Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

CI AM/FM Sanyo LA1201 ramas fara FM

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salut, poate are cineva vreo idee de ce nu mai merge pe FM, "din senin" (fara socuri, interventii etc), banuiesc ca este ceva la LA1201 sau inaintea lui. Parca dupa (filtrele si detectia) n-ar fi.

Pe AM merge.
LA1201 are toate tensiunile ok, si Q1 si Q2 - tensiuni corecte.
Pe terminalele lui Q2 moduleaza daca-l ating.
Inainte de C8 pare mort, dupa C8 e sensibil la atingere, Q1 era ok masurat ca si diode insa l-am inlocuit tot cu C930.

Dupa 2 ore de masuratori parca as scoate si LA1201 sa-l inlocuiesc dar poate nu e de scos inca. Datasheet japanese only.

Attached Files



#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 19.03.2022
Mai degraba oscilatorul din jurul lui Q2  e defect, adica nu ai frecventa intermediara necesara procesarii .
Ma indoiesc sa se defecteze circuitul  integrat aferent FM.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Ai zgomot pe FM? adică fâşâitul caracteristic.

#4
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postmihaicozac, on 26 septembrie 2022 - 22:24, said:

Ai zgomot pe FM? adică fâşâitul caracteristic.
Nu, deloc

View PostPaco_ste1, on 26 septembrie 2022 - 20:43, said:

Mai degraba oscilatorul din jurul lui Q2  e defect, adica nu ai frecventa intermediara necesara procesarii .
Ma indoiesc sa se defecteze circuitul  integrat aferent FM.

Q2 e ingropat in parafina cu restul adiacentelor, masurat ca diode pare ok.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă tensiunile pe integrat sunt ok mai rămân doar discriminatorul sau comutatorul de game de verificat.
Ce înțelegi prin: "pe terminalele lui Q2 moduleaza daca-l ating" ? în ce constă modulația, se schimbă tensiunile sau ce anume?

#6
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postmihaicozac, on 27 septembrie 2022 - 11:04, said:

Dacă tensiunile pe integrat sunt ok mai rămân doar discriminatorul sau comutatorul de game de verificat.
Ce înțelegi prin: "pe terminalele lui Q2 moduleaza daca-l ating" ? în ce constă modulația, se schimbă tensiunile sau ce anume?

_discriminatorul pare ok, vezi mai jos
_comutatorul de game este ok, el da tensiunile de FM pe LA 1201, are o comutare pe audio (ok) si o comutare a integratului (ok)

_modulatia consta in semnal audio pe difuzor, pe calea de FM, insa este semnal AM - ceva turci de pe unde medii

_iarasi, daca introduc un semnal RF cu multe armonici (un simplu fir care trece pe langa sursa calculatorului) pe Q2 E sau C apare semnal detectat cu componenta audio

_Q1 nu influenteaza cu nimic sistemul, cand era scos de pe placa, tot aia, inlocuit, tot aia

_C8 de 4p pare ok

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Discriminatorul nu ar trebui să detecteze semnale AM, el lucrează cu limitare de amplitudine, e ceva dubios acolo.

#8
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postmihaicozac, on 27 septembrie 2022 - 12:14, said:

Discriminatorul nu ar trebui să detecteze semnale AM, el lucrează cu limitare de amplitudine, e ceva dubios acolo.
Atenuare AM exista, intre traf RF T3 si T4 cat si pe pin13 LA1201 , acolo modulatia este mai puternica daca este excitat Q2, altfel e mai slaba dupa D3 si D4.

Ma intriga lipsa fasaitului caracteristic FM, imi aduc aminte ca si la primele modele de Selena nu exista fasait insa acolo mentiona rusul ca amplificarea FM este redusa - de unde si lipsa fasaitului. Din ce imi aduc aminte la La 1201 era fasait pe FM out pin 13.

Parca as zice ca este inainte , poate chiar Q2, oricum semnalul din Q1 nu trece dupa Q2, nici macar de C8 nu trece.

Asa exista ceva semnal AM interferenta cand este excitat Q2 si pe pin 14 La 1201 care ar fi alimentare.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Fâșâitul vine de la supraamplificare pt. intrarea în limitare RF și eliminarea AM, însă 1201 este un circuit relativ simplu, nu poate avea zeci de dB ca la IC-urile mai noi, apoi din ce se vede o parte din tranzistoarele interne sunt comune pt. ambele game. Era bun un vobuloscop acolo...  luna trecută am aruncat unul rusesc la gunoi.

#10
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Fâșâitul pe FM este zgomotul amplificatorului de frecvență intermediară, care funcționează cu amplificarea la maxim în lipsa semnalului / limitarii, este dubios ca nu exista fasait pe pinii de iesire la LA1201, in mod special pe pin 13.

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,562
  • Înscris: 17.09.2005
O fi capabil de "muting at weak input" sau "muting at detuning".

#12
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postbit 61, on 28 octombrie 2022 - 17:21, said:

O fi capabil de "muting at weak input" sau "muting at detuning".

După data sheet, n as crede

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Sigur nu are, aia e o funcţie specifică discriminatoarelor sincrone, amărâtul ăsta nu are niciun fel de demodulator FM incorporat.

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,562
  • Înscris: 17.09.2005
Mai trebuie sa si glumim din cand in cand.Posted Image

#15
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Mi-a mai picat un alt Sanyo cu LA1201, topologie similara, tot cu partea de radio defect, insa asta are fasait pe UUS.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate