Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Friptura medium rare

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#55
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Depinde mult si cat de maturata e carnea. Versiunile premium trecute printr-o maturare dry nu lasa nici un lichid in farfurie.

#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003

View Postionutzitaly, on 18 ianuarie 2023 - 12:20, said:

Depinde mult si cat de maturata e carnea. Versiunile premium trecute printr-o maturare dry nu lasa nici un lichid in farfurie.
Din ce am mancat eu, faceam o supa. Da, ar merge daca nu s-ar scurge mai nimic. 2-3 stropi las de la mine :D

Edited by Bursul, 18 January 2023 - 12:23.


#57
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMindArchitect, on 18 ianuarie 2023 - 11:47, said:


carnea la noi este prajita in tigaie pana iese tot gustul mamei ei de carne.
Se poate manca si cruda, direct la poarta grajdului. Astfel se pastreaza si mai intact gustul original de carne.

#58
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,624
  • Înscris: 12.06.2010
Bistecca fierentina, n-ai ce sa comentezi la asta... Nu ma gandesc decat ce vin sa asociez: un Brunello, un Bolgheri sau un Chianti Riserva sau Gran Selezione.

Attached Files



#59
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,607
  • Înscris: 30.08.2017
Busuioaca de Bohotin.

#60
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 08:49, said:

Se tot promoveaza carnea fripta la exterior si cruda la interior.

Cum si unde se face asa ceva?!

Am mincat si mi-am facut singur carne de vita si piept de rata (chestii ieftine, nu-mi permit scumpatati), rare / medium rare, si au fost excelente de fiecare data.
Am mincat si unele vai de ele, tari ca fieru'.

Edited by nixrohnson, 18 January 2023 - 12:30.


#61
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
eu si sotia suntem foarte mari fani carne de vita medium-rare si mai comandam la restaurante si gatim si acasa. In mod surprinzator, i-am "corupt" si pe parinti si le place si lor.

Secretul e calitatea carnii, dar nu negam si gustul personal. De exemplu taica-meo nu e fan ca acea carne sa fie medium-rare, el prefera medium, dar in nici-un caz "done" sau "well-done".

In general, carnea de vita in bucataria romaneasca nu e la gratar/tigaie, ci in supe/tocanite/etc unde e facuta cu totul altfel. Si eu prima oara cand am comandat carne de vita medium rare la un restaurant, primul meu instict cand am taiat in carne a fost "WTF???", dar cand am inceput sa mananc chiar mi-a placut si a devenit o mancare favorita.

#62
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 15.11.2005
@dan1980_25
sau mai bine zis si o dacie 1300 sedan ca la break ii baldagane si ii pute benina in interior:)
Din partea mea pute-ti sa o mancati si scrum dar e pacat de carne...
Oricum nu incercati cu vreo carne de bou de 3 tone ca nu o sa iasa...

Edited by Mondeo, 18 January 2023 - 12:35.


#63
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postxymzar, on 18 ianuarie 2023 - 12:01, said:

O "carnita" mai ieftina din Lidl cam 50 lei bucata.Posted Image

Si mie imi iese ceva asemanator cand gatesc acasa antricot. Eu de obicei trag sparanghel prin grasimea lasata in tigaie de la vita ca si garnitura.

#64
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postiladi, on 18 ianuarie 2023 - 11:48, said:

Depinde cat de increzator esti in susrsa de carne. Se poate se poate manca, se poate sa "dobandesti" niste trichineloza pe parcurs. Nu zic sa o faci talpa (desi mare majoritate asa o prefera) dar sa ai grija la ce temperatura va fi mijlocul, astfel incat sa elimini eventualele riscuri de intoxicare.

Da nu mai bine dai 5 euro pe un amarat de termometru de gatit , elimini "imprevizibilul" din ecuatie, si scoti carnea de fiecare data perfect si reproductibil ?
E penibil in 2023 sa vezi pe la stiri ca 20-30 persoane s-au imbolnavit de mai stiu eu ce pe la vreo nunta sau petrecere, datorita nerespectarii unor reguli alimentare de baza.
Multi aveti copii, carnea o cumperi nu stii ce e in ea, eu masor si pieptul de pui in tigaie sa fie minim 73 grade. Fiica-mea stie de la 6 ani pe de rost temperaturile minime pentru toate tipurile de carne.

On-topic
Sunt mare fan al carnii de vita, fac cel putin un gratar de saptamana, din cand in cand workshop-uri pentru colegi/prieteni despre gratare/afumat/.
Realistic vorbind e imposibil sa gatesti pe gratar o bucata de carne de vita uzuala (sub 30-40 euro /kg) altfel decat rare/medium rare (49-52 grade) si sa fie "mancabila".
Medium sau bine facuta, trebuie carne de calitate (scumpa), dry-aged sau folosirea de diverse trucuri (marinade care sa pre-fragezeasca, fragezire mecanica).
Daca bucata de carne arata asa , merge mancata si cruda Posted Image  (Wagyu A5 pe la 300 euro /kg).
[ https://www.ubuy.co.nl/productimg/?image=aHR0cHM6Ly9pbWFnZXMtbmEuc3NsLWltYWdlcy1hbWF6b24uY29tL2ltYWdlcy9JLzgxMEd3a25uTSUyQkwuX1NTNDAwXy5qcGc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evident vorbesc de gratare, daca aveti scule, merge in afumatoare o bucata de carne de vita mare la temperatura de 110-130 grade timp de 5-12 ore si se scoate la ~90 grade. (gen brisket, coaste, etc).

#65
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Daca tot sunt atatia experti pe aici, macar sa recomande o macelarie buna, portiunea de carne pretabila, o reteta, ceva...Sa aiba si topicul asta un rost.

#66
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
Maturata si gatita corect.Cu asta spunem tot.

#67
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 15.11.2005
de incercat! o reteta simpla si buna
bine, asta e cea mai simpla, mie imi place "sigilata" si la gratar!
sau ceva vechi de la Jamie dar iese ok

Si foarte, foarte important si nu multi mentioneaza, vita sa fie la temperatura camerei, relaxata.
Daca e vita de pe la noi sau lidl, carrefour, etc sa nu fi fost inghetata, daca sunt soiuri nobile de vita, acolo e alta treaba

Edited by Mondeo, 18 January 2023 - 12:58.


#68
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,607
  • Înscris: 30.08.2017
O macelarie buna prin Bucuresti poate recomanda cineva?

#69
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

View PostN62B44, on 18 ianuarie 2023 - 12:44, said:


Daca bucata de carne arata asa , merge mancata si cruda Posted Image  (Wagyu A5 pe la 300 euro /kg).
[ https://www.ubuy.co.nl/productimg/?image=aHR0cHM6Ly9pbWFnZXMtbmEuc3NsLWltYWdlcy1hbWF6b24uY29tL2ltYWdlcy9JLzgxMEd3a25uTSUyQkwuX1NTNDAwXy5qcGc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Vei ramane surprins dar nu:) , asa ceva se mananca medium, medium-well sau taiata in fasii, bucatele mici si puse pe plita la temperatura maricica.  La nivelul ala extrem de grasime, facuta rare nu are un gust placut, o strici:)

Edited by ionutzitaly, 18 January 2023 - 12:59.


#70
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 12:14, said:

In afara de snobism, se mai poate numi altcumva, faptul ca mananci o caricatura de medium rare si sa zici ca ti-a placut?
N-ai cum sa faci carne de vita ieftina , altfel decat medium-rare si sa o poti mesteca. Nu ai ce face ca bucatar.(indiferent ce sos faci sau marinada, daca materia prima nu e buna, degeaba).
Carnea de vita e scumpa, carne de vita buna de friptura e si mai scumpa.  
In loc sa dai 100-200 lei pe o friptura dubioasa la restaurant , cumpara o bucata buna de carne de 200 lei, un termometru si o faci acasa in tigaie de fonta/pe gratar si probabil va fi mult mai buna. (gasesti pe youtube cum se face).
Asta lasand la o parte ca Romania nu e Texas sau Argentina , nu exista traditia/experienta/rasa de vita pentru fripturi bune.

Postul tau imi aduce aminte de un gratar la care aveam invitati niste romani neaosi (a la carne "bine-facuta, talpa" scoasa la ochi). Am scos micii la termometru (82-87 grade) si femeia comenta ca nu sunt facuti Posted Image

View Postionutzitaly, on 18 ianuarie 2023 - 12:58, said:

Vei ramane surprins dar nu:) , asa ceva se mananca medium, medium-well sau taiata in fasii, bucatele mici si puse pe plita la temperatura maricica.  La nivelul ala extrem de grasime, facuta rare nu are un gust placut, o strici:)
Corect. Citeste mai bine ce am scris: "Doar carnea scumpa merge facuta medium sau bine facuta"
Taierea carnii : e de scris vreo 2 pagini . Regula simpla la vita : ultima taietura (in farfurie) se face perpendicular pe fibra .

#71
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008

View Postaudiofidell, on 18 ianuarie 2023 - 12:45, said:

Daca tot sunt atatia experti pe aici, macar sa recomande o macelarie buna, portiunea de carne pretabila, o reteta, ceva...Sa aiba si topicul asta un rost.

Piata 9 *****

#72
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003

View PostN62B44, on 18 ianuarie 2023 - 13:07, said:

Asta lasand la o parte ca Romania nu e Texas sau Argentina , nu exista traditia/experienta/rasa de vita pentru fripturi bune.
Word bro. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate