Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Copiii cer tot mai mult, parintii pot tot mai putin… ce facem?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#91
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru copil este la fel de motivanta intrebarea asta cum e pentru parinte intrebarea: 'tu de ce nu poti sa imi asigur conditiile pe care le asigura alti parinti copiilor lor?'

#92
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 12:10, said:



Eu personal nu consider umilinta.
Daca este o discutie parinte-copil fara martori si fara a-l injosi in public.
Se pare ca parintii au ramas mult mai" sensibili" decat copii....




Susții niște chestii stupide, nu te supăra.
Pe aceeași logică, un bărbat îsi poate bate sau umili soția - sau invers - atâta timp cât nu există martori.



 AlexEn, on 13 ianuarie 2023 - 12:24, said:

Pentru copil este la fel de motivanta intrebarea asta cum e pentru parinte intrebarea: 'tu de ce nu poti sa imi asigur conditiile pe care le asigura alti parinti copiilor lor?'

Asa este, e vorba de empatie, până la urmă.


#93
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 12:10, said:





Cat priveste sensibilitatile, va asigur ca sunt suficient de caliti ca sa faca fata
si la unele observatii si critici si imbolduri sau comparatii....
Nu mai sunt acei copii crescuti in curti, cu bunica sau mama acasa....etc....

Într-adevăr, copiii sunt foarte adaptabili și mai puternici decât îi consideră unii adulți.
Însă, niciodată, niciun individ - copil sau adult - nu va fi invulnerabil la umilințe.
Poți deveni invulnerabil la umilințe, doar atunci când ai primit atât de multe, încât ai fost nevoit sa te transformi într-o piatră, pentru a nu mai simți nimic.
Sper că nu vei zice și că e bine să devii ca o piatră.

#94
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007
De unde nu e nici Dumnezeu nu cere..  sau.. cere si ti se va da, atat de simplu.

#95
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002
Vio, de curiozitate, tu te consideri un tip care intelege nevoile si aspiratiile tinerilor din zilele noastre?

Edited by Fane, 13 January 2023 - 13:44.


#96
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
El/ea are cumva dreptate, în sensul în care este nevoie ca un copil să satisfacă anumite criterii de performanță, atâta timp cât restul copiilor le satisfac, iar copilul va concura alături de acei copii.

Doar că nu are abordarea potrivită.
Performantele celorlalți copii trebuie analizate de părinte și părintele este cel care va decide ce e de făcut în cazul copilului lui, care nu are aceste performanțe.

Să îi spui copilului "ăla de ce poate și tu nu poți" este exemplu de așa nu.
Poate ceilalți fac meditații, poate ceilalți au iq mai mare, poate ceilalți muncesc mai mult.
Părintele trebuie sa analizeze toate aceste aspecte și apoi să îndrume copilul spre obținerea acelor performanțe.
Bineînțeles, atâta timp cât atingerea acelor performațe este în interesul real al copilului.

Edited by Chayah, 13 January 2023 - 14:08.


#97
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 17.08.2022

 Chayah, on 13 ianuarie 2023 - 14:05, said:

Poate ceilalți fac meditații, poate ceilalți au iq mai mare, poate ceilalți muncesc mai mult.
Părintele trebuie sa analizeze toate aceste aspecte și apoi să îndrume copilul spre obținerea acelor performanțe.
Bineînțeles, atâta timp cât atingerea acelor performațe este în interesul real al copilului.

EXACT....
Asta este esenta - dialogul.....
Dar....dar.....si iar dar.....
Timpul nu ajunge, rabdarea lipseste, grijile coplesesc, iar felul de a fi al tinerilor,
limbajul verbal is limbajul corpului sunt atat de derutante...

Cati parinti le descifreaza corect?

Edited by vio69c, 13 January 2023 - 14:17.


#98
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 14:13, said:



EXACT....
Asta este esenta - dialogul.....
Dar....dar.....si iar dar.....
Timpul nu ajunge, rabdarea lipseste, grijile coplesesc, iar felul de a fi al tinerilor, limbajul verbal is limbajul corpului sunt atat de derutante...

Păi una e ce am spus eu și alta e ce ai spus tu.
Nicio legătură între cele 2 discursuri.

#99
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 17.08.2022

 Chayah, on 13 ianuarie 2023 - 14:05, said:


Părintele trebuie sa analizeze toate aceste aspecte și apoi să îndrume copilul spre obținerea acelor performanțe.
Bineînțeles, atâta timp cât atingerea acelor performațe este în interesul real al copilului.

Eu am tradus asta prin Dialog.

#100
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Tu nu ai propus dialog. Tu ai propus umilire. Fără martori, ca să nu doară :lol:.

#101
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 14:13, said:

Cati parinti le descifreaza corect?
Cei care nu vin cu idei din 1900 toamna si incearca sa le aplice tinerilor de azi?

#102
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 17.08.2022

 Chayah, on 13 ianuarie 2023 - 14:19, said:

Tu nu ai propus dialog. Tu ai propus umilire. Fără martori, ca să nu doară Posted Image.

Deci, orice admonestare a copilului este umilire?
Orice inceracre de a-i arata niste standarde superioare este umilire.....?
Copii-  dar nepotii mei mai ales nepotii care sunt la varsta maturitatii, cu care particip si ii insotesc in mai toate activitatile, nu au inteles asa.
Si chiar s-au corectat ici colo, si nu ma considera invechit, pentru ca tin pasul cu ei la toate.
Ca un ajutor la  lipsa de timp a parintilor. Cu mine merg la sport, la concerte, la patinaj, pana la intrarea la cluburi
si apoi ii iau acasa si-mi povestesc tot.
Am avut discutii dure, la cutite pentru unele lucruri, am dat inapoi la altele.
Umilire?
Mai umiliti erau daca eram indiferent.....

Edited by vio69c, 13 January 2023 - 14:40.


#103
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002
Mai ai timp si de ei la cat stai pe forum?

#104
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 14:25, said:




Ai trântit-o, ți-o asumi și gata cu întorsul ca la Ploiești.
Se mai întâmplă să afli noutăți despre parenting de la cei mai tineri decât tine. Nu e nicio nenorocire, important e să progresezi :P.

#105
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

 george_alexandru, on 11 ianuarie 2023 - 21:51, said:



Eu recunosc, m-am angajat în facultate pentru că ai mei nu aveau bani să-mi dea pentru viața de student. Dar atunci era mai pe sărăcie, anii 90, început de anii 2000. Și eu îl vad pe al meu cum cere chestii de parca banii ar creste în copacii din curte. Eu la vârsta lui nici nu visam să am ce are el acum.

Eu deja din liceu, cate doua luni in fiecare vara in ultimii doi ani de liceu si weekenduri multe, ocazional de pe la 15 ani.  Era ok situatia materiala in familie, doar ca nu se punea problema de chestii scumpe pe care un pustan la varsta aia le vroia, adica adidasi de 150 euro, ultimul playstation, stricat bani anapoda cu domnisoarele etc. La fel masina la 18 ani, mi-au lasat o masina veche cand au schimbat dar doar daca platesc eu asigurarea, impozitul si cheltuielile. Erau foarte "vezi ca banii nu cad din pom noi muncim 8-10 ore pe zi pentru ei"

In facultate am fost 100% independent, munca, bursa si in anul doi am pus pe picioare o activitate. Insistau in schimb sa nu neglijez invatatul si din cand in cand ma intrebau daca sunt ok cu banii si pentru orice aa apelez la ei, cadourile de Craciun erau cash stiau ca doar asa accept. M-au ajutat serios in schimb pentru un Master scumpulet in US, probabil cu mai mult stres, munca si imprumuturi reuseam oricum, dar in cazul ala ajutorul a fost semnificativ.



#106
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 14:25, said:

Deci, orice admonestare a copilului este umilire?
Orice inceracre de a-i arata niste standarde superioare este umilire.....?


Nu, nu este orice admonestare umilire dar sa ii reprosezi ca altul face mai bine decat el da, este umilire.
Poate nu pricepi ce efect are asupra psihicului lui.
Ti-am scris si mai sus: cat de bine iti pica daca el te intreaba tu de ce nu ii poti asigura aceleasi conditii pe care alti parinti le asigura copiilor lor?

#107
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 17.08.2022

 AlexEn, on 13 ianuarie 2023 - 15:20, said:


cat de bine iti pica daca el te intreaba tu de ce nu ii poti asigura aceleasi conditii pe care alti parinti le asigura copiilor lor?

Imi pica minunat.
Caci el deschide subiectul si nu eu ca moralist
Am ocazia sa-i fac cateva comentarii asupra felului de a castiga bani,
unii cinstiti altii mai putin, ii fac o trecere in revista a meseriilor potrivite pentu a-i fi baza la cariera,
si inchei cu :"Acum pune mana si invata"

#108
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002
De furatul electrozilor le povestesti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate