Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Consignatia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016

 jakota, on 16 ianuarie 2023 - 20:54, said:

initiatorul ii zice consignatie
Asa se numeau, cum sa le zica altfel?

#56
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011
Comturist, Comred eu asa retin. Si era marfa noua, occidentala: electronice, tigari, blugi ciocolata etc.

In consignatii erau vechituri, obiecte de arta , vintage etc.

In consignatiile in primii ani de dupa revolutie ( ce erau la fiecare parter de bloc) se vindea orce, se facea trafic la semi-negru, nu erau firme, lumea cara marfa din turcia cu autocarul, trenul, ce nu se gasea atunci.

Edited by jakota, 16 January 2023 - 21:01.


#57
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016
Dupa revolutie consignatia a mai existat doar cu numele, sistemul in sine s-a terminat odata cu iesirea statului din ecuatie. Incepand cu anii '90, au existat magazine clasice, in care particularii vindeau ce voiau. Eu tin minte ca pe atunci se vindea mult in cercurile apropiate, de exemplu cine aducea blugi de la turci ii vindea la locul de munca, printre amici, prin bloc. Altii vindeau la masuta, la taraba. Altii prin gherete, tonete. Consignatia nu-si mai avea rostul, asa ca s-a stins rapid. Nu avea sens sa aduci marfa de la turci si s-o dai sa ti-o vanda altii, contra comision. O dadeai instant, pentru ca romanii cumparau orice in primii ani de dupa '90.

Edited by Manasu, 16 January 2023 - 21:09.


#58
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011
In primii ani dupa revolutie, pina s-a trezit si statul sa taxeze, si s-au cristalizat firme, rute/ relatii comerciale.
A fost o haiducie care o faceau polonezii cu cativa ani inaintea noastra- de a cara marfa pe pf, bagata la comision la vanzare.

Dar asta e offtopic, din primul post e clar ca e vb de comturist/comred-uri

Edited by jakota, 16 January 2023 - 21:15.


#59
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

 vio69c, on 16 ianuarie 2023 - 16:43, said:

in aceste cazuri, chiar daca nu depuneai nimc la ei, rolul consignatiei era de a stabili valoarea unor obiecte
pasibile a avea valoare de obiecte artistice, in asa fel ca suma obiectelor ce le luai cu tine sa nu depaseasca valoarea totala ce ti se permitea la vama.
Sigur asta dupa ce treceai inainte la Patrimoniul national care iti stampila sau eticheta obiectul...."Se poate scoate din tara"
consignatiile au existat si aproape imediat dupa razboi! am avut ruda care a lucrat doua decenii inainte de pensionare ca ''evaluator'' la consignatie, in bucuresti! nu stiu prea multe, nu credeam ca va interesa pe cineva peste 4 decenii!

 MindArchitect, on 16 ianuarie 2023 - 16:30, said:

Consignatiile de atunci sunt amaneturile si magazinele GSM de acum.
....................
Nu prea!

 pasilla, on 16 ianuarie 2023 - 16:44, said:

Da. Asta se facuse pentru ce a luat cu el.
A plecat cu valizele imbracate in panza alba. Ca refugiatii. Atunci am crezut ca nu o sa ne mai revedem niciodata.
Cine, draga? fostul rege???

 jakota, on 16 ianuarie 2023 - 20:38, said:

Ok reniz, consignatiile au luat avant masiv dupa revolutie,( se cara marfa de la turci)nu ca nu existau dar erau insignifiante, de vechituri.
nu erau de loc magazine de vechituri!

chiar ti-e greu sa accepti ca nu le stii pe toate si insisti facindu-ti mai mult rau?

#60
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tytysor, on 16 ianuarie 2023 - 21:49, said:

Cine, draga? fostul rege???
Nu inteleg de ai dorit sa faci acest comentariu.

#61
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006
nu m-am prins la cine te refereai!

#62
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ok. Te inteleg.

#63
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

 Danosul, on 16 ianuarie 2023 - 15:01, said:

Eu stiu ca aceste magazine asa numite Consignatii au aparut dupa revolutie, deci dupa 1990, nu am vazut sa existe inainte de "90 asa numitele Consignatii.
Înainte cu 6 luni de căderea lui Ceașcă am fost cu tata la o astfel de consignație să ducem TV-ul Opera pe lămpi. După doar 2-3 zile a revenit cu 80 de lei.
Era un comision fix, nu cred că se accepta vreo negociere.

Fix după 89, am dat-o în patima jocurilor mecanice, aveam 15 ani. M-am dus la consignația din gară cu 2 volume de poezii de-a lui Coșbuc.
Pac 15 lei la fel în 2 zile, și i-am băgat pe toți la sala de jocuri!
Se vede că țăranii care făceau atunci naveta erau amatori de poezie, nu ca mine Posted Image

Edited by NelsonMandela, 17 January 2023 - 08:27.


#64
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

 waterman, on 16 ianuarie 2023 - 14:59, said:

Evident comisionul se negocia.
Exista si acum, numai că le zice amanet.
chiar ma gandeam ca parca era prea asemanator modelul de afacere. Dintr-o consignatie mi-a luat mama un set de trigonometrie Richter, cu compase echere chestii.  Cutia era din lemn, iar pe interior era cu catifea.
Ceva de genul
[ https://i.postimg.cc/j506Wxsz/79572d6b83960f8c8113da6a26d88d45.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca de noi erau scumpe,  habar nu am din ce tara proveneau, sigur europa de vest, in nici un caz China, aia erau la alt nivel in perioada aia.

 Manasu, on 16 ianuarie 2023 - 15:04, said:


Nu. La amanet primesti o suma cand lasi obiectul la ei, si poti sa-l rascumperi.


Dude, scrie despre consignatie si George Calinescu! Exista de 60-70 de ani.
adica consignatia daca nu este un fel de amanet, atunci este magazin de SH?  Sau un paravan pentru hoti, mai degraba, unde sa vanda capturile din spargeri?

#65
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011
Consignatia e o practica comerciala  de cand lumea:  https://lege5.ro/gra...p=gu3dmnjvgizti

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

 Danosul, on 16 ianuarie 2023 - 15:01, said:

Eu stiu ca aceste magazine asa numite Consignatii au aparut dupa revolutie, deci dupa 1990, nu am vazut sa existe inainte de "90 asa numitele Consignatii.
Poate erai prea mic atunci.
Uite, Consignatia din Oradea, din Pasajul Vulturul Negru, poza de prin 1970-1980. Dupa 1990 s-a mutat exact vizavi, apoi dupa cativa ani, la etajul 1 al Magazinului Universal Crisul, ca mai apoi, dupa inca cativa ani, sa se desfiinteze.

Attached Files



#67
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016

 tfmercedez, on 17 ianuarie 2023 - 08:52, said:

adica consignatia daca nu este un fel de amanet, atunci este magazin de SH?
Confuzia intre consignatie si amanet este destul de raspandita, dar cele doua sisteme sunt diferite.
- Consignatia era controlata de stat, amanetul este privat.
- Consignatia se sustinea din comisioane, amanetul se sustine din comisioane si din vanzarile obiectelelor nerecuperate de catre clienti.
- La amanet primesti pe loc o suma de bani pentru obiectul dus, ai posibilitatea de a-l rascumpara, ai posibilitatea de a prelungi perioada de gratie cu niste rate.

In esenta, amanetul iti da un imprumut pe baza unei garantii: aur, telefon mobil, aparatura, etc. Daca nu reusesti sa achiti imprumutul + comisioanele, obiectul lasat garantie intra in posesia amanetului, care il poate scoate apoi la vanzare. Consignatia era doar un intermediar caruia ii plateai comision numai daca reusea sa-ti vanda obiectul.

Edited by Manasu, 17 January 2023 - 09:21.


#68
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 22.05.2011

 Manasu, on 17 ianuarie 2023 - 09:17, said:

Confuzia intre consignatie si amanet este destul de raspandita, dar cele doua sisteme sunt diferite.
- Consignatia era controlata de stat, amanetul este privat.
- Consignatia se sustinea din comisioane, amanetul se sustine din comisioane si din vanzarile obiectelelor nerecuperate de catre clienti.
- La amanet primesti pe loc o suma de bani pentru obiectul dus, ai posibilitatea de a-l rascumpara, ai posibilitatea de a prelungi perioada de gratie cu niste rate.

In esenta, amanetul iti da un imprumut pe baza unei garantii: aur, telefon mobil, aparatura, etc. Daca nu reusesti sa achiti imprumutul + comisioanele, obiectul lasat garantie intra in posesia amanetului, care il poate scoate apoi la vanzare. Consignatia era doar un intermediar caruia ii plateai comision numai daca reusea sa-ti vanda obiectul.


Ar mai fi si  :  La amanet banii se iau/dau inainte,  la consignatie doar dupa vanzare  - daca nu se vinde, trebuie sa-ti iei marfa inapoi ( consignatarul  e exonerat, poate sa o si arunce)

#69
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 tfmercedez, on 17 ianuarie 2023 - 08:52, said:

Cred ca de noi erau scumpe,  habar nu am din ce tara proveneau, sigur europa de vest, in nici un caz China, aia erau la alt nivel in perioada aia.
RDG.

Se gaseau si noi la unele librarii.

#70
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,880
  • Înscris: 17.08.2022

 tfmercedez, on 17 ianuarie 2023 - 08:52, said:



adica consignatia daca nu este un fel de amanet, atunci este magazin de SH?  Sau un paravan pentru hoti, mai degraba, unde sa vanda capturile din spargeri?
Nici una, nici alta nici a treia...
Este loc de depune in vederea vanzarii a unor obiecte proprii.
Din vanzare se scade comision functie de categoria obiectului 14-16%

#71
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007
Echivalentul actual al Consignatiei este marketplace, fratilor. daca vinzi ceva, platesti comision, daca nu vinzi, ramai cu obiectul.
Interesant mi se pare ca, in vremea comunismului,  consignatiile au functionat in baza Legii 178 din 30 iulie 1934 pentru reglementarea contractului de consignaţie, care a fost aborgata in 2011, odata cu introducerea noului Cod Civil

Edited by strongsss, 17 January 2023 - 22:12.


#72
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 25.12.2016

 strongsss, on 17 ianuarie 2023 - 22:01, said:

Echivalentul actual al Consignatiei este marketplace
Consignatia nu are echivalent modern, s-a dus definitiv.
Cand vinzi in marketplace iti stabilesti singur pretul, la consignatie daca voia cineva sa duca un obiect si sa-l puna la un pret de 3 ori mai mare decat valora, nu i-l primea, pentru ca era evident ca nu se va vinde, si doar ar fi ocupat locul degeaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate