Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Chat GPT - un ajutor sau chiar poate elimina developerii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
312 replies to this topic

#1
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Stirea este noua, nu am testat-o, s-ar parea ca poate si coda printre alte lucruri, oricine isi poate face cont si sa o utilizeze, m-as mira sa
ramana gratuita mult timp.

Stackoverflow a blocat Chat GPT in acest moment, nu stim in viitor.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8I3NTE4cn5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fw5ybNwwSbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian_1976, 08 January 2023 - 03:27.


#2
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Avem deja un topic despre chatgpt si chiar am intrebat AI-ul ce fac daca nu mai e gratuit pentru ca imi va fi dor de el.

Quote

adauga diacritice pentru urmatorul text:
"*****."

Quote

"Avem deja un topic despre chatgpt și chiar am întrebat AI-ul ce fac dacă nu mai e gratuit pentru că îmi va fi dor de el."

Eu zic sa il folosesti si tu.. cat mai e gratuit.

Edited by solitaryman, 08 January 2023 - 08:25.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca era mai simplu sa-ti faci acolo un cont si sa testezi, decat sa deschizi un topic despre o chestie despre care nu stii practic mai nimic :)

#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
ChatGPT e deja public din 2022. O informatie mai noua ar fi ca Microsoft il va implementa in Bing. Acum ma astept ca si Google se lanseze ceva asemanator pentru ca altfel o sa piarda teren.Ca rezultat, cred ca in cativa ani foarte multe site-uri isi vor inceta existenta deoarece utilizatorii vor primi raspunsurile la intrebari fara sa mai fie nevoie sa acceseze diverse link-uri/site-uri (asa cum functioneaza acum motoarele de cautare).

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Iar ChatGPT te va pune sa urmaresti o reclama inainte sa-ti raspunda. Poate iti da si un test sa vada daca ai fost atent la reclama.

#6
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
La Stackoverflow ar fi două probleme:
Prima este veche, se indexează conținutul gratuit și se creează clone ale site-ului cu răspunsuri "corecte" si vizibile mai repede in motoarele de cautare.
A doua problemă ar fi că ar putea apărea roboți cu chatGPT în spate care să răspundă la întrebări noi.
Pe care din ele le blocheaza azi? Indexarea care antreneaza AI sau raspunsul automat pentru intrebari care au mai fost puse?

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Bineinteles, reclama va fi nelipsita.  Iar a d b l o c k e r e l e clasice nu vor mai functiona.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 solitaryman, on 08 ianuarie 2023 - 09:58, said:

La Stackoverflow ar fi două probleme:
Prima este veche, se indexează conținutul gratuit și se creează clone ale site-ului cu răspunsuri "corecte" si vizibile mai repede in motoarele de cautare.
A doua problemă ar fi că ar putea apărea roboți cu chatGPT în spate care să răspundă la întrebări noi.
Pe care din ele le blocheaza azi? Indexarea care antreneaza AI sau raspunsul automat pentru intrebari care au mai fost puse?
prima problema semnalata de tine n-are legatura cu chatGPT; chestia asta exista de mult de tot si efectiv nu ai cum sa o blochezi (n-ai de unde sa stii pentru ce va fi folosita informatia afisata pe site)
partea cu raspunsurile este "blocata" pe Stackoverflow. daca te-ai jucat cu botul, ai observat probabil ca raspunsurile sunt destul de convingatoare, chiar argumentate, desi uneori sunt gresite. asta vrea StackOverflow sa evite.

Edited by _Smiley_, 08 January 2023 - 10:06.


#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
chatGPT in sine nu este nicio amenintare.
Un developer care foloseste chatGPT este.

Acum... 3 saptamani luasem un client de pe upwork care dorea sa calculeze maximum drawdown din niste strategii de investitii pe X zile.
Ne avand experienta in investitii, am zis sa mi-o incerc cu chatGPT pana sa caut pe stackoverflow.

Mi-a dat 85% din functie. Restul de 15% nu avea cum caci este practic personalizarea ta.

Pentru un client, este irelevant, caci nu stie sa il foloseasca, chiar dcaa iti da codul in fata.
Un developer cu un asemenea ajutor estimez ca ar salva 30-40% din timp.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
in mare parte chatGPT face copy'n'paste, doar ca o face "din memorie" si încearcă cat de cat sa argumenteze sau sa explice codul, chestie pe care "marii progr-amatori experti in Control-C si Control-V" nu reusesc sa o facă.

Problema existențială nu este noua fiind similara cu GihHub Copilot.

Asemeni oricărei scule, rezultatul final depinde de cine o mânuiește.

 solitaryman, on 08 ianuarie 2023 - 08:16, said:

Avem deja un topic despre chatgpt si chiar am intrebat AI-ul ce fac daca nu mai e gratuit pentru ca imi va fi dor de el.
Intradevar exista un topic cu o discuție generală, aici se vrea o discuție tehnică specifica domeniului și mediilor de dezvoltare.

#11
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Cred că o să ne elimine pe toți.

#12
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
I-am dat sa refactorizeze o metoda simpla. A gresit in ambele cazuri. Tot ce face la refactor e sa scoata anumite bucati de cod in metode noi. Sa rescrie prea mult, nu. Ori nu i-am dat eu un caz prea bun.

Insa, la ce-mi pare ca e foarte bun.... documentatie. Are cunostinte cam din orice domeniu, insa nu-l pune sa calculeze. L-am pus sa-mi genereze 10 intrebari de interviuri, pentru fiecare raspuns corect oferind 1 punct, dupa care am raspuns doar primelor 4 si l-am intrebat cate puncte am obtinut pana in momentul ala. Cica 5.

Nu mi-as face griji pentru urmatorii 10 ani ca or sa inlocuiasca developerii, cel mai problematic imi pare pentru stackoverflow. Deja pare ca iti poti schimba sursa de informatii. Ai o necunoscuta sau o curiozitate, intreaba openai chatul. Insa si aici trebuie sa mai treaca timp pentru a fi siguri ca informatia e 100% corecta.

[ https://i.ibb.co/YPBWX93/chat1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/nLPCWNd/chat2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AlleXyS1, 08 January 2023 - 11:30.


#13
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 iulian_1976, on 08 ianuarie 2023 - 03:21, said:

Stirea este noua, nu am testat-o, s-ar parea ca poate si coda printre alte lucruri, oricine isi poate face cont si sa o utilizeze, m-as mira sa ramana gratuita mult timp.
...
Am văzut pe zonait prima data chestia asta acum 2 zile. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g1iniQKWjIY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Curios din fire Posted Image, am incercat să-i dau o comandă (intenționat cu greșeli de scriere) și mi-a dat răspuns:   Vedem ce va fi pe parcurs.

 modoran, on 08 ianuarie 2023 - 09:59, said:

Bineinteles, reclama va fi nelipsita.  Iar a d b l o c k e r e l e clasice nu vor mai functiona.
Ce te face să crezi asta?

Edited by MarianG, 08 January 2023 - 13:00.
removed off-topic pictures


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 AlleXyS1, on 08 ianuarie 2023 - 11:27, said:

Ai o necunoscuta sau o curiozitate, intreaba openai chatul. Insa si aici trebuie sa mai treaca timp pentru a fi siguri ca informatia e 100% corecta.
De parca pe google, pe mac-mac go,  pe bing, pe (raposatul) yahoo poti fi sigur ca informatia este 100% corecta.
Informatia exista pentru a te ghida si in final lua o decizie, de preferabil cat mai corecta, dar in esenta "informata".

 _R_A_D_U, on 08 ianuarie 2023 - 12:27, said:

Mie îmi place la acest chat că poți discuta și în română...
Aspectul asta il poti discuta pe aria (topicul) generala de chatGPT.

Edited by MarianG, 08 January 2023 - 13:01.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 borhot, on 08 ianuarie 2023 - 08:21, said:

ChatGPT e deja public din 2022. O informatie mai noua ar fi ca Microsoft il va implementa in Bing. Acum ma astept ca si Google se lanseze ceva asemanator pentru ca altfel o sa piarda teren.Ca rezultat, cred ca in cativa ani foarte multe site-uri isi vor inceta existenta deoarece utilizatorii vor primi raspunsurile la intrebari fara sa mai fie nevoie sa acceseze diverse link-uri/site-uri (asa cum functioneaza acum motoarele de cautare).

SI matale acum ai impresia ca "motorul de cautare" de la google a ramas "un serviciu de indexare" ?
Nu cumva exista un AI care a invatat cat de cat ce vrea "utilzatorul" ?

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005

 solitaryman, on 08 ianuarie 2023 - 08:16, said:

Avem deja un topic despre chatgpt si chiar am intrebat AI-ul ce fac daca nu mai e gratuit pentru ca imi va fi dor de el.




Eu zic sa il folosesti si tu.. cat mai e gratuit.

Așa e. Cel puțin unul l-am deschis eu.
Dar da și rateuri , Din patru încercări De abia mi am rezolvat ecuația corect.

Acesta e unul din rezultatele greșite

Plus că are probleme dacă îi dai să iți rezolve chestii logice. Întreabă-l în câte zile se acoperă un lac cu nuferi dacă lacul își dublează în fiecare zi suprafața de nuferi și în 46 de zile lacul este complet acoperit. O să ți servească chestia cu 46 / 2=23 zile.

În schimb știe să ți scrie inclusiv cod și în c++ și în pyton, și în programe mai vechi de acum 20 de ani sau 30 de ani din facultate, gen QBasic sau Pascal.

Attached Files


Edited by wertyck, 08 January 2023 - 14:39.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
eu zic sa-l punem la o munca mult mai importanta
VDHL / FPGA si ne proiecteze sisteme hardware cat mai potente si eficiente.

Edited by MarianG, 08 January 2023 - 14:48.


#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Eu zic sa-l intrebam direct si fara ocolisuri cum sa construim un motor cu tehnologia warp si eventual cum sa obtinem o inteligenta artificiala de un milion de ori mai performanta ca sa ne invete tehnologia teleportarii sau sa utilizam energia punctului zero.

Edited by Leo2006, 08 January 2023 - 15:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate