Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

(re)asigurare RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 26.06.2009

View Postaltuser09, on 11 februarie 2023 - 15:33, said:

Buna ziua,
In 2 zile in expira asigurarea RCA pt autoturismul propriu. Asigurarea inca valabila este la EUROINS, in urma cu un an am ales-o din considerente financiare. Atunci era cea mai ieftina, nu mai este. Dar la situatia de acum in care e  EUROINS, nu prea as mai merge pe mana lor, oricum sunt oferte mai ieftine.
Circul destul de rar cu masina in cauza, aproape numai in Bucuresti. Am cautat, am obtinut urmatoarele oferte (mentionez ca totdeauna am ales varianta platii pe 12 luni, as voi face si acum). Merg tot pe varianta pretului cat mai mic dar daca Doamne fe'....
Aveti vreo sugestie? De care sa ma feresc? Ma intereseaza primele 5 oferte, cele sub 1000. Preturile afisate sunt in lei, am rotunjit (fara zecimale).
GRAWE----------------753
AXERIA----------------785
ASIROM---------------800
GROUPAMA----------840

Astept, va multumesc.
L.E.

La banii astia as alege linistit Groupama cu decontare directa (probabil 100-150 lei in plus). Nu de alta dar poate dai in trafic peste un alt "AS" ca tine care a ales Euroins si stai 6 luni sa iti repare masina. De cand am "muscat-o" cu un zmeu cu RCA la City => fac RCA cu decontare directa (sau iti faci Casco si stai linistit).

#20
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View Postaltuser09, on 11 februarie 2023 - 15:33, said:

Aveti vreo sugestie? De care sa ma feresc? Ma intereseaza primele 5 oferte, cele sub 1000. Preturile afisate sunt in lei, am rotunjit (fara zecimale).
GRAWE----------------753
AXERIA----------------785
ASIROM---------------800
GROUPAMA----------840
HELLAS DIRECT----845
EUROINS-------------1470
OMNIASIG------------1565
Nu prea conteaza ce alegi. Toti asiguratorii sunt facuti din acelasi aluat: daca e suma mica de plata merge treaba ceas, daca e suma mare vor tegiversa treaba. Si cum multi atunci cand prind un RCA aleg sa se duca la serviceurile care umfla facturile, ajung sa se vaite ca au parte de tegiversari.
Dupa topul ala rezulta ca esti in segmentul de varsta 40-50 ani.

View Posthorhescu, on 11 februarie 2023 - 15:42, said:

Grawe Groupama si Asirom sunt bune. Recomand sa iei si decontare directa, daca dai de vreun gigel cu euroins e mai greu cu despagubirile. Am fost tamponat de unul cu Asirom si am primit despagubirile in doua saptamani de la constatarea la biroul asiguratorului
Inseamna ca Asirom e cam praf. La Euroins primeai intr-o saptamana si chiar cu constatare online.

View Posthorhescu, on 11 februarie 2023 - 15:42, said:

LE: de ce este asa de scumpa mizeria de euroins? nu merita in veci.
De la plecarea City, cei de la Euroins n-au dorit sa preia clientii aia problematici asa ca tarifele lor sunt minim cat tarifele de referinta impuse de ASF. Si au devenit si mult mai profi fata de cum erau inainte.
Cumva impresia e ca au inceput sa se repozitioneze pe piata ca fiind un asigurator premium si sa lase in urma ideea de a fi asiguratorul poporului, ceea ce din punct de vedere al unui business e o idee buna, mai bine sa incasezi mai multi bani de la mai putini oameni dar mai instariti cu masini premium si cu risc scazut de a provoca accidente decat sa incasezi putini bani de la multi oameni cu masini ieftine care au risc crescut de a provoca accidente.

#21
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Am cumpărat și eu una online acum 30 de minute. Cam în cât timp ai primit-o pe email? Probabil să o primesc abia mâine fiind duminică azi?

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu o primesc instant, dupa confirmarea platii de catre procesator.

#23
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 09.03.2006
Aveti idee daca se va mari pretul la RCA incepind cu 1 octombrie?

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Mai degraba pe 10 octombrie, cand expira plafonarea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate