Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Poate un AI sa creeze un film?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Vom putea in viitor sa "cream" filme de la tastatura? Generam un scenariu cu un tool, apoi alimentam un alt tool cu acel script si va crea filmul in sine, sunetele si vocile.

Deocamdata e destul de greu sa faci chiar si ceva banal si mediocru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ajyL9FyN-pw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HfP_w65Yf00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by republicall, 09 April 2023 - 13:03.


#2
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Hai să ne înțelegem .
AI este ideal în controlul populației. În fond, asta se urmărește.
Dacă vreun guvern îti dorea ție binele, acum nu aveai loc în țara asta.
Că ți se împinge ție ideea că ar gândi...e altceva.
Sub umbrela siguranței tale, vei ajunge un biet șoricel în rotativă.
Personal, vomit la orice știre despre AI.
Un soft fără sentiment. Când ăsta va avea puterea absolută, a 5'a extincție bate la ușă.

Edited by adnana2121, 09 April 2023 - 14:44.


#3
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Cred ca te referi la desene animate ca,cu actori e mai greu.Eu astept clipa  (dar n-o s-o mai prind) cand AI va crea o clona a femeii ideale din celule vii pe imprimanta 3D.

#4
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,392
  • Înscris: 31.08.2006

View Postadnana2121, on 09 aprilie 2023 - 14:42, said:

Hai să ne înțelegem .
AI este ideal în controlul populației. În fond, asta se urmărește.
Dacă vreun guvern îti dorea ție binele, acum nu aveai loc în țara asta.
Că ți se împinge ție ideea că ar gândi...e altceva.
Sub umbrela siguranței tale, vei ajunge un biet șoricel în rotativă.


                                                     Acum ti se pare ca esti foarte liber ? Si acum puterea controleaza totul, desi in aparenta, desigur, pare ca esti liber. Autoritati, servicii secrete care se calca pe picioare de multe ce sunt, decizii politice, toate sunt menite sa tina sub control masele care au doar iluzia ca ar fi libere. AI ar fi cireasa de pe tort care ar intregi tot tabloul asta in care omul va fi asa cum bine zici, un soricel in rotativa. Asta e, atat s-a putut.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu siguranta, da. Se vor putea face filme fake, cu ajutorul AI.

#6
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postpasilla, on 09 aprilie 2023 - 15:23, said:

Cu siguranta, da. Se vor putea face filme fake, cu ajutorul AI.

Apoi nu stiu daca te-ai prins,dar toate efectele speciale din filmele de actiune sunt niste fake-uri produse pe calculator.Daca cineva prin absurd din anii 50-60 ar vedea un film de actiune din ziua de azi,ar jura ca actorii sunt asa de buni si antrenati ca fac toate secventele respective.Cand colo ei se maimutaresc in fata unui ecran verde.Ca sa fim intelesi,AI foloseste "materialul clientului" adica tot ce se publica in mass media si face o sinteza.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

View Postrepublicall, on 09 aprilie 2023 - 12:56, said:

Vom putea in viitor sa "cream" filme de la tastatura? Generam un scenariu cu un tool, apoi alimentam un alt tool cu acel script si va crea filmul in sine, sunetele si vocile.

https://en.wikipedia...othing,_Forever

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,635
  • Înscris: 11.03.2006

View Postadnana2121, on 09 aprilie 2023 - 14:42, said:

Când ăsta va avea puterea absolută, a 5'a extincție bate la ușă.

A 5-a? De care stim noi.

Edited by cumparator, 09 April 2023 - 15:56.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNatural4living, on 09 aprilie 2023 - 15:38, said:


Daca cineva prin absurd din anii 50-60 ar vedea un film de actiune din ziua de azi, ar jura ca actorii sunt asa de buni si antrenati ca fac toate secventele respective.
Deocamdata, nu. Se vede ca sunt fake si asta face ca filmele sa isi piarda din valoare.
Cred ca in viitorul nu prea indepartat, nu vom mai putea face diferenta intre real si fake.

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Deocamdata si inca pentru multa vreme, nu. Se vede si din exemplele postate ca inca e nevoie de mult input uman. Mai e mult (daca se va ajunge vreodata) la "Alexa, fa-mi si da-mi un film proaspat cu Bruce Lee".

Altfel, nu ma deranjeaza si nu pling deloc de mila "creativilor" care or sa ramina fara o piine din cauza AI. Prea s-au complacut in rutina si au dus arta in jos. Asa ca, sau se reorienteaza si invata sa lucreze cu AI-ul sa scoata lucruri de calitate, sau bye-bye & no regrets.

#11
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpasilla, on 09 aprilie 2023 - 16:04, said:

Deocamdata, nu. Se vede ca sunt fake si asta face ca filmele sa isi piarda din valoare.
Cred ca in viitorul nu prea indepartat, nu vom mai putea face diferenta intre real si fake.

Cred ca AI nu va fi in stare sa produca arta care sa nasca emotie in cel care vizioneaza, adica omul.
O masinarie fara simturi cum ar putea observa frumosul si s-o redea, s-o scoata in evidenta ca sa creeze un moment artistic care poate sa bucure un suflet de om????!

Edited by GRATEFUL, 09 April 2023 - 17:08.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca si la nivelul de acum, poate produce arta care sa nasca emotie, daca asta i se cere.

#13
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014
Nu vad cum ar putea sa faca ceva care sa transmita o emotie frumoasa din moment ce masinariei ii lipseste aceasta perceptie. Posted Image
Daca are acces la suficienta informatie AI poate sa opereze cu date bazate pe logica si astfel sa evalueze si sa furnizeze intr-un timp foarte scurt raspunsul cel mai optim pentru a rezolva o problema strict tehnica, dar din punctul de vedere al intuitiei de ex.( care este o caracteristica a emisferei stangi a creierului) va fi zero barat.

Edited by GRATEFUL, 09 April 2023 - 17:27.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cunostintele pot inlocui simturile [in cazul de fata]

Iti dau un exemplu.
Cum pot proxenetii lover boy, sa induca emotii frumoase victimelor ?
Stiu ce trebuie sa faca, sau au simturi ?

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 17:25.


#15
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpasilla, on 09 aprilie 2023 - 17:21, said:

Cunostintele pot inlocui simturile [in cazul de fata]

Iti dau un exemplu.
Cum pot proxenetii lover boy, sa induca emotii frumoase victimelor ?
Stiu ce trebuie sa faca, sau au simturi ?
Nu cred ca cunostintele ( informatia strict verbala) pot inlocui simturile in mod deplin.
Pot eventual mima ca simt ceva, dar daca receptorul este la un nivel mai evoluat, isi va da seama ca este vorba doar de un fake.

Edited by GRATEFUL, 09 April 2023 - 17:32.


#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta cu receptorul este la un nivel mai evoluat, nu are relevanta statistica/comerciala.

#17
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View PostGRATEFUL, on 09 aprilie 2023 - 17:13, said:

Nu vad cum ar putea sa faca ceva care sa transmita o emotie frumoasa din moment ce masinariei ii lipseste aceasta perceptie.
AI-ul n-are nevoie de perceptii si simturi, ci comenzi si reactii ale OAMENILOR la ce elemente compileaza. Internetul are destule date dintr-astea (accesari, like-uri si comment-uri) ca daca-i ceri "Alexa, da-mi cel mai "in da feels" clip dintr-un film", sa-ti bage un Bollywood de sa plingi pina miine.

#18
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpasilla, on 09 aprilie 2023 - 17:35, said:

Asta cu receptorul este la un nivel mai evoluat, nu are relevanta statistica/comerciala.
Nu ma gandeam nici la statistica, nici la comercial...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate