Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Credit constructie casa 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Aveti grija sa nu ipotecati chiar tot :) Sa nu ajungeti ca in versul parazitului. Eu am ipotecat doar apartamentul si in rest am luat mai multe credite de nevoi. In final am vandut apartamentul, cumparatorul a venit cu prima casa, deci tot credit si am reusit sa fac (banca nu eu) transfer de ipoteci intre 2 banci diferite. Lucru dreacu :) Se pot face multe... doar sa gasesti oamenii potriviti. Si sa vrei!

#20
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Pe mine m-a dat înapoi faptul că trebuia să aduc dovezi, să lucrez cu o firmă, sa vina pentru fiecare etapa sa evalueze etc. Plus faptul ca nu puteam achita anticipat.
Credeam ca e mai simplu- leduc actele de proprietate, ei evalueaza apartamentul/apartamentele, cadem de comun acord asupra evaluarii, semnez actele- primesc banii. Nu se poate! Si nici nu solicitam o suma mare.

#21
adrianpop1988

adrianpop1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.08.2021

View Postd3rb, on 05 octombrie 2023 - 10:55, said:

Salut!
Noi avem credit de la AlphaBank, luat anul trecut. Am inceput discutiile in februarie 2022, dar avand nevoie de un credit mai mare, a fost nevoie de aprobare de la Atena care a venit abia in iunie. Am semnat la final de iunie 2022.
Prima evaluare a fost in februarie 2023, dupa ce am terminat casa la rosu, am facut hidroizolatia pe casa (avem o terasa circulabila pe casa) si geamurile. A durat pana la final de mai evaluarea, din mai multe motive
- noi avem un proiect de casa cu pompa de caldura/ventilatie cu recuperare de caldura, ceea ce putini evaluatori stiu sa evalueze. Banca a fost foarte reticenta in acceptarea evaluarii finale (efectiv nu credeau ca vom pune pompa de caldura, cu toate ca nu avem racordare la gaz) si au tot scazut pe toate planurile evaluarea.
- evaluarea a fost foarte jos (cam cu 50.000 euro sub cat cheltuisem deja). A ajutat ca am avut facturi pentru tot ce am facut la casa. Am lucrat cu constructor cu contract + firme pentru hidroizolare si am reusit sa demonstram ca n-am folosit banii in alt scop. Daca nu am fi avut facturile probabil ca nu puteam  merge mai departe.
- a durat vreo 3 luni pana s-a deblocat urmatoarea transa. S-au facut presiuni de la Kiwi prin vicepresedintii bancii ca sa ni se aprobe transa. Efectiv nu stiam daca mai construim sau nu ceva. Pana s-a deblocat transa 2 am folosit fonduri proprii pentru instalatia electrica.

Martea asta am facut a doua evaluare, in care am prins casa foarte aproape de finalizare. Am inceput termosistemul exterior, in interior avem toate instalatiile finalizate, peretii tencuiti, tavanele finalizate.
Mai avem de gletuit, zugravit si pus faianta/gresie. Apoi detalii: iluminat/corpuri de baie/balustrade.
Evaluarea a fost mult mai ok de data asta. Am pastrat toate chitantele/bonurile/facturile pentru ce am facut pana acum ca sa dovedim ca banii Alpha au fost folositi strict in constructia casei. Momentan nu ni s-au cerut facturile, dar au trecut doar 2 zile. Speram sa fie mai rapizi de data asta.

Pe scurt:
- facturi/chitante pentru orice cheltui, s-ar putea sa fie vital sa le ai la evaluarile ulterioare
- sa nu te bazezi ca vei construi doar cu banii de la Alpha, sa ai vreo 20% si fonduri proprii.
- sa iei in calcul ca va costa totul MULT MAI MULT
- daca poti sa lucrezi cu Kiwi, recomand. Pe tine nu te costa nimic, dar la momentul evaluarii s-ar putea sa te ajute mult.


Asta e tipul de ajutor pe care il asteptam! Posted Image
Fonduri proprii am cam 50% din investitia totala

Mersi mult!

#22
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

View Postsacos, on 05 octombrie 2023 - 16:00, said:

Pe mine m-a dat înapoi faptul că trebuia să aduc dovezi, să lucrez cu o firmă, sa vina pentru fiecare etapa sa evalueze etc. Plus faptul ca nu puteam achita anticipat.
Credeam ca e mai simplu- leduc actele de proprietate, ei evalueaza apartamentul/apartamentele, cadem de comun acord asupra evaluarii, semnez actele- primesc banii. Nu se poate! Si nici nu solicitam o suma mare.

Nu trebuie sa evalueze fiecare etapa. Doar cand termini transa de bani si mai ceri alta. Daca faci ipoteci suplimentare clar te ajuta sa ai transa initiala mult mai mare.
In plus, sunt sigura ca poti achita anticipat, dar cel mai probabil atunci cand se termina constructia si ai casa intabulata. Atunci creditul de constructie se transforma in credit ipotecar clasic si poti sa refinantezi la orice banca daca iti plac mai mult conditiile contractuale.

Noi am lucrat cu o firma pentru constructia la rosu. Intr-un fel ne-a ajutat dar ne-a si incurcat. Ne-a ajutat ca am avut facturi pentru tot ce am cheltuit iar atunci cand a venit banca si ne-a subevaluat constructia, a contat ca am avut facturi. Ne-a incurcat pentru ca am platit mult, si poate n-am fi fost in situatia cu constructia subevaluata daca am fi facut pe PF, sa mergem sa cumparam betonul, caramida, etc.  Oricum cand mergi si cumperi orice de la magazin iei chitanta/factura.

In total noi avem 3 evaluari
- prima, cand s-a acordat creditul, s-a evaluat constructia, terenul + un apartament
- a doua, cand am terminat prima transa
- a treia cand mai avem foarte putin si terminam acum casa.
Deci practic 2 evaluari intermediare, cand iti faci nervi si astepti dupa ei.

#23
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Tocmai asta nu voiam- evaluări, tranșe, ipotecă teren etc.
Eu voiam sa ipotechez alte imobile. Să îmi dea banii și e treaba mea ce fac cu ei. Zău că nu am înțeles logica!.... Adică imi oferi un credit pentru constructie, dar nu imi oferi un credit daca pun garantii imobiliare.
Voiam un credit pe 10 ani. La creditele de nevoi, perioada maximă este de 5 ani.

#24
adrianpop1988

adrianpop1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.08.2021
Dupa doar 3 luni si ceva si foarte multa birocratie, am reusit sa accesam creditul si sa luam prima transa de banuti.

Devizul estimat 180 k, surse proprii 80k, credit 100k.
La fiecare transa (4 transe in total), trebuie sa dovedesc ca voi cheltui minim 45k, din care banii bancii 25k, iar aportul meu 20k.

Evaluatorul la evaluarea initiala pentru teren, a venit la sfarsit de septembrie, si am primit banutii dupa ~6 saptamani.
Saptamana viitoare, vine la a2a evaluare (intre timp, casa este deja zidita, urmeaza turnarea centurii si acoperirea casei), sper ca acum sa nu mai dureze atat de mult ..

Daca sunt dintre voi, care doresc sa isi construiasca casa prin credit de constructie, nu e greu, insa aveti nevoie de nervi si drumuri la banca ...

#25
andreicioranu

andreicioranu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2023
Felicitari! Urmaresc si jurnalul de constructie casa! Spor la construit si tine-ne la curent cu evaluarile, sunt curios cum decurg lucrurile.

#26
Luminita96

Luminita96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2024
Cei de la kiwi nu ii plătești din banii tai? Și eu am fost la alfa pentru câteva informații legate de acest credit. Se poate plăti în avans? Mie mi da spus ca da dar cineva în comentarii a zis ca nu. Chiar sunt curioasa?? Mulțumesc

Edited by Dany_Darke, 21 February 2024 - 16:59.


#27
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Nu poti plati in avans pe perioada de dobanda fixa.
Dupa cei 5/7 ani, dupa caz, poti plati in avans fara probleme. Daca au clauza ca nu, e abuziva si devine nuyla doar cu o reclamatie, in caz de ceva.

#28
locdogg

locdogg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare!
Si eu sunt interesat de acest credit pentru constructie de la Alpha Bank, avand chiar niste discutii preliminare cu un broker Kiwi si intr-o agentie AB anul trecut, insa am mai ramas cu ceva nelamuriri la care voi poate aveti ceva de spus.

Detin un teren liber pe care as vrea sa ridic o casa de aproximativ 80k - 90k euro. Dat fiind ca acesta este singura mea proprietate care se poate considera garantie sa inteleg ca prima transa se poate acorda doar ca 85% din valoarea terenului (estimativ 20k euro), deci 17k euro?

In afara de teren, mai avem un apartament cumparat cu Prima Casa pe numele sotiei la care inca platim rate, deci nu se poate ipoteca.

In aceste conditii se poate oare accesa creditul?

#29
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
@locdogg: se ia prima transa in valoare de 80% din valoarea terenului. Cu banii aia probabil faci actele/bransament apa/curent, ridici fundatia. Apoi chemi evaluatorul s avada c es-a facut, se va evalua noua valoare a terenului si a "constructiei" de pe el, se va elibera urmatoarea transa car eva fi 80% din nou avaloare (sa zicem 20k terenul +17k ce ai construit cu primii bani), deci vei primi 80% din 37k. Cand termini banii din transa a2a din nou chemi evaluator... repeti pasii pana ajungi la final. Bafta!

#30
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.03.2006

View Postl_stoian79, on 23 februarie 2024 - 09:47, said:

...transa a2a din nou chemi evaluator... repeti pasii pana ajungi la final. Bafta!


la sfarsit evaluatorul are 2 case deja platite :)

#31
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
eu zic ca din 300ron /evaluare, nu e chiar mare smecherie ptr evaluator, dar asta e alta discutie. In principiu nici cei de la banca nu vor sa aibe de a face cu "n" transe de bani, mi s-a recomandat sa incerc sa organizez lucrarile ca sa ma incadrez in 2, maxim 3 transe, aia ar fi insemnat 3 x 300ron evaluarea in total. Personal m-am incadrat in 2 transe ca aveam terenul si constructia la "rosu avansat" (rosu + acoperis+tamplarie si usa intrare+eram incpeut cu instalatiile si aveam luat si o parte din polistiren) in momentul in care am initiat discutia cu Alpha.
Eu am expus cum functioneaza treaba la Alpha, acuma ca e mult/putin, fiecare face cum vrea , sau cum poate :-)

#32
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023
Mai este un factor foarte important de mentionat, pe care banca si brokerul au "uitat" sa il mentioneze.

Daca ai un alt imobil ca ipoteca secundara, nu poti sa il vinzi pana nu e intabuleaza constructia.
De fapt nu se poate face nicio modificare la credit pana nu se intabuleaza constructia.

Practic noi avem constructia finalizata, vrem sa vindem apartamentul ipotecat (ipotecat ca sa scapam de multiplele evaluari intermediare si sa avem o suma mai mare initial), dar nu putem, pentru ca nu avem inca actele finalizate.
mentionez ca vrem sa ramburzam din credit astfel incat evaluarea constructiei sa acopere in intregime creditul.


Deci ati ipotecat imobile suplimentare.. sunt blocate pana la finalizarea (in acte) a constructiei. Ghionion.

Edited by d3rb, 26 February 2024 - 10:31.


#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Poate putina lipsa de experienta din partea ta. Casa se poate intabula inainte sa fie finalizata 100%.

#34
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

View Postbobitzaaa, on 26 februarie 2024 - 11:04, said:

Poate putina lipsa de experienta din partea ta. Casa se poate intabula inainte sa fie finalizata 100%.

Asta da, se puteau face actele mai devreme. Dar chiar si asa, daca ai ipoteca secundara si ai nevoie sa vinzi imobilul respectiv, inainte.. NU SE POATE :)

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Despre transfer de ipoteci ai intrebat?

#36
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023

View Postbobitzaaa, on 26 februarie 2024 - 12:59, said:

Despre transfer de ipoteci ai intrebat?

La ce te referi? Sa ipotechezi un alt imobil? Oricum nu se poate face nicio modificare in credit pana la intabularea constructiei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate