Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Ce va ingrijoreaza sau va displace la o casa din lemn?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#127
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 26.11.2001
@danwd, multumesc pt raspunsuri.

Zici ca ai "20 cm in pereti+ 10 cm bazaltica in exterior". Care e inertia termica a casei? Ai facut vreun test sa vezi cu cat scade temperatura in interior daca nu incalzesti 24 de ore ?

#128
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
O idee de fundatie mai light pe suruburi cu putin beton pentru case usoare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1utnCmCYHOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu trebuie neaparat placa la cota zero, poate ca ajunge doar elevatia/grinzile de echilibrare sa fie din beton armat, iar pardoseala sa fie pe modelul caselor de lemn daca asta se doreste.
In acest mod se atinge cel mai eco nivel de executie al unei case dpdv al fundatiei deoarece sunt aproximativ 6mc de beton la o casa de 100mp, adica 2/3 dintr-o "cifa". In unele cazuri cu oameni potriviti, poti face acest beton si manual intr-o zi pentru zonele greu accesibile cu auto de tonaj mare.

#129
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 21.05.2016
Nu inteleg la ce folosesc ‘’suruburile’’ in cazul asta.
Fundatia e un radier destul de clasic, n-are nevoie de ele.
Suruburile sunt concepute pentru o constructie usoara.
In cazul asta greutatea betonului probabil dubleaza sau tripleaza greutatea casei si le face total nesemnificative ca elemente de fundare.
Iar ca electrozi de impamantare ai variante mult mai iefrine.

Nu mi se pare chiar un exemplu (pozitiv) de inovare.
Probabil pe cuzineti in loc de suruburi ar fi costat mai putin si ar fi avut o utilitate.

#130
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Suruburile se folosesc in zonele in care solul are portanta la adancime ca sa nu torni cuzineti de 2m adancime Posted Image

#131
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,965
  • Înscris: 08.06.2005

View Postdanwd, on 24 aprilie 2023 - 15:31, said:


... eu la 20 cm in pereti+ 10 cm bazaltica in exterior ...


La 30 cm de izolație mai este nevoie de barieră de vapori? Există vreo grosime de la care nu mai este nevoie de această barieră?

#132
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Este nevoie de bariera de vapori. Mie asa imi arata on Ubakus.

#133
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cam asa trebuie sa arate daca peretii nu sunt structuri minerale, indiferent ca e structura de lemn sau metal https://youtu.be/qvLXFMISRBQ?t=143

Edited by Prototype2, 02 May 2023 - 09:40.


#134
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cateva info utile despre instalatiile electrice pe lemn. De remarcat ca se cere etansietate la aer pentru evitarea propagarii focului sau impamantarea copexului metalic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TgJsxMzH-1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Prototype2, 12 May 2023 - 22:47.


#135
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Cel mai mult mă îngrijorau barierele, de plastic, de osb, de vapori, de toate felurile și denumirile!
Acest om a spulberat temerea mea prin adăugarea unui material mai puțin convențional, cânepa!
DIY știe mai bine!Posted Image
https://youtu.be/9d_wsoZS6j0?t=33

#136
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 01.09.2021
Casele din lemn sunt o placere de construit (incorect), dar o neplăcere de locuit, după părerea mea.
Dacă e sa o faci corect, trebuie sa fii foarte atent la etanșări, izolări fonice împotriva scartaiellor, vibrațiilor etc, manopera migaloasa și predispusa la erori.

Vibrează peretii dacă ți se trântește o ușă , planseelor le trebuie 7000 de straturi de izolatii si sape pentru a fi utilizabile, locuiești practic într o punga, sunt foarte predispuse atacurilor de lighioane - soareci, furnici, gandaci și alte ganganii dăunătoare.
Ar fi fezabile, dar la jumătate de preț fata de  una de caramida.

#137
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 06.10.2019

View PostPrototype2, on 26 aprilie 2023 - 11:20, said:

O idee de fundatie mai light pe suruburi cu putin beton pentru case usoare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1utnCmCYHOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu trebuie neaparat placa la cota zero, poate ca ajunge doar elevatia/grinzile de echilibrare sa fie din beton armat, iar pardoseala sa fie pe modelul caselor de lemn daca asta se doreste.
In acest mod se atinge cel mai eco nivel de executie al unei case dpdv al fundatiei deoarece sunt aproximativ 6mc de beton la o casa de 100mp, adica 2/3 dintr-o "cifa". In unele cazuri cu oameni potriviti, poti face acest beton si manual intr-o zi pentru zonele greu accesibile cu auto de tonaj mare.

Am descoperit ca tipul asta sta cu mine pe strada ( strada pe care o sa construiesc ), si am discutat putin cu el referitor la "suruburile" alea, si mi-a spus ca se preteaza doar la constructiile usoare ( el si-a facut casa pe structura metalica ).

#138
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Poststefan0011, on 01 noiembrie 2023 - 19:04, said:

Vibrează peretii dacă ți se trântește o ușă , planseelor le trebuie 7000 de straturi de izolatii si sape pentru a fi utilizabile, locuiești practic într o punga, sunt foarte predispuse atacurilor de lighioane - soareci, furnici, gandaci și alte ganganii dăunătoare.
In cazul casei mele nu-i nimic adevarat din ce scrii.
Si nu-i nicio punga, am sistem de circulare a aerului (pompa de caldura).

#139
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 01.09.2021
E chiar o punga. Ori nu știi, ori nu au făcut o corect. Toți pereții ar trebui sa aibă bariera de vapori. Asta nu ar fi neapărat o problema dacă ai ventilație, dar îmi displace când aud vânzătorii de case de lemn ca " e o casa naturala", " te apropie de natura" și alte sloganuri care prind la corporatiști neiesiti  din birou.
Nu știu ce vrei sa zici cu circulația aerului cu pompa de căldură.

#140
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007
Am sistem de ventilație/circulație a aerului care recuperează căldura din aerul ce e evacuat afară.

#141
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 01.09.2021
ok, asta e bine.

Ca beneficiar, ai putea sa enumeri care crezi ca sunt avantajele casei de lemn comparativ cu una clasica?

Edited by stefan0011, 02 November 2023 - 12:16.


#142
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007
Izolarea termica, iarna am diferenta de temperatura interior/ exterior de peste 50 grade, uneori spre 60.
Asa ceva ar fi dificil si extrem de scump de obtinut la o casa din zidarie.

#143
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 15.10.2006
Avantaje casa lemn:
-Suprafata utila Mai mare ca la cele de caramida, deci pret clar Mai mic pe mp. Util
-inertie termica de cca. 5 ori Mai mica ca si la o casa pe caramida cu aceiasi izolatie.
-izolatie termica mult Mai buna intre camere.
- mai rezistente la cutremur.
-se construiesc Mai repede
- nu au punti termice.
In orice casa construita conform standardelor de eficienta energetica actuale esti ca intr-o punga de plastic.
La clima noastra cu umiditate redusa o casa de lemn rezista si 100 de ani.


#144
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 21.05.2016

View Poststefan0011, on 02 noiembrie 2023 - 09:48, said:

E chiar o punga. Ori nu știi, ori nu au făcut o corect. Toți pereții ar trebui sa aibă bariera de vapori. Asta nu ar fi neapărat o problema dacă ai ventilație, dar îmi displace când aud vânzătorii de case de lemn ca " e o casa naturala", " te apropie de natura" și alte sloganuri care prind la corporatiști neiesiti  din birou.
Nu știu ce vrei sa zici cu circulația aerului cu pompa de căldură.

O curiozitate, cat timp ai locuit intr-o casa pe lemn?

Crezi ca o casa pe zidarie chiar "respira" prin pereti? Ce iti imaginezi ca trece prin zidarie, tencuieli, izolatie si finisaje? O simpla pelicula de lavabil lucios iti distruge orice vis de "respirabil".

Daca vrei aer sanatos, oricum ai construi, ai nevoie de ventilatie mecanica - iar asta e mult mai usor de implementat la o casa pe lemn sau metal.
La fel si cu izolatia, daca vrei grosime mare - asta pt ca te interesau avantajele...

Si, in ciuda tuturor informatiilor de pe net, tot e mai ieftina o casa pe lemn bine facuta, comparativ cu una pe zidarie la fel de bine facuta si cu aceleasi calitati. Cand zic calitati ma refer la confort si intretinere, nu la rezistenta la bombe...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate