Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Teorii ale conspirației bizare.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 25.01.2007
As fi curios sa imi explici procesul prin care faci un geam de diamant.
Si as mai fi curios sa imi care este utilitatea geamului din diamant daca reusesti sa il produci. Care sunt avantajele comparativ cu sticla si sa-mi spui si daca te-ai gandit care sunt avantajele.

Arunci asa "vorbe" despre chestii pe care nu le intelegi. Nu stiu ce varsta ai dar as spune ca nivelul tau de pregatire e undeva intre generala si liceu.

Edited by andreyvsjoker, 09 December 2022 - 10:52.


#74
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Postandreyvsjoker, on 09 decembrie 2022 - 10:51, said:

utilitatea geamului din diamant
Aceeasi utilitate pe care o au jentile de aliaj fata de cele de otel (ca sa nu zic fier).

Si nu-ti mai da cu parerea ca poate am mai multi ani si scoala si decit tine, si decit taica-tu.

#75
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Posthellmarvel, on 09 decembrie 2022 - 11:00, said:

Aceeasi utilitate pe care o au jentile de aliaj fata de cele de otel (ca sa nu zic fier).

Si nu-ti mai da cu parerea ca poate am mai multi ani si scoala si decit tine, si decit taica-tu.
Si totusi, ratezi cu mult talent sa demonstrezi asta.
Scoala presupune ca si inveti ceva acolo nu doar o frecventezi ca mall-ul.

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,679
  • Înscris: 15.06.2007

View Posthellmarvel, on 09 decembrie 2022 - 09:52, said:

Si cind se dau tigai si drujbe ieftine, nu se mai gasesc prin alte locuri (si e plin de ele) de se bate lumea pe ele? Dac-ar fi aur cacalau ar gasi lumea ce sa faca cu el, si tot scump ar fi. Numai daca toate jentile si robinetele s-ar face (pe baza de ) aur, iarasi ar fi criza si cerere.
numa cand ne gandim ca am putea inlocui cuprul din cabluri cu aur.. plumbul din gloante,  etc.

#77
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 25.01.2007

View Posthellmarvel, on 09 decembrie 2022 - 11:00, said:

Aceeasi utilitate pe care o au jentile de aliaj fata de cele de otel (ca sa nu zic fier).

Si nu-ti mai da cu parerea ca poate am mai multi ani si scoala si decit tine, si decit taica-tu.
Sorry dar e cu atat mai grav daca ai ani multi de scoala si un nivel de pregatire intre generala si liceu.
Specific ce avantaj ti-ar putea oferi diamantul inafara de duritate?
Dar ce zici de densitate si mai ales de conductivitate? Ce s-ar intampla daca ai geamuri de "diamant" si afara e frig?

Le pui pe astea in balanta si ajungi sa realizezi ca un geam de diamant ar fi mai putin valoros decat unul de sticla daca e sa ne luam dupa proprietati si caracteristici.

Edited by andreyvsjoker, 09 December 2022 - 11:39.


#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,679
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreyvsjoker, on 09 decembrie 2022 - 11:35, said:


Sorry dar e cu atat mai grav daca ai ani multi de scoala si un nivel de pregatire intre generala si liceu.
Specific ce avantaj ti-ar putea oferi diamantul inafara de duritate?
Dar ce zici de densitate si mai ales de conductivitate? Ce s-ar intampla daca ai geamuri de "diamant" si afara e frig?

Le pui pe astea in balanta si ajungi sa realizezi ca un geam de diamant ar fi mai putin valoros decat unul de sticla daca e sa ne luam dupa proprietati si caracteristici.
pai selectia materialelor.. tine cont si de pretul/disponibilitatea lor. Doar intr-o lume imaginara ideala ar fi totul la 100%.
Cum ar fi sa fie orice foarfeca sau cutit de bucatarie diamantat?  Etc. Tot ce intalnim in practica este un compromis intre cele mai bune proprietati ale materialelor la cele mai accesibile costuri, optimizare.
In ziua de astazi, aurul si pietrele pretioase si-au redus din importanta ca bijuterii.  E mai simplu sa fie inlocuite de niste plastoie colorate care costa o fractiune marunta din pretul unei bijuterii veritabile. Pentru ca in poza pusa pe instagram nu se vede diferenta, si e mai ok sa ai 100 de chestii diferite ieftine decat una singura si foarte scumpa. Astazi moda este foarte rapida, lucrurile se schimba repede.

#79
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Postandreyvsjoker, on 09 decembrie 2022 - 11:35, said:

Sorry,
Las', nu-mi plinge tu mie de mila

View Postandreyvsjoker, on 09 decembrie 2022 - 11:35, said:

Specific ce avantaj
In cel mai bun caz vorbim de lucruri (semnificatii) diferite, in restul cazurilor habar n-ai ce spun eu aicea. Tu vorbesti de metale rare, eu vorbesc de metale (materiale) NOBILE. Aurul, argintul, platina nu-s metale nobile pentru ca-s rare, ci pentru ca-s... nobile (au calitati intrinseci si extrinseci, ca sa vorbesc ca la liceu). Or, ca atare, n-o sa fie niciodata de ajuns, pentru ca lumea o sa prefere intotdeauna un veceu dim metal nobil decit unul unul de ceramica daca-si permit, ce e asa greu de inteles?

Si ca tot imi place mie ipoteza asta, daca s-ar afla ca un asteroid format din aur si pietre pretioase se indreapta spre Pamint, atunci s-ar aloca jumatate din PIB-ul Belgiei CA SA-L DEVIEZE SPRE PAMINT, nu sa-l exploateze, ca prin filme. Si, nu va temeti, n-ar disparea viata de pe Pamint inainte, decit daca ar avea sute sau mii de kilometri diametru, nu 10 cum zic aia cu teoria disparitiei dinozaurilor (ca tot e vorba de conspiratii aici).

#80
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006

View Posthellmarvel, on 09 decembrie 2022 - 13:54, said:

Si, nu va temeti, n-ar disparea viata de pe Pamint inainte, decit daca ar avea sute sau mii de kilometri diametru, nu 10 cum zic aia cu teoria disparitiei dinozaurilor (ca tot e vorba de conspiratii aici).

Cum era cu anii aia de scoala ? Mai exact cati banui tu ca are andreyvsjoker+tatal ?

#81
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010
Tu citi ani de scoala ai? Stai, ca nici nu conteaza (daca-s pe stil nou) daca la tine "si decit... si decit" inseamna "decit amindoi la un loc".

#82
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreyvsjoker, on 09 decembrie 2022 - 09:44, said:

Pentru metalele pretioase si nu numai valoarea e data si de raritate. Ele nu produc plus valoare, nu au utilizari practice care sa le dea valoare.  
Astfel, daca am avea o inflatie de aur sau diamante valoarea acestora ar lua-o la vale.
draguta, metalele pretioase au o importanta majora in electronica de ex.! cum sa nu aiba utilizari practice?

#83
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 25.01.2007
Nu m-am exprimat clar, dar daca citeai postarile cu un minim de atentie putea sa deduci la ce m-am referit. Mai corect era sa zic valoarea nu e data de utilizarile practice ci de scarcity.
In ideea in care daca am avea aur si argint din abundenta  normal ca le-am folosi la scara larga in diverse aplicatii dar valoarea lor exprimata in bani ar fi departe de cea de azi.

Edited by andreyvsjoker, 09 December 2022 - 21:40.


#84
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Postandreyvsjoker, on 09 decembrie 2022 - 09:16, said:

LoL thast's a stupid concept. Flat earth worthy.
Ai verificat? ca e simplu de verificat. tu esti ca preotii vaticanului la care le era frica sa se uite prin telescop

#85
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 25.01.2007
Da cum sa cred asa ceva? e o ineptie sa crezi ca sunt chip-uri implantate prin vaccin
MAC-urile pe care le gasesti tu fara Vendor specific sunt dispozitive bluetooth ieftine. Alocarea si rezervarea de adrese costa bani asa ca dispozitivele ieftine folosesc ce e liber.

#86
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,258
  • Înscris: 05.06.2002

View Postandreyvsjoker, on 09 decembrie 2022 - 09:44, said:

…Astfel, daca am avea o inflatie de aur…
Ar scadea, dar nu asa abrupt cum crezi tu fiindca are niste calitati interesante care-l fac dorit in industrie. Sunt acu aplicatii unde ar fi dorit dar nu este folosit din cauza pretului ridicat. Ei bine astea ar frana acea cadere si inca binisor.

#87
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 25.01.2007
Ipotetic vorbind, viteza de scadere a pretului ar fi strans legata de viteza si dificultatea de extractie.
Nu s-ar intampla de pe o zi pe alta, normal. Dar imediat dupa o asemenea veste ref la cantitati extraordinare de aur, cel mai probabil va fi o scadere bursca a pretului deoarece multi din cei care isi tin averea in aur ar incerca sa il vanda imediat pentru a nu pierde din valoare.

Edited by andreyvsjoker, 11 December 2022 - 22:49.


#88
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Gata și cu acest subiect.

Attached Files



#89
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,934
  • Înscris: 12.03.2010

View Postandreyvsjoker, on 11 decembrie 2022 - 22:48, said:

va fi o scadere bursca a pretului deoarece multi din cei care isi tin averea in aur ar incerca sa il vanda imediat pentru a nu pierde din valoare.
Valeu, muica.
Tu stii cit aur a fost extras pina acum DE CIND E OMUL PE PAMINT?
[ https://www.visualcapitalist.com/wp-content/uploads/2021/11/how-much-gold-is-in-the-world.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cit timp crezi ca ar ajunge, daca s-ar folosi si in alte scopuri decit e folosit pina acum?

#90
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,255
  • Înscris: 25.01.2007
Lasa-te de estimari ca nu-s de tine.
Faptul ca e mai putin in pamant decat in circulatie ar trebui sa-ti spuna ceva.
200.000 tone ti se pare mult?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate