Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Bugetarii - cati sunt, cat consuma, cat produc, cat sunt de utili unii si inutili altii

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1092 replies to this topic

#1009
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 28.12.2005
si zici ca institutiile alea de paraziti competenti cu studii superioare platiti minimal raportat la ce calitati au, sunt gardienii pietelor de asigurari si energie?Posted Image

presupun ca Astra, Carpatica, City nu rezoneaza cu nimic in capul tau.

printre cele mai mari preturi la energie din Europa stii unde se regasesc?

babaeatule, daca trolingul pe care il faci e intentionat, esti genial, daca nu...nuPosted Image

Edited by noris08, 04 April 2024 - 12:41.


#1010
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,331
  • Înscris: 24.11.2006
@flt: Ce mai trolleala! Posted Image Totul e fals, flt este detinatorul adevarului absolut. Pana la urma ce doresti? Ai zis ca ai parasit tara neaflandu-te pe meleaguri mioritice. De ce te mai intereseaza? Ai plecat de bine? Sau te-ai mutat intr-o tara nordica capitala fiind nordul Bucurestiului? Nu ma mai obosesc sa-ti explic ce si cum, n-are rost!
Sa nu uit: daca institutiile statului si-ar fi facut treaba nu aveau sa mai fie situatii de genul celor mentionate de catre tine. Cand o serie de incompententi gandesc legi cu curul asta se intampla. In Romania daca doresti sa-ti deschizi o firma ai nevoie de "enspe" mii de aprobari. Dupa aia vin controalele iar fiecare dintre cei care controleaza au idei diferite. Trebuie sa-i "ungi" pe toti, deh, salarii mici, de bugetari.

Edited by un_el, 04 April 2024 - 12:40.


#1011
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 10.01.2023

View Postnoris08, on 04 aprilie 2024 - 12:34, said:

presupun ca Astra, Carpatica, City nu rezoneaza cu nimic in capul tau.

printre cele mai mari preturi la energie din Europa stii unde se regasesc?

tocmai că nu le iau apărarea. ai dreptate. nu și-au făcut treaba
este vina statului că prețurile la energie sunt cum sunt.

revin acum la telecom. este și meritul statului că prețurile la internet sunt cele mai mici și vitezele cele mai mari?
:)

#1012
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 28.12.2005
^^
evident, are meritul ca nu s-a amestecatPosted Image

#1013
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 10.01.2023

View Postun_el, on 04 aprilie 2024 - 12:36, said:

Cand o serie de incompententi gandesc legi cu curul asta se intampla.

voi i-ați votat. PSDPNL majoritar. aveți ce ați ales în parlament

View Postun_el, on 04 aprilie 2024 - 12:36, said:

In Romania daca doresti sa-ti deschizi o firma ai nevoie de "enspe" mii de aprobari. Dupa aia vin controalele iar fiecare dintre cei care controleaza au idei diferite. Trebuie sa-i "ungi" pe toti, deh, salarii mici, de bugetari.

eu mi-am deschis firmă și nu m-a controlat nimeni și nici nu am uns pe nimeni. deci iar povești pescărești și noroi aruncat gratuit pe bugetari

View Postnoris08, on 04 aprilie 2024 - 12:48, said:

^^
evident, are meritul ca nu s-a amestecatPosted Image

asta o crezi tu, dacă nu s-ar fi amestecat ai fi avut romtelecom cu dialup ASDL și azi

#1014
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 28.12.2005

View Postflt, on 04 aprilie 2024 - 12:50, said:

...


asta o crezi tu, dacă nu s-ar fi amestecat ai fi avut romtelecom cu dialup ASDL și azi

nu vrei tu sa impartasesti la clasa ce a facut statul, dar mai ales bugetarii (ca nu e chiar echivalent, pentru cei care au deschis mai tarziu televizoarele) ca sa nu avem dial up in 2024?

#1015
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,331
  • Înscris: 24.11.2006
@flt: Stii tu ce am votat noi? Cand ramai fara argumente o dai la intors. Cred ca o sa fac efortul si o sa-ti caut postarile mai vechi ca sa vezi ce ai afirmat in ele.

Serios? Ce obiect de activitate avea? Ii instruiai pe viitorii angajati la stat cum sa frece menta? Corb la corb nu-si scoate ochii, stii vorba aia. Eu nu arunc cu noroi in toti bugetarii, arunc doar in aia care se fac ca muncesc. Ia ghici, despre cine-i vorba? :naughty:

View Postnoris08, on 04 aprilie 2024 - 12:55, said:


nu vrei tu sa impartasesti la clasa ce a facut statul, dar mai ales bugetarii (ca nu e chiar echivalent, pentru cei care au deschis mai tarziu televizoarele) ca sa nu avem dial up in 2024?

A scos bugetarii de prin birouri, le-a dat cate un tarnacop in mana si i-a pus sa ingroape fibra optica. :lol:

View Postflt, on 04 aprilie 2024 - 12:50, said:

asta o crezi tu, dacă nu s-ar fi amestecat ai fi avut romtelecom cu dialup ASDL și azi

Zise oracolul intitulat flt. Fugi calare! Romtelecom a cui companie era? A se vedea cum s-a amestecat statul alias bugetarii esentiali, aia de ne conduc, in plafonarea preturilor la alimente. Au facut rahatul praf! Idem si pentru piata de energie si gaze. Asta in conditiile in care preturile au scazut peste tot in Europa.
Nu te mai obosi sa-mi raspunzi, m-am saturat de trolleala ta.

#1016
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,685
  • Înscris: 10.08.2009

View Postflt, on 04 aprilie 2024 - 08:26, said:

din experiență vorbesc. vă rog să dați exemple, punctual.

inspector resurse umane la stat - 4000 de lei

expert jurist la stat - 5200 lei

Mai, la stat posturile astea sunt pentru rude, amante si relatii.
Trai nineaka, solitaire si cafele.Max ceva facultate la universitati obscure on line.
Am avut 2 termene cu politia locala (alta sinecura) pe un pv.
2 termene, au durat 5 min, nu s-au prezentat.
desi au facut recurs chiar daca stiau ca pierd.
am luat toti banii pe care i-am dat la avocat de la primarie.

#1017
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 28.12.2005
Ce faci @flatule, încă mai cauți cum au contribuit bugetarii la creșterea vitezei de internet în RO?
Dacă nu te descurci, roagă un coleg bugetar să te ajute.😂

Edited by noris08, 04 April 2024 - 18:21.


#1018
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 10.01.2023
nu știu, trebuie să fie o minune.
continuă să te culci pe ureche și să crezi că piața de capul ei a fost așa corectă și s-a dezvoltat fără ca statul să intervină

adevărul că atunci când dau de andreea de la vodafone prin meniurile alea enervante numai la corectitudinea lor mă gândesc....

#1019
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 28.12.2005
Ah, deci n-ai găsit, dar vii cu impresii pe post de adevăruri.
Nu e supărare, dar când o dai de gard, e bine să nu mai ții coada pe sus.😂

#1020
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,331
  • Înscris: 24.11.2006

View PostDANANDREI2001, on 04 aprilie 2024 - 16:35, said:

Mai, la stat posturile astea sunt pentru rude, amante si relatii.
Trai nineaka, solitaire si cafele.Max ceva facultate la universitati obscure on line.
Am avut 2 termene cu politia locala (alta sinecura) pe un pv.
2 termene, au durat 5 min, nu s-au prezentat.
desi au facut recurs chiar daca stiau ca pierd.
am luat toti banii pe care i-am dat la avocat de la primarie.

Adica incompetenta unor bugetari a fost platita din bani publici, inclusiv ai tai! Asta e problema la bugetari: nimeni, dar absolut nimeni, nu raspunde pentru ceea ce face "pe persoana fizica". Alti "fraieri", platitori de taxe si impozite, le acopera lor tampeniile si incompetenta de care dau dovada. Inclusiv bugetarii, tot cetateni romani sunt. :lol:

Edited by un_el, 04 April 2024 - 21:03.


#1021
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,685
  • Înscris: 10.08.2009

View Postun_el, on 04 aprilie 2024 - 20:53, said:

Adica incompetenta unor bugetari a fost platita din bani publici, inclusiv ai tai!

Toata incompetenta lor si pierderile suferite evident ca noi le platim.
In ultimii ani situatia s-a inrautatit, tot ce inseamna autoritati de control sau care dau avize/aprobari sunt numai pe spaga.
Au dus numirile politice pana la nivelul de sef de birou si angajeaza numai de-ai lor. Concursurile sunt o gluma .
Nu-i intereseaza nimic, 2-3-4 ani cat stau in functie trebuie sa faca mana grebla, sa adune cat mai mult.

#1022
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 22.04.2017

View Postflt, on 04 aprilie 2024 - 12:27, said:


fals. buzunarul firmei poate fi chiar al tău, dacă firma privată se numește SIVECO și face afaceri cu statul. bineînțeles că se plătesc și la privat salarii nesustenabile, erau unii și pe la Elon Musk prin companie care erau plătiți cu anii fără să facă nimic


E buzunarul meu in care baga mana statul si, prin bugetarii lui, face contracte proaste, paguboase si scumpe pentru ca angajatii statului (in cazul asta si in multe altele sunt incompetenti si spagari).
Eu nu am o relatie directa cu SIVECO. Statul (prin angajatii lui) ma fura. Si aici.

Ma opresc aici pentru ca nebanuite sunt caile pe care le abordezi incercand sa ocolesti uratul adevar. Din convingere, sunt sigur.

#1023
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,450
  • Înscris: 27.10.2007

View Postflt, on 04 aprilie 2024 - 08:26, said:

din experiență vorbesc. vă rog să dați exemple, punctual. eu am dat

hai mai avem?

HR officer la privat - 8000 lei
inspector resurse umane la stat - 4000 de lei

legal advisor la privat - 12000 lei
expert jurist la stat - 5200 lei

bati campii cu tupeu, nici macar cu gratie.
Inspectorul de resurse umane la stat n-are nici o legatura cu HR officer, iar juristul de la stat nu e deloc, dar deloc, legal advisor.
problema nu e asta, problema angajatilor de la stat e ca sunt prea multi si nu fac nimic.
5 juristi ai primariei, care primesc, in total 25000 lei pe luna (si pentru care se cheltuie vreo 45.000 lei) nu fac nici macar cat jumate de legal advisor.
pentru ca cei din primarie nu isi asuma nimic sau, cand ii trimiti  in instanta pierd toate procesele, ca nu-i duce capul. de fapt, ii duce capul doar la prostii, ca vila din cartierul rezidential creste, creste, creste...

View Postflt, on 04 aprilie 2024 - 08:47, said:

PS unii oameni preferă stabilitatea în locul banilor

asa se spune acum cand incepe sa iti placa sa dai cu limba pe dosul sefului?

View Postflt, on 04 aprilie 2024 - 09:32, said:

analiza ta se bazează pe ură subiectivă și nu pe date obiective. deci o voi ignora, fiind în mod evident viciată

te comporti ca orice slujbas de la stat. cand nu-ti cifrele, decizi sa ignori toata analiza.

Quote

telecom - România are printre cele mai bune viteze la internet din lume și la costuri mici, piață mobile concurențială
RDS. viteza de net are legatura cu RDS, care a strans sub aceeasi cupola o gramada de retele de cartier. spre deosebire de alti antreprenori insa, Tesari a inteles diferenta dintre  bani si capital. asa ca toti banii pe care i-a produs cu firma nu i-a drenat ca bani de buzunar (nu i-a cheltuit pe bautura, masini, femei) ci i-a reinvestit ca si capital.
Nu discutam aici despre sacosele cu bani care au ajuns la slujbasii statului, se intelege ca RDS facea afaceri in Romania


Quote

asta o crezi tu, dacă nu s-ar fi amestecat ai fi avut romtelecom cu dialup ASDL și azi
este tocmai invers, ROMTELETCOM avanad o componenta de stat.
daca ramanea monopolul ROMTELECOM, in mod sigur caram internet cu galeata.



Quote

cercetare - laserul de la măgurele
laserul de la Magurelele este un exemplu perfect de modul in care slujbasii statului pot distruge un proiect.
un poriect de 320 milioane Euro a fost compromis pentru ca un idiot (pre numele lui Nicolae Zamfir,) l-a luat pe persoana fizica (asa cum fac multi din cei care ocupa acum o functie de demnitate publica).
Urmare a unor decizii idioate si a unor scandaluiri, s-a ajuns in situatia ca „Laserul de la Măgurele” sa fie exclus total din consorțiu european de cercetare.

Edited by strongsss, 05 April 2024 - 07:43.


#1024
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 27.07.2006
Exista un bugetar caruia i-as strange mana si i-as multumi: omul care a inclus in ordonanta lui dragnea perioada de doua saptamani pana la intrarea in vigoare.
Mai sunt, evident, si altii. Exista bugetari de lux si bugetari-sclavi. Acum niste ani mi-a trebuit o hartie de la S2. Am intrat intr-un birou de 15mp, fara ferestre, 3 doamne la 3 birouri, inconjurate de munti de dosare. Era vara, doua ventilatoare incercau sa racoreasca acea camera cum nici la puscarie nu exista.

#1025
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 16.05.2010
Cazuri izolate. Si apoi, daca nu le conveneau conditiile, nu erau tinute cu forta acolo.

#1026
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postnoris08, on 04 aprilie 2024 - 09:39, said:

si totusi, poate cineva (@flat) sa dea macar 3 exemple de domenii unde bugetarii exceleaza
Bugetar si exceleaza e contradictie in termeni.

View Postun_el, on 04 aprilie 2024 - 20:53, said:

Adica incompetenta unor bugetari a fost platita din bani publici, inclusiv ai tai! Asta e problema la bugetari: nimeni, dar absolut nimeni, nu raspunde pentru ceea ce face "pe persoana fizica". Alti "fraieri", platitori de taxe si impozite, le acopera lor tampeniile si incompetenta de care dau dovada. Inclusiv bugetarii, tot cetateni romani sunt. Posted Image
Sa  nu exageram, zic.
Nici in privat nu raspunzi pe persoana fizica.

In rest, total de acord.

View Postergon, on 05 aprilie 2024 - 07:38, said:

Exista un bugetar caruia i-as strange mana si i-as multumi: omul care a inclus in ordonanta lui dragnea perioada de doua saptamani pana la intrarea in vigoare.
Mai sunt, evident, si altii. Exista bugetari de lux si bugetari-sclavi. Acum niste ani mi-a trebuit o hartie de la S2. Am intrat intr-un birou de 15mp, fara ferestre, 3 doamne la 3 birouri, inconjurate de munti de dosare. Era vara, doua ventilatoare incercau sa racoreasca acea camera cum nici la puscarie nu exista.
Pepelistii sunt tot bugetari.
Adicatelea traiesc foarte frumos si comod pe banii statului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate