Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Consignatia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 Danosul, on 16 ianuarie 2023 - 15:01, said:

Eu stiu ca aceste magazine asa numite Consignatii au aparut dupa revolutie, deci dupa 1990, nu am vazut sa existe inainte de "90 asa numitele Consignatii.

Ba da acestea existau si inainte de 89 !Mai rar cate unul sau doua intr-un oras mare dar  existau.

Edited by csoka2002ro, 16 January 2023 - 18:42.


#38
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,011
  • Înscris: 28.10.2006

 pasilla, on 16 ianuarie 2023 - 18:35, said:

Erau multe strazi cu porecla asta in B.

Io "luam" Kent, blugi, casetofoane Sanyo, Rexona, Fa, Gilette de la colegii din Regie, contra proiecte la Rezistenta, meditatii la Informatica, caiete de laborator la Electrotehnica, etc.
Anii '75 - '80.
Oh tempora, Oh mores!

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In Regie era mama strazii Kent :)

#40
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 pasilla, on 16 ianuarie 2023 - 18:35, said:

Erau multe strazi cu porecla asta in B.
Eu stiu de strada Kent prin cartierul Tei.

#41
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Scuze pt off topic, unele mesaje din cadrul forumului mi-au trezit amintiri; a fost ceva placut, nu-mi pare rau:
viceroy56, iti mai amintesti de blatistii de la "impinge tava"din cantina studenteasca din Regie?
Eu fiind bucurestean, nu stateam la camin, nu mancam acolo. Aveam colegi caministi, ii mai vizitam. O data avand programare la stomatolog (Cabinetul din Regie) si nemaiavand timp sa trec pe acasa, mi-a cedat un coleg care plecase acasa cartela lui sa mananc acolo. Atunci am aflat de blatisti, nu mai stiu daca nu aveau si un nume specific. Mi s-a explicat cum functiona treaba: Studenti baieti, fara cartele de masa, asteptau in zona unde se predau tavile (ca la McDonald's). Deoarece mancarea nu era grozava, mai ales fetele nu o mancau deloc sau doar partial. Cand predau tavile, blatistii le preluau si le "curatau". Procedura era convenabila, nu ramaneau nemancati!

Edited by altuser09, 16 January 2023 - 19:46.


#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 altuser09, on 16 ianuarie 2023 - 19:30, said:

Eu stiu de strada Kent prin cartierul Tei.
De aia stiu si eu ca era varianta origiala, neplagiata.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,558
  • Înscris: 15.06.2004

 viceroy56, on 16 ianuarie 2023 - 19:17, said:

Io "luam" Kent, blugi, casetofoane Sanyo, Rexona, Fa, Gilette de la colegii din Regie, contra proiecte la Rezistenta, meditatii la Informatica, caiete de laborator la Electrotehnica, etc.
Ei le luau din Shop pe dolari - prin studentii straini.

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 eiffel, on 16 ianuarie 2023 - 19:50, said:

Ei le luau din Shop pe dolari - prin studentii straini.
Comturist....
Mai era si magazinul diplomatilor, pentru cine avea acces acolo.

#45
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

 gelublabla, on 16 ianuarie 2023 - 15:13, said:

Eu am prins consignatia, in Galati, dar din cate imi amintesc in magazinul respectiv erau vandute intr-un cadru organizat produse aduse de diverse persoane fizice.
De ex. daca aveam un ceas si voiam sa l vand, ptr a evita mica publicitate sau talciocul il duceam acolo.
Cum se stabileau preturile si comisioanele nu stiu.
Era visavis de elice, am insotit un prieten, a dus  un casetofon, nu stiu ce comision au perceput, doar l-am lasat acolo.
Asta se intampla prin 85.

Edited by leomagic44, 16 January 2023 - 20:02.


#46
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 09.08.2006

 altuser09, on 16 ianuarie 2023 - 19:45, said:

Scuze pt off topic, unele mesaje din cadrul forumului mi-au trezit amintiri; a fost ceva placut, nu-mi pare rau:
viceroy56, iti mai amintesti de blatistii de la "impinge tava"din cantina studenteasca din Regie?
Eu fiind bucurestean, nu stateam la camin, nu mancam acolo. Aveam colegi caministi, ii mai vizitam. O data avand programare la stomatolog (Cabinetul din Regie) si nemaiavand timp sa trec pe acasa, mi-a cedat un coleg care plecase acasa cartela lui sa mananc acolo. Atunci am aflat de blatisti, nu mai stiu daca nu aveau si un nume specific. Mi s-a explicat cum functiona treaba: Studenti baieti, fara cartele de masa, asteptau in zona unde se predau tavile (ca la McDonald's). Deoarece mancarea nu era grozava, mai ales fetele nu o mancau deloc sau doar partial. Cand predau tavile, blatistii le preluau si le "curatau". Procedura era convenabila, nu ramaneau nemancati!
Faceau banda... asta era expresia.

#47
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
In sfarsit PASILLA a pus punctul pe i.

Comturist, Comred, erau o mina de magazine prin tara inainte de revolutie, oficiale , in care cei ce detineau legal valuta,
( diplomati, marinari, detasati cu lucrul prin strainataturi) puteau cumpara produse occidentale de tot felul.

Consignatiile au aparut dupa revolutie, si intradevar era un contract prin care magazinul videa marfa cuiva si isi lua doar un comision din pretul obtinut( ca era  noua, second nu conta)

#48
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 27.12.2016

 jakota, on 16 ianuarie 2023 - 20:19, said:

Consignatiile au aparut dupa revolutie
In ce vagauna ati trait, oameni buni?
Consignatiile existau in comunism si erau acceptate de regim, oricine putea sa vanda prin aceasta metoda.


După instaurarea regimului comunist şi abolirea comerţului particular, au fost amplasate aici câteva magazine „Consignaţia” – atât în corpul de clădire din intrarea principală, din care se desfac simetric braţele dublului pasaj, cât şi, îndeosebi, în latura sudică – Villacrosse. Magazinele Consignaţia constituiau o formă de comerţ privat intermediată de stat. Un particular se ducea cu un obiect, care putea fi un tablou de Luchian, dar şi un costum sau o cravată străină, la Consignaţia, i se făcea evaluarea de către un funcţionar, iar dacă obiectul respectiv găsea cumpărător în decurs de câteva luni, clientul îşi încasa banii din care statul oprea 10 sau 15 procente. Dacă marfa expusă nu se vindea, clientul şi-o lua înapoi. În anii ’60, dar şi un deceniu mai târziu, magazine Consignaţia existau în Bucureşti, în afară de cele din Pasajul Macca-Villacrosse, în capătul dinspre Biserica Dintr-o Zi, lângă fosta cofetărie „Albina”, a Pasajului Imobiliara, care leagă strada Academiei de Calea Victoriei, şi alte câteva în spatele străzii Lipscani, în panta dinspre răsărit a străzii Smârdan, respectiv pe strada Covaci, aflată în imediata apropiere.
https://evz.ro/consi...munismului.html

#49
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,011
  • Înscris: 28.10.2006

 yo9hrb, on 16 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Faceau banda... asta era expresia.

Si io estem Bucuresti!
Da aveam gagici caministe si la mai insoteam la cantina. Io nu mancam, aveam "pachet" de acasa.
Daca erau "darnice" la mai invitam io la o pizza la Grivita.
10 lei o pizza si un pahar de vin rosu.
Inainte de laboratorul de Hidraulica din Polizu, cu Petre Roman.
Alea strambe si care se "pastrau" mancau ce primeau de acasa si apoi pufuleti cu iaurt.
Hai sa schimbam subiectu' ca-mi dau lacrimilePosted Image

DAP!
Kentane, Dunhill, Papastratos, Gitane, Ligeros, de la colegii din tarile calde, care erau paraleli cu tehnica dar se intersectau in scurt cu dolarii!

#50
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 Danosul, on 16 ianuarie 2023 - 15:01, said:

Eu stiu ca aceste magazine asa numite Consignatii au aparut dupa revolutie, deci dupa 1990, nu am vazut sa existe inainte de "90 asa numitele Consignatii.
existau  si inainte, aveau lucruri interesante cateodata

#51
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Ok reniz, consignatiile au luat avant masiv dupa revolutie,( se cara marfa de la turci)nu ca nu existau dar erau insignifiante, de vechituri.



#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Reniz, on 16 ianuarie 2023 - 20:28, said:

magazine Consignaţia existau în Bucureşti, în afară de cele din Pasajul Macca-Villacrosse,
E nu imi aduc aminte de consignatia in acel pasaj.
Acolo erau vreo 3 covigarii (mmm, ce bunatati), un restaurant pentru gay, un fel de cafenea- foarte cautata, un loc unde se vindeau cele mai bune sandvisuri cu unt si sunca de Praga. Mai era un atelier de reparat ochelarii, unul de ceasornicarie si altele asemenea.

Edited by pasilla, 16 January 2023 - 20:46.


#53
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

 jakota, on 16 ianuarie 2023 - 20:38, said:

Ok reniz, consignatiile au luat avant masiv dupa revolutie,( se cara marfa de la turci)nu ca nu existau dar erau insignifiante, de vechituri.
Nu cred ca poti compara "vechiturile" din consignatiile comuniste cu mizeriile turcesti aduse imediat dupa revolutie in consignatiile "libere".
Si acu as cumpara un casetofon Sanyo adus din Libia si vandut in consignatie in 85 dar mi-ar cadea mainile daca as mai atinge o perche de ADIBAS sau blugi PYRAMIDE

#54
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Nu compar nimic. Recititi in postul nr 1, initiatorul ii zice consignatie cand de fapt e vorba de Comturist, Comred, magazine oficiale (ale protocolului de stat banuiesc?)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate