Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Ce va ingrijoreaza sau va displace la o casa din lemn?

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
155 răspunsuri în acest subiect

#91
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.832
  • Înscris: 17.03.2008
Era cineva aici care a facut o fundatie pe piloti forati, dar nu mi s-a parut ieftina solutia.
(Nu mai retin exact topicul).

#92
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postdon_King, on 08 aprilie 2023 - 14:55, said:

Intrebari pt cei cu casele din lemn , multumesc frumos pentru raspunsuri. Presupun case facute "in santier" si nu in fabrica (panouri prefabricate).

Ce inaltime utila (de la podea finita la tavan finit) au casele voastre ?  2580 la parter, 2490 la mansarda
Cum ati facut sa iesiti la acelasi nivel al podelei in toata casa (placari mai groase in bai versus restul casei) ? Eu am toate planseele sub forma de dala flotanta continua pe fiecare nivel. Placarea din baie nu e mai groasa decat in celelalte camere, ba din contra, zonele de parchet (laminat de 12mm) sunt mai inalte cu vreo 2mm decat cele de gresie. In baie panta pe zona de walk in e data de subtierea locala a placilor din care e formata dala flotanta.
Daca ati reface casa voastra cu experienta acumulata, ati pune vata de sticla, vata bazaltica, altceva ? De ce? (va rog frumos detaliati). Tot vata de sticla pt izolatia dintre grinzi - dar sa fie produs dedicat pt astfel de montaj. Nu ai nevoie de placi rigide pt izolatia dintre montanti din punct de vedere mecanic (izolatia trebuie sa-si sustina doar propria greutate). Placile rigide sunt mai greu de montat (lucrezi cu placi mici, trebuie sa fii mai precis cu debitarea decat in cazul saltelelor de vata, necesita mai mult spatiu de depozitare, etc). Si nu in ultimul rand raportul calitate - pret (iar la izolatie factorul care conteaza e in primul rand cat de bine izoleaza si dupa asta alte proprietati)
La finele santierului, cam cat lemn (%) a ramas din cel cumparat ? Eu am cumparat cam cu 5-6 % mai mult decat necesarul. Si am ramas cu toata cantitatea. A fost utila pt ca am putut sa nu folosesc astfel grinzile mai strambe sau noduroase si de asemenea am avut din ce sa improvizez o schela pt acces la partea superioara. In plus am mai ramas cu vreo jumatate de metru cub de resturi (bucati de dulap mai scurte de 0.5m). Trebuie sa mentionez ca necesarul l-am calculat foarte exact, proiectand toate elementele de structura.
Cum sunt peretii interiori dpdv transmitere zgomote ? Rog detaliati ce straturi/grosimi/materiale au peretii interiori. Mult mai buni decat usile si cred ca chiar mai buni si decat cei din caramida usoara sau BCA. Gips carton 12 mm - OSB 12mm - Structura lemn de 110 - Vata akusto 100mm - Osb 12mm - Gips carton 12mm
Care a fost economia (%, valoare, cum vreti) la fundatie pt o casa din lemn versus zidarie ? E doar o estimare: minim 30% la beton si 50% la otel. Castigi cel mai mult la dimensionarea talpii (descarci in sol cel putin de 4 ori mai putina greutate) si la grinda elevatiei. Daca mergi pe placa din beton, la aceasta salvezi mai putin. La mine nu e chiar cel mai bun exemplu pt ca am terenul in panta si elevatia este foarte inalta si am inclus si un beci.

Care considerati ca sunt plusurile caselor din lemn versus cele din zidarie ? (rog argumente, nu povesti eco raw etc) Usurinta cu care poti sa bagi grosimi mari de izolatie ieftina si absenta puntilor termice (e cel mai usor mod de a face o casa eficienta energetic). Masa termica redusa dar mai mult decat suficienta pt utilizarea normala a casei (casa nu se raceste instant daca deschizi usa un minut ca sa-ti conduci oaspetii; e exact la fel ca la casele grele - ai destula caldura inmagazinata in placari si mobila incat sa nu-ti scada temperatura; la zidarie e la fel - folosesti in realitate doar caldura stratului superficial, cea din restul peretelui avand nevoie de mai mult timp ca sa migreze spre camera). Diferente foarte mici de temperatura intre planseu si plafon fara sa ai nevoie de incalzire in pardoseala.  Daca pleci o saptamana de acasa iarna si lasi casa fara sursa de caldura o reincalzesti foarte repede (si viceversa daca ai o casa "de weekend" te bucuri de confort in weekend; cei cu case de caramida ajung sa simta caldura doar cand isi fac bagajele ca sa plece). Sistemul de incalzire e mai "slim" - la acelasi grad e izolare casa usoara necesita calupuri mici de energie la intervale mici; cea cu masa termica va avea nevoie de cantitati mai mari de energie pana cand incalzesti masa. N-ai nevoie de un plafon fals ca sa tragi tubulatura de ventilatie. Si altele...

Scopul nu e de a crea flame, eu am un respect profund pt cei care isi fac singuri casa, fie ea din lemn sau zidarie.


#93
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.081
  • Înscris: 25.06.2007
Pun aici niste poze de pe situl unei firme finlandeze ce face si vinde case din lemn unde puteți vedea stadiile la care se poate cumpăra, dacă nu o vrei gata ci in stadii intermediare. Evident, cel mai ieftin e să cumperi pachetele si să ți-o construiesti de la zero.

Evident, se poate lua si gata, ba chiar mobilată si utilată, de aici puteți să derulați in jos ca să vedeți cateva interioare.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1.jpg   94,25K   44 download-uri
  • Fișier atașat  2.jpg   74,97K   41 download-uri
  • Fișier atașat  3.jpg   67,83K   34 download-uri
  • Fișier atașat  4.jpeg   57,29K   34 download-uri
  • Fișier atașat  5.jpg   58,11K   34 download-uri
  • Fișier atașat  6.jpg   195,09K   35 download-uri


#94
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.081
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDIY, on 06 aprilie 2023 - 23:17, said:

Repet, gandeste-te numai la faptul ca baile nord-americane nu au sifon de pardoseala. Si nici faianta pe toti peretii.
Astea din Fi au si una, si alta...

#95
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.081
  • Înscris: 25.06.2007

View Posta_r_C, on 06 aprilie 2023 - 20:28, said:

E impresionant ce poate face suedezul ăla singur, cu două mâini dibace.

Si de prin Finlanda:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RvL3Nce_M10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U7Ymw1S3-kA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau aici mai pe larg, in 10 episoade (jakso = episod):

https://www.youtube....qX3x7StoZ1CjIFh

#96
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Asta nu îmi place. După 6 ani de zile, lemnul a fost lăcuit, pe fața nordică a putrezit cu totul.
Dacă puneam un lambriu de plastic costa de 4 ori mai puțin și ținea 30 de ani.
Acuma o să zică unii că da, ai avut lemn de rahat, etc. Pe de altă parte un lemn de calitate își poate permite doar un parlamentar în România.

View Postsacos, on 09 aprilie 2023 - 17:35, said:

Era cineva aici care a facut o fundatie pe piloti forati, dar nu mi s-a parut ieftina solutia.
(Nu mai retin exact topicul).
Cea mai bună soluție pentru case ușoare sunt șuruburile de pământ. Soluția e accesibilă și robustă.

Fișiere atașate



#97
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 09.07.2019
Dacă ar fi să folosesc lemn expus direct la intemperii, aș folosi lemn ars. Am văzut că a folosit DIY metoda la fațadă. Poate ne spune cum se menține lemnul ars. Eu am folosit mici bucăți de lemn ars în zone cu umiditate mare și nu au fost probleme.

#98
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostDIY, on 06 aprilie 2023 - 23:17, said:

Repet, gandeste-te numai la faptul ca baile nord-americane nu au sifon de pardoseala. Si nici faianta pe toti peretii.
Revenind... chiar nu inteleg de ce o baie, intr-o casa din lemn, ar avea mai multe probleme decat una intre caramizi.

View PostKarhu, on 12 aprilie 2023 - 13:37, said:

Astea din Fi au si una, si alta...
E foarte buna observatia, nu sunt adeptul sifonului dovada ca l-am evitat, si nu sunt adeptul placarii complete pentru ca la zidarie peretii regleaza umiditatea si poti lasa lejer 2 pereti opusi dusului sa respire. In schimb pe lemn e bine sa fi prevazator in functie de destinatia bailor si un sifon poate nu strica chiar daca dreneaza doar cateva picaturi nesterse de pe podea dar care creaza o umiditate daunatoare.
Daca baia pe structura de lemn e izolata la apa si la vapori de apa perfect ca o punga, asa cum trebuie defapt (pardoseala, pereti, planseu) singura sansa de eliminare a umiditatii din finisajele de gips carton e ventilatia. Deci poti sa plachezi si tavanul ca tot acelasi lucru va fi, dar atentie ca faianta si gresia nu sunt hidroizolatie sau bariera de vapori.


View Postbenis, on 12 aprilie 2023 - 19:39, said:

Cea mai bună soluție pentru case ușoare sunt șuruburile de pământ. Soluția e accesibilă și robustă.
Subscriu, nu are rost sa arunci cu betoane daca faci casa usoara, asta inseamna sa construiesti inteligent si sustenabil.

#99
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.081
  • Înscris: 25.06.2007

a_r_C said:

1681322750[/url]' post='29898561']
Dacă ar fi să folosesc lemn expus direct la intemperii, aș folosi lemn ars.
Cel mai bine e sa fie vopsit cu vopsea de exterior.

View PostPrototype2, on 13 aprilie 2023 - 08:12, said:

Daca baia pe structura de lemn e izolata la apa si la vapori de apa perfect ca o punga, asa cum trebuie defapt (pardoseala, pereti, planseu) singura sansa de eliminare a umiditatii din finisajele de gips carton e ventilatia. Deci poti sa plachezi si tavanul ca tot acelasi lucru va fi, dar atentie ca faianta si gresia nu sunt hidroizolatie sau bariera de vapori.
Da, am sistem de ventilare cu guri in toate băile, precum și fereastra spre exterior, putându-se astfel aerisi foarte bine după folosirea băii.

Editat de Karhu, 13 aprilie 2023 - 09:12.


#100
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.047
  • Înscris: 03.12.2005
Exact. Lemnul la exterior nu rezista daca e doar lacuit. Orice acoperire transparenta e sensibila la UV. E o lege a fizicii, nu tine de bani ci de cap.

In materii de fundatii, cea cu subsol/demisol e cea mai buna la latitudinea noastra. Nu inseamna ca e si cea mai ieftina, dar un subsol/demisol finisat corect (nu ca la noi) poate fi un loc de amplasare pentru multe functiuni secundare. N-ai nevoie de vedere la gradina pentru o spalatorie sau pentru un spatiu de depozitare sau un barlog unde te uiti la filme sau joci chestii.

#101
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu stiu ce sa zic despre buncare in pamant, parca nu despre acest concept e vorba pe topic.
Altfel ideea pare ok la prima vedere, dar atata beton armat si probleme legate de  hidro si termo izolatie parca nu merita stresul financiar pentru man's cave.

#102
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.047
  • Înscris: 03.12.2005
Asta pentru ca te gandesti in continuare la ideea de subsol a unei constructii de beton. Pentru o casa de lemn subsolul arata ca o piscina, podea si pereti, iar planseul de sub parter e tot lemn. Si adaugand o fereastra cu curte de lumina poti sa ai spatii chiar decente si suficient de luminoase.

Nu e o chestie la care doar ei s-au gandit. Si casele noastre vechi au in multe cazuri demisol locuibil si parter inalt. Si hidroizolatia e orice dar nu o problema la 1-2m adancime de fundare.

#103
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.913
  • Înscris: 20.11.2008
Sincer nu o vad ca o mare diferenta planseul de lemn, poate iti va transmite gamingul nevestei...

In fine locuitul in pamant nu e o idee eco si nici prietenoasa cu psihicul, nu e ca si cum ai trage o betie intr-o pivnita cu prietenii, mai degraba as vrea un birou intr-o mansarda sa vad natura si linia orizontului. E doar punctul meu de vedere.

#104
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.857
  • Înscris: 13.11.2006
Vad ca nimeni nu aduce in discutie durata de viata a unei case din lemn, fata de una din caramida.
Sunt curios cati ani rezista fiecare tip de casa...

Editat de DY2, 16 aprilie 2023 - 12:17.


#105
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.081
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDY2, on 16 aprilie 2023 - 12:17, said:

Vad ca nimeni nu aduce in discutie durata de viata a unei case din lemn
Construită bine și reparată la timp, ține sute de ani:

https://www.oldest.o...oden-buildings/

#106
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostDY2, on 16 aprilie 2023 - 12:17, said:

Vad ca nimeni nu aduce in discutie durata de viata a unei case din lemn, fata de una din caramida.
Sunt curios cati ani rezista fiecare tip de casa...

Un amic din state face inspectii la astfel de case. Si eu l-am intrebat acelasi lucru. Mi-a zis ca a fost si la case de peste 120 ani, fara fundatii ca la noi, puse pe niste risere (colturi de boltari) si se mentin bine cat timp nu intra mucegaiul.

Mai e si problema pretului. Daca cadeai la jumate fata de caramida/bca, ar fi fost ok. Dar nu prea cazi la jumate.
numai sa iei kitul si sa o faci tu cum zice Karhu

#107
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.857
  • Înscris: 13.11.2006

View PostKarhu, on 16 aprilie 2023 - 12:53, said:

Construită bine și reparată la timp, ține sute de ani:

https://www.oldest.o...oden-buildings/
Am mai multi vecini care au case mai vechi decat ultima din topul tau.

View Postvictor29cr, on 16 aprilie 2023 - 13:05, said:

Un amic din state face inspectii la astfel de case. Si eu l-am intrebat acelasi lucru. Mi-a zis ca a fost si la case de peste 120 ani.

Mai e si problema pretului. Daca cadeai la jumate fata de caramida/bca, ar fi fost ok. Dar nu prea cazi la jumate.
numai sa iei kitul si sa o faci tu cum zice Karhu

Am intrebat de curiozitate doar, se pare ca majoritatea se mentin pe linia de plutire cateva sute de ani.
A mea a fost inscrisa in registrele primariei in 1862 cand s-au infiintat primariile pe aici, dar casa era deja veche, satul are peste 300 de ani vechime.

Asadar dupa sute de ani si cateva cutremure, casa inca sta in picioare dar caferii s-au torsionat si au schimbat forma incaperilor.
Cat despre pret, cred ca depinde foarte mult de locatia casei, apoi de paritatea materialelor de constructie.
Din ce am vorbit cu vecinii, casele din satul meu au fost facute cu lemnul copacilor ce se afla pe terenul de constructie, satul fiind in padure la munte, era si inca este scump transportul materialelor de constructie in aceasta locatie...

#108
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.058
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDY2, on 16 aprilie 2023 - 12:17, said:

Vad ca nimeni nu aduce in discutie durata de viata a unei case din lemn, fata de una din caramida.
Sunt curios cati ani rezista fiecare tip de casa...

Estimativ, una de lemn, 40 de ani, una de caramida 200.
Daca sunt intretinute corespunzator tine si mai mult de 40 de ani
Daca nu o protejezi, poate tine si 2 ani daca o ataca termitele

Iei vreo decizie in urma textului meu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate