Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Consignatia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Nu s-a dus nimic. Consignația e un tip de contract definit de Codul Civil, în vigoare.
Nu mai sînt așa multe magazine care se numesc explicit „Consignația”, dar vînzarea prin metoda asta există și e practicată în toate domeniile.
Auto: https://automotion.r...nsignatie-auto/ (și la case mai mari https://www.tiriacau.../vinde-buy-back)
Artă: https://www.artmark....i-de-consignare
Foto: [aici nu mă lasă softpedia să dau link]
Haine și antichități: https://www.consignatia7.ro/

Edited by abancor, 18 January 2023 - 11:01.


#74
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016

 abancor, on 18 ianuarie 2023 - 11:01, said:

Nu s-a dus nimic. Consignația e un tip de contract definit de Codul Civil, în vigoare.
Nu mai sînt așa multe magazine care se numesc explicit „Consignația”, dar vînzarea prin metoda asta există și e practicată în toate domeniile.
N-au nicio treaba cu Consignatia din regimul comunist. Atunci relatia era stat-particular.

#75
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
E același mecanism, nu contează părțile. Au „toată” treaba, mai puțin faptul că consignatarul este privat, iar atunci era de stat, chestie care nu modifică esența.
Atunci 99% din comerț era de stat, asta nu înseamnă că magazinele de azi sînt altă formă de comerț decît cele de atunci.
Cum și azi părțile pot fi persoane fizice sau juridice, tot despre consignație vorbim.

#76
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Si in timpul regimului comunista a existat o forma de privat, inclusiv in Consignatii.
In anii 70 exista locatia de gestiune. Le mai zicea cumva la cei care preluau, dar am uitat.

#77
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se numeau mandatari. Putina lume stia de existenta lor.

#78
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016

 abancor, on 18 ianuarie 2023 - 12:28, said:

E același mecanism, nu contează părțile.
Tu ai vazut cum incepe postul initiatorului? pe el il intereseaza Consignatia din comunism, chiar daca au existat sub aceasta denumire diverse forme de comert si inainte si dupa revolutie.
Spun inca odata, si gata: consignatia din comunism NU mai exista, pentru ca nu mai exista nici relatia caracteristica acelui sistem: stat-particular. Cine vrea sa priceapa, bine, cine nu... sa-i dea inainte aiurea.

 eiffel, on 18 ianuarie 2023 - 12:38, said:

Si in timpul regimului comunista a existat o forma de privat, inclusiv in Consignatii.
In anii 70 exista locatia de gestiune. Le mai zicea cumva la cei care preluau, dar am uitat.

 pasilla, on 18 ianuarie 2023 - 13:03, said:

Se numeau mandatari. Putina lume stia de existenta lor.

Nu au nicio treaba mandatarii cu Consignatia. Ei erau niste intreprinzatori, dar nu lucrau in sistem consignatie. Erau doar imputerniciti sa practice o anume forma de comert, putea fi vorba si de productie proprie, de vanzare, etc..

#79
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Am văzut, întreabă cum funcționa consignația. Și funcționa aproape ca acum, cu diferența că una din părți era statul. Diferență care nu justifică afirmația că n-au nicio treabă consignațiile de azi cu alea de atunci. Pînă la „nicio treabă” e cale lungă. Cum ai zice că librăriile de azi n-au nicio treabă cu cele dinainte de 89, fiindcă pe atunci erau de stat.
Dar eu nu la întrebarea inițiatorului am răspuns, ci la discuția despre care e echivalentul de azi al consignației de atunci. S-au propus magazinele sh, amanetul, talciocul, olx, nimic etc. Nici una din ele, echivalentul de azi al consignației de atunci e consignația de acum. Nu există altceva „mai echivalent”. Ba după mine e chiar același lucru, asemănările fiind prea multe și semnificative față de deosebiri. Dar chiar dacă nu e fix același lucru, tot e echivalent.
Pentru cei care încearcă să înțeleagă cum era consignația de atunci comparînd cu comerțul de azi e mai greu să o facă, pentru că consignațiile nu mai sînt așa prezente, așa că e ușor să compare cu olx sau magazinele sh. De aceea unii am și scris mai clar ce e de fapt consignația, ca să se vadă diferențele față de alte forme de vînzare de obiecte personale.

Edited by abancor, 18 January 2023 - 16:04.


#80
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

 abancor, on 18 ianuarie 2023 - 15:56, said:

Pentru cei care încearcă să înțeleagă cum era consignația de atunci comparînd cu comerțul de azi e mai greu să o facă, pentru că consignațiile nu mai sînt așa prezente, așa că e ușor să compare cu olx sau magazinele sh. De aceea unii am și scris mai clar ce e de fapt consignația, ca să se vadă diferențele față de alte forme de vînzare de obiecte personale.

Foarte corect.
Ce vedem azi, chiar daca are pe firma "Consignatia" este cu totul altceva.

am un prieten care deseneaza.
Si vinde prin consignatia.
Numai cea de la Hanul cu Tei ii primeste lucrarile, restul fac nofturi, nu e ceva cu care si-ar pierde timpul,
adica nu e vandabil 100%

Edited by vio69c, 19 January 2023 - 16:11.


#81
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Covaci se găseau şi trenuleţe în anii '80.
A mai rămas una foto, cu preţuri însă cam mari. Nu ştiu dacă se poate numi chiar cosignaţie sau second-hand. Cumpărat de acolo în anii '000 un bliţ la cutie, produs în 1989 şi care nu cred că era folosit. Îl mai am.

Edited by djl, 19 January 2023 - 23:35.


#82
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Manasu, on 18 ianuarie 2023 - 14:11, said:

Nu au nicio treaba mandatarii cu Consignatia. Ei erau niste intreprinzatori, dar nu lucrau in sistem consignatie. Erau doar imputerniciti sa practice o anume forma de comert, putea fi vorba si de productie proprie, de vanzare, etc..
Au treaba. Existau mandatari si cu pravalii de genul Consignatia.

Edited by pasilla, 19 January 2023 - 23:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate