Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Friptura medium rare

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#91
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postiladi, on 18 ianuarie 2023 - 13:37, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C6QqSxmpRMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Parca ma vad in oglinda, am luat o chestie ca aia in Montmartre si apoi i-am zis ospatarului ca e cel mai bun tartar pe care l-am mancat pana atunci si, cu siguranta, nu voi mai manca vreodata unul mai bun nici de atunci incolo.
Nu l-am mintit, ala a fost singurul tartar mancat in viata mea Posted Image

#92
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 18.06.2017

View PostN62B44, on 18 ianuarie 2023 - 14:27, said:

@robert23mg
Pentru crusta, iti trebuie tigaie de fonta sau otel inoxidabil incinsa la maxim (pana incepe uleiul sa fumege) si intorci carnea doar 1 data.

Da, mersi, la fonta am bagat, 1 minut jumate, intors, bagat la cuptor vreo 7 minute, scos inapoi pe ochi si imbaiat un pic cu unt, dar cred ca a fost focu prea mic.

#93
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,166
  • Înscris: 04.03.2014

View Postrobert23mg, on 18 ianuarie 2023 - 14:49, said:



Da, mersi, la fonta am bagat, 1 minut jumate, intors, bagat la cuptor vreo 7 minute, scos inapoi pe ochi si imbaiat un pic cu unt, dar cred ca a fost focu prea mic.

Vezi sa nu fie nici carnea prea rece, scoate-o cu juma de ora innainte din frigider, pentru bucati spre un kg chiar o ora buna doua.

N-ai de ce baga la cuptor o bucata atat de subtire, fa-o doar pe fonta o faci medium well fara probleme si iti iese si crusta.

Edited by ionutzitaly, 18 January 2023 - 15:10.


#94
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postgeorge_alexandru, on 18 ianuarie 2023 - 12:29, said:

Busuioaca de Bohotin.
Babanu la 5 litri. Bidon de plastic.

#95
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Eu tratez burgeri la fel ca vita maturata, 2 minute pe fiecare parte, in interior carnea ramane rosie, suculenta, complet altceva fata de uscaciunile fast food precum Mec.

Attached Files



#96
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003
Io mi-am facut un gratar impreuna cu cumnata-meu (ma rog, ideea si ceva materiale au fost din partea mea, executia 100% a lui) si intotdeauna incepem gratarul cu vita+piept de rata.
Dupa aia o dam pe porcaieli ca orice roman care se respecta. :D

Attached File  prep.jpg   309.39K   47 downloads

Si ca tot ziceam de Karpaten, asta a fost o transa de la ei, picanha, antricot si vrabioara.

Attached File  Karpaten_1.jpg   245.04K   44 downloads

In general ies al naibii de bune. Posted Image

Attached File  Karpaten_2.jpg   146.66K   41 downloadsAttached File  Karpaten_3.jpg   159.97K   42 downloads

#97
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 08:49, said:

Se tot promoveaza carnea fripta la exterior si cruda la interior. Cica e mai suculent. Gretos de-a dreptul.
Jaful asta de friptura a ajuns sa fie by default la restaurante (alea mai ieftine la care ajung).

Voua va place?

Bineinteles, dar nu orice carne. Nici pieptul de pui nu il gatesc mai mult decat un 65celsius la interior, daramite vita. La fel si cotletele de berbecut de exemplu, in speta cam orice carne slaba.

Nu suport carnea uscata....sau cum ar zice unii...."bine gatita"...Chestia e ca, cu acei "unii", nu poti avea un dialog pe tema asta. Inca sunt ocupati sa mestece friptura de la ultimul gratar. :lol:

View Postgeorge_alexandru, on 18 ianuarie 2023 - 09:56, said:

Clientul nostru stăpânul nostru. Vrea talpă, dă-i talpă Posted Image

Asta o face doar un furnizor de servicii fara stima de sine si/sau fara vanzari suficiente. Valabil in orice domeniu.

Edited by richelieu, 18 January 2023 - 15:47.


#98
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDon_Costica, on 18 ianuarie 2023 - 09:43, said:

Cui nu-i place medium-rare poate sa comande un biftec tartar.

Mie imi place si unul si altul. Si peste crud (daca e proaspat) cu un strop de lamaie pe el si...atat.

#99
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003
Eu halesc umplutura de piftele si sarmale cruda. Cica sa o potrivesc de gust. :D
De la pieptul de rata in general are o fisie care o desprind si-o molfai si p'aia.
Asa ca un steak de vita medium-rare e parfum.

#100
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 10:23, said:

Ci promovarea ei intensa, faptul ca a devenit un standard peste tot

Nu e adevarat, standardul la restaurant este medium, nu medium-rare. Asta in restaurantele mai putin serioase, pentru ca in celelalte, te intreaba ospatarul cum o doresti gatita.....si daca vrei well done, se uita urat :lol:

#101
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostFC72, on 18 ianuarie 2023 - 15:26, said:

Eu tratez burgeri la fel ca vita maturata, 2 minute pe fiecare parte, in interior carnea ramane rosie, suculenta, complet altceva fata de uscaciunile fast food precum Mec.
Incearca reteta asta de burgeri data viitoare ..... e ortodoxa, nu e halal Posted Image
Attached File  Hamburger-extra.png   2.98MB   40 downloads

#102
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View Postburebista, on 18 ianuarie 2023 - 16:27, said:

Eu halesc umplutura de piftele si sarmale cruda. Cica sa o potrivesc de gust. Posted Image
De la pieptul de rata in general are o fisie care o desprind si-o molfai si p'aia.
Asa ca un steak de vita medium-rare e parfum.

CHIftele :D

Eu mananc si mici cruzi, de obicei pana ii gatesc, ma satur :lol: Bag 2-3 direct in caserola

#103
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBursul, on 18 ianuarie 2023 - 10:26, said:

Tu esti mai veteran. Poate mai sunt si altii pe aici care au mancat inainte de 2000 carne de vita. Cum era atunci? Tot medium rare?
Cum se gatea carnea de vita acasa? Era talpa si fara gust?

De obicei se facea inabusita, sau tocana. Nu vedeai fripturi de vita cum trebuie la noi, inainte de 2000, in afara de muschiul de vita si chateaubriand pe la restaurantele cu staif (in raaaare ocazii un wellington)...care, ca sa vezi....erau facute cel mult medium.

View Postgeorge_alexandru, on 18 ianuarie 2023 - 11:00, said:

Inainte sa iei biletul, asa arata Posted Image Daca e liniste, inca poti sa auzi vaca cum face Muuuuuu

[ https://www.mashed.com/img/gallery/is-it-safe-to-eat-a-blue-steak/intro-1571064354.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia e carne maturata....iar maturarea e in sine o forma preliminara de gatire a carnii.....

#104
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003

View Postrichelieu, on 18 ianuarie 2023 - 16:40, said:



CHIftele :D

Eu mananc si mici cruzi, de obicei pana ii gatesc, ma satur :lol: Bag 2-3 direct in caserola
Am vrut să zic pârjoale, da' na...:D
Așa și mici cruzi. Mai ales vită-oaie.

#105
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcrisstonne, on 18 ianuarie 2023 - 13:24, said:

Nu.
Am avut și o discuție, cu @richelieu, pe tema asta.
Nu a reușit să mă convingă, să bag carne crudă în gură  ��

Nici nu am incercat.....eu doar ti-am spus de ce o mananc eu asa (btw...NU E CRUDA :lol:)

#106
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 03.02.2014
Pana la urma stii cum e, gusturile nu se discuta.

Asa nici pe mine nu ai cum sa ma convingi sa imi placa muraturile (in afara de castraveti). In general, mananc o selectie variata de legume, dar daca imi dai aceleasi legume murate, pur si simplu nu imi plac.

#107
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,411
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSoulstream, on 18 ianuarie 2023 - 17:58, said:

Pana la urma stii cum e, gusturile nu se discuta...
Nu doar asta, dar trebuie să treci psihic peste gîndul că ai ceva crud în farfurie, carne crudă, sau semicrudă  :fear:

Că a venit moda de nu știu unde, cînd tu, acasă, nu ai pomenit așa ceva zeci de ani.

Trebuie să te naști acum, și în familie să fii hrănit cu carne crudă, să nu îți pară ciudat.

Este elementar, de înțeles aspectul.

#108
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Pai aia e frâna la multe chestii din viața noastră…psihicul. Nu-s mai mult de 10 ani de cand mănânc peste și fructe de mare, înainte nu ca nu mâncam, dar cand treceam pe lângă raionul de peste din supermarket, trăgeam aer in piept și treceam repede mai departe. Dar am gustat la ub moment dat ceva foarte bine gătit și am avut un declic. Atât a trebuit, sa trec peste pragul ăla psihologic și sa gust. Acum ma duc in metro și salivez la peștii cruzi de acolo.
La fel și pasare, nu mâncam de niciun fel. Oaie? Canci. Caltaboși? Și multe altele…nu-s nici 20 de ani de cand le mănânc. La fel și brânzeturi cu mucegai…
După ce am avut câteva revelații din astea, am decis sa gust orice. Nu toate îmi plac, dar măcar aleg după gust, nu după alte criterii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate