Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Postul cu apă

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#73
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

 claudia313, on 28 iunie 2023 - 14:48, said:

zice ca mananca o data pe zi deci nu stiu la ce foloseste IF asta.
Ajuta, ca multe alte diete, prin restrictionarea intake-ului de calorii. :)
Cat de mult crezi ca poti manca intr-o fereastra de 4 ore pe zi (sa zicem)? Te saturi dupa o masa intreaga, chiar daca masa aia a avut 1000 de calorii. Mai bagi ceva snacksuri ajungi la 1500, apoi nu mai ai voie sa mananci pana a doua zi. Si tot asa.
Nu zic ca-i mai eficient decat alte diete, se bazeaza tot pe disciplina, dar e simplu de aplicat, trebuie doar sa mananci cat de cat echilibrat si doar intr-un interval scurt. Apoi e simplu, bei apa si joc de glezne pana a doua zi. :D

Quote

Sunt obisnuita sa mai ciugulesc ceva seara tarziu altfel imi ghioraie stomacul si nu pot adormi.
As zice ca si-asta tot nevoie psihologica e. Asta a fost cel mai greu de facut cand m-am apucat, mi se facea foame seara. Mi-a trecut, si acum mananc seara doar daca n-am apucat sa mananc cine-stie-ce ziua.

#74
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 TehCube, on 28 iunie 2023 - 15:18, said:

Ajuta, ca multe alte diete, prin restrictionarea intake-ului de calorii. Posted Image
Cat de mult crezi ca poti manca intr-o fereastra de 4 ore pe zi (sa zicem)? Te saturi dupa o masa intreaga, chiar daca masa aia a avut 1000 de calorii. Mai bagi ceva snacksuri ajungi la 1500, apoi nu mai ai voie sa mananci pana a doua zi. Si tot asa.


Si-atunci de ce sunt o gramada de supraponderali care tin IF si tot grasi sunt desi intervalul scurt nu le permite sa bage prea multe calorii? Probabil din motivul expus de mine si anume faptul ca organismul se obisnuieste sa faca stocuri fiind alimentat prea rar. Eu zic ca e un fel de furat caciula singur, cred ca nu e deloc greu sa bagi peste 2000 de calorii in 4 ore. totul tine de cat bagi si cat consumi, orice bagi peste necesarul strict de functionare al corpului in repaus si nu consumi intr-un fel sau altul, se depune.

Nu cred ca e nevoie psihologica la mine, efectiv mi-e foame si o simt tare.  Obisnuita sa bag ceva in stomac des,  cand stau multe ore fara sa mananc ma roade stomacul. Eu nu-s pofticioasa la mancare, mananc din necesitate, pofte am doar la dulciuri, daca s-ar putea sa bag niste pastile care sa le aiba pe toate si sa nu fiu nevoita sa mananc ar fi perfect. Sa mananc doar fructele si dulciurile. La ciocolata da, sunt dependenta, nu exista zi fara ciocolata.

Edited by claudia313, 28 June 2023 - 15:30.


#75
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt o gramada de grasi care tin o gramada de diete, eu as zice ca in majoritatea cazurilor tin dieta aia doar pe hartie, si in rest triseaza intr-un fel sau altul.
Ori asta ori exagerezi in fereastra aia de 4 ore si reusesti sa bagi prajituri si cola si whatever.
Dar repet, putina lume tine regim corect, pentru ca le lipseste disciplina. Daca iti impui sa slabesti, nu prea conteaza ce dieta tii, sincer. Nu mai bagi zaharuri inutile, nu de mai indopi de carbohidrati, tii numarul de calorii sub un anumit nivel si aia e, slabesti. Eventual ai grija ce mananci ca sa nu te trezesti cu cine stie ce lipsuri si gata. Nu ai nevoie de niciun IF sau fix 4.63 de mese pe zi sau altele, e foarte simpla ecuatia. E greu de tinut cont de alimente ca sa gasesti un echilibru sanatos, aia e partea a doua. Dar baza e simpla.

Asa ca te intreb - de ce sunt atatia grasi daca-i asa simplu sa slabesti? Posted Image

Si eu eram pasionat de ciocolata, am trecut pe cicolata amaruie. Mi se pare si mai buna, ca simti aromele diferite de cacao, si are si considerabil mai putin zahar. Plus ca mananci 1-2 bucatele nu juma' de tableta cum faceam cu ciocolata cu lapte. Posted Image

 claudia313, on 28 iunie 2023 - 15:28, said:

Nu cred ca e nevoie psihologica la mine, efectiv mi-e foame si o simt tare.
Da, asa simteam si eu, si dupa cateva luni mi-a trecut, desi masa de pranz tot in acelasi interval o luam, si dupa 16 nu mai mancam nimic. La inceput era nasol seara la 22-23, dupa ce m-am obisnuit nu mai simteam nevoia. D-aia zic, la mine era de la cap, sigur.

Edited by TehCube, 28 June 2023 - 15:36.


#76
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Pai asta spun si eu, toti grasii care spun ca mananc putin si se ingrasa de fapt mananca mai mult decat consuma. Ca si initiatoarea topicului...ca ea nu poate manca asa mult cum i-au zis nutritionistii adica 3 mese pe zi plus gustari dar e grasa Posted Image
Sunt multi grasi pentru ca mancarea e unul din lucrurile care ii face pe oameni sa se simta bine

La mine nu-i de la cap in mod sigur. Posibil sa ma obisnuiesc dupa o vreme daca as incerca dar nu vad nici un motiv pentru care as face asta cat timp mancatul tarziu nu-mi creeaza nici o problema. Ca nu ma indop ca prostu' inainte de culcare, mananc cat sa-mi pacalesc stomacul sa ma lase sa adorm. Mi-e foame si daca ma trezesc cumva noaptea...probabil mi se trage de la faptul ca am lucrat niste ani in tura operativa, mancam noaptea pe rupte.

Edited by claudia313, 28 June 2023 - 16:08.


#77
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,088
  • Înscris: 26.01.2010

 claudia313, on 28 iunie 2023 - 15:28, said:

  Eu zic ca e un fel de furat caciula singur, cred ca nu e deloc greu sa bagi peste 2000 de calorii in 4 ore.  

Ba e greu in draci sa bagi 2000 de calorii in 4 ore ca daca esti obisnuit sa mananci odata pe zi , nu stai cu mancarea in gura timp de 4 ore.
Uite , asta e ce am mancat eu ieri.
Un snitel rece si pepene. Am pus snitelul ca fiind doua portii a 140 gr adica 280 gr plus 5.5 cupe de pepene. Rezulatul e 773 calorii
Mi-a luat cam vreo 40 de minute sa rontai la snitel si vreo 2 ore sa termin tot pepenele din cutie.
Asta in conditiile in care nu mancam de 17 ore.
Am ajuns acasa pe la 6 si ceva dupa ce m-am oprit la magazin , am pus cumparaturile la locul lor , m-am jucat cu cateii , a trebuit sa plec undeva pentru vreo ora iar pe la 9 seara am realizat ca imi era foame.
Snitel mai aveam in casa dar deja am mancat unul , pepene aveam dar nu era taiat , am luat niste piersici albe care nu par sa fie coapte inca , cereale cu lapte nu am avut chef , iaurt cu mix de alune+chocolate chips ( desertu meu uneori ) dureaza vreo ora sa stau sa mestesc la alunele si fructele uscate din mixul meu favorit.
Am baut niste apa si mi=am luat gandul de la mancat.

Attached Files



#78
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Principiul slabitului este si ramane pana la proba contrarie, calorii mancate < calorii consumate.

DAR, fiecare individ este diferit si de aceea exista zillion modalitati (denuminte si diete) de a micsora acel numar de calorii mancate. In mare in clipa de fata se cunosc aceste modalitati :

- Low carb, high protein, high fat (Atkins, keto, paleo si derivatele lor mai mult sau mai putin), care functioneaza daca mananci < cca 30-40g carbs/zi. Aceasta functioneaza pt ca lipsa de carbs iti taie orice foame, pofta si micsorezi vrand nevrand caloriile.
- Low fat/protein (vegan, vegan keto, McDougall, Fuhrman, Ornish, Campbell (China Study), Esselstyn), care functioneaza daca tai aproape complet grasimile, carnea, pt ca lipsa de grasimi taie mult din calorii, 1g grasime=9cal, vs 1g carbs=4cal
- Low calories, in general (gen 3 mese + 2 gustari, calorii numarate la sange), preferate de nutritionisti si care in mod evident nu functioneaza, ca altfel nu am mai discuta pe aici si nu ar exista o industrie de milioane $.
- Si  mai nou, diete restrictionate in timp, IF, 8-16h, 4-20h, fast 5, 5-2 zile, 3-4zile, care culmea ca se potrivesc la f multa lume. Nu este nici o vrajitorie, doar o modalitate oarecare de micsorare a caloriilor. Daca functioneaza, sa fie primite.

Acuma fiecare alege ce i se potriveste cel mai bine. Cea mai buna dieta este cea pe care poti sa o tii pana dai jos kilele dorite, dar, si mai important, pe care poti sa o tii pana la sfarsitul vietii.
Nu trebuie uitat si factorul genetic, care joaca un anumit rol si mai ales cel psihic. Anumite personae nu vor reusi niciodata sa slabeasca (mai ales definitiv) orice ar face,punct.

Eu personal, trag catre vegan si IF (defapt flexitarian si IF). Nu am reusit sa fac veganism total, doar pe perioade, dar IF imi functioneaza f bine. Ma gandesc la sanatate si longevitate (mai putin la costumul de baie). La ora actuala modelul meu sant zonele albastre (Blue Zones) si Dr David Sinclair (si inca vreo cativa).

#79
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,088
  • Înscris: 26.01.2010

 TehCube, on 28 iunie 2023 - 09:03, said:


...ce barbar. Posted Image

Cred ca o singura data am incalzit un snitel si nu mi-a placut textura . Daca le pui in servetele , nu mai sunt grase deloc plus ca salvezi timp cu incalzitul , cu intrebatul ce side dish sa ai la ele si alte probleme majore de genu cand vine vorba de mancat. Asa , pot fi mancate ca si snack :)
Pulpe de pui superioare facute la cuptor in tava si ''uscate'' un pic tot pentru snacks sunt bune.

 Fado, on 28 iunie 2023 - 20:13, said:



- Low carb, high protein, high fat (Atkins, keto, paleo si derivatele lor mai mult sau mai putin), care functioneaza daca mananci < cca 30-40g carbs/zi. Aceasta functioneaza pt ca lipsa de carbs iti taie orice foame, pofta si micsorezi vrand nevrand caloriile.
-
Eu am incercat paleo si strict keto. Daca nu ma incapataman sa fac strict keto probabil as fi continuat
Ai dreptate , daca de exemplu mananc intr-o zi o combinatie de oua/carne/avocado , tre sa ma traga cineva de mana sa-mi aminteasca sa mananc.
Orice tip de carbs pe care aleg sa le mananc azi , stiu ca maine mai mult de 16-17 ore nu pot sa tin post.

Mie IF-ul mi se potriveste pentru ca nu imi da impresia ca sunt obligata sa urmez programul altora.Nu e o dieta stricta pe care o urmezi impreuna cu alte oite , e personalizata de mine in functie de ce-mi place si ce am observat ca functioneaza pentru mine.

 claudia313, on 28 iunie 2023 - 14:48, said:

   Cred ca si Noua pe Site care te indeamna sa faci ca ea, e inca tot supraponderala desi zice ca mananca o data pe zi deci nu stiu la ce foloseste IF asta.

Crezi bine , mai am inca 15 lbs de slabit ca sa ajung la greutatea dorita de mine.
Am slabit 30 lbs in 8 luni cu urcari si coborasuri in functie de ce medicamente luam si la ce petreceri ma duceam in weekend. Am pus toate kilele astea pe o perioada de 5 ani din diverse motive mai mult sau mai putin medicale. NU o sa ma astept sa le dau pe jos toate odata intr-un timp scurt .Daca tu chiar cunosti persoane care tin IF si inca is supraponderale ori sunt de abia la inceput si inca descopera ce functioneaza pentru ei ori intra ca vaca in trifoi in alea 4-6 ore interval in care mananca.

#80
Ale-Helen-19

Ale-Helen-19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2023

 claudia313, on 28 iunie 2023 - 16:05, said:

Pai asta spun si eu, toti grasii care spun ca mananc putin si se ingrasa de fapt mananca mai mult decat consuma. Ca si initiatoarea topicului...ca ea nu poate manca asa mult cum i-au zis nutritionistii adica 3 mese pe zi plus gustari dar e grasa Posted Image
Sunt multi grasi pentru ca mancarea e unul din lucrurile care ii face pe oameni sa se simta bine

La mine nu-i de la cap in mod sigur. Posibil sa ma obisnuiesc dupa o vreme daca as incerca dar nu vad nici un motiv pentru care as face asta cat timp mancatul tarziu nu-mi creeaza nici o problema. Ca nu ma indop ca prostu' inainte de culcare, mananc cat sa-mi pacalesc stomacul sa ma lase sa adorm. Mi-e foame si daca ma trezesc cumva noaptea...probabil mi se trage de la faptul ca am lucrat niste ani in tura operativa, mancam noaptea pe rupte.

Si sunt "grasa" pentru ca spui tu? Am specificat ca mananc dezordonat si fix ce nu trebuie, nu ca nu mananc nimic si nu slabesc. Tu ai citit macar? Am spus ca nu ma consider grasa si nu e nimeni vinovat in afara de mine de kg in plus. Si da, nu mai mananc de 15 ani 3 mese pe zi plus gustari. Nu toata lumea functioneaza pe principiul ăsta. Cand eram foarte slaba mancam cand imi era foame si in general treceau mai bine de 8 ore pana sa mi se faca iar foame. Topicul era si despre un oarecare post cu apa, nu despre cat de grasa e aia care a scris si nu recunoaste ca uneori mananca ca o sparta. E evident de ce se ingrasa oamenii, nu?

#81
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,094
  • Înscris: 18.12.2007

 Fado, on 28 iunie 2023 - 20:13, said:

- Low calories, in general (gen 3 mese + 2 gustari, calorii numarate la sange),

Cum adica nu functioneaza? Ce nu functioneaza?
Tot ce ai descris ca dieta, care si da rezultate, se bazeaza pe reducerea caloriilor intr-un fel sau altul. Matematica e simpla: ca sa slabesti trebuie sa inghiti mai putine calorii decat consumi.

#82
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,140
  • Înscris: 04.03.2014

 Ale&#045;Helen&#045;19, on 29 iunie 2023 - 12:57, said:



Si sunt "grasa" pentru ca spui tu? Am specificat ca mananc dezordonat si fix ce nu trebuie, nu ca nu mananc nimic si nu slabesc.

Nu e mai bine sa rezolvi treaba asta in loc sa te duci in alte extreme?



#83
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023

 AlexEn, on 29 iunie 2023 - 15:01, said:

Cum adica nu functioneaza? Ce nu functioneaza?
Tot ce ai descris ca dieta, care si da rezultate, se bazeaza pe reducerea caloriilor intr-un fel sau altul. Matematica e simpla: ca sa slabesti trebuie sa inghiti mai putine calorii decat consumi.

Exact ce am scris si eu mai sus, la aceeasi concluzie am ajuns si eu, cu matematica.

Pt f multi reducerea caloriilor cu 5 mese pe zi se dovedeste a fi imposibl de respectat. De aceea ei cauta alte metode (numite si diete) de a micsora aceste calorii, pe zi, sau pe saptamana.

#84
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,861
  • Înscris: 10.12.2006
Ca sa slabesti trebuie doar sa reduci caloriile, dar sa faca asta se dovedeste pentru multi imposibil deoarece nu inteleg stiinta din spatele foamei. Postul intermitent functioneaza pentru ca reduce rezistenta la insulina si abtinerea de la orice mancare in alea 16-20 de ore impune si o disciplina mentala, vointa trebuie sa te tina cateva zile pana te inveti cu cafeaua fara zahar, apoi foamea devine tolerabila si poate fi controlata, iar pentru energie doar pune niste electroliti in apa pe care o bei pe parcursul zilei.
Postul intermitent functioneaza pentru ca nu e o dieta, ci un stil de viata, spre deosebire de diete postul e sustenabil. Si foarte multa lume il practica deoarece efectele se vad rapid.

Eu merg la inot dimineata, apoi la serviciu, si mananc prima oara abia dupa ora 16. Chestia e ca nu mi-e prea foame :) si trebuie sa ma fortez, apoi pana pe la 8 mai mananc ceva oleaginoase ca sa ridic consumul caloric si o bere sau un pahar de vin. In 6 saptamani am slabit vreo 8kg, pica pantalonii de pe mine.

#85
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 Ale-Helen-19, on 29 iunie 2023 - 12:57, said:

Si sunt "grasa" pentru ca spui tu? Am specificat ca mananc dezordonat si fix ce nu trebuie, nu ca nu mananc nimic si nu slabesc. Tu ai citit macar? Am spus ca nu ma consider grasa si nu e nimeni vinovat in afara de mine de kg in plus. Si da, nu mai mananc de 15 ani 3 mese pe zi plus gustari. Nu toata lumea functioneaza pe principiul ăsta. Cand eram foarte slaba mancam cand imi era foame si in general treceau mai bine de 8 ore pana sa mi se faca iar foame. Topicul era si despre un oarecare post cu apa, nu despre cat de grasa e aia care a scris si nu recunoaste ca uneori mananca ca o sparta. E evident de ce se ingrasa oamenii, nu?

Eu n-am spus ca tu esti grasa. Habar nu am cum arati, cum as putea spune asta? Ca pe tine te enerveaza cuvantul si asta ai vrut sa intelegi e problema ta.  Eu ti-am vorbit de un sistem care ajuta la slabit, tu faci ce vrei, faci ce e potrivit pentru tine, chiar daca asta inseamna diete extreme. Nu te certa cu mine ca n-ai cu cine. Nici macar cu tine nu te certa ca doar rau iti faci. Accepta situatia si fa schimbarile pe care esti capabila sa le faci in acest moment. Daca tu crezi ca postul cu apa e solutia, fa-o, e fix alegerea ta.

Dar nu inteleg de ce trebuie sa ceri parerea altora despre alegerile pe care le faci. Faci alegeri, ti le asumi, vezi ce se intampla si aia e. Nimeni de aici nu-ti poate da garantii ca pentru tine e mai bine intr-un fel sau in altul. Tu vezi ce functioneaza pentru tine.

Edited by claudia313, 29 June 2023 - 20:35.


#86
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFado, on 29 iunie 2023 - 20:07, said:

Pt f multi reducerea caloriilor cu 5 mese pe zi se dovedeste a fi imposibl de respectat. De aceea ei cauta alte metode (numite si diete) de a micsora aceste calorii, pe zi, sau pe saptamana.
Pe mine asta ma depaseste.
Mi se pare mult mai greu de tinut o dieta keto, de exemplu, unde e extrem de specific si greu de respectat meniul, unde curba de "obisnuire cu" e extrem de abrupta, etc.
Si totusi, mai multi graviteaza spre asa ceva decat spre reducere treptata si constanta a caloriilor consumate.

Cum poti avea destula disciplina sa tii keto sau mai grav, Dukan si altele, sau post negru, dar sa nu poti sa mananci ceva mai putin decat de obicei? :)

#87
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,861
  • Înscris: 10.12.2006
Poti manca 5 mese pe zi sa fii ok, dar si aici intervine nestiinta celor ce recomanda astfel de diete si a celor ce le practica. Daca una din mese e fructe o sa ti se faca foame dupa 30 de minute cand faci crash de la tot zaharul ala care te-a inundat de insulina. Mai bine nu mananci nimic Posted Image

#88
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023

View PostTehCube, on 30 iunie 2023 - 09:06, said:

Pe mine asta ma depaseste.
Mi se pare mult mai greu de tinut o dieta keto, de exemplu, unde e extrem de specific si greu de respectat meniul, unde curba de "obisnuire cu" e extrem de abrupta, etc.
Si totusi, mai multi graviteaza spre asa ceva decat spre reducere treptata si constanta a caloriilor consumate.

Cum poti avea destula disciplina sa tii keto sau mai grav, Dukan si altele, sau post negru, dar sa nu poti sa mananci ceva mai putin decat de obicei? Posted Image

Oamenii sant ff diferiti unul de altul, fizic, psihic, spiritual, genetic, social, familial, ocupational, geografic, pecuniar etc E normal sa foloseasca metode diferite de slabit.

Intrebarea este ce fac dupa slabire, pt mentinere ? Abia acum se pune mai serios problema daca matoda este sanatoasa sau nu. Ai slabit intr-un an X kg, si acum ce ? Ne intoarcem la mancat ca inainte, continuam cu metoda care ne-a adus succès? De ce?

Si de fapt eu imi pun problema care este dieta NATURALA a fiintei umane ? Pt ca daca am manca exact ce am fost lasati de mama natura sa mancam, nu am avea probleme. In natura, nu exista animale obeze (nu cele domestice) si fiecare animal are o durata de viata care este aprox respectata. La om ce durata avem ? 70, 80, 100, 120 ? Si de ce majoritatea mor in urma unor boli ? De ce nu ne stingem, asa, usor, intr-un somn, de batranete, la sfarsitul datei de expirare ?

Toata industria de slabit, orice dieta ai cauta, este suportata de medici, cu diplome in regula, care au studiat aceeasi materie in ani lungi si costisitori de facultati, atestati de organizatii profesionale. Cum se face ca sfaturile lor pot fi tot spectrul posibil, in toate directiile? Nu exista o stiinta de baza, studii? Ca in orice domeniu stiintific. Un inginer nu poate fenta rezistenta materialelor, sau principiile aerodinamicii, sau chimstii tabloul Mendeleev? De ce cand se ajunge la medicina totul este in ceata? Pare sa fie mai mult arta decat stiinta, ca sa nu zic dupa ureche.

#89
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFado, on 30 iunie 2023 - 17:38, said:

Si de fapt eu imi pun problema care este dieta NATURALA a fiintei umane ? Pt ca daca am manca exact ce am fost lasati de mama natura sa mancam, nu am avea probleme. In natura, nu exista animale obeze (nu cele domestice) si fiecare animal are o durata de viata care este aprox respectata. La om ce durata avem ? 70, 80, 100, 120 ? Si de ce majoritatea mor in urma unor boli ? De ce nu ne stingem, asa, usor, intr-un somn, de batranete, la sfarsitul datei de expirare ?
E mult de discutat aici, erau niste studii (teorii? nu mai stiu) cum ca ni s-a dezvoltat destul de mult capacitatea cognitiva dupa ce am inventat focul si am inceput sa mancam chestii prajite/fierte/etc. Altii ziceau ca mai mult a contat lucrul in echipa pentru a eficientiza cautatul de hrana/vanatul si a obtine mai multi nutrienti decat cei care lucrau individual.
Si omul e omnivor, deci dieta "veche" era probabil plante/fructe si diverse gasite pe jos, si din cand in cand carne. Evident ca cine traieste in natura, chit ca vaneaza sau se plimba toata ziua ca sa stranga un pumn de mure, nu o sa fie gras. Nu stiu daca tine doar de dieta sau e si de faptul ca stai toata ziua in picioare.
Consoarta nu lucreaza la birou, mananca numa rahaturi, nu-i pasa deloc, si are 53 de kg la 1.72, deci noh, poate conteaza si miscarea. Posted Image

Cat despre boli, e oarecum normal, multe animale mor de boala, si eu as fi mort de ceva vreme daca nu exista medicina moderna, am trecut printr-o operatie destul de usoara dar pe care n-aveam cum s-o "rezolv" altfel, si prin mai multe infectii destul de nasoale, o pneuomie cand eram mic, etc. Toate fara sa aiba vreo legatura cu dieta.

Dar cum ai zis si tu, mentinerea e importanta. Si pentru mentinere trebuie sa te abtii de la exces, lucru foarte greu in zilele noastre, cand excesul e foarte la indemana. Posted Image

Edited by TehCube, 30 June 2023 - 21:20.


#90
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,140
  • Înscris: 04.03.2014

View PostFado, on 30 iunie 2023 - 17:38, said:



Oamenii sant ff diferiti unul de altul, fizic, psihic, spiritual, genetic, social, familial, ocupational, geografic, pecuniar etc E normal sa foloseasca metode diferite de slabit.

Intrebarea este ce fac dupa slabire, pt mentinere ? Abia acum se pune mai serios problema daca matoda este sanatoasa sau nu. Ai slabit intr-un an X kg, si acum ce ? Ne intoarcem la mancat ca inainte, continuam cu metoda care ne-a adus succès? De ce?

Si de fapt eu imi pun problema care este dieta NATURALA a fiintei umane ? Pt ca daca am manca exact ce am fost lasati de mama natura sa mancam, nu am avea probleme. In natura, nu exista animale obeze (nu cele domestice) si fiecare animal are o durata de viata care este aprox respectata. La om ce durata avem ? 70, 80, 100, 120 ? Si de ce majoritatea mor in urma unor boli ? De ce nu ne stingem, asa, usor, intr-un somn, de batranete, la sfarsitul datei de expirare ?

Toata industria de slabit, orice dieta ai cauta, este suportata de medici, cu diplome in regula, care au studiat aceeasi materie in ani lungi si costisitori de facultati, atestati de organizatii profesionale. Cum se face ca sfaturile lor pot fi tot spectrul posibil, in toate directiile? Nu exista o stiinta de baza, studii? Ca in orice domeniu stiintific. Un inginer nu poate fenta rezistenta materialelor, sau principiile aerodinamicii, sau chimstii tabloul Mendeleev? De ce cand se ajunge la medicina totul este in ceata? Pare sa fie mai mult arta decat stiinta, ca sa nu zic dupa ureche.

Iti pui prea multe probleme, defapt stim foarte bine ce e ok si ce nu:) daca avem o inteligenta cel putin medie.   La fel cam toti doctorii si toate studiile duc acolo:

1. Un fizic in forma, nu zic cu patratele dar cu grasime cat sa nu ai burta si o musculatura acceptabila.

2. Miscare miscare miscare, un pic de cardio, niste greutati.   Sedentarismul duce la multe probleme.

3. O dieta echilibrata cu cat mai putini carbohidrati cu indice glicemic cat mai scazut, carne rosie cat mai putina si multa fibra. Tigari zero, alcool spre zero si zahar sau dulciuri zero. Dar fiind ca sunt bune un mic compromis se poate face:)

4. Medicina moderna ne da poaibilitatea sa stim mereu daca avem vreo problema, deci analizele  de rutina facute anual dupa un 30 de ani, descoperite problemele in timp si tratate.

Nu are rost sa-ti bati capul cu chestii mai complexe pana nu te ocupi de aceste 4 puncte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate