Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Cancel Culture, sex, politica si toate cele.

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#163
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,703
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttipareth, on 18 aprilie 2023 - 07:50, said:

O înnebunit lumea. Ce naiba se petrece in SUA??
Toti sensibilii lui peshte isi pot da cu parerea. Ei incearca sa-si rezolve problemele personale si alea de la bibilica prin constrangeri si atacarea celorlalti.

View Postgarett, on 18 aprilie 2023 - 11:25, said:

E la categoria fantasy!

#164
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Nope, e la categoria "spălatul creierilor generației tiktok".
Ăia care își iau "informațiile" doar de la "influenșări" și platforme de streaming.

#165
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,781
  • Înscris: 07.01.2012
Da,da. Radu Gyr. Vulcănescu, Goga, Antonescu, Zelea Codreanu, Sima.

#166
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,638
  • Înscris: 28.07.2008

View Postgarett, on 18 aprilie 2023 - 11:25, said:

"În acest orășel utopic, toată lumea este egală și e primită cu brațele deschise, indiferent de culoarea pielii. Proscrișii de toate rasele, credințele și orientările sexuale sunt bine-veniți"


Eforie Nord, da?? Posted Image Posted Image

Attached Files

  • Attached File  ef.jpg   33.6K   35 downloads


#167
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postandreic, on 18 aprilie 2023 - 11:09, said:


Nu sunt extremisti de stanga, sunt oameni normali, neinfectati de extrema dreapta.
PS - Franta face acelasi lucru ca UK, va revizui cartile.


Frica de a jigni... ti se pare ceva deplasat ? Posted Image

Cu jignitul inteleg, personal eu sunt foarte politicoasa, toleranta. Acuma ca unii se pot jigni din nimic, habar nu am, cu intentie rau nu fac. Pe bec din pacate poate calca oricine. Mie nu mi s-a intamplat pana acum sa jignesc pe cineva rasial, sexual. Am colaborat pt fotografii cu modele de rasa mixta, au fost foarte simpatice, multumite sa lucreze cu mine. Mi-au vorbit de rasism ' una era din Sevillia, am aflat de la ea multe, ce lume inchisa e acolo, cum acolo sunt concentrate unele dintre cele mai bogate familii din Europa, inclusiv din Austria. Cum nu iti gasesti de lucru, chiar daca ai facultate, posturile bune se tin pt familie, neamuri, de preferinta pt rasa albă. E un nepotism pe acolo, de speriat ( mi s-a confirmat si din alte surse ca e adevarat )

Ce nu inteleg eu se referă la altceva - stergerea unor cuvinte din CĂRȚI, modificarea unor pasaje. Eliminarea unor autori/ artiști ( pentru ca avut viziuni politice gresite, autorii sunt tot oameni, au putut gresi ca doar nu sunt sfinti, dar operele lor pot fi valoroase in continuare ) Asta mi se pare deja extrem. Acuma poate ce se intampla e din plictiseala si un trend trecator, cine stie...? Dar daca se persista pe calea asta, nu stiu zau, nu cred ca e o cale bună.

Poate lucrurile astea se intâpla si pt ca lumea nu mai citeste, nu mai apreciaza cultura, arta. Toate lucrarile respective, cititul, arta incep sa fie percepute ciudate, poate chiar periculoase...? Lumea in ziua de azi adera la BULE sociale pe retele sociale, parerile diferite deja deranjeaza enorm. Oamenii simt ca trebuie sa isi aleaga tabăra si sa critice extrem de dur alte tabere, chiar sa atace liniile temporale situate in trecut, incercand sa le schimbe, sa le distorsioneze cumva, cultura/ cărțile din trecut etc.

Istoria, cultura, arta nu e ok sa le stergem, sa modificam prea mult. Fara trecut esti condamnat sa repeti greseli, fara cultura - esti mult, mult mai sărac. Fara intelegerea unor diferențe, care se manifestă și in timp - ajungem la cenzură și intoleranță.

Lumea de azi se poate defini simplu producand carti, arta care sa defineasca prezentul, fara a incerca sa distorsioneze trecutul.

In ziua de azi insa IMAGINEA ia locul cuvântului scris. Cum te prezinti, cum arati, ce impresie dai, nu se cade sa fii asa si pe dincolo. Lumea seamănă tot mai mult cu un sat inapoiat in care tot timpul esti privit de BABE. Babe care habar nu au de frumusetea operelor de arta din Renastere. Nudurile le deranjeaza si ar vrea sa le acopere. Gura lumii a devenit extrem de slobodă. 😀

Edited by tipareth, 18 April 2023 - 12:10.


#168
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostAtreides7, on 18 aprilie 2023 - 11:53, said:

Eforie Nord, da?? Posted Image Posted Image
La 1880? :D

#169
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View Posttipareth, on 18 aprilie 2023 - 07:50, said:

teamă mi-e ca si SUA va ajunge la un soi de dezintegrare, lumea e prea polarizată, înarmată până in dinți, cultura se prabușeste masiv,

Eu cred ca nu se poate ajunge la dezintegrarea SUA (din aceste motive), cred mai degraba ca sunt alimentate si sustinute niste minoritati si cererile lor pentru a face implozie la un moment dat (minoritatile).

#170
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,638
  • Înscris: 28.07.2008

View Postgarett, on 18 aprilie 2023 - 12:02, said:

La 1880? Posted Image
La drept vorbind gasesti acolo aspecte si din 1880 ...

#171
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,208
  • Înscris: 30.07.2006

View PostManasu, on 18 aprilie 2023 - 08:19, said:

sa nu se mai auda de Cioran, de Vulcanescu, de Octavian Goga, de Radu Gyr

Legionari, anti-semiti, ce sa fie aia de mai sus?
Sau nu stiai asta?

#172
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 16.05.2010

View PostBursul, on 18 aprilie 2023 - 11:32, said:

E la categoria fantasy!
Women King a fost "vandut" ca istoric! Asta cu Cleopatra neagra de acum cica ar fi documentar. Tot ce se produce acum despre trecut e atat de periat si incluziv incat e orice numai adevarat nu.

#173
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View Postandreic, on 18 aprilie 2023 - 11:09, said:

Frica de a jigni... ti se pare ceva deplasat ? Posted Image

In principiu nu este deplasat, dar cand colegului de serviciu (barbat) trebuie sa i te adresezi ca unei femei sa nu-l jignesti, cand despre femei nu mai spui “ea” ci “ei” (they), cand “alaptatul la san” trebuie sa devina “hranit la piept”, parca devine deplasat. Cand copii nu au voie sa consume alcohol pana la 21 de ani si nu au drept de vot pana la 18, dar sunt intrebati in prima zi de scoala cum se definesc (barbat, femeie, nonbinary) si mai au si dreptul de a decide daca isi fac operatie de schimbare de sex, parca este deplast un pic “curentul”.

Altfel noi suntem protejati de acest “curent”, fiind cu 50 de ani in urma fata de civilizatie pana ajunge la noi face implozie la ei si am scapat.
Norocul lor este ca au inceput in SUA, vest, spune-i unui moldovean ca nevasta-sa nu e ea ci ei si ca ea nu alapteaza la san ci hraneste la piept, te impacheteaza ala ca pe sarmale.

#174
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,638
  • Înscris: 28.07.2008

View PostN3mesis, on 18 aprilie 2023 - 12:18, said:

Asta cu Cleopatra neagra de acum cica ar fi documentar.
Tinand cont de zona geografica, sunt toate sansele ca adevarul istoric sa fie ca Cleopatra nu era chiar alba

#175
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 16.05.2010
Geografia si istoria sunt chestii diferite. Ptolemeicii erau macedoneni, nu negri. Nici macar egiptenii nu au trasaturi negroide!!!

https://egyptindepen...n-netflix-film/

Pana si egiptenii sunt revoltati de prostia asta.

#176
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostAtreides7, on 18 aprilie 2023 - 13:37, said:

Cleopatra nu era chiar alba
Tu n-ai prea dat pe la orele de istorie, nu? :lol:
Ce culoare avea Alexandru cel Mare?
Un individ altminteri plin de "diversitate", pe gustul tău! :D
Asta-mi amintește de un coleg grec sadea fiert că-i făcuseră strămoșii cam tuciurii în Assassin's Creed Odyssey!

View PostDorel-Jefuitorul, on 18 aprilie 2023 - 12:40, said:

Altfel noi suntem protejati de acest “curent”...
N-avem noi bafta asta, avem destule oengeuri "bineintentionate" ale căror surse de finanțare sunt secrete "întâmplător" și destui "oameni de bine" care se închină la Sfântul Turing mai ceva ca Șpago la selfie!

Edited by garett, 18 April 2023 - 13:51.


#177
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,638
  • Înscris: 28.07.2008

View PostN3mesis, on 18 aprilie 2023 - 13:45, said:

Geografia si istoria sunt chestii diferite. Ptolemeicii erau macedoneni, nu negri. Nici macar egiptenii nu au trasaturi negroide!!!

https://egyptindepen...n-netflix-film/

Pana si egiptenii sunt revoltati de prostia asta.
Auzi, da nu as crede nici ce zice ala in articol, auzi la el, a fost grecoaica blonda! Posted Image

Edited by Atreides7, 18 April 2023 - 13:58.


#178
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,802
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttipareth, on 18 aprilie 2023 - 12:01, said:

Lumea de azi se poate defini simplu producand carti, arta care sa defineasca prezentul, fara a incerca sa distorsioneze trecutul.
Am inteles unde bati dar ascultand diverse persoane culte care agreeaza ideea de a revizui... inteleg ca trecutul oricum nu-l schimba nimeni insa cand ideile trecutului nu sunt pe placul nostru intrucat realizam ca nu a fost corect si nu ne fac cinste, nu e nicio tragedie sa le revizuim pentru ca generatiile viitoare sa nu fie expuse acelor impresii cu riscul de a le da reject. E de preferat fata de cenzura aplicata de extremistii far right, de exemplu cartile care arata si explica inechitatea sociala intr-un mod puternic deapre ei cred "ca te fac liberal" sau pur si simplu cele care ironizeaza nazismul cu exemple prezent day Posted Image

Edited by andreic, 18 April 2023 - 14:03.


#179
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostN3mesis, on 18 aprilie 2023 - 13:45, said:

https://egyptindepen...n-netflix-film/

Pana si egiptenii sunt revoltati de prostia asta.
Zahi Hawass e "doar" cel mai mare egiptolog în viață, habar n-are de nimic legat de Cleo, se pune el cu "Shondaland"-Netflix?
Ăia care le-au dat lecții de istorie și englezilor, prostănacii care habar n-au că au avut o regină negresă și înalți aristocrați în aceeași nuanță!
În secolul 17, renumit pentru diversitate.

#180
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,638
  • Înscris: 28.07.2008

View Postgarett, on 18 aprilie 2023 - 13:54, said:

Ce culoare avea Alexandru cel Mare?
Ti-ai facut tu selfie cu Alex?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate