Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Dublajul desenelor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
După cum ziceam - ai luat-o pe arătură. Discutăm de filme dar dai exemple cu știri iar efectele alea sînt doar în mintea ta.
Și ca să încheiem - prefer să pierd 10% din imagine în loc de 100% din voce.
Din punctul meu de vedere am terminat discuția.

#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,614
  • Înscris: 13.06.2004
@ hellmarvel : eu nu am vreo problemă cu subtitrările. Ba uneori (dacă e în Engleză) îmi dau seama de traducerea aiurea. Am citit subtitrări începând de la ecrane cu diagonală mică (monitor P.C., televizor) până la cinema. Şi prefer aşa. Măcar aud originalul.
Desenele animate sunt dublate pentru că le este greu copiilor până spre adolescenţă să citească (repede). Dar s-a practicat şi subtitrarea desenelor animate de către unele posturi. În trecut.
Unele desene animate sună mai bine dublate în Română decât originalul în Engleză. Altele, la fel de bine. Depinde şi de cine face dublajul.

Edited by djl, 13 July 2023 - 11:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate