Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Postul cu apă

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#55
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Helen, ce crezi că va întâmpla după ce ții postul cu apă, atâtea zile câte îți dorești?
Ce va dispărea, ce va apărea, care sunt comportamentele care ți se vor schimba, cum te vezi funcționând zi de zi?

Dacă nu îți răspunzi înainte precis la întrebările astea, dacă nu știi precis cum va arăta viața ta după acest post, nu vei avea rezultate.

"a avea un nou start" nu este un obiectiv suficient, nici precis :).

#56
Ale-Helen-19

Ale-Helen-19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2023

View Postlucianburjuiul, on 25 iunie 2023 - 22:55, said:



La fel ma gândeam si eu, imi este mult mai ușor sa nu mănânc atunci cand nu sunt solicitata intelectual... Tin 3-4 zile asa, apoi ceva foarte usor. De sala nu mai am bani ca ii dau la terapie iar pe terapie dau foarte foarte foarte mult. Abia astept sa merg la mare cu prietenele, nu voi sta locului decât atunci cand dorm.

View PostBogotta, on 26 iunie 2023 - 10:43, said:



Daca stai in Brașov, cu mare drag te invit la masă ��.
Asa sunt si eu cu kilogramele, nu sunt extrem de multe, nici măcar nu ma consider grasă in adevaratul sens al cuvântului, pur si simplu știu ca trebuie sa mai slabesc. Nu ma consider dizgratioasa in oglinda, dar sunt ataaaat de mica de inaltime incat kg se repartizeaza ca naiba. Una e sa ai 1,70m si alta e sa ai 1,55m. Apa beau dar nu foarte multa, mai mult acasa pentru ca la birou uit. Incerc sa beau totusi mai mult decat simt nevoia.

View PostNoua_pe_site, on 26 iunie 2023 - 18:54, said:



Si daca locuiesti singura inseamna ca nu ai motan prin preajma sau cum? ��Nu ma simt ofensata, fiecare dupa cat il taie capul. Atat a putut, atat a dat.

View Postechoshoworacle, on 26 iunie 2023 - 14:26, said:

Cu riscul să fiu mitocan aici se ignoră elefantul din cameră și anume că pisica își numără singură colăceii în loc să rezerve această plăcere unui motan....

Nu sufera motanul din cauza lipsei pisicutei, poti dormi linistit la noapte ��

View PostBogotta, on 26 iunie 2023 - 14:47, said:

E alegerea ei (momentan).... Tot asa, ea decide cat de repede iese din respectiva stare. Eu zic sa ne potolim pentur ca suntem grav off-topic si nu e frumos. Posted Image  Decizia oricui trebuie respectata. Si mie acum imi pare rau ca nu am un copil insa .... ma gandesc ca deja e prea tarziu.

Oameni buni, despre ce decizie vorbim aici? Nu sunt un casalot dizgratios care duce lipsa de afectiune. Oricare dintre noi avem perioade mai aiurea. Tocmai, din cauza unui blocaj nu înțeleg cum am ajuns la aceasta delasare. Putem sa ne concentram pe subiect si sa nu ne dam cu parerea despre pisicutele care defapt nu ne apartin?


View PostChayah, on 26 iunie 2023 - 19:32, said:



Sincer, vreau sa ma simt un picut mai ușoară dupa o perioada de repaus cu tot felul de alimente necorespunzatoare. Apoi sa incep incet cu supe, ciorbe, salate si legume la cuptor. Vreau sa introduc treptat diverse alimente astfel incat sa nu mai stagnez sau sa ma ingras atat de repede înapoi. Am avut in trecut o perioada in care am slabit foarte mult si timp de 2 ani am mancat doar mancare gatita, acasa sau restaurant, fara fast food dar mancam de toate cu masura. Eu nu vreau sa ma intorc la obiceiul asta dezordonat, vreau sa schimb cu totul alimentatia pentru toata viata (daca se poate). Si carne, si carbohidrați si o amandina daca mi-e pofta, dar sa nu exagerez cu nimic. Asta vreau.

Edited by Dany_Darke, 27 June 2023 - 00:27.


#57
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 04.03.2014

View PostChayah, on 26 iunie 2023 - 19:32, said:

Helen, ce crezi că va întâmpla după ce ții postul cu apă, atâtea zile câte îți dorești?
Ce va dispărea, ce va apărea, care sunt comportamentele care ți se vor schimba, cum te vezi funcționând zi de zi?

Dacă nu îți răspunzi înainte precis la întrebările astea, dacă nu știi precis cum va arăta viața ta după acest post, nu vei avea rezultate.

"a avea un nou start" nu este un obiectiv suficient, nici precis :).

Nu are nici un raspuns, merge pe tot felul de diete "moderne" si inflatizate in lumea de azi pe youtube, pe tiktok and co cum e postul cu apa ;// care fac mai mult rau decat bine, te baga intr-un effect yoyo grav.  

Solutia simpla, buna si cam unica care da rezultate, adica mananci sanatos ai simplu, faci miscare zilnic si slabeati 1-2kg pe luna, dar da, trebuie disciplina pe care lumea nu o are, si se apuca sa caute solutii magice, cum e tampenia de post cu apa pentru slabit...

Edited by ionutzitaly, 26 June 2023 - 22:54.


#58
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,334
  • Înscris: 12.07.2010

View PostNoua_pe_site, on 26 iunie 2023 - 18:54, said:

am inteles , tocmai de aia consider ca IF-ul este potrivit
Poftele le poti tine in frau cu cheat days , odata pe saptamana iti dai voie sa ai ce poftesti atata timp cat este in intervalul ferestrei de mancare.
Degeaba stai nemancata 3-4 zile daca urmatoarele 1-2 zile iti faci toate poftele.


Dar intervalul ala e in ora vrajitoarelor, sau ce are de e asa magic? IF e doar o metoda de a manca mai putin, adica de a tine o dieta hipocalorica - unica posibilitate de a slabi. Doar ca e o dieta hipocalorica proasta, care nu tine cont de nevoile organismului sau macar de oglinda, ci doar de ce arata acul cantarului. A primit nume ca sa poata fi catalogata drept produs si vanduta fraierilor. Ca sa nu mai spun ca daca stai 6 zile pe dieta hipocalorica si economisesti vreo 2-3000 de calorii, iar in a 7-a bagi shaorma, cola si inghetata cu sirop de caramel in "intervalul ferestrei de mancare", ai facut fix un mare cacat. Faci treaba asta vreo cateva saptamani, constati ca nu ai slabit deloc, poate chiar te-ai ingrasat, si uite asa ajung unii la concluzia ca pentru ei nu functioneaza nimic si ca au cu glanda sau cu gena, incepe sa ii ia depresia si disperarea si ajung sa se invarta intr-un cerc vicios din ignoranta si comoditate.

View PostAle-Helen-19, on 26 iunie 2023 - 20:58, said:

Sincer, vreau sa ma simt un picut mai ușoară dupa o perioada de repaus cu tot felul de alimente necorespunzatoare. Apoi sa incep incet cu supe, ciorbe, salate si legume la cuptor. Vreau sa introduc treptat diverse alimente astfel incat sa nu mai stagnez sau sa ma ingras atat de repede înapoi. Am avut in trecut o perioada in care am slabit foarte mult si timp de 2 ani am mancat doar mancare gatita, acasa sau restaurant, fara fast food dar mancam de toate cu masura. Eu nu vreau sa ma intorc la obiceiul asta dezordonat, vreau sa schimb cu totul alimentatia pentru toata viata (daca se poate). Si carne, si carbohidrați si o amandina daca mi-e pofta, dar sa nu exagerez cu nimic. Asta vreau.

Perfect, si ce treaba are postul cu apa cu toate astea? Tu ai impresia ca omul e un fel de recipient in care, daca ai indesat rahat, trebuie sa intai scos rahatul si clatit recipientul daca vrei sa il folosesti in continuare? Daca vrei sa iti schimb stilul alimentar cu unul sanatos, fa fix asta incepand de azi, lasa prostiile cu posturi cu apa si introducerea treptata a ciorbelor, ca nu asa functioneaza organismul.

#59
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAle-Helen-19, on 26 iunie 2023 - 20:58, said:

Daca stai in Brașov, cu mare drag te invit la masă ��.
Asa sunt si eu cu kilogramele, nu sunt extrem de multe, nici măcar nu ma consider grasă in adevaratul sens al cuvântului, pur si simplu știu ca trebuie sa mai slabesc. Nu ma consider dizgratioasa in oglinda, dar sunt ataaaat de mica de inaltime incat kg se repartizeaza ca naiba. Una e sa ai 1,70m si alta e sa ai 1,55m. Apa beau dar nu foarte multa, mai mult acasa pentru ca la birou uit. Incerc sa beau totusi mai mult decat simt nevoia.


Multumesc frumos. :)  Din pacate stam in orase diferite. Eu sunt in Bucuresti. Stai linistita ca poti avea orice inaltime. Nu toti oamenii sunt inalti si cu muschi sau efectiv fara pic de grasime. Deci nu are sens sa iti faci complexe. Si eu pe langa Dorian Popa (e doar un exemplu) ma simt ca naiba. Nu am nici inaltimea, nici muschii si nici banii lui . Dar asta e. Pot trai cu asta.

Un sfat: la birou tine o sticla cu apa plata langa monitor. Cum iti cade ochii pe ea, mai ia cate o gura. Si uite asa o sa te inveti sa bei mai mult.

Mult succes !!!

#60
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,687
  • Înscris: 24.10.2015

View Postloock, on 25 iunie 2023 - 18:45, said:

- in tesuturile adipoase ai trigliceride cu o baza de glicogen in raport optim pt organism, creierul are nevoie de minim 25% din energie din glicogen, si pt. inima, si ai asta natural cat pt 7 luni,

Buna asta 😀

#61
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,334
  • Înscris: 12.07.2010
Mie mi-a placut mai mult aia cu glicogenul din sange.

#62
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,086
  • Înscris: 26.01.2010

View PostBob493, on 27 iunie 2023 - 07:29, said:


Dar intervalul ala e in ora vrajitoarelor, sau ce are de e asa magic? IF e doar o metoda de a manca mai putin, adica de a tine o dieta hipocalorica - unica posibilitate de a slabi. Doar ca e o dieta hipocalorica proasta, care nu tine cont de nevoile organismului sau macar de oglinda, ci doar de ce arata acul cantarului. A primit nume ca sa poata fi catalogata drept produs si vanduta fraierilor. Ca sa nu mai spun ca daca stai 6 zile pe dieta hipocalorica si economisesti vreo 2-3000 de calorii, iar in a 7-a bagi shaorma, cola si inghetata cu sirop de caramel in "intervalul ferestrei de mancare", ai facut fix un mare cacat. Faci treaba asta vreo cateva saptamani, constati ca nu ai slabit deloc, poate chiar te-ai ingrasat, si uite asa ajung unii la concluzia ca pentru ei nu functioneaza nimic si ca au cu glanda sau cu gena, incepe sa ii ia depresia si disperarea si ajung sa se invarta intr-un cerc vicios din ignoranta si comoditate.


Yup , intervalul ala e in ora vrajitoarelor si de aia functioneaza programul asta pentru persoanele care tin cont de ora vrajitoarelor :D

La modul real , intervalul asta te face sa fii mai atent cu ce bagi in gura si cand bagi in gura. In principiu , alea 16 ore de fasting lasa timp stomacului sa lucreze in parametri normali. Explicatia medicala nu o sa ma apuc sa dau aici pentru ca la mine personal nu tin explicatiile medicale. Daca m-as lua dupa medici m-as lasa de fumat , de baut si probabil si de munca pentru ca mai nou cica 5 zile de munca pe saptamana e mult

Explicatia practica este ca iti obisnuiesti creierul si corpul cu un program stabilit. Dupa x ora , nu mai mananci nimic , suna simplu de facut dar in realitate ,e greu in draci sa tii cont de orice mesteci dupa ce ai terminat cina.
Snacks-urile la televizor sunt mai periculoase decat junk food la pranz si la cina din punctul meu de vedere. Mananci 3 felii de pizza si un burger dupa care cand iti pui curul la televizor zici ca o mana de alune nu o fi foc si daca bagi o mana de alune , nu refuzi nici lingurita de inghetata pe care te pune prietenul sa o incerci.
Eu personal, intotdeauna am zis ca mananc putin si chiar mancam putin dar mancam prost. O salata cu piept de pui la gratar e sanatoasa dar combinata cu o bere seara si niste alune sa mearga sa intre berea nu mai e sanatoasa.
IF-ul , te ajuta sa realizezi daca merita caloriile alea in plus sa fie mancate sau nu.

O persoana care tine 6 zile IF pe bune si e atenta la cat de sanatoasa sau mai putin sanatoasa e mancarea pe durata saptamanii , nu o sa se arunce la shaorma , cola si inghetata cu caramel in ziua in care triseaza. Cel putin nu cred ca ar proceda cineva asa pentru ca eu una nu procedez asa.
Cand am zis cheat day m-am referit ca in loc sa aibe un burger azi , alege sa-l manance peste 6 zile. Sau chiar si o inghetata , o portie de inghetata la 6 zile e de preferat vs inghetata in fiecare zi. Faza e ca majoriatea , odata ce scot alimentele nocive din meniu , nu prea au chef sa mai triseze pentru ca-s constienti ca-si dau cu tesla in dieta :D

Eu fac treaba asta din Octombrie si nu numai ca nu m-a luat depresia dar am invatat cum sa nu ma simt vinovata ca am mancat un mar , o gogoasa sau o shaorma

#63
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
Duminica am mancat copios am baut pe masura. Post negru (adica doar apa/ceai) pana acum o ora, cand am mancat juma de piersica. Si cred ca as rezista pana maine. Dar o sa-mi fac o salata cu rosii, castraveti si ceapa stropita cu mult ulei de masline extravirgin, sare si oregano! Ce-am mancat duminica s-a dus deja.

#64
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,086
  • Înscris: 26.01.2010

View Postlucianburjuiul, on 27 iunie 2023 - 18:03, said:

Duminica am mancat copios am baut pe masura.
Eu nu am mancat copios dar a tinut domnul sa gateasca.Clatite cu chocolate chips aduse la botul calului cum ar veni.
In mod normal , as fi zis nu merci ca-s la dieta dar , de ce sa strici surpriza omului cand poti adapta ferestrele in functie de ce si cat mananci?
Luni si marti am mancat super light iar duminca am inchis fereastra la ora 4 dupa amiaza. Am balansat masa nesanatoasa de duminca cu restul zilelor si nu am avut motive sa ma simt vinovata
''Gateste'' odata la 3-4 luni :)

Snitel de porc rece cu pepene rosu e noua mea combinatie. Snitelul a fost dat prin oua+lapte+faina si prajit in ulei dar daca le lasi la racit pe un servetel de hartie nu e gras deloc si in loc de cartofi prajiti/piure, spanac sau ce combinatii de side dish prefera lumea , am incercat pepenele rosu. Nu aveam niciun side dish preparat si am ramas fara castraveti/rosii.
S-a crucit sefu cand m-a vazut dar dupa ce a gustat mi-a furat juma de snitel si juma de bucati de pepene aduse cu mine

#65
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,687
  • Înscris: 24.10.2015

View PostBob493, on 27 iunie 2023 - 13:58, said:

Mie mi-a placut mai mult aia cu glicogenul din sange.

Crezi ca am citit tot? Are niste postari de kilometri.

#66
Ale-Helen-19

Ale-Helen-19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2023

View PostBogotta, on 27 iunie 2023 - 09:15, said:




Multumesc frumos. :)  Din pacate stam in orase diferite. Eu sunt in Bucuresti. Stai linistita ca poti avea orice inaltime. Nu toti oamenii sunt inalti si cu muschi sau efectiv fara pic de grasime. Deci nu are sens sa iti faci complexe. Si eu pe langa Dorian Popa (e doar un exemplu) ma simt ca naiba. Nu am nici inaltimea, nici muschii si nici banii lui . Dar asta e. Pot trai cu asta.

Un sfat: la birou tine o sticla cu apa plata langa monitor. Cum iti cade ochii pe ea, mai ia cate o gura. Si uite asa o sa te inveti sa bei mai mult.

Mult succes !!!

Ideea era sa fim normali, cu o greutate normala si sa ne simtim bine in felul acela. Nu conteaza daca avem putina celulita, sau nu avem muschii definiti. Apropo, nu-mi place de Dorian ăla. Nu zic ca nu arata într-un fel anume, da mie nu-mi place oricum de el. Nu cred ca trebuie sa avem un model anume in viata, ci sa acceptam faptul ca, constitutia noastră nu ne permite sa aratam ca cineva anume. Cea mai buna versiune a noastra este cel mai bun model de urmat.

#67
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017
Foarte corect.  Uite, sa iti dau un sfat. Urmarteste pe youtube starea sănătății , podcast facut de Dragoș Pătraru. Are niste sfaturi absolut extraordinare despre dieta, alcool (pentru cine inca mai bea) si nutritie in general.

Ca o paranteza, nici mie nu imi place acel Dorian insa l-am dat doar ca exemplu......

#68
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
Hopa, sunteti doua! Puteti initia un fan club anti Dorian! Un hate club!

#69
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017
Nu suntem doua . Doar ea e femeie. Si nu, nu sunt hater. Am zis doar ca nu sunt vreun fan nebun.

#70
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNoua_pe_site, on 27 iunie 2023 - 20:57, said:

Snitel de porc rece

...ce barbar. :D

#71
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010

View PostBogotta, on 28 iunie 2023 - 07:53, said:

Nu suntem doua . Doar ea e femeie. Si nu, nu sunt hater. Am zis doar ca nu sunt vreun fan nebun.
Un binom atunci! Mea culpa!

#72
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View PostAle-Helen-19, on 26 iunie 2023 - 20:58, said:

Eu nu vreau sa ma intorc la obiceiul asta dezordonat, vreau sa schimb cu totul alimentatia pentru toata viata (daca se poate). Si carne, si carbohidrați si o amandina daca mi-e pofta, dar sa nu exagerez cu nimic. Asta vreau.

Si ce te opreste sa faci asta? Aia doi nutritionisti te-au sfatuit bine cand ti-au recomandat 3 mese plus 2 gustari. Aia nu ti-au spus sa mananci tone de mancare la alea 3 mese. Portiile de mancare pot fi cat vrei tu de mici, nu inseamna ca daca-s 3 mese te indopi. Tu spui ca nu poti manca as amult dar pe de alta parte spui ca ai pofte. Pai? Poftele tale vin pe fondul problemelor psiho-emotionale, ce mananci din pofta iti da confort psihic.

Acest stil alimentar pe care ti-l recomandau nutritionistii inseamna ca tu sa mananci un mic dejun pe la 7-8, dupa 3 ore gustarea adica un mar, apoi pranzul care poate fi un felul doi gen carne cu legume la gratar sau in abur, gustarea urmatoare poate fi alt fruct sau un biscuite sau altceva si apoi cina, care poate fi o ciorba.

Rostul acestei "diete" - ca de fapt nu e o dieta, e un stil de viata, este de a face corpul sa renunte la obiceiul de a stoca. Eu stiu lume care e pe intermitent fasting si tot grasa e.  Cred ca si Noua pe Site care te indeamna sa faci ca ea, e inca tot supraponderala desi zice ca mananca o data pe zi deci nu stiu la ce foloseste IF asta. Poate unora le e util dar fiecare trebuie sa-si gaseasca regimul alimentar potrivit nevoilor corpului in functie de stilul de viata.

Hrana e combustibilul corpului, ii asigura functionarea. Cand tu ii dai de mancare doar o data in zi el stie ca trebuie sa stoarca tot ce poate din mancarea aia ca dureaza multa vreme pana va mai primi din nou. Iar corpul se asigura ca are rezervele necesare care sa-i asigure functionarea. Si ghici ce, tot ce stocheaza corpul o face sub forma de grasime, ca n-are cum altfel.

Stilul asta de a manca nici nu creeaza frustrari pentru ca nu e interzis nici un aliment. Adica daca tu mori de dorinta de a manca un glob de inghetata poti sa il mananci in locul uneia dintre mese sau al unei gustari. Nu zilnic dar poti s-o faci uneori. Dar nu trebuie sa sari nici o masa sau gustare, ceva trebuie sa bagi in stomac o data la 3 ore tocmai pentru a crea obisnuinta corpului de a nu face depozite.

Eu mananc in felul asta dintotdeauna, nu tinand un regim ci pentru ca asa mi-a fost mie bine,  doar ca nu respect un orar, eu mananc putin si des, cand simt ca mi-e foame si mananc orice. Inclusiv multe dulciuri.si mananc si la 12 noaptea daca mi-e foame. am 168 inaltime si 56-57 kg. Dar e adevarat ca am o viata activa, petrec mult timp in aer liber si ma misc mult.

Dar acest regim alimentar e eficient, a incercat sistemul o prietena, a fost la mine cateva zile si am vazut cum mananca. Am mancat si eu la fel acele cateva zile si a fost f ok pentru ca era stilul meu de a manca dar eu am avut probleme in a nu rupe usa frigiderului seara tarziu avand in vedere ca cina era la 7. Sunt obisnuita sa mai ciugulesc ceva seara tarziu altfel imi ghioraie stomacul si nu pot adormi.  Prietena mea a slabit 4 kg in 5 saptamani ceea ce e foarte ok.  

Sa postesti cu apa ca sa slabesti e o prostie.

Edited by claudia313, 28 June 2023 - 14:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate