vine de la "διαβαίνω", din greaca, "a trece prin" adica "apa trece prin pacient"...
Gura uscata dimineata... poate sforaie, respira doar pe gura în timpul somnului (frecvent la supraponderali, fara legatura cu diabetul)

Edited by Victor5, 20 August 2023 - 14:35.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Sau ceva pe la rinichi. Aia "muta" apa catre vezica. La initiator se duce la transpiratie...poate ca nu elimina apa pe calea corecta...
Urgent la medic.....

Edited by florinel, 20 August 2023 - 14:37.


#13
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Wow, nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri!
Multumesc frumos, e clar ca trebuie sa ma duc la medicul de familie sa ma controleze.
Ce sa mai spun, va sunt recunoscator pentru raspunsurile articulate si pentru explicatii.
Numai bine si sanatate tuturor! Posted Image
(si scuze daca nu raspund la cateva din intrebarile puse, dar din cate inteleg de la voi doar un medic si niste analize pot lamuri definitiv problema mea)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate