Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Granvia Lakeview

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
travel_junkie13

travel_junkie13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2023
Buna tuturor,

Am vazut ca de curand a inceput constructia unui bloc pe Fabrica de Gheata (langa lacul plumbuita) si am vazut ca dezvolta cei de la Gran via.

Ceva pareri despre acest proiect/dezvoltator? Si-a rezervat cineva? Cum vi se pare zona?

#2
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.06.2017
Mie mi se pare aglomerata si nici macar nu stau acolo.
Poate intra totusi un localnic sa ne zica despre zona.

De rezervare nici nu se pune problema sa rezerv, dar sigur se vor gasi doritori pana la urma. E de mers si cu tramvaiul pana la metrou la obor.

#3
andreym24

andreym24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2011
Ca proiecte mergeti si vizitati celalte complexe construite de acelasi dezvoltator, eventual intrati pe grupurile de FB aferente pentru a vedea problemele.

Probleme ca probabil ca peste tot in Romania: finisaje ieftine spre cele mai ieftine de pe piata, infiltratii de apa/inundatii repetate in parcarile subterane, zone ale partilor comune nefinisate si abandonate, firma care ofera garantia nu raspunde la solicitari si termene mari de rezolvare a problemelor pe garantie, carti ale constructiei nepredate (evident legislatia nu impune un termen).

#4
nennadd

nennadd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 29.11.2022
Cum domne,  reprezentanta spaniolilor de la GranVia era foc si para pe Nicusor, pe autoritati, pe oengeuri. N as fi zis ca acesti business angels,  acesti binefacatori ai patriei pot avea asemenea probleme,  ei care au investit atata meleoane sa construiasca ceva in tara asta oropsita.  Cand aud de asa probleme in maj blocurilor noi,  alternativa blocurilor vechi nu mi se mai pare de neluat in seama.  Sincer, am locuit in blocuri vechi, si nici unul nu avea problemele celor noi. Pana la urma tot bloc e la sfarsitul zilei,  ca e nou sau nu.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Socrii stau intr-un bloc din zona si am stat la ei o perioada.

Asta e cazul clasic de bloc plomba.

- la 2 pasi (la propriu) de Scoala 39 (scoala renovata recent, after-school subventionat de primarie)
- la 2 pasi de moschee si scoala arabeasca
- fix langa parc
- vederea catre lac va ramane, ar fi imposibil tehnic sa mai construiasca ceva in fata
- Liceul International de Informatica e vis-a-vis
- Mega Image si LIDL la maxim 5 minute de mers agale pe jos
- tramvai direct catre Obor si de acolo Metrou. De cand au pus garduri la linia de tramvai nu faci mai mult de 10 minute pana la Obor.
- aproape de Pipera si de A3
- langa Poseidon Residence unde se zvonea ca sta Columbeanu.

Aglomeratie este intre 7.30-8.15, 11.30-12.15, 16.30-17.15 cand parintii isi iau copii de la scoli si blocheaza prima banda din Colentina + toate mici alei dintre blocuri si vecinii. Straduta aia are 2 bezni in acte dar 1 si 1/2 in realitate datorita masinilor parcate si de multe ori ai nevoie de 15 min sa iesi in Colentina. Dar drept vorbind, nici o zona din Bucuresti nu e aerisita.

Pe de alta parte, daca ai copii sau sunt in plan, faptul ca scoala e la nici 100m si vis-a-vis ai cel mai bun liceu din Bucuresti conteaza enorm.

Pe viitor un neajuns ar putea fi inmultirea vecinilor cu viziuni radicale. Pe zi ce trece sunt din ce in ce mai multi habotnici (barbati in galabiyyas si femei cu niqab). Ca idee asa a inceput treaba si in Maelbeek sau Tower Hamlets. Nu sunt Nostradamus, dar observ ca, pe masura ce trec anii, se concentreaza din ce in ce mai multi in zona datorita apropierii de moschee si scoala, ambele finantate de Arabia Saudita.

#6
travel_junkie13

travel_junkie13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2023
Mai are cineva vreun update pe acest proiect?

#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Trec destul de des pe acolo. Se lucreaza cu destul de mult avant.

Constructia e ridicata in totalitate dupa cum pare. Aproape au terminat de pus BCA-ul la exterior pe 2 laturi.

Daca te intereseaza proiectul acum e momentul sa te duci sa vezi cum arata structura de rezistenta. Dupa ce pun polistirenul si tencuiala, adio...

#8
CsO

CsO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2007
Salutare, am sunat eu zilele trecute pt o vizionare si mi s-a spus ca nu se poate intra pe santier pt ca se lucreaza la compartimentari. Mi s-a parut aiurea, nu am mai primit raspunsul asta pana acum. :D

#9
travel_junkie13

travel_junkie13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2023
E chestiune de siguranță probabil. Dacă nu au nici ferestre montate încă… nu mă pricep:)

#10
DanDinRomania

DanDinRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.10.2011

View PostCsO, on 14 noiembrie 2023 - 23:21, said:

Salutare, am sunat eu zilele trecute pt o vizionare si mi s-a spus ca nu se poate intra pe santier pt ca se lucreaza la compartimentari. Mi s-a parut aiurea, nu am mai primit raspunsul asta pana acum. Posted Image
Salutare
Ai reusit sa faci vizionarea pana la urma?
__________________________________________________

Mai are cineva informatii noi despre acest proiect?

#11
DanDinRomania

DanDinRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.10.2011
se pare ca in continuare nu se pot programa vizionari

#12
andreym24

andreym24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2011
Din experienta mea cu GranVia la alt proiect imobiliar, ei nu te lasa sa vezi apartamentul pana ce nu se finalizeaza santierul si practic pana la predare. Eu l-am vazut prima data la evaluarea programata cu banca (chiar ma bucur ca am luat cu credit pentru ca banca a verificat toate actele si a facut evaluarea moment in care am vazut si eu apartamentul pentru prima data). La evaluare am putut vedea problemele pe care le-am ridicat ceva mai tarziu cand am fost invitat sa semnez procesul verbal de receptie (defapt nu am fost invitat, am sunat insistent pana s-a stabilit o data). Pana in momentul predarii cheilor nu am mai putut vedea daca s-au rectificat problemele ridicate in procesul verbal. Aceasta a fost experienta mea cu firma din partea GranVia care se ocupa de recepetie/garantie la momentul acela. Aici poate fi alta firma si alta situatie.

#13
DanDinRomania

DanDinRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.10.2011
Foarte interesanta info. Ne poti spune care era firma care s-a ocupat de receptie pentru ca cei interesati de acest proiect sa stie daca e sau nu aceeasi?

View Postandreym24, on 23 aprilie 2024 - 07:45, said:

Din experienta mea cu GranVia la alt proiect imobiliar, ...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate