Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Ce va ingrijoreaza sau va displace la o casa din lemn?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Fiindca n-am vrut sa lungesc titlul, iata si a treia intrebare, legata de prima: Si ce, anume, va place la o casa din lemn?

Mie-mi plac foarte mult casele din lemn si am reusit, de-a lungul timpului, sa transmit, si altora, aceasta iubire pentru lemn, ca material de constructii. Cu toate acestea, ori de cate ori discut cu cineva care ne-a trecut prin "scoala" mea Posted Image ... o iau de la capat cu explicatiile.
Chiar acum am doi prieteni (familii, de fapt) care doresc sa le "fac" casele; din lemn. In ghilimele, fiindca nu le construiesc eu. Stiu ca prietenii mei au mare incredere in parerile mele si mai stiu ca le place foarte mult ce-am facut, pana acum; cu casa noastra si nu numai. Mi-e teama, insa, ca poate nu pu pus toate intrebarile, nu au toate raspunsurile, nu si-au clarificat toate aspectele. Mi-e teama ca lucruri care mie-mi par simple si clare (fiindca m-am confruntat, cu ele, de-a lungul timpului) nu ajuns, inca, "pe agenda" lor, dar mi-as dori sa pot naviga toata aceasta situatie cu cat mai multa grija.

Cu alte cuvinte, daca ar fi sa va construiti o casa din lemn ... Ce anume v-ar interesa sa stiti, despre genul asta de constructie? Ce anume v-ar tenta la o casa din lemn? Daca ati luat, in calcul, construirea unei case din lemn dar ati renuntat ... de ce ati facut-o? Ce anume nu v-a convins ca o casa din lemn merita investitia? Ce avantaje ar aduce o casa din lemn? Atat ca metoda de constructie, cat si in exploatare. Ce dezavantaje?
... chestii dintr-astea ...

Eu am  mai discutat, de-a lungul timpului, cu diverse persoane. Ca urmare, am trecut, deja, prin niste aspecte. As dori, totusi, sa vad care ar fi, aici, cele mai fierbinti puncte de analizat.

Multumesc!

P.S. Va rog, cat se poate de mult, sa nu transformati topicul acesta intr-unul despre case din lemn versus case din zidarie sau mai stiu eu ce. Sunt, pe forum, suficiente polemici pe tema asta. Mi-as dori ca, aici, sa se discute si sa se lamureasca lucruri legate, exclusiv, de constructia si utilizarea caselor din lemn.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ce m-ar tenta: Pretul. Nu stiu daca mai este deactualitate azi, dar acum aprox un an calculasem un 600 euro / mp finisat la cheie (conditii decente/normale).

Ce nu mi-ar place: Am fost la cineva in vizita cu o casa pe structura de lemn. Nu stiu daca de vina a fost executia, materialele, sau altceva, dar in ziua aia batea un vant puternic si peretii faceau tot felul de zgomote. Sunt convins ca sunt cazuri izolate, dar eu asta am vazut.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
pai, la noi fundatia se face cam la fel, deci nu prea castigi. iar mie imi displace ca ai folii, rigipsuri si straturi intermediare. pe langa asta parca ma simt mai sigur intr-o casa de caramida, probabil m-am uitat de prea multe ori la povestea cu lupul si cei 3 purcelusi:) si parca finisajele carecteristice caselor de zidarie imi dau mai multa liniste cand vine vorba de umiditate excesiva si alte probleme.

acum, eu vorbesc din perspectiva unui om care daca si-ar face casa, si-ar face o casa micuta. zic asta fiindca, nu mi se pare mare chestie zidaria la o casa mica vs lemn. la lemn mai pot aparea probleme, daca nu e uscat bine, cu cariile, s.a.m.d.

ca si avantaje pentru lemn ar fi: rapiditate in executie si cam atat....

Edited by bobitad, 31 March 2023 - 18:35.


#4
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Casa de lemn e misto daca e facuta in stil traditional,adica numai cu lemn, si lemn din ala tare gen stejar nu vrajeli de brad,pin etc
Si fara rigips, chimicale, folii etc

#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.02.2007
Intretinerea e grea si costisitoare!

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 16.03.2007
cu casele de lemn n-am nimic, imi displac aia care dezvolta obsesii, sau mai rau, un cult din asta.

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 24.02.2011
Șoareci, șobolani, pârși.

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 victor29cr, on 31 martie 2023 - 18:30, said:

Ce m-ar tenta: Pretul. Nu stiu daca mai este deactualitate azi, dar acum aprox un an calculasem un 600 euro / mp finisat la cheie (conditii decente/normale).

Multumesc pentru raspuns!

Daca este ca cineva sa aleaga o casa din lemn, exclusiv, dupa pret ... va avea o mare dezamaginre. Pretul nu este, din punctul meu de vedere, suficient de ... diferit .... incat sa merite efortul. Alegi o casa, din lemn, din alte motive.
Cele mai ieftine case sunt cele ... pe care constructorul stie sa le faca si cu ochii inchisi! Cum constructia caselor, din lemn, in Romania, este un fel de struto-camila, tare mi-e teama ca, la final, costa mai mult. Ma refer, desigur, la ce-am mai vazut, si eu, pe net.

 victor29cr, on 31 martie 2023 - 18:30, said:

Ce nu mi-ar place: Am fost la cineva in vizita cu o casa pe structura de lemn. Nu stiu daca de vina a fost executia, materialele, sau altceva, dar in ziua aia batea un vant puternic si peretii faceau tot felul de zgomote. Sunt convins ca sunt cazuri izolate, dar eu asta am vazut.

Probabil ca varul meu a vazut sau a auzit si el o asemena poveste Posted Image Posted Image  A venit, la noi, in vizita, cand construiam garajul; structura de casa tipic canandiana. Prima grija a fost sa se infiga, cu umarul, intr-un stalp. A fost la un pas de a-si disloca umarul Posted Image

Case prost proiectate si / sau construite sunt peste tot, indiferent de stilul constructiei si de materialele folosite. Eu m-as referi la, ideal, o casa bine construita. Nu ca nu ai dreptate sau ca nu e plin de "constructori" de case din lemn, care mai de care mai amatori si mai hrapareti. De ce credeti ca prietenii ne vor implicati in proiectele lor?

 bobitad, on 31 martie 2023 - 18:34, said:

[...] iar mie imi displace ca ai folii, rigipsuri si straturi intermediare. pe langa asta parca ma simt mai sigur intr-o casa de caramida, probabil m-am uitat de prea multe ori la povestea cu lupul si cei 3 purcelusi:) si parca finisajele carecteristice caselor de zidarie imi dau mai multa liniste cand vine vorba de umiditate excesiva si alte probleme.[...]

Cred ca ai pus punctul pe "i". Povestea cu cei trei purcelusi strica industria caselor, din lemn, in Romania Posted Image Posted Image
Daca, insa, vorbim despre umiditate ... hai sa nu uitam ca o casa bine construita, nu va avea probleme cu umiditatea; indiferent de materialele folosite. Similar, unei case prost construite ii vor plange peretii la orice ocazie.

Ca sa inteleg mai bine: te deranjeaza ideea de materiale gen folie, gips carton si lemn? Ca principiu? Sau te deranjeaza faptul ca, de cele mai multe ori, nu sunt puse, in opera, intr-un mod adecvat? Sau te deranjeaza faptul ca prea putina lume stie ce are de facut si, ca urmare, se vehiculeaza fel de fel de dorelisme care nu sunt in masura sa lamureasca niste probleme?

Multumesc.

Edited by DIY, 31 March 2023 - 19:37.


#9
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Nu-i bună că scârțîie, face carii care nu te lasă să dormi, dacă o izolezi pentru a fi călduroasă șoarecii vor intra pe sub izolație, la incendiu nu mai salvezi nimic din ea dar rezista bine la cutremur. Mai sacrifici și o groază de copaci  de calitate.

Edited by escher, 31 March 2023 - 19:38.


#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Oameni bun, fiindca tot vorbim despre case, din lemn, permiteti-mi o lectie de vocabular!

o carie / doua carii: leziune de natură microbiană sau chimică a dinților, a oaselor și care, prin evoluție, formează o cavitate.
un car / doi cari: nume dat mai multor specii de insecte mici dăunătoare, din ordinul coleopterelor, cu corp păros și picioare scurte, care trăiesc în lemn și se hrănesc cu acesta.

In concluzie, lemnul este atacat de cari, nu de carii.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 escher, on 31 martie 2023 - 19:37, said:

Nu-i bună că scârțîie, face carii care nu te lasă să dormi, dacă o izolezi pentru a fi călduroasă șoarecii vor intra pe sub izolație, la incendiu nu mai salvezi nimic din ea dar rezista bine la cutremur. Mai sacrifici și o groază de copaci  de calitate.
A mea nu scârțâie, nu are cari, nu a intrat niciun șoarece (dar am pisică), e supercalduroasă pe timp de iarnă, intr-un cuvânt, sunt mulțumit.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 01.03.2013

 DIY, on 31 martie 2023 - 18:16, said:

Si ce, anume, va place la o casa din lemn?
Faptul ca este mai aproape de neutralitate dpdv al emisiilor de CO2 (la constructie ma refer), spre deosebire de caramida si betoane care sunt produse cu emisii mari de CO2.

Faptul ca se poate termoizola foarte bine mai usor decat o constructie de caramida si betoane. Puntile termice sunt mai reduse ca la casele "traditionale" de caramida si beton.

Imi place ce am vazut in filmul de mai jos. Mi-as dori ca aceasta tehnologie sa fie mai raspandita si pe la noi.


https://www.youtube-...?feature=oembed

https://www.youtube-...?feature=oembed

Edited by kolfleading, 31 March 2023 - 20:12.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 Chifteluta, on 31 martie 2023 - 18:53, said:

Intretinerea e grea si costisitoare!
Cum de n-am aflat? :habarnam:
Că stau de 11 ani intr-una…

#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017

 DIY, on 31 martie 2023 - 19:35, said:

Cred ca ai pus punctul pe "i". Povestea cu cei trei purcelusi strica industria caselor, din lemn, in Romania Posted Image Posted Image
Daca, insa, vorbim despre umiditate ... hai sa nu uitam ca o casa bine construita, nu va avea probleme cu umiditatea; indiferent de materialele folosite. Similar, unei case prost construite ii vor plange peretii la orice ocazie.

Ca sa inteleg mai bine: te deranjeaza ideea de materiale gen folie, gips carton si lemn? Ca principiu? Sau te deranjeaza faptul ca, de cele mai multe ori, nu sunt puse, in opera, intr-un mod adecvat? Sau te deranjeaza faptul ca prea putina lume stie ce are de facut si, ca urmare, se vehiculeaza fel de fel de dorelisme care nu sunt in masura sa lamureasca niste probleme?

Multumesc.
ideea nu e ca urasc anumite materiale sau nu, pur si simplu, de la o varsta(38, poate am imbatranit prea repede:)parca vreau sa fac lucrurile mai simple si mai durabile. cand vroiam sa-mi fac casa si cred ca citeam 1 jurnal de casa/zi(asa disperat eram)gasisem si firme care construiesc case de lemn misto. adica, cu lemn uscat si tratat, anti-insecte, anti-foc, cu piese metalice de calitate care nu ruginesc, nu scoabe si care construiau si afara. dar chiar si asa mi se parea complexa toate chestia asta, adica:
-lemn
-osb
-folie anti-condens
-folie anti-vapori
-grinzi de lem
-toate prinse cu diferiti conectori, care la firmele care se respecta sunt super ok
-pe undeva mai vin si firele electrice
-rigips

eu am relizat ca daca fundatia e la fel, acoperisul e la fel, ce rost are sa-mi fac casa de lemn in care oricum nu prea vad lemnul, vs casa de caramida. unde probabil zidaria la o casa de 80mp(cum mi-as face eu, chiar daca am 2 copii)e treaba de 2 zile.

un avantaj al caselor de lemn e ca nu lucrezi cu fiare, ciment/beton si nu ai punti termice. dar in toate straturile alea dorel tot face o boacana:) deci da, logica e simpla, pentru 4 pereti varianta mai simpla mi se pare mai buna, cei din interior pot fi din orice.

Edited by bobitad, 31 March 2023 - 20:23.


#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 23.09.2005

 kolfleading, on 31 martie 2023 - 20:06, said:

Imi place ce am vazut in filmul de mai jos. Mi-as dori ca aceasta tehnologie sa fie mai raspandita si pe la noi.

Si mie mi-ar place.

Dar na, mai fa-ti casa! Căcățelul ăsta de scândurã l-am luat chiar inainte de pandemie, tot de la ei, cu 78 de lei, mi-am facut un blat de geam lacuit.

Si chiar si atunci mi s-a parut un pret exagerat pentru o scandura oleaca slefuita.

Apropo, e scandura facuta din bucati lipite, bineinteles.

Putem sa le multumim si austriecilor si pe aia care i-au lasat aici si n-or pus cânii pe ei de cand au aparut la vamã, pentru pretul asta.

[ https://i.postimg.cc/X7s7BLbH/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 31 March 2023 - 20:49.


#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. Costul este adesea apropiat de al unei case clasice.
2. Trainicia este scazuta in timp, pentru ca materialele lasa de dorit.
Esenta lemnului din Romania = brad/molid, netratat.
E un lemn moale, care putrezeste usor sau e atacat de ganganii.
Poti importa pin din US, dar costurile...
3. Izolatia fonica lasa de dorit, mai ales daca exista si mansarda/etaj.
4. Nu avem traditie pentru asta, iar riscul de incendiu este foarte mare, daca nu casti bine ochii.

 Karhu, on 31 martie 2023 - 20:04, said:

A mea nu scârțâie, nu are cari, nu a intrat niciun șoarece (dar am pisică), e supercalduroasă pe timp de iarnă, intr-un cuvânt, sunt mulțumit.
In tara unde traiesti tu, cade padurea pe voi si e alta esenta de lemn.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 23.09.2005
Si la noi cade.

Adica pardon, la noi deja a cam cazut. Posted Image

La noi cade direct in camioanele spre gaterele austriecilor.

Edited by Phobos, 31 March 2023 - 21:01.


#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 bobitad, on 31 martie 2023 - 18:34, said:

pai, la noi fundatia se face cam la fel, deci nu prea castigi. [...]

Din pacate, ai dreptate. Nu exista o dorinta, generalizata, de a proiecta fiecare casuta, in parte; ca la carte. De cele mai multe ori, se merge pe niste date prestabilite, pe principiul ca ... daca e mai mult, e si mai bine. Nu ma refer, aici, doar la casele din lemn. Din ce vad, pe santierele patriei, Posted Image  peste multe din "casutele" unifamiliale P+1 s-ar putea adauga, linisit!, inca vreo patru etaje. La ochi, nu ca m-as pricepe la structuri. Vad, insa, case si blocuri prin alte parti; zona seismica cu grad mare de risc. Si nu, nu sunt atat de incarcate. Nu stiu ... poate in Romania se merge pe principiul robustetii. In alte parti se merge pe principiul elasiticitatii.
Doar cei care au avut ocazia sa mearga, in vreun mall, spre exemplu, la etajul unu si sa simta cum vibreaza pardoseala, sub picioare, pot intelege.

Greutatea unei case din lemn, redusa fata de cea a unei case din caramida, ar trebui sa se regaseasca in dimensiunile fundatiei; zona seismica sau nu. Punct. Daca nu este asa, revenim la proasta proiectare, proasta executie.
Nu contest ca, in realitate, se intampla cum spui tu. Doar ca poate, in timp, ceva, undeva ... se va schimba.

Oricum, e bine ca, din cand in cand, sa ne gandim si la vorba englezului "Less is more". The phrase "less is more" means that having just the essential things is better than having way too much of unnecessary things. It allows you to focus on what really matters. Preluata, in constructii, se refera la proiectare riguroasa versus aruncat materiale, de-a valma, intr-o constructie.

Cu riscul de a ma repeta, la nesfarsit, principiul asta se aplica la orice tip de constructie, nu numai la cele din lemn.

 dtd234, on 31 martie 2023 - 18:48, said:

Casa de lemn e misto daca e facuta in stil traditional,adica numai cu lemn, si lemn din ala tare gen stejar nu vrajeli de brad,pin etc
Si fara rigips, chimicale, folii etc

E un punct de vedere. Putin depasit moral si ... artizanal dar are validitatea lui. E o varianta pe care unii o vor prefera. Cu siguranta! Duce asta si la schimbarea paradigmei conforma careia se vorbeste despre case, din lemn, dragute si ancorate in mediu, pentru ca, la final, sa se construiasca cu betoane? Nu stiu ...
Multumesc.

 Chifteluta, on 31 martie 2023 - 18:53, said:

Intretinerea e grea si costisitoare!

Poti sa elaborezi, te rog? Ce anume este costisitor in intretinere? Ce tip de casa si de finisaje ai avut, in vedere, cand ai facut afirmatia asta?
Multumesc.

 laffin, on 31 martie 2023 - 19:03, said:

cu casele de lemn n-am nimic, imi displac aia care dezvolta obsesii, sau mai rau, un cult din asta.

Asta e adanca, rau! La ce anume te referi?
Multumesc.

 sandel1, on 31 martie 2023 - 19:11, said:

Șoareci, șobolani, pârși.

... aaiiihhhmmmm ... Unde? Despre ce tip de case vorbesti, cand pomenesti de rozatoarele astea?
Multam.

 escher, on 31 martie 2023 - 19:37, said:

Nu-i bună că scârțîie, face carii care nu te lasă să dormi, dacă o izolezi pentru a fi călduroasă șoarecii vor intra pe sub izolație, la incendiu nu mai salvezi nimic din ea dar rezista bine la cutremur. Mai sacrifici și o groază de copaci  de calitate.

Ca si prietenu' sandel, ai propus o generalizare. Crezi, sincer, ca toate casele din lemn scartie? Sau ca fac cari? Dintr-aia, cu un singur "i" Posted Image. Sau ca, in toate, soarecii ar putea intra in izolatie? De ce n-ar intra si in izolatia unei case din beton si caramida? Intreb deoarece exact asta este problema cu care ma confrunt. Niste argumente umbrela, aruncate cu foarte mare relaxare. Ce anume (iti) induce temerile astea?

Multumesc.

 Karhu, on 31 martie 2023 - 20:04, said:

A mea nu scârțâie, nu are cari, nu a intrat niciun șoarece (dar am pisică), e supercalduroasă pe timp de iarnă, intr-un cuvânt, sunt mulțumit.

Punctul tau de vedere ma tenteaza sa ii invit, pe cei ce scriu aici, sa mentioneze si daca locuiesc sau au locuit intr-o casa din lemn ... sau se ingrijoreaza mai mult din auzite. Din experienta mea, sunt mai tematori cei care nu au avut parte de asa ceva, poate nici tangential, decat cei care chiar stiu, pe propria piele, ce inseamna o casa din lemn.

Multumesc!

Edited by DIY, 31 March 2023 - 21:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate