Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Friptura medium rare

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postanducoj, on 18 ianuarie 2023 - 10:56, said:

Asteapta un pic sa ajungi in SUA si sa comanzi la un restaurant intalian ( dintre cele care isi pregatesc singuri carnea de la A la Z) un Ryb Eye steak BLUE si vorbim dupa aia.
E drept ca nu e genul de restaurant la careo sa ai intrare facila, pe langa bani ai nevoie si de rezervare cu min 1 saptamana inainte.
Pofta buna !
Acum ma duc, stai sa rezerv un bilet de avion :D

#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Inainte sa iei biletul, asa arata Posted Image Daca e liniste, inca poti sa auzi vaca cum face Muuuuuu

[ https://www.mashed.com/img/gallery/is-it-safe-to-eat-a-blue-steak/intro-1571064354.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by george_alexandru, 18 January 2023 - 11:03.


#39
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este promovare este informare, a inceput si romanu sa afle cum se face cum trebuie vita si rata si este oripilat.
Gatita la modul ala medium rare este absolut grozava, creeaza dependenta.

#40
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021
E frectie. La cat de scumpa este carnea de rata si de vita, exerseaza si el pe carnea de porc.
Noi suntem mai mult la nivel de talpa.

#41
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMindArchitect, on 18 ianuarie 2023 - 11:21, said:

exerseaza si el pe carnea de porc.

A nu se confunda porcul cu vita. Carnea de porc NU se mananca "in sange"

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021
E pe naiba? Eu stiu ca si carnea de porc se poate face medium rare.

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 08:49, said:

Se tot promoveaza carnea fripta la exterior si cruda la interior. Cica e mai suculent. Gretos de-a dreptul.
Jaful asta de friptura a ajuns sa fie by default la restaurante (alea mai ieftine la care ajung).

Voua va place?
aia de zici tu "cruda la interior" este blue rare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ggskEGyvtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Dar ce e? Zeama aia roz care se scurge o fi suc de lamaie?


Problema mea nu e friptura medium rare. Ci promovarea ei intensa, faptul ca a devenit un standard peste tot, nu oricine stie sa gateasca, iar daca te duci la o bodega primesti carne cruda.
Si cum medium rare e la moda, probabil multi inghit ce primesc. "Mmmm, foarte bun!" Cel mai probabil mananca carne cruda cum am mancat si eu.

Oricum, mai comand carne de vita la pastele cailor.

Zeama aia roz se numeste mioglobina. :)
Stii cum e cu "carnea cruda"? E exact ca si la sushi sau biftec tartar. Sunt mari sanse sa ti se para ca mananci ceva scarbos si sa nu mai vrei o perioada. Asa am patit si cu sushi-ul, asa am patit si cu vita. Sushi n-am mai mancat vreo 3 ani dupa prima experienta. Vita imi era scarba sa o mananc "in sange" (ca nah, asa stiam si eu... ca e in sange). Am mancat de vreo 3-4 ori well done (ca asa stiam eu din popor/de la mama/de la bunica/etc ca se mananca carnea... bine facuta), si am zis ca-i o mizerie vita, iar apoi n-am mai mancat cativa ani. Acum mananc de cel putin 2-3 ori/saptamana, si o prefer medium. Si da, in functie de calitatea carnii ma trezesc ca se mai umple farfuria de "suc de lamaie", dupa cum ai mentionat mai sus. Daca te deranjeaza vizual, poti sa-l stergi. Dar gustul/textura carnii sunt total diferite intre medium si talpa. D'aia unii bucatari nu-ti fac niciodata ceva ce sa depaseasca nivelul medium-medium well. Pur si simplu strica proprietatile carnii, ajungand sa altereze si gustul.

#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Denumirea subiectului trebuia sa fie, strugurii sunt naspa.
Cei care se plang de o carne de vita gatita corect,CAT A COSTAT , sa vedem si noi ce vi s-a servit.
De ex.  mie scarba sa mananc sangeriu sau cum naiba se zice, de se pune sange in el ,cand taie godacul strange sangele si-l baga in preparat.
Cei care spun ca dintr-o bucata de carne DE VITA maturata si gatita corect curge sange e clar cat de informati sunteti si nu are rostul unei polemici.

Acu nu stiu de unde a intrat in cap la roman exprimarea ”in sange”

View Postiladi, on 18 ianuarie 2023 - 11:30, said:


A nu se confunda porcul cu vita. Carnea de porc NU se mananca "in sange"

O ceafa la gratar cum se gateste?

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 09:25, said:

E o placere sa vad cum se scurge sangele prin farfurie.
Asta pentru ca unii nu au rabdare inainte sa taie o bucata de carne gatita.

#47
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021
O friptura in sange la restaurant costa destul de mult.
Mai ales ca depinde si ce fel de carne de vita este.

Si cum ziceam? Cate restaurante sunt in fiecare oras din tara asta, de stiu sa gateasca bine o friptura de viat, rata sau sa ceri altceva pe langa astea obisnuite in Romania?

Cum era vorba aia? In Romania cel mai vandut meniu dintr-un restaurant chinezesc sau italinesc, este? Cartof prajit cu pipet de pui.

#48
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,358
  • Înscris: 23.05.2003

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 10:26, said:

Poate mai sunt si altii pe aici care au mancat inainte de 2000 carne de vita. Cum era atunci? Tot medium rare?
Cum se gatea carnea de vita acasa? Era talpa si fara gust?
Noi nu aveam vite de pus pe gratar inainte de 2000. Le bagai in ciorba si tocanite si aia era.
Inteleg ca esti clei la prepararea carnii de vita pe gratar si-ti place sa maninci ca inainte de 2000 dar asta nu inseamna ca altii sunt canibali lol. :)

#49
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,970
  • Înscris: 30.11.2021

View PostMarianG, on 18 ianuarie 2023 - 11:43, said:

Asta pentru ca unii nu au rabdare inainte sa taie o bucata de carne gatita.
Si daca este, nu este, sange, tot este bine gatit, poti sa o mananci.

Iti zic, de Revelion, ma uit peste masa, un amic facea semn altui amic... "nu este gatita" si l-am observat, i-am zis ca este gatita, ca doar stiu sa gatesc, este carne gatita, se observa carnea dupa culoare ca este gatita, a stat destul si la cuptor. Si a tot stat cuminte, a luat un gat mic de tarie si i-a venit foame.
Si a mancat 2 felioare de ale mari.

Si eu am mancat 2, cine le-a gatit are experienta in strainatate, eu sincer nu cred ca o reuseam asa de buna.
Si ca mai suntem pe aici care gatim, nu poti strica carnea, in cel mai rau caz nu iti mai iese medium rare, nu ca se strica bucata aia de carne.

Cum ziceam... Care are curiozitatea, sa se uite pe filmarile cu revelioanele vechi si actuale, carnea la noi este prajita in tigaie pana iese tot gustul mamei ei de carne.
Si daca inainte carnea de la tara, fac referire la a de porc, vita, mai avea gust... asta crescuta in ferme nu are nici un gust.

Imi place subiect si este ca si cum ai discuta despre gustul la carnea de peste cu cineva care toata viata a mancat pangasius, hamsie la cornet si alte astea mai comune, si ii pui un peste gatit cum trebuie.
Nu o sa vezi pe cineva ca pune vreodata maioneza, mustar, ketckup pe carnea de peste. Dar in Romania? Ca se gateste mai mult peste in tigaie... o sa vezi ca romanul pune mustar pe peste.
Sa-i dea gust.

Edited by MindArchitect, 18 January 2023 - 11:48.


#50
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMindArchitect, on 18 ianuarie 2023 - 11:36, said:

E pe naiba? Eu stiu ca si carnea de porc se poate face medium rare.


Depinde cat de increzator esti in susrsa de carne. Se poate se poate manca, se poate sa "dobandesti" niste trichineloza pe parcurs. Nu zic sa o faci talpa (desi mare majoritate asa o prefera) dar sa ai grija la ce temperatura va fi mijlocul, astfel incat sa elimini eventualele riscuri de intoxicare.

#51
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMindArchitect, on 18 ianuarie 2023 - 11:47, said:

Si daca este, nu este, sange, tot este bine gatit, poti sa o mananci.
Idea era ca bucata de carne o lasi un pic sa se relaxeze, sa se redistrubie sangele in ea.
Desigur, poate parea neapetisant sa vezi rosu in farfurie.
Dar asta pentru cine face acasa, aia de la restaurant te fac sa astepti.

Edited by MarianG, 18 January 2023 - 11:53.


#52
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View PostEminescian, on 18 ianuarie 2023 - 10:02, said:

Pai e destul de logic s-o promoveze, se consuma mai putin gaz si timp gatind asa.

Propozitia asta trebuie printata si pusa in rama.
Am auzit multe chestii dar asta urca lejer in top 3 aberatii.Posted Image

O "carnita" mai ieftina din Lidl cam 50 lei bucata.Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   200.81K   32 downloads
  • Attached File  2.jpg   361.37K   32 downloads
  • Attached File  3.jpg   191.65K   36 downloads

Edited by xymzar, 18 January 2023 - 12:15.


#53
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMarianG, on 18 ianuarie 2023 - 11:51, said:

Idea era ca bucata de carne o lasi un pic sa se relaxeze, sa se redistrubie sangele in ea.
Desigur, poate parea neapetisant sa vezi rosu in farfurie.
Dar asta pentru cine face acasa, aia de la restaurant te fac sa astepti.
Nu sunt o persoana care face mofturi. Mananc ce mi se pune in farfurie. Am mancat "friptura suculenta cu sanje" si nu mi-a placut. Un lucru e clar: nu mi-a placut.

Problema e, de ce imi dau medium rare daca nu stiu sa gateasca? Voi ziceti ca medium rare e gaura din covrig, insa daca nu oricine poate sa gateasca medium rare, de ce se gaseste in fiecare bodega? De asta zic ca promovarea intensa a medium rare e o prostie. Sa ramana la resturantele selecte si astora care suntem cu gauri in ciorapi sa ne dea talpi.

In afara de snobism, se mai poate numi altcumva, faptul ca mananci o caricatura de medium rare si sa zici ca ti-a placut?

Edited by Bursul, 18 January 2023 - 12:15.


#54
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View Postceanu1980, on 18 ianuarie 2023 - 11:40, said:



O ceafa la gratar cum se gateste?
Cum iti place. Exact ca si carnea de vita sau orice alta carne de pe planeta.
Expresia "a gati corect" se loveste exact in preferintele fiecarui om.
De exemplu vita. Sunt convins ca asa se gateste corect. Dar da mie imi vine sa dau rateuri la fiecare inghititura, imi cam bag spitzul in corect si incorect si o gatesc asa cum imi place mie. Ca daca e sa ne luam dupa corectitudine am fi insurati cu totii cu aceeasi femeie si am conduce aceeasi marca de masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate