Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Mahmureala cronica, fara consum de alcool, lipsa putere membre

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Update 6 iulie.
Am mers la alergolog, am facut numeroase teste (cutanate), am obtinut niste rezultate clare de alergie (alergie la 12 din cele 20 de substante testate, din care la 4 substante - alergie extrema)
Tratament - Xyzal seara si Aerius dimineata.

Dupa prima zi de administrare a tratamentului, tusea matinala a disparut total. Tusea de peste zi s-a redus 50...80% (depinde de zi).

Starea generala s-a ameliorat intrucatva.

Totusi, ameteala matinala, somnolenta si mahmureala s-au accentuat si ele (efecte adverse ale pastilelor de alergie).

Am cautat sa ma menajez mai mult de stress/draci/enervari puternice, si mahmureala s-a redus ceva ceva.

===

Venirea caniculei a inrautatit lucrurile - eu am fost mereu rau de caldura, mult mai rau decat de frig.
Occipitalii sunt crispati permanent, transpir abundent, fruntea ma doare cand si cand , de la caldura.

===

DAr, de cand am deschis acest jurnal, o buna parte din simptome s-au remis, sau s-au ameliorat considerabil, asa ca ma consider un norocos.

Detalii pentru cine are / va avea nevoie - pe privat.

O seara buna,

#38
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.10.2009
Salut. Sunt cam in aceeasi situatie ca si a ta, mai putin simptomele alergice( la mine se manifesta diferit). Sufar de spondiloza cervicala si vine la pachet cu tulburari de anxietate. N-ai cum sa nu te panichezi la asa simptome.
Incercam sa sintetizez cumva simptomele tale si ma identific cumva in ele numai ca eu am ceva in plus, fata amortita, ca si cum cineva mi-a dat un pumn in fata( frunte, nas, pometi)
Si eu simt mainile si picioarele de carpa, capul ca si cum as avea o galeata plina cu apa pe el( greu, parca imi cade de pe umeri), presiune intracraniana , urechi infundate, ceafa rigida, senzatia ca o sa cad din picioare( dezechilibru), practic ma lovesc de toti peretii, simt ca o sa pic in cap. Cand scriu la calculator parca nu ating tastele cu incredere, nu stiu cum sa explic.

Am luat mydocalm si bilobil pentru circulatie cerebrala, dar le-am intrerupt pentru ca ma rup pe partea gastrica.

Poate continui cu acest jurnal si ne spui evolutia ta si ce ai facut intre timp.

Sper sa iesim din asta, nu mai pot functiona efectiv, nici la munca nu pot sa merg din cauza dezechilibrului si capului asta tulbure.
Este debilitant

#39
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salut Seffo,
Imi pare rau sa aud.

Din simptomele mentionate de tine, nu cred ca e doar o spondiloza.

Daca poti, si doresti, da-ne mai multe detalii.

Oricum, daca nu ai fost deja, ar trebui sa ajungi repede la un neurolog bunicel plus efectuat RMN cerebral.

#40
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.10.2009
Am mai avut starile astea,fix la fel, fix acum 2 ani. Facut atunci RMN- cap-cervicala-toracala - doar o spondiloza amarata la C5-C6. Simptomele au aparut cumva de cand am inceput sa folosesc aerul conditionat. De fapt de cand se foloseste peste tot. Iarna la frig ma incearca cate o chestie dar incerc sa nu stau mult prin frig.

Buba este ca simt gatul intepenit cateodata iar daca incerc sa fac miscari(genexercitii) s-a dus naiba tot echilibrul meu si uite cum incept toate sa vina navala peste mine, inclusiv atacuri de panica pe fondul asta.
Este un cerc vicios din care simt ca nu  mai pot sa ies...

Nu vreau sa imi plang de mila, vreau si caut solutii pe termen lung ca sa pot ajunge sa functionez ca un om normal.
Si am atatea lucruri de facut...

Later edit: Un medic neurolog mi-a dat cumva verbal diagnosticul de Nevralgie de trigemen fara sa fi vazut RMN-ul.
Nevralgie, nevralgie dar n-am dureri de trigemeni, ci doar simt presiunea aia in fata.

Edited by Seffo, 07 July 2023 - 19:03.


#41
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Daca crezi ca e mai bine, imi poti scrie pe privat, cand si daca ai timp.

#42
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Update 6 August.

Simptomele de alergie/sinuzita/oboseala au reaparut , dupa circa 4 saptamani de administrare Xyzal + Aerius + 2 pufuri separate pentru nas/zi.
Pur si simplu consumam din fiecare, conform retetei, si efectul era zero.

Abia de cateva zile, s-au mai remis din simptome (dar nu toate).

===

In mod cert, sunt meteosensibil , in sensul ca vara , caldura si AC-ul, m-au afectat considerabil.
Crisparea pana la durere din occipitali, senzatia de sufocare, infundarea nasului, scurgerile de mucus, apasarea dintre ochi, si altele, s-au accentuat sau s-au permanentizat pe toata perioada caniculara din Bucuresti. Oboseala aferenta, iritabilitatea, supararea, nemultumirea, toate s-au accentuat (cred ca e si o revenire a depresiei aici).

===

O seara buna,

#43
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
O intrebare:ti-ai facut analizele pentru vitamina D?!Acum ceva ani m-am trezit cu o stare de mahmureala care nu mi-a trecut o luna, am facut tot felul de analize(inclusiv RMN) si nu gaseau cauza, in schimb vitamina D era sub pragul critic(ceva <10).Dupa ce am citit si m-am informat am inceput sa iau 6000U pe zi, in 3 zile m-am revenit ca si cum nu am avut nimic.

#44
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022

View PostHavoc, on 15 august 2023 - 00:28, said:

O intrebare:ti-ai facut analizele pentru vitamina D?!Acum ceva ani m-am trezit cu o stare de mahmureala care nu mi-a trecut o luna, am facut tot felul de analize(inclusiv RMN) si nu gaseau cauza, in schimb vitamina D era sub pragul critic(ceva <10).Dupa ce am citit si m-am informat am inceput sa iau 6000U pe zi, in 3 zile m-am revenit ca si cum nu am avut nimic.

Salutare,
Nu, inca nu.
Dar o sa fac la un moment dat si aceasta analiza pentru vitamina D.
Multumesc mult,

#45
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salutare,
Update 30-Sept-2023:
- Facut analiza D -> a iesit bine.

- Facut consult terapeutic. Anamneza. Prezentare rapoarte medicale. Opinia terapeutului este ca starile generale descrise sunt produse de o combinatie de depresie , anxietate si problemele de coloana , prostata si reflux deja identificate clinic. Aici intra si curioasele parestezii (care s-au repetat si in Sept 2023).

- Inceput tratament pentru insomnie: Trittico 150mg + Gerodorm. Jumatate de pastila pe seara. Efecte mixte - unele seri sunt cu somn odihnitor (si lungime circa 6-7 ore), altele dezastru (ca si pana acum), cu somn 1 ora si a doua zi complet distrus (plus parestezii).

- Repetat ecografie abdominala. Rezultat -> ficat gras, steatoza grad 1 pe toata suprafata. Rinichii nu mai au nisip sau pietricele, prostata pare ca arata mai bine.

===

Urmeaza: control neuro CAS + RMN coloana lombara CAS.

O zi buna,

#46
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salutare tuturor,
Sunt mai bine acum. Doctorul psihiatru mi-a prescris Duloxetina 30mg , 1 / zi.
De ~2sapt de cand o iau, ma simt mai bine.

Mahmureala a disparut complet.
Durerea de spate care se lasa pe spatele coapselor a disparut total.

Mai apar uneori furnicaturi in bratul drept, dar mai putine decat inainte. Parestezii nu mai sunt.

Asa ca, un coleg mai la inceputul threadului a intuit corect: boala principala este o depresie mascata.

#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Felicitări, sa-ți revii complet cât mai curând.

#48
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salutare, revin cu update:
Tratamentul actual este:
- aerius, nasirus, hepatoprotect, duloxetina30mg (toate 4 dimineata)

- nasirus, heptatoprotet (seara)

- 2/3 Trttico de 150mg, 1 Gerodorm 40mg, 1 anxiar, seara inainte de culcare.

===
- Mahmureala, a disparut aproape complet (mai apare ceva usor in occipitali cand ma enervez sau cand nu reusesc sa imi pun ordine in ganduri).
- durerile de brate, maini, picioare, spate, s-au estompat, dar nu au disparut. Dupa ce conduc mult (stat in masna), spatele imi amorteste aproape sigur (la pachet cu coapsele). Asta e de la coloana lombara si trebuie sa fac recuperare. La anul. INtre timp, lupt sa scap de kilogramele in exces (15kg in exces in sept 2023, 6-7 kg in exces astazi). Fac exercitii in fiecare dimineata, de asemenea.

- Somnul a ramas de regula neodihnitor. Cu somniferele adorm si dorm 6-7 ore, dar, de regula, la trezire, am ceata chimica in cap (de la ele), si dureaza pana se disipeaza (pana la o ora).

- Factorii de stress au ramas aproximativ aceiasi: copil mic, intrare in colectivitate, virusi. Probleme de somn (ale copiluui). Probleme medicale destul de grave in familie. Incarcare destul de mare, pe medie, la serviciu (50-60 ore de lucru pe satapama, inclus aici si timpul de tranzit la/de la munca , in zilele in care lucram fizic de la sediu).

Cam asta ar fi.

Una peste alta, RMN-urile pe segmente (4 la numar facute), si controalele la psihiatrie au confirmat opinia terapeutuui din sept 2023: depresie combinata cu probleme ale coloanei.

Numai bine,

#49
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salutare, un update din Ianuarie 2024, cu povestea medicala aproape de final:

Tratament actual:
a) insomnie = gerodorm 40mg, anxiar 1mg (in fiecare seara)
b) neurologie = urimil, duloxetina 60mg (1 / seara din fiecare)
c) alergii = aerius dimineata, xyzal seara
d) steatoza hepatica = hepatoprotect 3 /zi
e) astm bronsic = syntocort 2-3 pufuri/zi

Cu toate cele de mai sus consumate, starea mea este una buna, sau macar bunicica. Amortelile, mahmurelile, durerile de cap , etc, sunt 80-90% disparute.
Simptomele sinuzitei croncie s-au remis pana aproape de zero, dupa ce am inceput sa iau duloxetina 60mg.

Plan de viitor:
a) recuperare (fizioterapie) in vara -> pentru toata coloana
b) Continuarea activitatilor fizice zilnice (gimnastica dimineata, minim 5km, preferabil 8-10km de parcurs zilnic pe jos)
c) purtat masca de protectie cand lucrez cu materiale care pot declansa alergie, astm si/sua sinuzita (lacuri, vopseluri, rumegus, praf de ciment, ipsos, etc).
d) purtat brau de sustinere pentru spate atunci cand ridic greutati mai mari.

Cam asta ar fi,
Sper sa ajute si pe altii,

#50
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Multumim pentru update, topicul este chiar folositor pentru cei cu probleme similare

#51
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salutare,
Revin cu un mic update.

Verificare pneumologica, cardiologica, neurologica, psihiatrica, alergologica, facuta in ultimele 30 de zile.

Tratament curent
- duloxetina 60mg 1/zi dimineata
- gerodorm 40mg, anxiar 1mg, xyzal 5mg -> cate una din fiecare, seara la culcare.
- symbicort 4,5mg 1puf/dimineata. Uneori inca 1 puf/seara

Diagnosticele concrete sunt:
- polidiscopatie vertebrala
- tulburare de anxietate (care genereaza insomnie si apasari in piept)
- alergie la polen (mai multe tiprui identificate cu intensitate a reactiei mare/foarte mare)
- astm bronsic moderat (care genereaza si el apasari in piept, somnolenta diurna, oboseala)

Numai bine,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate