Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Iq ul e in scadere.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postonisifor12, on 18 februarie 2023 - 14:24, said:

Adică „Dorel”, șofer de basculantă după câteva beri și o șaorma e top după părerea dânsului.
Evident, care crezi ca e originea expresiei "scula de bascula"? Bascula e o chestie deosebit de rezistenta si doar cu o scula adevarata puteai rezolva o problema la bascula. Etimologia este o alta pasiune de-a mea.

View PostAdm, on 18 februarie 2023 - 14:35, said:

Organismul uman se adapteaza, statul pe scaun distruge coloana vertebrala asa ca natura incearca sa furnizeze in mod firesc un trepied.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttomcatsk8, on 18 februarie 2023 - 14:04, said:

Nu-i adevarat, ca sa poti urmari tik-tok si instagram din start trebuie sa ai o oarecare lipsa de inteligenta.
Nici youtube sau facebook nu sunt departe insa acolo mai gasesti grupuri cu aceleasi hobby-uri. La fel si pe Reddit sau forumuri gen Softpedia, mai gasesti chestii interesante.
Ceea ce ne strica cu adevarat e berea cu putine calorii, burgerii vegetali si transmisia automata Posted Image .

E vorba de algoritmul din spatele tiktok, nu-i acelasi lucru cu youtube/ instagram/ etc.

#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View PostpexCom, on 18 februarie 2023 - 13:46, said:

Nu cred că e în scădere, doar că prostia e mai vizibilă acum.

Aşa tind să cred şi eu. Nu doar că nu e în scădere, ci dimpotrivă, creşte.

Asta se poate afla din analiza evoluţiei societăţii omeneşti la nivel de ştiinţă, tehnologie, nivel de trai. Niciodată în istoria lui Homo sapiens lumea nu a avut parte de un aşa nivel de viaţă crescut precum în prezent. După anul 2000 s-au îmbunătăţit serviciile; au crescut mobilitatea şi comunicarea datorită inovaţiilor tehnice, sociale şi economice;  tehnologia e la un nivel nemaintâlnit, care va face ca oamenii să meargă din nou pe Lună peste 3 ani; au apărut Chat-urile (motoarele de căutare "inteligente")...etc., etc., etc.

Edited by lupini, 18 February 2023 - 15:08.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014
Cantitatea de inteligență pe planetă e constantă.
Populația crește vertiginos.

#23
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDaculScoril0, on 18 februarie 2023 - 15:13, said:

Cantitatea de inteligență pe planetă e constantă.
Populația crește vertiginos.

Eu totuşi spun că inteligenţa creşte. Dacă ar fi rămas constantă, cunoaşterea lumii, tehnologia, filosofia, ar fi rămas şi ele constante, adică la nivelul la care, cam 100 % din populaţie credea că unii oameni sunt azvârliţi în astenosferă, unde vieţuiesc nişte fiinţe cu coarne, din cauză că nu s-au supus unor entităţi imaginare. Posted Image

Faptul că acea populaţie nu mai e de 100 %, şi continuă să scadă, arată că media inteligenţei creşte. Sigur, ca orice ştire, prima care iese în evidenţă e cea negativă: că scade inteligenţa, în exemplul de faţă. Apoi se rostogoleşte ca un bulgăre de zăpadă. Însă e vorba despre numărul de canale mass media unde au acces toţi, nu despre realitate.

Edited by lupini, 18 February 2023 - 15:23.


#24
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022
Repet ne adaptam mediului; friptura e gata făcută la supermarket, securitatea este asigurată în mare parte. Nu am de ce sa fiu alert, să caut de unul singur soluții la fel și fel de probleme. In schimb mi se dezvoltă inteligenta emoțională. Si transmit genetic, cel puțin parțial un IQ mai mic. Dacă vreau pot să stau inert timp de o săptămână doar cu drumuri la bucătărie și baie, fără să-mi lipsească ceva. Dacă acum 30 de ani reparam singur chestii, meșteream, foloseam pistolul de lipit acum nu mai fac absolut nimic; aștept două luni de zile electricianul să -mi schimbe o priză.  Nici banii nu-i mai număr; trag cu cardul și mă uit la sold. Nu-i mai împart ăștia pentru utilități, ăștia pentru pâine. Prosperitatea, fie ea și relativă, tocește anumite abilități.

Facem mai multe și mai bine cu resurse fizice și intelectuale mai reduse. Suntem mai eficienți. Am ajuns să ne permitem să alegem un pilot de capsulă spațială in funcție de sex și culoarea pielii. Și asta nu e rău!

#25
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Acum 20 de secole Constantin cel Mare dispunea de un imperiu, pe doua continente. Fara curent electric, ADSL, modulatie GMSK sau 8086 in “mod protejat”.
Defecau si urinau in vespasiene din marmura. Ma refer la vespasienele stradale.

#26
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019

View PostMasutatsu-Oyama, on 18 februarie 2023 - 16:10, said:

Defecau si urinau in vespasiene din marmura. Ma refer la vespasienele stradale.
Adica aveau inventatori de geniu, erau snobi/risipitori ori era marmura ieftina? Schimbau vespasienele precum bordurile la noi?

#27
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View PostAdm, on 18 februarie 2023 - 14:35, said:


#csf #ncsf #blessed

#28
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Post__Dan__, on 18 februarie 2023 - 16:29, said:

Adica aveau inventatori de geniu, erau snobi/risipitori ori era marmura ieftina?


Sau erau inteligenti?…

#29
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010
Sigur e in scădere!
Uitați-vă la guvernanți și la votanți. Deși iq-ul votanților pare să fi rămas constant... aici nu sunt sigur...Dar parcă-s mai ușor de păcălit, deși generațiile vechi s-au stins, infloresc alții noi...

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Fusese deschis pe Poiană un subiect cu tema asta (de către acelaşi coleg), a fost şters, am zis să deschid eu unul, dar văd că a reapărut.  :)

View PostLex404, on 18 februarie 2023 - 13:45, said:

tiktokul a tampit planeta, la propriu.
Bine, si alte aplicatii mobile, dar asta e top.

De fapt facebook a înceout. Se făcea iniţial mişto de genul că moacădecarte e mai bun decât hi5. Dar în câţiva ani a depăşit la prostie.
Pe urmă au fost "influencerii" de pe YouTube.
Tik-Tok e ultima chestie şi doar s-a suit pe vârful valului.
Putem însă începe cu "influencerii" de la televizor. Precum Teo Trandafir sau Dan Seznaţionescu. Ori ştirile de la ora 5.
Şi mai devreme în timp, cu presa aberantă, dar asta nu avea o difuzare aşa de mare, deci influenţă mai scăzută.

View Postechoshoworacle, on 18 februarie 2023 - 13:49, said:

E normal să scadă IQ; ne adaptam la mediul in care trăim. Acum memoria nu rezidă doar in creier. Acum avem și memorie externă alta decât un banal carnețel de hârtie. Eu percep telefonul de la care scriu acum ca pe o extensie a organismului meu. Lipsa lui ar fi un handicap la propriu.
Asta clar
E normal să scadă IQ. Eu n-am mai făcut o împărțire cu pixul pe hârtie de 20 de ani. De ani de zile întreb pseudo AI-ul chestii simple.
LE
E normal să se tocească anumite abilități (pentru cine a apucat să le aibă) și să se dezvolte altele. Dacă ies din casă fără Google Maps...sunt pierdut! Nici abilitatea de a întreba pe unul pe altul nu mai este aceeași că acum 20 de ani

Ceva legat de asta doream şi eu să zic: tehnologia la începuturi a ajutat omul, dar acum îl duce în jos. L-a ajutat pentru că i-a simplificat viaţa, l-a ajutat să realizeze mai multe. Deci mai puţin stres, venituri mai mari, linişte socială, oportunităţi mai multe, autorealizare. Dar pe urmă a început să fie combinată cu economia de consumerism şi am ajuns depedenţi.
Pe urmă am ajuns dependenţi der tehnologie per se în sensul că ne bazăm prea mult pe ea, fără să mai gândim. Recunosc că mi-e lene să fac calcule pe hârtie sau în gând (deşi mai calculez uneori în gând sau cu ajutorul calculatorului), dar în rest, mi-e ruşine să fie prea mult un dispozitiv prea isteţ, adică ce, unele chestii nu le pot face şi eu? Recunosc că mai folosesc "Google" Maps, dar după aia învăţ pe dinafară cum să mă orientez... obişnuinţă veche la mine. Sau fac uneori (din păcate nu am ajuns), fotografie pe film... oi avea exponometru, dar tot trebuie să ghicesc unele lucruri. Sau încerc să deduc anumite chestii. Uite, de aia mă fascinează trecutul printre altele, că oamenii au reuşit să facă multe lucruri având la dispoziţie mai puţin... adică, băi (că tot mă duc la baie), aveţi computere şi mă serviţi cu prostii?

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Again, FB (+ IG, YT, etc) nu au un algoritm asa toxic precum tiktok. Pe FB/IG/YT trebuie sa fii deja prost ca sa fii pus in oala cu prosti.

Pe tiktok e alta treaba, e algoritm de spalat creiere efectiv.

Stiu ca suna a conspiratie dar CCP-ul chinezesc se bucura cand vede ca poate spala creierele a milioane de oameni cu un kkt de companie chinezeasca.

#32
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,554
  • Înscris: 28.11.2017

View PostAdm, on 18 februarie 2023 - 14:35, said:


Stiam eu ca m-am nascut prea devreme!

#33
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022
Eu rămân la părerea mea că e ceva natural să te adaptezi mediului în care trăiești și nu cred că o astfel de adaptare poate fi calificată cu bun și rău. Cred că am rămas noi cu mentalitatea în urmă. Nu cred că dacă nu mai poți să spargi 3mc de lemne și să rezolvi o culegere de matematica ca taicamiu e vreun dezavantaj. "Și dacă se schimbă mediul in care trăim?!" Tot ce e posibil; de aia mergem și votam sa avem securitate, hrană, acoperiș indiferent ce s-ar întâmpla. De aia am inventat instituții și plătim pentru ele./ Uite să dau un exemplu minor; eu acum când scriu ascult muzică...Ea îmi este redată de către un algoritm. Nu am socializat că să știu ce muzică să ascult, nu m-am deplasat la un magazin de muzică, n-am fost la concert la nici unul din interpreții/formațiile care cântă, n-am citit nici măcar o copertă de album. E clar că îmi folosesc mai puțin intelectul în cazul ăsta cât și fizicul penteu că nici nu m-am dat jos din pat să intorc placa pe partea cealaltă. Doar am strigat la asistentul vocal și bage și el niște muzică și l-am rugat să-mi pună pe lista de cumpărături ceva de haleală că ar fi fost prea mare efortul să țin minte.

Edited by echoshoworacle, 18 February 2023 - 18:56.


#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthamal, on 18 februarie 2023 - 18:07, said:

Sigur e in scădere!
Uitați-vă la guvernanți și la votanți.

Mai degrabă eu spun: uitaţi-vă la invenţii, inovaţii, ştiinţă şi tehnologie. Politicienii au fost întotdeauna la fel: dorinţă de putere. Ştiinţa şi tehnologia însă e mult avansată faţă de acum 50 de ani, nemaispunând de acum 100 !



View Posthamal, on 18 februarie 2023 - 18:07, said:

Deși iq-ul votanților pare să fi rămas constant... parcă-s mai ușor de păcălit

Să ne gândim doar că în urmă cu 200 de ani, "supuşii" încă erau siguri că...monarhii sunt "unşii zeilor". Măcar acum nu mai e cazul, şi asta ne arată că inteligenţa a crescut. Şi creşte. Cel puţin lumea civilizată.

Edited by lupini, 18 February 2023 - 19:07.


#35
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postsirgoofy, on 18 februarie 2023 - 14:12, said:

Mai e si poluarea, dieselul omoara neuronii.
Ba nu, acidul carbonic e problema . Posted Image

#36
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 21.02.2022

View Postlupini, on 18 februarie 2023 - 19:07, said:



Mai degrabă eu spun: uitați-vă la invenții, inovații, știință și tehnologie. Politicienii au fost întotdeauna la fel: dorință de putere. Știința și tehnologia însă e mult avansată față de acum 50 de ani, nemaispunând de acum 100 !





Să ne gândim doar că în urmă cu 200 de ani, "supușii" încă erau siguri că...monarhii sunt "unșii zeilor". Măcar acum nu mai e cazul, și asta ne arată că inteligența a crescut. Și crește. Cel puțin lumea civilizată.
Eu am in cercul aproapiat persoane care sigur au IQ  mare(campioni de șah, cititori avizi și olimpici la matematică) care... pupă icoane pe la muntele Athos.... și cred în tot felul de conspirații. Așa că...doar IQ-ul nu spune mare lucru, cel puțin cel care se referă la 2/3 din populație. Știu și caz de tehnic retardați (soț -sotie), genul care muncesc cu ziua din care a ieșit o puștoaică cu inteligență.. spirt!

Edited by echoshoworacle, 18 February 2023 - 19:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate