Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Chat GPT - un ajutor sau chiar poate elimina developerii ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
317 răspunsuri în acest subiect

#91
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 589
  • Înscris: 11.09.2015

 MarianG, on 12 ianuarie 2023 - 18:22, said:

Iti dau eu voie sa ne spui aici mai exact ce contributie intelectuala a adus Elon Musk in dezvoltarea chatGPT.
Las-o moale cu replicile astea tupeiste, chiar daca esti moderator, nu inseamna ca-ti permiti.
Elon practic  e detinatorul ChatGPT pt ca el detine compania care a scos produsul deci datorita lui avem jucaria asta. Acum, tu in limitarea ta (evidenta dupa cum depreciezi un colos ca Elon) nu o sa faci legatura asta pentru ca o sa spui ca Elon nu e programator. Corect, nu este dar asta nu inseamna ca el nu are merite in dezvoltarea botului. Primul ar fi ca a investit in tehnologie, deci a considerat-o viabila si i-a vazut potentialul.

Editat de MarianG, 18 ianuarie 2023 - 10:17.
nu-mi pasa de ce si unde lucrezi


#92
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 589
  • Înscris: 11.09.2015
@parabellum,
problema pe care i-ai dat-o tu (si cu care ai poluat acest topic pe vreo 4 pagini cel putin, adica aproape tot topicul) e o problema gen pe care o faceam eu la calcul numeric in facultate.
Aia nu e de programare, e matematica pura asezata in niste linii de cod cu cateva iteratii, structuri repetitive care dau rezultatul unei formule matematice. De fapt, chiar ma intrebam in anul 2 (cred ca era) de ce facem noi chestiile astea, cei de la info, pt ca sunt useless pt noi.
Repet , aia nu se cheama programare. Daca nu intelegi asta , e problema ta.

Editat de Mohombi, 18 ianuarie 2023 - 03:37.


#93
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.498
  • Înscris: 10.08.2005

 Mohombi, on 18 ianuarie 2023 - 03:00, said:

Las-o moale cu replicile astea tupeiste, chiar daca esti moderator, nu inseamna ca-ti permiti.
Sunt moderator pe aceasta arie, de aia imi permit.
de altfel v-as sanctiona pe amundoi pentru off-topic, ca de altfel avem topic unde sa-l pupam pe Elon Musk,
din raspunsul tau se intelege zero contributi intelectuala si foarte multa contributie financiara.

 Mohombi, on 18 ianuarie 2023 - 03:33, said:

Repet , aia nu se cheama programare. Daca nu intelegi asta , e problema ta.
De fapt este problema ta ce consideri ca nu este programare.
Desi anii buni de zile toti "incepatorii in programare" s-au prezentat aici cu probleme de matematica.
Problema este la tine, si se numeste elitism.

Editat de MarianG, 18 ianuarie 2023 - 09:58.


#94
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Repet , aia nu se cheama programare. Daca nu intelegi asta , e problema ta.
Poti repeta aceasta stupizenie ad nauseam, n-o face adevarata. Iar problema e a ta.
Nu tu definesti ce-i aia programare sau nu.

Quote

e o problema gen pe care o faceam eu la calcul numeric in facultate
gen' faceai pe dracu'

Am facut si eu metode numerice in facultate de-aia si stiu ce se face si pe-acolo.

Quote

sunt useless pt noi
'Voi' fiind care? Doar pentru ca pentru 'voi' nu sunt necesare, nu inseamna ca trebuie sa dispara un domeniu mare si important: https://en.wikipedia...ational_science

Da, exista categorii care 'nu au nevoie', precum code-monkeys. Noroc ca asemenea categorii nu au arbiter elegantiae care sa decida pentru tot.

Editat de parabellum, 18 ianuarie 2023 - 11:06.


#95
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.831
  • Înscris: 16.05.2015
[ https://i.imgur.com/XfuewkG.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 902
  • Înscris: 16.01.2009
https://www.cnbc.com...-employees.html

Quote

The layoffs are not a major surprise given the deterioration in Microsoft’s cloud-infrastructure and Windows operating system sales over the past few quarters, said Gil Luria, an analyst at DA Davidson who has a buy rating on Microsoft stock.


#97
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 56
  • Înscris: 06.06.2022
Tehnologia din spatele ChatGPT ar putea fi folosite pentru asistenti virtuali a diferite companii/siteurile unor companii , unde sa interctionezi cu un bot care sa iti rezolve problemele . De exemplu r putea fi inlocuiti  angajatii de la call centere, secretare care se ocupa de programari , ar putea sa ai propriul consilier daca are acces la date in timp real.

#98
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006

 parabellum, on 11 ianuarie 2023 - 11:45, said:

Am inceput sa-l chestionez cu privire la niste treburi non-triviale .....doar ca sa verific mareata 'inteligenta' a incredibilei Imbecilitati Artificiale....

tie ti-a scapat fix scopul acestui "program": este un chatbot, gandit sa poata sustina o conversatie la un nivel foarte avansat (nivelul conversatiei, nu al subiectului). degeaba te astepti sa-ti rezolve probleme la care omenirea nu are inca un raspuns :).

#99
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 06.01.2010
Nivelul ala aparent 'avansat' depinde de interlocutor.
Unora li se va parea avansat, altora li se va parea pe dos.

Dar afirmatia 'te astepti sa-ti rezolve probleme la care omenirea nu are inca un raspuns' e complet aiurea relativ la ce-am discutat eu pe-aici, am pus intrebari la care omenirea nu numai ca are raspuns, dar raspunsul e trivial.

#100
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006
tu raspunzi chiar tu, sau postezi de fapt raspunsuri de la ChatGPT?
nu de alta, dar am vazut ca are obiceiul sa se contrazica fara fara nici o jena. cam ca tine, cand la un citat in care ai spus "am inceput sa-l chestionez cu privire la niste treburi non-triviale" spui ca de fapt "raspunsul e trivial" :)

legat de nivel, esti in continuare blocat pe nivelul subiectului, nu al conversatiei. ai spus-o chiar tu:

 parabellum, on 11 ianuarie 2023 - 11:45, said:

....Mi-a generat text frumos modificat cu banalitati luate si neintelese de pe wikipedia. Oricat am insistat sa-mi genereze cod c++ n-a fost in stare sa scoata nimic dincolo de trivialitati ......
scopul lui este conversatia. adica fix sa-ti genereze "text frumos", nu sa inteleaga ce proiect ai implementat tu pe github.

#101
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 06.01.2010
Trivial in contextul aiurelilor cu 'intrebari care nu au raspuns'.
Ne-trivial in contextul 'hello world' si a altora asemenea stil script kiddies.

Pana si ChatGPT incearca sa tina cont de context, tu de ce nu esti in stare?

Quote

scopul lui este conversatia. adica fix sa-ti genereze "text frumos", nu sa inteleaga ce proiect ai implementat tu pe github.
Ok, mergi in alta parte cu discutia, ca aici iarasi habar nu ai de context. Ia hoalba-te sa vezi pe ce arie esti si care e subiectul.

Editat de parabellum, 26 ianuarie 2023 - 10:03.


#102
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.498
  • Înscris: 10.08.2005
@parabellum intelegem ca tie nu iti este de ajutor, si consideri ca nici poate inlocui developerii/programatorii
putem dezbate alte aspecte inafara de problema cu fizica ?

uite, de arduino a inteles cat de cat, nu cred a dat-o in bara chiar atat de grav
https://forum.softpe.../#entry29702324

Editat de MarianG, 26 ianuarie 2023 - 10:10.


#103
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 06.01.2010
Am dezbatut si altele, de exemplu partea de regresie liniara simpla facuta doar o idee mai complicata incat sa nu poata da copy/paste un script kiddie a fost ignorata.

Editat de parabellum, 26 ianuarie 2023 - 10:27.


#104
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.498
  • Înscris: 10.08.2005
eu i-am tranti problema pe care a trantit-o cineva azi-noapte
s-a apucat si a scris functille pentru tot,
int main() {
unsigned int r = 10, c = 10;
unsigned char** img = aloc_mem(r, c);
read_file("image.bin", img, r, c);
proc_img(img, 2, 3, 7, 8, bw);
write_file("output.bin", img[0], r, c);
for (unsigned int i = 0; i < r; i++) {
	 free(img[i]);
}
free(img);
return 0;
}
Intelege ca trebuie sa faca read, process, write, chiar daca acestea au fost prezentate in alta ordine.
Apoi l-am rugat sa inlocuiasca 'r' si 'c' cu 'rows' respectiv 'columns'
int main() {
unsigned int rows = 10, columns = 10;
unsigned char** img = aloc_mem(rows, columns);
read_file("image.bin", img, rows, columns);
proc_img(img, 2, 3, 7, 8, bw);
write_file("output.bin", img[0], rows, columns);
for (unsigned int i = 0; i < rows; i++) {
	 free(img[i]);
}
free(img);
return 0;
}
Intrebat daca poate face imbunatatiri

ChatGPT Jan 9 Version said:

Instead of using a double pointer to store the matrix, you can use a single pointer and use pointer arithmetic to access the elements of the matrix. This will make the code simpler and more efficient.
Instead of using a separate function for each type of processing (black, white, bw), you can have a single function that takes an extra parameter to specify the type of processing. This will make the code more modular and easier to maintain.
Instead of using hardcoded values for the rows and columns of the matrix, you can use dynamic memory allocation to allow the user to specify the size of the matrix at runtime.
You can also add error checking to ensure that the file is properly opened and closed, and that the memory is properly allocated and freed.
You can also use fread and fwrite in a loop to read and write the data to the file instead of using a single call to fread/fwrite to read/write the entire matrix at once. This allows you to handle large files that may not fit in memory all at once.
You can also use parallelism to speed up the processing of image by using OpenMP or MPI library for example.


#105
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.498
  • Înscris: 10.08.2005

 maccip, on 10 ianuarie 2023 - 17:24, said:

Nu-mi place ca mai da crash. Iar la crash, uita contextul si trebuie s-o iei de la inceput.
la mine s-a oprit din scris, nu stiu daca a uitat, dar i-am dar resume

MarianG: Sorry, is there any reason you have stopped ?
chatGPT: I apologize, I got cut off in the middle of the last function. I'll finish the last function here:

#106
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Intelege ca trebuie sa faca read, process, write, chiar daca acestea au fost prezentate in alta ordine.
Nu intelege nimic. E doar text obtinut transformational pe baza a ceea ce i s-a servit la antrenament.

Incearca ceva mai 'complicat', unde trebuie sa si 'gandeasca', nu doar sa opereze in stilul unui script kiddie.
Nu chestii de care e plin netul.
Ceva original sau macar mai rar.

#107
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.918
  • Înscris: 13.03.2005

 MarianG, on 26 ianuarie 2023 - 10:47, said:


la mine s-a oprit din scris, nu stiu daca a uitat, dar i-am dar resume

MarianG: Sorry, is there any reason you have stopped ?
chatGPT: I apologize, I got cut off in the middle of the last function. I'll finish the last function here:

Când pățeam să se oprească din scris în mijlocul frazei, eu doar îi scriam "continua" și îmi continua propoziția de unde a rămas, chiar dacă se oprea la jumătatea cuvântului, continua apoi cu restul cuvântului.

#108
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Nu stiu ce se tot chinuie lumea sa schimbe parerea unor baieti ca parabellum.  E normal ca el sa fie gica_contra, doar fratii mai mari a lu chatgpt o sa-i fure mancarea de la gura in cativa ani Posted Image.

Si e cu atat mai palpitant cu cat evolutia pe care ne-o arata baietii cu AI-ul in ultimu an e in continua crestere. Nimeni nu se astepta la un asistent de nivelu lui chatgpt asa repede.
De urmarit GPT4, roboteii incredibili de la Boston Dynamics, contraatacul AI de la domnu Google..

De aici se merge rapid in sus, fasten your seatbelts.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate