Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Scădere bonus mallus

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023
Și oare cât timp ii trebuie sa ajungă înapoi la clasa B5 având în vedere că are 27 de ani?

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
24 de luni, fara accidente la care sa foloseasca RCA.

Edited by pasilla, 28 April 2023 - 20:39.


#21
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,005
  • Înscris: 09.05.2009

View PostBogotta, on 28 aprilie 2023 - 12:19, said:

O data cu copia politei, dai si o copie dupa CI si dupa carnet.  Numele nu concorda... Polita are un nume pe ea, celelalte documente au alt nume. Nu inteleg cum a putut respectivul sa dea polita in cazul accidentului, nefiind a lui.
Nu are importanta, asigurarea este pe numele proprietarului. Conducatorul auto poate fi altcineva.

Edited by DannyMC, 28 April 2023 - 21:19.


#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,394
  • Înscris: 28.10.2018
Mare mirare de nu o fi reparat tiga.. samsa.. cumparatorul de buna credinta masina vreunui tovaras pe asigurarea ta.

Si ce e aia scadere bonus malus (cu un l)? Ori a scazut bonusul, ori a crescut malusul. Sunt chestii antagonice.

Edited by abac, 28 April 2023 - 21:24.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici nu mai conteaza.

#24
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Nu mai are ce face, bonusul malus a fost scăzut deja iar asigurarea era pe numele lui. Ceea ce a pățit cumnatul tău este un bun exemplu de ce ar trebui să avem RCA pe șofer. Ai RCA pe tine? Atunci te urci la volan pe propria răspundere...nu mi se pare normal ca eu să îi dau mașina unui tovarăș iar el dacă face accident să îi dea asigurarea mea și tot mie să îmi scadă bonusul malus

#25
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Eu am patit la fel. Am vandut o masina si cumparatorul ma rugat sa-i dau asigurarea mea ca sa ajunga cu masina acasa in plina legalitate. Fiind de buna credinta i-am dat-o mai ales ca ma asigurat ca spre seara vine si o aduce dar nu a mai venit.
A doua zi am scos fiscalul si l-am sunat ca sa vina sa-l ia. Ma tot aburea ca este foarte ocupat dar cand poate veni ma anunta.
La vreo 2-3 zile primesc un  mail de la Euroins (la ei aveam sigurarea) ca sa deschis un dosar de dauna cu nr .....
Am sunat la ei si le-am spus cum sta treaba. Le-am trimis copie de pe contractul de vanzare-cumparare si la cateva zile am primit un raspuns din partea lor in care ma asigurau ca dosarul de dauna a fost anulat si clasa B/M nu va fi afectata. Pe naiba, cand am facut o alta asigurare aveam B.M cu minus doua puncte.
L-am sunat pe cumparator sa-mi plateasca diferenta de bani la asigurare. Ma injurat si ma facut prost sustinand ca asa imi trebuie daca am fost fraier si i-am dat asigurarea....
In fine, am luat legatura cu ASF,BAAR dar degeaba, ei nu au cum sa modifice B/M.
Cu Euroins nu am mai putut sa iau legatura pentru ca au intrat in faliment. Deci am primit o lectie din care am inteles ca atunci cand vind o masina nu trebuie sa dau si rca-ul meu.

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 06.09.2008

View PostBogotta, on 28 aprilie 2023 - 12:44, said:

Daca a avut inseamna ca a facut uz de fals. ...
Cred ca s-ar incadra si la inșelăciune.
Nu,... si nu.
A dat RCA valabil pe masina, e perfect legal.

RCA nu e legat de sofer, cum s-a zis mai sus de aia tinerii isi fac RCA pe parinti/ bunici, fiindca platesc sume mult mai mici.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpetre-vitan, on 29 aprilie 2023 - 04:39, said:

.
L-am sunat pe cumparator sa-mi plateasca diferenta de bani la asigurare. Ma injurat si ma facut prost sustinand ca asa imi trebuie daca am fost fraier si i-am dat asigurarea.....
Macar a făcut transcrierea acum? Sau tot cu mașina pe numele tau circula?

Poate îți și ceva amenzi de rovinieta

#28
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.08.2005

View Postpetre-vitan, on 29 aprilie 2023 - 04:39, said:

Eu am patit la fel. Am vandut o masina si cumparatorul ma rugat sa-i dau asigurarea mea ca sa ajunga cu masina acasa in plina legalitate. Fiind de buna credinta i-am dat-o mai ales ca ma asigurat ca spre seara vine si o aduce dar nu a mai venit.
A doua zi am scos fiscalul si l-am sunat ca sa vina sa-l ia. Ma tot aburea ca este foarte ocupat dar cand poate veni ma anunta.
La vreo 2-3 zile primesc un  mail de la Euroins (la ei aveam sigurarea) ca sa deschis un dosar de dauna cu nr .....
Am sunat la ei si le-am spus cum sta treaba. Le-am trimis copie de pe contractul de vanzare-cumparare si la cateva zile am primit un raspuns din partea lor in care ma asigurau ca dosarul de dauna a fost anulat si clasa B/M nu va fi afectata. Pe naiba, cand am facut o alta asigurare aveam B.M cu minus doua puncte.
L-am sunat pe cumparator sa-mi plateasca diferenta de bani la asigurare. Ma injurat si ma facut prost sustinand ca asa imi trebuie daca am fost fraier si i-am dat asigurarea....
In fine, am luat legatura cu ASF,BAAR dar degeaba, ei nu au cum sa modifice B/M.
Cu Euroins nu am mai putut sa iau legatura pentru ca au intrat in faliment. Deci am primit o lectie din care am inteles ca atunci cand vind o masina nu trebuie sa dau si rca-ul meu.
exact de asta am zis ca daca vand vreodata masina, i-o duc eu cumparatorului la poarta.
si ca sa nu am probleme ca nu o inmatriculeaza, ii iau numerele de pe ea si ma duc cu el la serviciul de inmatriculari cand urmeaza sa depuna actele ptr inmatriculare

stiu ca o sa fie multi samsari....pardon cumparatori care nu o sa accepte conditiile mele, dar ptr un pret destul de mic se va gasi in cele din urma cineva care sa accepte

#29
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postdorin_2k, on 28 aprilie 2023 - 20:19, said:

Că voia nevasta să aibă mașina ei. Na. Ce sa fac?

Sida a e un accident și am 2 mașini pe numele meu, creste Malus la ambele. Nu?
NU, ambele masini or sa aiba clasa cea mai favorabila.

#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,394
  • Înscris: 28.10.2018

View Postal bundy ro, on 29 aprilie 2023 - 11:52, said:

NU, ambele masini or sa aiba clasa cea mai favorabila.
Eu nu cred. Asa cumperi o rabla cu care nu mergi, si cu alte 4 masini o tii numai intr-un accident. Eu nu cred ca la toate masinile vei avea clasa bonus a rablei cu care nu mergi. Adica nu s-a intalnit hotul cu prostul.

Edited by abac, 29 April 2023 - 12:54.


#31
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.08.2005
daca faci un accident iti scade clasa B/M la toate masinile in acelasi timp
asa ca nu o sa mai fie rentabil sa faci accident cu nici una din masini ca te arde la toate asigurarile

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001

View Postal bundy ro, on 29 aprilie 2023 - 11:52, said:


NU, ambele masini or sa aiba clasa cea mai favorabila.
Cea mai "favorabilă" pt asigurator.
Cui nu i-ar conveni să aibă o flota de 100 mașini și tine una in garaj cu B8 și restul 99 fac zilnic accinente și la toate să rămână B8 pe vecie.
Dar e taman invers
Ai 100 mașini cu B8 și una șingura face accident: scade bonusul la toate. Nu?

#33
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 02.06.2021
Corect, BM este pe persoana si se aplica tuturor masinilor aflate in posesie. Belesti una, platesti mai mult pt toate

#34
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postdorin_2k, on 29 aprilie 2023 - 07:18, said:

Macar a făcut transcrierea acum? Sau tot cu mașina pe numele tau circula?

Poate îți și ceva amenzi de rovinieta
Nu mai stiu nimic despre masina  si de cand am vandut-o nu mi-a venit nimic de plata insa daca o sa-mi vina poate ca pot demonstra prin contractul de vanzare-cumparare ca masina nu mai este a mea si astfel sa scap de necazuri.
Ma gandesc ca odata ce am scos-o de la taxe si impozite am terminat cu ea, nu stiu sigur ce sa spun.

Edited by petre-vitan, 29 April 2023 - 19:59.


#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,390
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica după VIN și număr daca mai e înmatriculată.
Apoi RCA și rovinieta

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpetre-vitan, on 29 aprilie 2023 - 19:57, said:

daca o sa-mi vina poate ca pot demonstra prin contractul de vanzare-cumparare ca masina nu mai este a mea si astfel sa scap de necazuri.
Doar in justitie si nu cred ca ai chef de asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate