Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Copiii cer tot mai mult, parintii pot tot mai putin… ce facem?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#145
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007
Vio, categorisind strict din perspectiva normal-anormal, tot ce se manifesta la  peste 68.27% din populatie se considera a fi normal.

#146
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 17.08.2022
De acord...
Dar sa spui ca intr-o perioada mare de timp oamenii au crescut anormal pentru ca nu stiau normalitatea, este exagerat.

#147
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,031
  • Înscris: 04.09.2018
Pai cu vrutul asta mai mul asa partial este corect, oamenii tind sa traiasca mai bine pe generatii ce trec.
Pe de alta parte vrutul de chestii inutile nu este bun. Adica e una sa vreau un calc cu putere mare de procesare cum ca celalalt nu mai face treaba ca lumea, de ex cand faci grafica 3 D la randare sau jocuri, etc, si asta este sa vrei un telefon dupa un an desi si celalalt merge la fel de bine pana la urma.

Sau e una sa vrei trei perechi de pantofi buni, si alta sa vrei 25 de perechi de pantofi sa-i schimbi aiurea desi nu era cazul.
Si copiii sunt absurzi, dar prosti parintii ca le permit. Ca daca eram eu tata iti zic eu ca copilu meu nu facea figuri !

Parintii pot mai putin din vina lor. Nu stiu in ce sistem traiesc, nu stiu ce trebuie facut sa fie bine, pun sus oameni la infinit care nu au cum sa faca bine, vad ca orice voteaza e din ce in ce mai rau dar nu-si pun problema de ce.
Aia e.

#148
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postvio69c, on 15 februarie 2023 - 14:09, said:

Serios?
Nu aveau habar....!!
Dar mergeau cu ei la muzee, la teatru la opera, la plimbari in vacante, aveau casa plina de carti (n.b- citite).
Aveau habar de politete, de devotament, de cinste, de respect, de tot ce ne-a  format ca oameni apreciati
la locurile de munca si in familii.... acasa si in strainatate.


Cred ca in descrieerea ta ai gresit perioada.....
Si te referi ca cea actuala

Regret daca nu ai avut sansa unei familii normale,
dar crede-ma 80-85 % in acea perioada erau normale.


Nu aveau habar despre multe. Si de mers, mergeau la teatru, muzee, opera, etc, dar la un nivel incomparabil cu ce se poate acum. Nu mai vorbesc de vacante.  Iar politetea, respectul si altele erau facute oarecum de frica, fara sa se explice prea mult. Asa trebuie facut, asa se face, etc.
Nu am gresit deloc perioada si nici nu am crescut intr-o familie anormala, ci in una cat se poate de normala pentru perioada aceea.

Doar ca acuma sunt mult mai multe posibilitati dpdv al familiei.

#149
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 17.08.2022

View Postgiuliani, on 17 februarie 2023 - 00:20, said:



Doar ca acuma sunt mult mai multe posibilitati dpdv al familiei.

Nu poti invinui oamenii ce au trait intr-o perioada ca stirile erau tiparite pe hartie si nu electronic,
nu ii poti invinui pe oamenii ce au trait alta perioada ca au folosit telefonul cu fir ca singurul telefon,
Aceste comparatii sunt neesentiale.
Dar, ii poti invinui daca puteau sa faca mai mult pentru copii si nu au facut-o, desi atunci copii nu prea aveau pretentii si stiau instictiv granitele pana unde sa se intinda.
Asta pentru ca participau volens-nolens la viata de familie care se desfasura sub ochii lor nu prin SMS, Mail, Facebook....etc.

Ce facem astazi insa....?
Cand pe de o parte copii sunt cocolositi , daca drumul la scoala depaseste 50 m sunt dusi cu masina,
iar pe de alta parte nu au habar de economia casei, a familiei, in general mai de nimic de ce se petrece in jurul lor ?

#150
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postvio69c, on 17 februarie 2023 - 08:09, said:

Dar, ii poti invinui daca puteau sa faca mai mult pentru copii si nu au facut-o, desi atunci copii nu prea aveau pretentii si stiau instictiv granitele pana unde sa se intinda.

iar pe de alta parte nu au habar de economia casei, a familiei, in general mai de nimic de ce se petrece in jurul lor ?

cred ca aici trebuie punctat bine ceva. Nici eu nu prea stiam mare lucru de "economia casei" cand eram mic, dar in jurul meu erau doar copii la fel de "saraci" ca si mine. Nu prea ne deosebeam unul de celalalt. De-abia dupa 2000 au inceput sa apara unele diferente intre colegii de clasa in functie de veniturile parintilor.

Tocmai din lipsa diferentierii, nimeni nu isi punea intrebarea "ce fac bine/prost parintii mei ca sa imi ofere conditiile de trai pe care le am?". Pur si simplu aia era viata pe care o aveam toti si era normal pt toti acea viata.

#151
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 17.08.2022

View PostSoulstream, on 17 februarie 2023 - 10:53, said:

cred ca aici trebuie punctat bine ceva. Nici eu nu prea stiam mare lucru de "economia casei" cand eram mic, dar in jurul meu erau doar copii la fel de "saraci" ca si mine. Nu prea ne deosebeam unul de celalalt. De-abia dupa 2000 au inceput sa apara unele diferente intre colegii de clasa in functie de veniturile parintilor.

Tocmai din lipsa diferentierii, nimeni nu isi punea intrebarea "ce fac bine/prost parintii mei ca sa imi ofere conditiile de trai pe care le am?". Pur si simplu aia era viata pe care o aveam toti si era normal pt toti acea viata.

Corect punctat.

Noi, stiam de economia casei din discutii....din impartirea banilor si a bucatilor cu carne in oala cu mancare.
din discutia cu postasul, cu cititorul de apa, de lumina.
Din grija ce ni se cerea sa nu distrugem hainele la joaca....

apoi, vad azi o tanguiala fara sfarsit ca un om a cumparat jumatate de porc in rate....
si-mi aduc aminte de echilibristica parintilor de a asigura toate cele pentru 5 oameni dintr-un salariu de functionar

Edited by vio69c, 17 February 2023 - 12:39.


#152
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
@vio69c pai asta e si idee, aceasta echilibristica o vezi pt ca erai "om din interior", dar habar nu aveai daca si alte familii faceau aceeași echilibristica. Asa si eu incepusem sa observ pe la finalul anilor 90 ca familia varului meu incepea sa o duca mai bine, dar stiam asta pt ca eram invitat prin casa lor la diverse ocazii. Daca ma uitam doar la varul meu (fara sa stiu nimic de familia lui) nu se observa nici o diferenta.

Primele diferente majore vazute in randul copiilor de varsta asemanatoare a fost atunci can oamenii au inceput sa aiba telefoane mobile. La inceput doar daca aveai telefon erai smecher, apoi daca aveai telefon polifonic si apoi telefon cu ecran color. Diferentele care erau ascunse in interiorul familiei, acum se puteau observa si in exterior.

Apoi a aparut social media si totul s-a schimbat si mai mult. Cand eram copii, mai povesteam intre noi pe unde am fost in concedii (de obicei in interiorul tarii), dar prin vorbe nu poti exprima totul. Apoi au inceput oamenii sa puna poze pe hi5, facebook etc si se puteau observa mai usor diferentele. Desi nu eram prieten apropiat cu jumatate din clasa de liceu, tot ii aveam pe hi5 ca si "prieteni" si stiam pe unde au mers in concedii. Fara social media nu as fi stiu deloc pe unde merge in concediu jumatate din clasa, dar brusc stiam si in anumite locatii as fi vrut sa merg si eu.

#153
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 17.08.2022

View PostSoulstream, on 17 februarie 2023 - 14:14, said:

@vio69c pai asta e si idee, aceasta echilibristica o vezi pt ca erai "om din interior", dar habar nu aveai daca si alte familii faceau aceeași echilibristica.
Cred ca in parte se stia foarte bine.
La scoala din 25 de copii cel putin 15 familii ale copiilor se cunosteau direct.
La fel la servici, erau agape, excursii, intalniri intre familiile colegilor.
Socializarea,-  adevarata socializare, era mai larga. Si mai reala.
Copii aveau numai de castigat

Edited by vio69c, 17 February 2023 - 16:17.


#154
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,018
  • Înscris: 18.12.2007
Si cum era adevarata socializare?

#155
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,754
  • Înscris: 09.05.2008
Ca psihopatii, fara mobile si laptopuri.


#156
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,018
  • Înscris: 18.12.2007
'Pe vremea mea...'

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate