Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

taiere cu autogen

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Daca m-am exprimat bine, autogen, as vrea sa-mi recomandati cea mai simpla solutie cu ajutoru careia as putea sa tai in metal de maxim 3cm.
Am o plasma, dar mai mult de 8mm nu pot taia cu ea.
Am si niste fiare prin curte cu grosimea de vreo 2cm pe care as vrea sa le transform in niste sobite si nu se preteaza sa le tai la flex, timp mult pierdut si multe panze.

Am vazut pe la remat ca au o instalatie simpla, o butelie GPL, furtunuri si un cap dintr-acela de taiere. Numai ca nu stiu exact ce gaz au ei in acele butelii si nici ce fel de cap am nevoie, DOAR pentru taiere, nimic altceva. Si taie cei de la remat in macarale vechi si tot ce le iese in cale, iar eu stau si ma uit la ei :))

Ma puteti ajuta, va rog cu ceva detalii lamuritoare??

#2
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Iti trebuie asa ceva plus butelii de oxigen si acetilena.Cu butelie de GPL nu stiu daca merge peste 3cm la taiat.Dar te va costa cam mult.Mai bine vorbeste cu cineva care are echipamentul si ti-l taie contra cost.
https://www.sculesie...autogen-taiere/

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 09.08.2006
Se taie si cu propan. De fapt gazul e numai pentru incalzirea materialului, dupa care se introduce oxigen.

#4
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
taie si cu butelie normala de aragaz fara probleme, dar iti trebuie si butelie de oxigen.

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cel mai simplu , mergi la cineva care are autogen sau un taietor cu plasma performant !

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
cu un flex de 230 tai cam orice si e cea mai ieftina investitie.Cumperi panze de 2.5 si ii dai bataie.Unde nu incape, tai sa faci loc si apoi sudezi.Sau, mai simplu, apelezi la cineva care are sculele necesare, insa daca ai mult de taiat, vei plati manopera cat un flex.

Edited by fqx, 17 April 2023 - 07:23.


#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 Natural4living, on 16 aprilie 2023 - 18:41, said:

Iti trebuie asa ceva plus butelii de oxigen si acetilena.Cu butelie de GPL nu stiu daca merge peste 3cm la taiat.Dar te va costa cam mult.Mai bine vorbeste cu cineva care are echipamentul si ti-l taie contra cost.
https://www.sculesie...autogen-taiere/
Eu am taiat cu butelie de oxigen si GPL.
Important e sa aduci temperatura locului de taiere pana la rosu si apoi opresti GPL .
Nu are aceasi putere ca si acetilena dar merge pentru grosimi de 2-3 cm .

 fqx, on 17 aprilie 2023 - 07:21, said:

cu un flex de 230 tai cam orice si e cea mai ieftina investitie.Cumperi panze de 2.5 si ii dai bataie.Unde nu incape, tai sa faci loc si apoi sudezi.Sau, mai simplu, apelezi la cineva care are sculele necesare, insa daca ai mult de taiat, vei plati manopera cat un flex.
Zgomot mult si praf/scantei, e obositor modul asta de taiere.

#8
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010
Ce metal? Otel carbon, otel inox, alama, aliaj de aluminiu? N-ai zis, dar banuiesc ca e otel carbon, pentru ca distrugi discurile de la flex... Unele metale se pot taia cu flacara, altele nu...

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,413
  • Înscris: 08.02.2011
Ce metale nu se pot taia cu flacara ?   Alea ce se topesc la mai mult de 1500C ?

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 modoran, on 17 aprilie 2023 - 12:51, said:

Ce metale nu se pot taia cu flacara ?   Alea ce se topesc la mai mult de 1500C ?
alea care au conductivitate termică mare.
Se topesc, nu ai o linie de tăiere curată.

#11
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

 DaculScoril0, on 17 aprilie 2023 - 13:23, said:

alea care au conductivitate termică mare.
Se topesc, nu ai o linie de tăiere curată.
Corect.
De aceea grosimile mari sunt foarte dificil de taiat daca nu preincalzesti , apoi aluminiul la grosimi mari iar e dificil de taiat  findca incepe sa se topeasca la 600 grade C,

#12
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010

 modoran, on 17 aprilie 2023 - 12:51, said:

Ce metale nu se pot taia cu flacara ?   Alea ce se topesc la mai mult de 1500C ?
Cele care nu oxideaza sau formeaza oxizi de protectie, cele care au conductivitate termica ridicata. Exemple: inox, fonta, aluminiu, alama, bronzul.

Link: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zaAlNiQuHFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hamal, 17 April 2023 - 18:39.


#13
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

 Natural4living, on 16 aprilie 2023 - 18:41, said:

Iti trebuie asa ceva plus butelii de oxigen si acetilena.Cu butelie de GPL nu stiu daca merge peste 3cm la taiat.Dar te va costa cam mult.Mai bine vorbeste cu cineva care are echipamentul si ti-l taie contra cost.
https://www.sculesie...autogen-taiere/

Dar acesta nu ar fi ok?
https://sarcsudex.ro...acut-500?gclid=

Pentru ce as avea nevoie de acele duze si ce mai e in acea trusa?

#14
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010
Citeste aici:

https://suduramag.ro...rea-cu-flacara/

Pentru anumite oteluri se poate insufla pulbere de fier care creste carburatia in zona de taiere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate