Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 

Reconstituire sentinta anulare casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vin si eu cu o speta despre care am auzit de curand si care mi se pare amuzanta (nu ma intrebati de ce), desi e grava.

Prin anii '90 o tanara proaspat casatorita, decide sa anuleze casatoria. Angajeaja avocat, merge la judecatorie si se rezolva (asta afirma ea).
Se recasatoreste, trec aniii, divorteaza si acum ar vrea o noua casatorie. Ghinion. Figureaza, in registrele de stare civila, cu prima casatorie in vigoare.
Nu are nici un document, nu are cum sa dea de primul sot (strain de RO), nu isi mai aminteste nimic. La judecatorie nu gaseste nimic....registrele din arhiva au pagini rupte.

Oare ce se poate face ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,454
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpasilla, on 13 mai 2023 - 22:00, said:

Vin si eu cu o speta despre care am auzit de curand si care mi se pare amuzanta (nu ma intrebati de ce), desi e grava.

Prin anii '90 o tanara proaspat casatorita, decide sa anuleze casatoria. Angajeaja avocat, merge la judecatorie si se rezolva (asta afirma ea).
Afirma avocatul sau tanara proasptat casatorita se ce vrea divortata?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si eu am indoieli, iar faptul ca a putut sa se recasatoreasca nu imi spune mare lucru.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,454
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpasilla, on 13 mai 2023 - 22:00, said:

Oare ce se poate face ?
Se desface casatoria in absenta.

Eu sunt curios cat de valida a fost cea dea doua casatorie.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sigur a produs efecte juridice cea de a doua casatorie. A fost lunga.

La solutia cu divortul m-am gandit si eu, dar pare putin SF.

In plus, femeia pare putin grabita de noul partener.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,454
  • Înscris: 10.08.2005
De ce sa fie SF?
Nu se cunoaste situatia (de sanatate) sotului acesta fiind plecat in alta tara si nu ii se cunoaste domiciliul.
Acum nu l-as invinui pe acesta de abandon famililal din momemt ce ne spui ca tanara a decis ca vrea sa rupa relatia.
Dar, imi inchipui ca o dodava trebuia prezentata ambelor parti, si nu doar vorbele avocatului.

Edited by MarianG, 13 May 2023 - 23:15.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
SF in sensul ca femeia stie ca acea casatorie a fost anulata (nu divort), in urma cu peste 30 de ani.
E cam ciudat ca acum sa ceara un divort, dar nici eu nu vad alta cale, daca nu se gasesc documentele (care poate ca nici nu au existat, asa cum bine ai intuit).

Edited by pasilla, 13 May 2023 - 23:21.


#8
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,879
  • Înscris: 15.12.2009
Hotărârile judecătorești se întocmesc în două exemplare originale, dintre care unul se ataşează la dosarul cauzei, iar celălalt se va depune spre conservare la dosarul de hotărâri al instanţei (mapa de hotărâri): art. 426 alin.(6) Cod proc. civilă.

Și în vechiul Cod de pr. civ., valabil în anii ‘90, exista o dispoziție similară:

Articolul 266
Hotărârea se va face în doua exemplare originale, din care unul se ataşează la dosarul cauzei, iar celălalt se va depune, spre conservare, la dosarul de hotărâri al instanţei.

Părerea mea?

A ars judecătoria? sau doar arhiva? altfel nu văd cum.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai exista si alta arhiva, in afara de arhiva judecatoriei, unde se depoziteaza documentele ? Adica se depun pe la Arhivele Nationale, sau ceva de genul asta ?

Persoana nu are habar de numarul dosarului, data, nimic. Cum nu apare pe nicaieri, cam cum ar putea sa il identifice ?

Edited by pasilla, 14 May 2023 - 00:05.


#10
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,879
  • Înscris: 15.12.2009
Și nu-i doar un registru al instanței, ci sunt mai multe: registru general, registru informativ, registrul de termene, condica ședințelor de judecată. Opis alfabetic.

Toate au filele rupte?

https://portal.just.... informatii.doc

Edited by Naoto, 14 May 2023 - 01:01.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Habar nu am, dar afirma ca cauta zile intregi prin registre rupte. Pare putin disperata.
Eu i-am recomadat sa afle cand a fost intocmit certificatul de casatorie si de acolo are un indiciu temporal pentru cautare in arhive, fiind vorba despre anulare si nu divort.

#12
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,879
  • Înscris: 15.12.2009
Poate să facă cerere la Arhivele Naționale

https://arhivelenati...

https://arhivelenati...dele-de-cereri/

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Multumesc, dar s-ar putea sa fie probleme cu completarea cererii:
solicit prin prezenta, eliberarea __________ copii/extrase certificate de pe/din sentinţa civilă/penală pronunţată în dosarul nr. ________________ emisă de instanţa __________________________________ la data de ____________ sub nr._________ referitoare la (numele părţilor) ____________________________ şi ________________________________ având ca obiect  (succesiune, divorţ, tutelă, moştenire, înfiere, ….)

Edited by pasilla, 14 May 2023 - 00:27.


#14
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,879
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, mă gândeam la actele de stare civilă. Certificatul de căsătorie.

Dosarul civil se distruge după 10 ani. Nu însă și sentințele judecătorești.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNaoto, on 14 mai 2023 - 00:33, said:

Dosarul civil se distruge după 10 ani.
Sunt putin socat de informatia asta. Probabil ca e OK, dar in capul meu era altceva.

Sunt sigur ca va gasi certificatul de casatorie (ar fi culmea sa dispara si asta Posted Image  ).....si mai departe ?

Oare prin '90 in cat timp primeau data/numar cererile (dosarele) facute instantei ?

Edited by pasilla, 14 May 2023 - 00:43.


#16
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,879
  • Înscris: 15.12.2009
Destul de complicat dacă nu-și amintește NIMIC. Măcar anul dosarului? al pronunțării sentinței de anulare a căsătoriei? a rămas definitivă, nefiind atacată?

A încercat să caute la judecătorie toate opisurile? cu răbdare, metodic, filă cu filă?

Există o procedură de refacere a înscrisurilor/hotărârilor dispărute:

Articolul 1.055
Refacerea hotărârilor dispărute
(1) Dacă dosarul sau înscrisurile dispărute priveau o pricină în care se pronunțase o hotărâre, această hotărâre se va reface de către instanța care a pronunțat-o, după cel de-al doilea exemplar al hotărârii păstrat la mapă, iar dacă și acel exemplar ar fi dispărut, vor putea servi la refacere copiile legalizate de pe hotărâre, ce s-au încredințat părților sau altor persoane.
(2) În acest scop, instanța va putea să dispună, din oficiu, să se facă publicații într-un ziar de largă răspândire, cu invitația ca orice posesor al unei copii de pe hotărâre să o depună la grefa instanței care a ordonat publicația.
………

https://legislatie.j...Document/140271

Dar în cazul ăsta nu e vorba de o hotărâre dispărută, ci de faptul că nu o poate identifica după dosar, număr și dată, greșesc?

Nu e tocmai aria mea de interes, dar întreb: în Registrul de stare civilă este înregistrată cu a doua căsătorie?

pasilla said:

1684017568[/url]' post='29967793']
Sunt putin socat de informatia asta. Probabil ca e OK, dar in capul meu era altceva.

Sunt sigur ca va gasi certificatul de casatorie (ar fi culmea sa dispara si asta Posted Image  ).....si mai departe ?

Oare prin '90 in cat timp primeau data/numar cererile (dosarele) facute instantei ?

Se distrug fiindcă nu pot avea spațiu fizic în care să poată conserva și dosarele.

Cererile se inregistrează și primesc dată certă prin aplicarea ștampilei de intrare; atunci se constituie și dosarul.
De ce să fi fost altfel în anii ‘90?

Edited by Naoto, 14 May 2023 - 01:17.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca gresesti.

Pe de alta parte nici eu nu sunt sigur ca a rămas definitivă, nefiind atacată. Habar nu are.
Adica ea e sigura, ca altfel nu se putea recasatori (singurul argument), dar din ce povesteste (adica zero memorie), eu nu sunt asa de sigur.
Isi aduce aminte ca a fost o singura data in fata instantei (deci a existat un proces), dar nu mai tine minte nici macar anul.

Oricum nu e prea comunicativa si asta nu ajuta. Cred ca m-am bagat unde nu imi fierbe oala, dar mi s-a parut interesanta speta.

View PostNaoto, on 14 mai 2023 - 01:12, said:

Nu e tocmai aria mea de interes, dar întreb: în Registrul de stare civilă este înregistrată cu a doua căsătorie?
Asa pare, inclusiv cu divortul din a doua casatorie.

View PostNaoto, on 14 mai 2023 - 01:12, said:

De ce să fi fost altfel în anii ‘90?
Nu stiu. Ani furtunosi ? Se putea inregistra o cerere, iar dosarul sa primeasca un numar si o alta data ? Eu zic ca e posibil.

#18
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,879
  • Înscris: 15.12.2009
Mapele alea (grupate pe ani și pe materii) se păstrează permanent.

E un ordin al ministrului justiției privind Nomenclatorul arhivistic cadru al instanțelor judecătorești.

Cunoscând măcar anul (și materia) în care s-a pronunțat instanța civilă, rămâne să fie cercetat conținutul mapei de hotărâri judecătorești.

Deși nu-mi vine a crede că au dispărut toate înscrisurile (registre, opisuri) unde să-i dea de urmă.

Dar mai știi? Posted Image

pasilla said:

1684020299[/url]' post='29967817']
Nu stiu. Ani furtunosi ? Se putea inregistra o cerere, iar dosarul sa primeasca un numar si o alta data ? Eu zic ca e posibil.

Oricât de tulburi ar fi fost anii aceia!

Să presupunem că dosarul a primit număr într-un alt an calendaristic (deși e cam absurd).

Solicită să  se cerceteze și înregistrările din anul următor celui în care s-a depus acțiunea în anulare.

Hai că ne-am bătut destul capul amândoi, cel puțin în seara asta Posted Image

Mâine om fi mai limpezi, poate mai vin și alții cu idei mai bune!

pasilla said:

1684020299[/url]' post='29967817']
Nu cred ca gresesti.

Pe de alta parte nici eu nu sunt sigur ca a rămas definitivă, nefiind atacată. Habar nu are.
Adica ea e sigura, ca altfel nu se putea recasatori (singurul argument), dar din ce povesteste (adica zero memorie), eu nu sunt asa de sigur.
Isi aduce aminte ca a fost o singura data in fata instantei (deci a existat un proces), dar nu mai tine minte nici macar anul.


Totuși, dacă pe hotărâre nu avea ștampila de ”definitivă”, cum puteau să-i treacă mențiunea în Registrul de stare civilă?

Ca să poată încheia valabil a doua căsătorie. Cum a făcut?

Dacă este înregistrată și prima căsătorie, fără nicio mențiune de anulare, și a doua, cu divorț … brrrr.

Adică instanța civilă n-a comunicat anularea căsătoriei? [Orice modificare intervenită în statutul civil al unei persoane, ca urmare a întocmirii unui act de stare civilă sau, după caz, dispusă printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă, ori printr-un act administrativ, se comunică din oficiu, în termen de 10 zile, autorităţii administraţiei publice locale unde s-a întocmit actul de naştere, de căsătorie sau de deces al persoanei la care această modificare se referă, în vederea înscrierii menţiunilor corespunzătoare.]

https://legislatie.j...a=True&rep=True

Iar dacă ai să obiectezi că textul datează doar din 1996, îți arăt că și în reglementarea anterioară exista o obligație similară:

Art. 14. Înregistrările efectuate în registrele de stare civilă, hotărîrile judecătoreşti şi deciziile organelor administrative, care modifica, în total sau în parte, o stare civilă, se comunică în termen de 10 zile.
Comunicarea se face atît comitetului executiv al sfatului popular care păstrează registrul în care s-a făcut înregistrarea anterioară, cît şi comitetului executiv al sfatului popular la care s-a înregistrat naşterea persoanei la care aceasta înregistrare se referă.
Comunicările se fac din oficiu, de către cel care a făcut înregistrarea ori de instanţa sau organul administrativ care a pronunţat hotărîrea sau a dat decizia.
Despre actele şi faptele de stare civilă comunicate se va face menţiune în dreptul înregistrărilor anterioare.

https://legislatie.j...ocumentAfis/141

Uite de ce nu mă duc eu să fac nani Posted Image

Edited by Naoto, 14 May 2023 - 02:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate