Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Copiii cer tot mai mult, parintii pot tot mai putin… ce facem?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#127
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,081
  • Înscris: 04.03.2014

 karax, on 14 ianuarie 2023 - 10:23, said:

cu slujba luata la liceu sau dupa.  Poate ar fi mai bine sa se concentreze pe invatat si sa lase slujbele cu juma de salariu.  Slujbele cu juma de salariu sunt pentru cei care nu prea invata carte si tot ce pot poate o postliceala , asa ca isi iau slujba cu juma de salariu ca sa completeze veniturile.  

Nu chiar, invatatul nu trebuie neglijat dar totusi ziua are 24 ore. Eu cred ca e chiar recomandat sa mai faci si altceva.

#128
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022

 karax, on 14 ianuarie 2023 - 11:47, said:

.  Curiozitatea e mare si vrea dulciuri si etc pentru ca a iti oferi ceva ce e bun e de bine.  Orice om vrea sa o duca bine.  Si poate pur si simplu curiozitatea ii va duce spre a produce bani sa isi cumpere ce vrea



Curiizitatea este mare...???
Te asigur ca da.
Si la varste inaintate....
Cate branzeturi, cate vinuri, cate dulciuri nu am curiizitatea sa stiu ce gust au....
Trebuue sa invinuiesc parintii ?
Societatea ??
Pe mine ???

#129
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Am avut cativa colegi care lucrau verile part-time in timpul liceului (chestii precum mcdonalds) si, desi strangeau ceva bani de buzunar, nu erau nici macar aproape de nivelul colegilor care aveau bani mai multi de la parinti. Si asta poate deveni frustrant ca "el petrece timpul muncind vara" si altii se bucura de timpul liver si tot au mai multe posibilitati ca el.

In general, familia in care te nasti e cam cel mai mare noroc/ghinion pe care il poti avea.

Edited by Soulstream, 14 January 2023 - 13:57.


#130
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022

 Soulstream, on 14 ianuarie 2023 - 13:57, said:

Am avut cativa colegi care lucrau verile part-time in timpul liceului (chestii precum mcdonalds) si, desi strangeau ceva bani de buzunar, nu erau nici macar aproape de nivelul colegilor care aveau bani mai multi de la parinti. Si asta poate deveni frustrant ca "el petrece timpul muncind vara" si altii se bucura de timpul liver si tot au mai multe posibilitati ca el.


Adevarat....
Dar, este timpul ca si copii sa fie tratati de parinti ca adulti....si sa stie ca sunt diverse feluri de face bani,
diverse meserii, diverse atractii sexuale, diverse tinte de atins, diverse capcane....
Cat timp ii tinem departe de viata ca sa ii "protejam", le facem cel mai mare rau posibil.
Sa desfaca aripile si sa paraseasca cuibul...., sa inchirieze, sa munceasca pentru chirie, sa puna deoparte daca poate, sa invete daca simte nevoia, sa faca speculatii financiare daca are talentul....

Edited by vio69c, 14 January 2023 - 14:29.


#131
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Da, e timpul.

#132
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 ionutzitaly, on 14 ianuarie 2023 - 13:40, said:



Nu chiar, invatatul nu trebuie neglijat dar totusi ziua are 24 ore. Eu cred ca e chiar recomandat sa mai faci si altceva.
Da, ceva ce-ti place, nu sclavagit pe bani de seminte.


#133
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 ceanu1980, on 11 ianuarie 2023 - 20:56, said:

Pe mine ma ia cu groaza cand vad copii ca nu stiu sa alerge,nu sunt in stare sa arunce o piatra.


Au unde sa invete? In Romania sigur nu, pt ca in orasele mari gasesti grozaviile alea de locuri de joaca din moluri, absolut oribile.  Prin vesti copiii de dinainte de implinirea varstei de 3 ani sunt lasati sa se catere, orice loc de joaca are locuri de catarat de tot felul asa incat daca ajungi la varsta de 6-7 ani si copilul nu e capabil sa se catere, sa aiba o dexteritate cat de cat si mobilitate, etc ti se recomanda sa il duci la ceva scoala speciala fiind considerat inapt pt scoala.

In Romania ai foarte putine locuri in care poti lasa copilul sa se joace civilizat, in Germania locuiesc intr-un oras mic de 15000 de locuitori care are vreo 25 de locuri de joaca dotate cu absolut tot ce trebuie. Nu mai vorbesc de cele 7 gradinite.

#134
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Soulstream, on 14 ianuarie 2023 - 13:57, said:

Am avut cativa colegi care lucrau verile part-time in timpul liceului (chestii precum mcdonalds) si, desi strangeau ceva bani de buzunar, nu erau nici macar aproape de nivelul colegilor care aveau bani mai multi de la parinti. Si asta poate deveni frustrant ca "el petrece timpul muncind vara" si altii se bucura de timpul liver si tot au mai multe posibilitati ca el.

In general, familia in care te nasti e cam cel mai mare noroc/ghinion pe care il poti avea.

E si mentalitatea proasta, in loc sa fie bine vazut ala care munceste sa se intretina singur e luat de fraier. Si aici de vina sunt parintii, chiar si aia cu bani sunt multi fara educatie, ca sa te astepti de la copii lor?
Problema incepe de cand e copilul mic, trebuie sa investesti mult timp in el. Degeaba castigi 8000 de euro pe familie daca muncesti si tu si sotia cate 9h si copilul pierde o gramada de timp in fata la tv sau telefon.
Copilul trebuie implicat in toate activitatile casei de la dus gunoiul pana la facut de mancare, evident dupa posiblitatile lui. Jucariile pe care le cumperi sa fie stimulatoare de imaginatie, nicidecum nu are ce sa caute tableta sau telefonul la copii mici.

Teoria e teorie, insa am auzit pe la niste persoane "educate" (gen profesoara si el ceva inspector) care au oferit o tableta cadou copilului lor de 4 ani. Ce mai poti sa le spui alora despre recomandarile tuturor expertilor sa nu depaseasca 30min de ecran pe zi la varsta aia? Altii au Play Station la 7-8 ani si petrec cate 3-4h in fata unui ecran. Ce le poti explica alora?

Ideea e ca in Romania e si foarte greu sa impui ceva fiindca nu te ajuta mai nimic, nici programul scolar, nici programul de munca, nici traficul, nici societatea si nici infrastructura. Lumea alearga dupa bani, multi ce castiga bine nu muncesc doar 8-9h ci mai mult de atat. Oamenii, pe langa ca muncesc mult mai au si programul aiurea, gen 9-17, pana ajungi acasa prin trafic infernal se face trecut de 18, ce mai poti sa faci cu copilul la ora aia? In consecinta, copiii adorm tarziu, o alta chestie pe care o consider nepotrivita.

Iara o sa fac comparatia cu sistemul german unde munca se incepe mult mai devreme, la 8 majoritatea muncesc deja, asa ca dupa ora 15-15:30 esti liber, iti iei copilul si mai ai timp si iarna sa mai stai 1h-1h30 la un loc de joaca civilizat. Apoi mergi acasa si pe 19-19:30 copilul adoarme. La gradinita copiii >3 ani nu mai dorm de amiaza asa incat seara adorm devreme, dimineata se pot trezi mai devreme, parintii au 3-4h doar pt ei si treburile casei, etc. Pe langa cateva ore de stat afara la gradinia si 1h seara la locul de jaoca chiar nu mai ramane timp de TV sau alte ecrane inutile, la noi sta TV-ul inchis si cateva zile la rand.

Dar daca toata lumea face invers, cum poti tu sa schimbi un sistem doar pentru copilul tau? Nu prea poti, asa ca faci ca ceilalti.

Edited by giuliani, 18 January 2023 - 22:42.


#135
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Familia, circumstanțele și norocul, ori pe lângă cine te învârți, cântăresc în nivelul veniturilor... Restul sunt basme, cu muncitul din greu și culesul laurilor. Nu faci nu știu ce vacanțe pe nu știu unde și stai cu burta la soare, constant, dacă faci munca cinstită. Lumea incepe să se cam sature de program de "sclavie" 8-17 sau mai știu eu ce, pe 3-4000 Ron, poate chiar mai puțin.

A crescut costul vieții, inflația s.a.m.d.

P.S.: Sunt conștient că nu are legătură cu topicul, era ca o continuare a comentariului de deasupra.

#136
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asta cu batutul poate fi si interpretat gresit.  Va pricepe ca orice se poate cand te apuci de batut lumea.  Si uite asa apar dictatorii si tot felul de lideri care se bazeaza pe impunere
Plecand de la principiul parintii stiu ce e mai bine pentru ei si ei nu au dreptul sa comenteze luam de bun si parintii care isi bat salbatic copiii ca de , fiind in etate au dreptate in orice situatie implicit fara sa se analizeze daca parintele e capabil sau nu sau n-a priceput speta in cauza
Deci faptul ca ai niste ani nu garanteaza si o judecata corecta.  Psihologic e normal sa vrei.  Doar la nord coreeni e interzis sa vrei trebuie sa te supui cat se poate si sa te abtii de la tot
Si psihologic poate sunt si metode de a convinge pe cineva sa faca ce vrei tu fara sa bati.  Si e cam mare saritura de la a vrea sa mananci prajituri la a injura.  Unii considera ca un copil care vrea prajitura si nu i se da gata se apuca de injurat.  Se considera ca oarecum genetic, orice copil e obligat de gene a vrea dulciuri si a se inraii la refuz.  De ce neaparat e asa?  Si eu am vrut prajituri dar si pricepeam cand mi se zicea ca nu sunt bani sau cand se zicea ca sa asteptam pana la salariu ca sa putem lua.  Probabil urlatul dupa prajituri apare cand pauza de la prajituri e deja prea mare

#137
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Prea cocolositi,cred ca totul li se cuvine.Generatia fulg de nea care nu va putea sa-si asume un job /familie etc.Cum sa munceasca ei 7-8 h ca ii doare spatele dupa :))

#138
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Eu cred ca acesti copii au evoluat foarte bine tinand cont ce parinti sociopati, psihopati si instabili emotional au avut ca modele in general.
De multe ori copiii pe care ii vad sunt mai stabili psihic decat parintii lor, desi ar trebui sa fie invers.

Edited by Matrix40, 12 February 2023 - 12:18.


#139
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022
Sa nu uita la cati copii super-activi li se prescrie Ritalin la varste mici.

#140
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Poate in US sau tari vestice.

#141
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022
Agresarea profesorilor pentru a fi filmati reactionand, violentele in clasa,
bataile, deranjarea orelor sunt comune tuturor scolilor din lume.
La fel de comune sunt lipsa de atentie si irascibilitatea crescanda a elevilor.
Nu este un secret ca  hiperactivitatea, vadita deja la varste prescolare la unii elevi,
are un salt mare dupa inceperea scolii.

Nu este rusine sa acceptam asta, dar este bine ca in cazurile ce necesita sa fie luate masurile.
Pentru ca afara de terapia cognitiv comportamentala, ce sa facem, -  este nevoie si de tratament medical

Edited by vio69c, 14 February 2023 - 12:16.


#142
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 05.07.2007
profesorului ii este frica de director, directorului de inspector, inspectorului de ministru,ministrului de parinti, iar copiii nu au frica de nimeni. parca asa era bancul Posted Image

#143
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Matrix40, on 12 februarie 2023 - 12:17, said:

Eu cred ca acesti copii au evoluat foarte bine tinand cont ce parinti sociopati, psihopati si instabili emotional au avut ca modele in general.
De multe ori copiii pe care ii vad sunt mai stabili psihic decat parintii lor, desi ar trebui sa fie invers.

Teoretic ar trebui sa fie din ce in ce mai bine.

Adica generatia celor nascuti in anii 50-70 habar nu aveau despre educatia copiilor. Exista foarte putini copii(generatia 80-90) ai acelor generatii care sa fi crescut in familii normale. Majoritatea au/avem acum probleme pentru ca lipsea comunicarea in familie, lipsea echilibrul dintre parinti, despre foarte putine familii poti spune ca erau echilibrate.
Daca stai sa te gandesti la grupa de prieteni iti dai seama ca multi au avut parte de familii "ciudate", si asta din cauza ca atunci nu puteai gasi informatii utile in domeniu, se facea totul dupa ureche.

Acum e usor sa gasesti ce te intereseaza, problema e ca daca nu iti adaptezi sursele la realitatea locului unde locuiesti e cam inutil, iar distractiile unui copil din ziua de azi sunt nenumarate in comparatie cu ce aveam noi, cei nascuti intre 80-90.

#144
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022

 giuliani, on 14 februarie 2023 - 23:09, said:

Adica generatia celor nascuti in anii 50-70 habar nu aveau despre educatia copiilor. Exista foarte putini copii(generatia 80-90) ai acelor generatii care sa fi crescut in familii normale. Majoritatea au/avem acum probleme pentru ca lipsea comunicarea in familie, lipsea echilibrul dintre parinti, despre foarte putine familii poti spune ca erau echilibrate.
Daca stai sa te gandesti la grupa de prieteni iti dai seama ca multi au avut parte de familii "ciudate", si asta din cauza ca atunci nu puteai gasi informatii utile in domeniu, se facea totul dupa ureche.


Serios?
Nu aveau habar....!!
Dar mergeau cu ei la muzee, la teatru la opera, la plimbari in vacante, aveau casa plina de carti (n.b- citite).
Aveau habar de politete, de devotament, de cinste, de respect, de tot ce ne-a  format ca oameni apreciati
la locurile de munca si in familii.... acasa si in strainatate.


Cred ca in descrieerea ta ai gresit perioada.....
Si te referi ca cea actuala

Regret daca nu ai avut sansa unei familii normale,
dar crede-ma 80-85 % in acea perioada erau normale.

Edited by vio69c, 15 February 2023 - 14:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate