Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Problema ITP conectare computer

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
neinfricatu

neinfricatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.02.2006
Am mers azi sa fac itp-ul la o Toyota Auris si cel de acolo mi-a zis ca nu se pot conecta la computerul masinii pentru a transmite datele către RAR, si ca Toyota il blochează (eu ma îndoiesc ca asta e problema, mai degraba ceva probleme cu softul lor)..a patit sau a auzit cineva de asa ceva? Am făcut ultimul ITP acum 2 ani la acelasi service si nu au fost probleme.

Am vb cu cei de la Toyota si mi-au zis ca ei nu blochează nimic.

O sa ma duc sa fac ITP la ei, dar eram curios daca stie cineva care ar putea fi problema, nu as vrea sa fiu restrans in a face itp numai la Toyota.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
de anul asta a devenit obligatorie diagnoza cand faci ITP. poate echipamentul celor la care ai mers tu nu se poate conecta la computerul masinii, desi toate ar trebui sa fie compatibile cu OBD2

#3
neinfricatu

neinfricatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.02.2006

View Post_Smiley_, on 07 august 2023 - 10:52, said:

de anul asta a devenit obligatorie diagnoza cand faci ITP. poate echipamentul celor la care ai mers tu nu se poate conecta la computerul masinii, desi toate ar trebui sa fie compatibile cu OBD2

Mulțumesc pentru răspuns.

Da, cel mai probabil există o incompatibilitate la ei, mi-a zis ceva de "lege schimbată" anul ăsta, dar nu mi-a dat detalii, apropo de diagnoză.

#4
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
pai sa inteleg ca daca e o probl de comunicatie de orice natura si de oriunde ar fi ea daca masina e ok din celelalte pct de vedere iti refuza itpu ?

#5
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
Daca masina este Euro 6, dupa verificarile initiale (identificare serie, inspectie vizuala) si inainte de oricare alte verificari, se face obligatoriu diagnoza. Doar daca aceasta da verde peste tot se trece la celelalte verificari obligatorii (emisii, frane, lumini, suspensii).
Cand va duceti la ITP sau cand va programati intrebati mai intai daca statia respectiva are infrastructura necesara pentru masina voastra.

Edited by gabrieln2016, 07 August 2023 - 12:44.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Aha, deci dacă ai un "check engine" stocat la un euro 6 nu treci itp-ul, dacă ai aprins bordul de erori la un ciuruc vechi treci.. :D

#7
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.12.2006
Da, o lege superba...

#8
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
@Webbbob,
Exact. Dar nu te speria, daca eroarea se poate sterge, aceasta se va face, bineinteles contra unui onorariu suplimentar. Daca esti convins ca masina ta nu da nicio eroare desi inginerul spune ca sunt erori, cere listingul pentru ca este obligat sa-l ofere. Trebui doar sa ai certitudinea 100% ca masina nu da erori chiar daca nu ti se aprinde niciun martor in bord. Poate fi o eroare stocata mai demult care nu a fost stearsa la timp. Cati dintre noi se duc la diagnoza daca nu se aprinde niciun beculet nepotrivit in bord? Cum spunea cineva pe un alt topic, cine cumpara masina Euro 6 noua ar trebui sa primeasca si o diagnoza cu instructiuni de folosire.

View Postcaiuscorneliu, on 07 august 2023 - 12:45, said:

Aha, deci dacă ai un "check engine" stocat la un euro 6 nu treci itp-ul, dacă ai aprins bordul de erori la un ciuruc vechi treci.. Posted Image
Exact, masina veche (indiferent daca e ciuruc sau nu) nici macar nu se testeaza. Mai deunazi am avut in fata o masina de 15 ani vechime careia nu i s-a pus diagnoza.
Asta e, stam drepti si nu cracnim in fata UE.

Sau va duceti dupa ora 16, cunoscatorii stiu de ce.

Edited by gabrieln2016, 07 August 2023 - 13:01.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003
Mai putine cazane cu erori dpf sau "engine" Posted Image Masinile de 15-10 ani ai euro low si nu masoara co2 intern si dinastea, cele noi da. Cum in viitor pana si rovigneta se va plati conform cu distantele parcurse (2025 sau asa ceva)... mai bine trecem la masini noi si scapam de cele vechi cat mai putem :D

Edited by andreic, 07 August 2023 - 13:33.


#10
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postneinfricatu, on 07 august 2023 - 10:37, said:

Am mers azi sa fac itp-ul la o Toyota Auris si cel de acolo mi-a zis ca nu se pot conecta la computerul masinii pentru a transmite datele către RAR, si ca Toyota il blochează (eu ma îndoiesc ca asta e problema, mai degraba ceva probleme cu softul lor)..a patit sau a auzit cineva de asa ceva? Am făcut ultimul ITP acum 2 ani la acelasi service si nu au fost probleme.

Am vb cu cei de la Toyota si mi-au zis ca ei nu blochează nimic.

O sa ma duc sa fac ITP la ei, dar eram curios daca stie cineva care ar putea fi problema, nu as vrea sa fiu restrans in a face itp numai la Toyota.
MAsina ta este euro 6 si e mai noua de 2020 ?

#11
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Săptămâna trecută am făcut și eu Itp-ul la a mea euro 6  2017.Nu știam de chestia cu verificarea erorilor.Omul de la stație s-a conectat din prima cu diagnoza la mufa obd a verificat de erori ,apoi le-a șters(fără să plătesc ceva în plus) și a trecut la efectuarea Itp-ului.Avea o eroare ceva cu ceck engine de care nu stiam, nu se aprinsese nimic în bord și una pe frâne din ce mia Œis el.Am luat Itp-ul fără probleme.
Am stat un pic de vb cu el și a zis că așa procedează acum cu cele euro 6,întâi le verifică de erori și dacă e ceva grav te trimite să rezolvi ca să poată da Itp.
Prețul a fost ca ptr  celelalte autoturisme,nu am plătit nimic în plus.Baftă!

Edited by bezdek, 07 August 2023 - 15:13.


#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcaiuscorneliu, on 07 august 2023 - 12:45, said:

Aha, deci dacă ai un "check engine" stocat la un euro 6 nu treci itp-ul, dacă ai aprins bordul de erori la un ciuruc vechi treci.. Posted Image
La nici o masina nu treci (legal) daca ai check engine sau becuri aprinse in bord!

Pe spaga probabil ca poti sa treci oricum si acuma. Problema nu e legea, ci aplicarea ei de catre operatorii ITP.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Era, probabil, pending, caz in care s-ar fi aprins si lampa o data cu terminarea unui ciclu de condus. Doar ca la noi inca nu au mare habar de chestiile astea. Masina are la bord tot ce are nevoie ca sa se autotesteze si sa raporteze rezultatele.

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008

View Postandreic, on 07 august 2023 - 13:31, said:

Mai putine cazane cu erori dpf sau "engine" Posted Image Masinile de 15-10 ani ai euro low si nu masoara co2 intern si dinastea, cele noi da. Cum in viitor pana si rovigneta se va plati conform cu distantele parcurse (2025 sau asa ceva)... mai bine trecem la masini noi si scapam de cele vechi cat mai putem :D

Păi, n-auzi că treci mai ușor de itp cu alea vechi?

#15
neinfricatu

neinfricatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.02.2006

View PostWebbbob, on 07 august 2023 - 12:33, said:

pai sa inteleg ca daca e o probl de comunicatie de orice natura si de oriunde ar fi ea daca masina e ok din celelalte pct de vedere iti refuza itpu ?
Păi nu mi-a refuzat propriu-zis itp-ul, pur si simplu nu s-a putut conecta la computer si mi-a zis papa, nu te putem ajuta..asa ca ma duc la Toyota miercuri, decat sa dau de alți deștepți care sa imi zică același lucru.

#16
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Revin cu intrebarea: masina ta e 2020+ ?

#17
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.09.2007

View Postal bundy ro, on 08 august 2023 - 09:31, said:

Revin cu intrebarea: masina ta e 2020+ ?

Cred ca au iesit din fabricatie de prin 2019.

#18
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Si atunci ce cauta sa se conecteze cu un tester la ea la ITP ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate