Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Dermatita seboreica

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019
Salut,

De cateva saptamani m-am pricopsit cu o dermatita seboreica. Am inceput sa am simptomele din senin si am fost la medicul dermatolog care mi-a pus diagnosticul.

Mi-a prescris si cateva produse pe care sa le folosesc care au fost neasteptat de scumpe.

Ideea e ca mi-a zis sa le folosesc timp de o luna dupa care sa revin la el pentru un consult. Asta a fost cam acum o saptamana. Problema e ca produsele nu functioneaza, nu se observa o imbunatatire ba chiar dimpotriva. Intrebarea mea este sa mai astept sa treaca luna sau sa stabilesc o noua programare la care sa ii spun ce am observat?

Multumesc

#2
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 11.04.2006
tot de alea scumpe am folosit, dar mie mi se pare ca inlatura doar efectul, nu si cauza, vezi care e cauza.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca mai bine schimbi medicul.

#4
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
Eumovate
Betnovate

astea ajuta

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
Produsele alea au un nume ?

Degeaba schimba medicul
Toti au aceeasi "procedura standard" - incearca pana te nimereste

Eu folosesc gama de produse Blue Cap
Sunt scumpe foc dar sunt singurele care dau rezultate in cazul meu

Pana la Blue Cap, am folosit cateva produse care, in afara de gaura in buget, nu m-au ajutat prea mult

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,881
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am matreata de mic copil si dermatita seboreica din liceu, ma tund scurt de tot inca din 2003 si folosesc de cativa ani sampon Vichy Dercos sau Alpecin. Cu sampoanele obisnuite ieftine ma umplu de matreata si coji. Parul devine oarecum unsuros.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008

 lu_chus, on 22 iunie 2023 - 15:57, said:

... produsele nu functioneaza, nu se observa o imbunatatire ba chiar dimpotriva.
Ce produse, si pe ce zone ti-a aparut ? fata... scalp

Edited by sirgoofy, 22 June 2023 - 16:21.


#8
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Degeaba am folosit produse scumpe ca nu au dat rezultate, am incercat cu sampon de la Lidl (e vreo 7 lei) si am scapat de dermatita seboreica din cap iar pe fata nu mi-a mai aparut dupa ce am inceput sa folosesc sapun de ras in locul spumei la tub. Spuma la tub usuca pielea, e facuta din produse petroliere.

#9
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 sirgoofy, on 22 iunie 2023 - 16:17, said:

Ce produse, si pe ce zone ti-a aparut ? fata... scalp
Zonele sunt fata, scalp, dupa urechi, pe spate.

Produsele sunt Kelual DS gel spumant si  Kelual DS crema, astea sunt pentru fata si corp si Mediket Plus sampon, asta e pentru scalp

#10
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Seboderm 2% e 33 de lei in farmacie sau Selsun blue daca gasesti

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008

 lu_chus, on 22 iunie 2023 - 16:30, said:

Zonele sunt fata, scalp, dupa urechi, pe spate.

Bun, eu pt fata folosesc de minim 6-7 ani crema Nizoral (contine Ketokonazol), aprox 6 lei din orice farmacie (e la tub mic de 15gr)
[ https://www.prospecte.net/wp-content/uploads/2012/06/nizoral-crema.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu dau doar pe barbie, un tub rezista aprox  6-8 luni .. dat de 2 -3 x /saptamana.
Presupun ca se poate da si dupa urechi si pe spate, ... dupa urechi nu cred sa ai mari probleme,
Nu trebuie sa dai mult, se intinde pe piele si se da DOAR in zonele afectate, nu te apuci sa dai pe toata fata/ tot spatele !!
Presupun ca n-ai barba, o putea cineva avea si barba si dermatita ?  Posted Image Eu n-as putea ..



Pt scalp pers nu folosesc produse speciale, momentan am un gerovital antimatreata ... initial am folosit ceva frantuzesc recomandat de medic, Kerium DS
Sampoanele speciale scumpe nu fac nimic special dpmdv, .. or fi un pic mai bune dar nu platesc de 10x pt un pic mai bun.

Edited by sirgoofy, 22 June 2023 - 16:53.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sirgoofy, on 22 iunie 2023 - 16:46, said:

Bun, pt fata, dupa urechi si spate poti incerca crema Nizoral, aprox 6 lei din orice farmacie (e la tub mic de 15gr)

Aceasta crema?  Nizoral 20 mg/g crema, 15 g, Janssen Pharmaceutica

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008
Poftim foto ...
Merge bine la mine nu garantez rezultate la toata lumea, totusi la 6lei merita incercat imo.

Cred ca se stie, se aplica pe pielea curata si uscata ... de ex eu ma barbieresc, ma frec bine cu sapun pe barbie, usuc cu ceva si apoi crema.

[ https://i.postimg.cc/NFQf5vFn/IMG-20230622-175451.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 22 June 2023 - 17:11.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005
Eu acum 7 ani am avut dermatita seboreica, pete rosii pe fata care uneori usturau usor, am mers la dermatolog, mi-a dat un tratament, l-am luat cat a trebuit, parca vreo 2 saptamani si de atunci n-am mai avut pana in prezent si n-am mai folosit tratamentul de atunci.

A zis ca in mod normal nu scapi de ea, doar ca o poti tine sub control - "si eu am dermatita seboreica" mi-a zis.

In aceeasi perioada aveam si un psoriazis pe piele, deci tratamentul a fost pentru ambele. Si de ala am scapat cativa ani, a mai revenit o data insa ca norocul pastrasem reteta in PC asa ca am stiut ce sa cumpar.

Asta e reteta pe care mi-a dat-o atunci (facusem tabelul ca sa stiu ce si cand sa iau si sa notez zilele, insa n-am mai continuat evidenta zilelor in PC, ca nu era greu de tinut minte):

[ https://i.postimg.cc/g0G45dDn/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate ajuta pe cineva retera asta insa stiu ca un tratament ce functioneaza la unul, poate sa nu functioneze la altcineva, dermatologul stie mai bine.

A, si produsele chiar nu au fost scumpe.

 Neaceasca85, on 22 iunie 2023 - 16:14, said:

Eu am matreata de mic copil si dermatita seboreica din liceu,

Tot el mi-a zis ca si matreata e de fapt o forma usoara tot a dermatitei seboreice.

A! Si asta tin minte ca mi-a zis ca macar in perioada tratamentului, sa renunt la a consuma ciocolata (adica dulciuri), condimente si parca a mai zis si de seminte sa nu consum.

In tabel vad ca scrie "Lomexim - crema", corect e de fapt "Lomexin", am gresit eu.

Edited by Phobos, 22 June 2023 - 17:27.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008
Prob ai avut doar psoriazis, de dermatita seboreica nu scapi, uneori e mai inactiva dar de scapat eu n-am scapat ... de ~10 ani.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

 sirgoofy, on 22 iunie 2023 - 17:15, said:

Prob ai avut doar psoriazis, de dermatita seboreica nu scapi, uneori e mai inactiva dar de scapat eu n-am scapat ... de ~10 ani.

Pai nu, ca psoriazisul il aveam de ani multi, adica niste pete maronii pe piele (pe piept, zona inghinala mai ales si pe spate - dar niciodata pe fata) - iarna cam dispareau, insa cum venea caldura erau mult mai vizibile, dar tot am amanat sa merg la dermatolog, dar cand mi-a aparut dermatita pe fata, petele alea rosii care usturau, m-am dus, si daca tot m-am dus pentru dermatita, i-am zis si de psoriazis.

Pai doar am zis mai sus ca asa a spus si el ca de scapat definitiv nu scapi, dar uite ca la mine de 7 ani n-a mai reaparut. Si nici inainte nu am mai avut. Eh, matreata am mai avut, de mic, insa pete rosii pe fata nu.

Am facut acum un mic calcul, produsele din reteta mea ar costa acum aprox. 160 de lei, toate care-s in tabel, inclusiv Betadina.

Cred ca doar Lomexinul am cumparat doua tuburi, ca pe corp intra destul de mult, si am avut nevoie de 2. Dar ala-i mi se pare doar cam 20 de lei, si nici nu cred ca era pentru dermatita ci pentru psoriazis.

Pentru dermatita in sine erau doar samponul si cremele de fata, care m-ar costa acum cam 120 de lei.

Edited by Phobos, 22 June 2023 - 17:33.


#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005
Is curios cat de scump e tratamentul recomandat initiatorului, ca a zis ca neasteptat de scumpe.

A, acuma vad ca tot ceva Kelual i-a recomandat si lui.

Pai deh, acuma daca iesi pana in 100-200 lei si scapi, eu zic ca merita, dar da, de scump e scump, da-i dreacu`. Peste 50 de lei crema Kelual de 40 ml, adica aprox 1250 de lei litra, pai ce dreacu`, are aur in el neica!? Posted Image

Cu un litru de crema kelual poti sa cumperi 183 de litri de benzina la pretul actual.

Eh, dar sa multumim dragelor companii farmaceutice care se dau peste cap ca noi sa fim sanatosi, nu? Posted Image

Edited by Phobos, 22 June 2023 - 17:42.


#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019
Mie dermatologul mi-a recomandat pentru dermatita produse din gama Ivatherm - pentru piele față, Ivadermaseb. Cand o aplic eczema dispare, cand nu revine...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate