Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Apple Vision Pro

  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#19
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostHider141, on 07 iunie 2023 - 08:40, said:

Interesant...la ce firma lucrezi, daca nu e secret?Posted Image


Bineinteles ca e secret, am extrem de multa grija sa tin complet separate viata personala si forumul. Nu de alta, dar forumul asta a avut grija sa imi ofere experiente proaste in trecut. Asa ca cu cat stie lumea de pe forum mai putin despre ce fac in viata reala si unde sunt, cu atat mai bine.

#20
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.11.2005
Hehe

Attached Files



#21
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007
Pai da, dar e ecran. Pe interior e ca orice alt headset, 2 displayuri in fata ochilor. Transparenta o poti regla dar e tot virtuala, in sensul ca foloseste camerele externe pentru a-ti arata ce-i in jur. Asa cum fac si multe alte headseturi. Deci nu ma astept sa fie mare diferenta din punctul asta de vedere.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,591
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMondeo, on 07 iunie 2023 - 10:09, said:

Hehe

Nu-ti mai trebuie ăla, te bagi cu casca sub duș și ii dai să-ți afișeze pești pe ecran.

#23
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 30.11.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bwUZUG8x2MI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci nu i-au lasat sa se filmeze cu VR-ul.

Si tipa zice ca se simtea nitel ciudat dupa folosirea dispozitivului.

Utilizarea unui asemenea dispozitiv, pentru cine nu a incercat niciodata VR acasa la el, este ceva de iti pare trist, depresie. Nu stiu cum sa va explic, te simti izolat de lumea reala.
Cine nu a incercat vreodata VR nu cred ca o sa priceapa ce vreau sa zic.

Toata povestea asta pare ca Apple s-a lasat dusa de vorba de facebook si au investit ceva bani, au vazut ca nu prea fac mare lucru cu VR-ul.
Asa ca ce au zis? Hai sa scoatem un prototip, precizam ca este doar pentru dezvoltatori si poate dezvoltatori pe bani lor gasesc o utilizare.

Cei de la Apple au prezentat inima, ok, aia se poate face de cand s-a inventat 3D, inainte prezentau utilitatea tutorialelor interactive cu motoare 3D sa poti vedea in interiorul motorului.
Eu au incercat sa prezinte VR cu o inima 3D... Ma si gandeam? A? Asta ii prezentarea?

Edited by MindArchitect, 07 June 2023 - 14:43.


#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,591
  • Înscris: 30.08.2017
Mi s-a părut ciudată rău faza când au arătat cum poate capta momente într-un format 3d care apoi pot fi redate ulterior. Era un tată cu o cască pe cap și copiii lui care se jucau. Stăteam și mă gândeam, așa o fi viitorul, ne vom uita printr-o casca la copiii noștri în momentele importante doar pentru a le putea revedea ulterior? Copiii aceia oare cum s-or simți când îl văd pe tatăl lor cu casca pe ochi în loc să fie alături de ei?

#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmurdar, on 07 iunie 2023 - 10:09, said:

Bineinteles ca e secret, am extrem de multa grija sa tin complet separate viata personala si forumul. Nu de alta, dar forumul asta a avut grija sa imi ofere experiente proaste in trecut. Asa ca cu cat stie lumea de pe forum mai putin despre ce fac in viata reala si unde sunt, cu atat mai bine.
Atunci doar atat as dori sa stiu: daca e in Romania, sau nu. Ca majoritatea se plang ca veniturile sunt mici, si sefii se plang ca nu ne pot mari salariile, in timp ce altii vad ca se inconjoara de statii grafice cu 64GB ram+RTX-uri si plottere vechi de maxim 1-2 ani.

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Astea amintiri pentru viitor. Tac-tu cu ochelari de ski cand incerci sa sufli in lumanari pe tort, sau la bac, cand se afiseaza mediile. Seems legit.

#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
VR e un produs de nisa nu prinde la mase, PlayStation VR2 care e un produs foarte bun cu un pret mai accesibil abia se vinde.
Apple Vision Pro desi e performant are un pret prohibitiv, o sa fie un epic fail la fel ca Metaversul lui mark zuckerberg.

Edited by Papillon_, 07 June 2023 - 15:09.


#28
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostHider141, on 07 iunie 2023 - 15:02, said:

Atunci doar atat as dori sa stiu: daca e in Romania, sau nu. Ca majoritatea se plang ca veniturile sunt mici, si sefii se plang ca nu ne pot mari salariile, in timp ce altii vad ca se inconjoara de statii grafice cu 64GB ram+RTX-uri si plottere vechi de maxim 1-2 ani.

Nu e in Romania.

#29
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 02.08.2021
Mie acest anunț mi-a adus așa umpic aminte de Meta și de vechile TV-uri 3D. Posted Image
Sau de Google Glass și Amazon Echo Loop.

Nu cred că VR-ul are prea mare viitor. Poate ceva aplicații nișate în medicină.
Ca să prindă trebuie să fie accesibil, ușor de folosit, eventual fără să fi decuplat total de la lumea reală, sa nu arăți a extraterestru când le porți și să fie multe aplicații disponibile. Dar văd că tot la niște banale ecrane am rămas de 30 de ani, ce-i drept mult îmbunătățite.

Edited by Valy_User, 07 June 2023 - 17:02.


#30
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgeorge_alexandru, on 07 iunie 2023 - 14:57, said:

Stăteam și mă gândeam, așa o fi viitorul, ne vom uita printr-o casca la copiii noștri în momentele importante doar pentru a le putea revedea ulterior?
Pe semne ca n-ai fost pe la vreun concert recent. Nu te poti uita pe scena ca toti sunt cu telefoanele pe sus sa filmeze. Am inteles ca si la serbari la copii e la fel, nu se uita nimeni sa-si vada copilu', e mai important sa dea bine pe filmare.
Deci nu, nu asa o fi viitorul, asa e acu. :D

#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
What Apple, Meta And Sony Don’t Get About AR And VR https://www.forbes.c...sh=7b9d5d391e5b

"The core issue is simple: most people do not want to wear tech things on their face.
Early reports from people who actually have used the Vision Pro say it’s very impressive, the image quality is crisp and the gesture controls work. That’s great, I’m sure the tech is good. Most VR tech is also impressive in what it actually is able to accomplish.

But cool tech does not mean it’s something that people are going to want to use regularly. These companies have watched so many sci-fi movies and read so many sci-fi books that they genuinely believe this is something the vast majority of the public is dying to own and integrate into their lives. That has not happened, and will not happen any time remotely soon. I keep hearing that mass VR or AR adoption is just 5-10 years away. We are in year 10 of any serious VR entry (Oculus) and it remains a tiny fraction of the overall tech and video game market. It has revolutionized nothing. The biggest AR success of the last decade is probably Pokemon GO, which allowed Jigglypuff to sit on your lap in Augmented Reality. It also did not require you wearing anything on your face.

It doesn’t matter how small the thing is. Google Glass and Snapchat Spectacles are about as small as you’re going to make that sort of tech in glasses form. They are terrible. But even in the privacy of your own home, please explain to me what about this tech is better than doing work in floating windows with pinch gestures instead of using a PC, watching a movie on a hovering screen instead of a TV, answering a Facetime call by putting a headset on and projecting some weird, creepy avatar version of yourself to whoever you’re talking to.

This tech is cool. This tech is not solving any problems. This tech is ignoring the reality that despite the fact that actors and fictional book characters get immersed in VR through headsets and haptics, very few people in reality actually want to do that with any consistency. Even those that are tempted to buy this tech, the continued usage rate compared to say, a phone, a computer, a PlayStation 5 is drastically lower, as people are wowed for a little while and then they put it down and rarely use it again. I cannot tell you how many times I’ve seen this with people who buy VR sets, myself included.

Just because you see some sort of advanced tech in fiction that does not mean it will be received with open arms in the real world. Not to mention the overarching fact that most of these stories paint this tech as dystopian, not consequence-free fun. It’s often a Torment Nexus that tech companies now believe they have to build for...some reason. Some are smartly getting out and focusing on more plausible things (Microsoft) some are hedging their bets a bit (Sony). But some are tanking their entire companies in pursuit of this (Meta) or spending seven years building a $3,500 piece of Black Mirror tech with few real-world applications (Apple). This is a niche, and will remain that way. The sci-fi stories were wrong."

Edited by Papillon_, 07 June 2023 - 17:04.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,591
  • Înscris: 30.08.2017
[ https://64.media.tumblr.com/c3c3ebcfbdc05ad4e03f98491a6fb7ef/fa43cfe72aad1040-cf/s640x960/e71b02f9c6fc8dd3b13a44d78f9b5ce65defdd93.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006

View Postkvlq, on 06 iunie 2023 - 21:52, said:

E complet altceva fata de Meta Quest/PSVR etc.
Ummmmm nu.
E fix la fel ca un Meta Quest daca ar costa 3500$ cat sa isi permita sa puna ecrane 4k in el.
Nu au aratat deloc jocuri pe el.
Poti doar sa te uiti la poze/filme si sa faci browsing.
Un Quest/PSVR te lasa sa si interactionezi cu ce vezi, nu doar sa faci scroll.

E tot casca VR, oricat s-a chinui Apple sa ii spuna space computing sau altfel.

Cat timp nu ajung sa fie cat Google Glass de mici/invizibili, nu prea vor avea succes.

Daca vor reusi sa scoata inca 5 versiuni, poate vor ajunge la ceva mai comod de folosit.
Ce au scos azi e doar ca sa aiba o versiune 1.0, desi ar fi trebuit numita alpha sau beta la cat de limitata este.

In schimb Apple mi se par singurii capabili sa scoata procesoarele capabile de performanta si portabilitatea necesara.

#34
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostPapillon_, on 07 iunie 2023 - 15:06, said:

… o sa fie un epic fail la fel ca Metaversul lui mark zuckerberg.

La fiecare lansare de produs nou Apple lumea zice asta, si cand colo…vand cu zecile de milioane si se sta la coada. Asa va fi si cu ochelarii astia de ski.

#35
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Eu zic sa mai verifici istoria Apple au avut și ei eșecuri, la un moment dat erau aproape de faliment.

Nu exista compania perfecta care lansează doar produse de succes.
Nu au prins la mase ochelarii 3D din plastic care erau fara baterie pentru 3D pasiv pe TV și o sa aibă succes o casca VR scumpă.
Nici macar daca era 200 de euro nu cred era un hit cu toata tehnologia si reclama aferenta.

Puteți să visati in continuare la succesul VR.

Edited by Papillon_, 08 June 2023 - 11:04.


#36
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu nu visez la nimic, lucrez in tech si sunt constient de pericolele AR/VR asupra psihicului, doar zic ca o sa fie un succes. Au vandul Apple Watch cu $15k si ala chiar era inutil la vremea respectiva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate