Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Lenovo Yoga slim 7 pro - temperatura CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut.

De cand am cumparat laptopul, mai bine de un an am oarecum o problema cu temperatura la procesor, dar doar la un nucleu care urca la 80-90 grade, fara sa rulez nimic pe laptop, in special cand imi aprind(aproape de fiecare data).

Si un detaliu, cand temperatura respectiva creste, ventilatoarele nu-si schimba viteza sau ceva, se intampla doar cand toate celelelte urca ca si temperatura.

Am reinstalat windows-ul de nenumarate ori la inceput, schimbat versiunea, dar fara sa se schimbe ceva.

Ps: Este cumparat din afara si nu am reusit sa apelez la garantia internationala, plus ca am nevoie de laptop zilnic si nu-l pot trimite in garantie.

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
Nu văd nimic in neregulă. Sunt variații normale, nu poți avea o împărăție perfectă a sarcinii pe toate nucleele.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Acel senzor termic e cu defect.  Nu are cum sa fie asa de mare diferenta de temperatura intre nuclee ca sunt sub aceiasi pastila de siliciu.

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Poți încerca să desfaci laptopul pentru a curăța pasta termică veche și să aplici o pastă termică nouă. Arctic MX-4 sau MX-5 e foarte bună și ieftină.

Dacă nu e din cauza unui senzor defect sau acel nucleu mai nărăvaș, posibil să ajute aplicarea unei noi paste. Poate a prins un por de aer la aplicarea inițială, fix în dreptul acelui nucleu.

Tutorial dezasamblare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5jOm2280mj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nei-k, 12 June 2023 - 11:07.


#5
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Banuiesc ca senzorul este integrat in procesor, mai ales ca este pe fiecare nucreu in parte? Deci nu prea am ce sa-i fac in cazul unui defect.
Totodata daca el este defect inseamna ca temperatura nu este reala si nici probleme nu o sa-mi creeze.

O sa iau in calcul schimbarea pastei.

Multumesc.

#6
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Dacă folosesti Balanced power scheme, poti seta maximum processor state la 90% sa vezi atunci daca se mai incalzeste, trebuie sa rulez ca administrator in cmd:
powercfg -setacvalueindex SCHEME_BALANCED SUB_PROCESSOR PROCTHROTTLEMAX 90
powercfg -setdcvalueindex SCHEME_BALANCED SUB_PROCESSOR PROCTHROTTLEMAX 90

Celalalte power scheme:
SCHEME_MAX - Power saver
SCHEME_MIN - High performance

Edited by csgabe, 12 June 2023 - 12:19.


#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Nu e nevoie de power Shell, se poate seta din Windows:
Cauți în bara de căutare din taskbar <Edit power plan> și apoi: - Change advanced power settings - processor power management - Maximum processor state - 90% la battery și plugged in - Apply
Apoi vezi ce se întâmplă

#8
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007

View Postcsgabe, on 12 iunie 2023 - 12:12, said:

Dacă folosesti Balanced power scheme, poti seta maximum processor state la 90% sa vezi atunci daca se mai incalzeste, trebuie sa rulez ca administrator in cmd:
powercfg -setacvalueindex SCHEME_BALANCED SUB_PROCESSOR PROCTHROTTLEMAX 90
powercfg -setdcvalueindex SCHEME_BALANCED SUB_PROCESSOR PROCTHROTTLEMAX 90

Celalalte power scheme:
SCHEME_MAX - Power saver
SCHEME_MIN - High performance

E setat la 60% de anul trecut. Tot urca, nu la fel de des, dar tot.

Am facut azi iar sesizare pentru garantie astept sa vad daca rezolv ceva, daca nu incerc cu schimbarea pastei.

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
60% Max processor power înseamnă o reducere aproape la jumătate a performanței. Nu știu cum pot lucra unii așa, nu doar temporar, ci pe perioade lungi. Dpmdv îți bați joc de banii cheltuiți pe acel laptop.

#10
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Cand am cumparat laptopul eram intr-un proiect undeva avea nevoie de un laptop foarte performant, dupa nu am mai avut nevoie. Acum folosesc office-ul si browser-ul in 99% din timp, deci nu mai am nevoie de asa performanta.
M-am gandit atunci sa-l vand, dar as fi vrut sa pierd bani, plus ca imi place foarte mult laptopul, display-ul extraordinar, subtire, usor, bateria tine suficient, calitatea materialelor este una superioara, etc.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Testeaza procesorul in Cinebench si daca trece testul cu nucleul la 300 grade e clara treaba. Vad ca deja a fost testat la inceput si nu a iesit fum din procesor.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,050
  • Înscris: 02.08.2021
La 300 de grade ar trebui să intre demult în thermal throttling sau să-și ia restart.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate