Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Adio plafonare tarife energie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#127
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009

 andreic, on 21 august 2022 - 12:41, said:

Liberalizarea e ceva normal, firesc... nu poti trai democratic si sub control in acelasi timp (...)
Stai liniștit, că se poate! Totul e să vrei!
Să nu uităm că, așa cum s-a specificat mai sus, vorbim de resurse naturale și de interesul național! În plus, statul nu are nevoie să caute profit cu orice preț, el trebuie să gestioneze aceste afaceri. Și da, există pericolul intereselor politice, dar măcar știi împotriva cui să te zburlești. Acum ce faci, te duci de la unu' la altu' (pe principiul „din lac în puț”) și, ce rezolvi?

P.S. Te-am mai întrebat eu acu' ceva timp și nu-mi aduc aminte să fi răspuns: în toată ecuația asta, clientul pe unde e?

#128
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Clientul o ia in dos,cu sau fara vaselina,cu sau fara grafit,cum prefera.Initial tinde sa schimbe furnizorul,(cam ce fac toti cu trecerea la Hidro)dupa care vazind ca toti au devenit cam identici ca preturi reduce consumul,sperind ca se vor miscora facturile.Piata fiind liberalizata tarifele cresc,deci treptat platesti din ce in ce mai mult pe acelasi consum.Si in final clientul arunca prosopul,vazind ca ce produce ca bani e insuficient pentru supravietuire,si ori se muta la cucuieti,ori ori,ori....

#129
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.agerpres...-trecut--966759

#130
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

 NFS01, on 21 august 2022 - 13:17, said:

De ce trebuia?

 crislacor, on 21 august 2022 - 13:44, said:

P.S. Te-am mai întrebat eu acu' ceva timp și nu-mi aduc aminte să fi răspuns: în toată ecuația asta, clientul pe unde e?
Clientul trebuie sa poata beneficia de cea mai buna oferta insa asta se intampla pe o piata libera nedistorsionata... ceea ce s-a dovedit a nu fi cazul la noi. Orice domeniu economic e vizat de aceleasi provocari, concurenta este una din ele... de ce am aplica doar la ce ne convine ? Posted Image
O piata inchisa nu incurajeaza nici concurenta nici inovatia samd... nimeni nu vine sa investeasca. A se tine cont ca tot ce inseamna utilitati trebuie intretinute si retehnologiate, pai nu facea staul asa ceva si nu venea nimeni daca nu avea garantia unei concurrente libere. Ce s-a intamplat la noi are legatura cu incompetenta si hotia, nu cu piata libera, s-a permis cartellizarea unora si intelegeriel ascunse. Nu e vina pietei ci a oamenilor incompetenti.

 crislacor, on 21 august 2022 - 13:44, said:

statul nu are nevoie să caute profit cu orice preț, el trebuie să gestioneze aceste afaceri.
Si afacerea cum functioneaza daca nu e profitabila ?

 chance1, on 21 august 2022 - 13:23, said:

Da, liberalizarea pieței energiei este firească, normală în timpuri normale. La noi a a aplicat când timpurile  arătau clar că nu e ok. Normal ar fi trebuit că liberalizarea să facă stopată, atunci când s a văzut care este evoluția pieței..... și faptul că furnizorii s au înțeles între ei în defavoarea consumatorului final .
Adevarat si asta, in conditii de criza trebuie si masuri exceptionale... dar ce s-a intamplat la noi nu din cauza mecanismului este ci pentru ca nu au facut corect, nu au asigurat o tranzitie coerenta si lina si pentru ca nu s-a marit capacitatea de productie. De aia furniizorii s-au putut smecheri.
Sa nu uitam inca ceva, noi am tot intarziat calendarele de transitie catre piata libera convenite la nivel de UE, in loc sa incepem demult am tot stat pana la ultimul termen si din cauza asta sistemul a cauzat un soc iar piata nu poate reactiona in timp util. Aceasta intarziere ne costa acuma.

Inca ceva, statul detine cei mai mari producatori si la gaz si la curent... deci nu poti sa dai vina pe altii sau pe piata libera pentru ca nu ai gestionat corect treaba... nu a venit buhuhu companiile straine sa acapareze productia si sa faca legea... nici vorba de asa ceva.

Edited by andreic, 21 August 2022 - 17:41.


#131
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,419
  • Înscris: 16.03.2011

 Adm, on 21 august 2022 - 17:06, said:

zic sa bagam si viata pe bursa,nu atingi o anumita suma,bang

#132
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009

 andreic, on 21 august 2022 - 17:34, said:

(...)
M-am plictisit...

#133
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

 NFS01, on 21 august 2022 - 18:03, said:

zic sa bagam si viata pe bursa,nu atingi o anumita suma,bang

Sau ramai fara timp, bang.

Da, nu suntem departe.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lv0mCjfDST8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#134
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă mă apuc să dau exemple de când statul a făcut chestii faine, fără să aibă vreo concurenţă sau să fie prea multă concurenţă, ce îmi căutaţi un coş de bicicletă şi îmi luaţi o bere pentru fiecare exemplu?
Îmi luaţi o bere scumpă dacă vă zic că şi în ţările dezvoltate, mai puţin corupte au crescut tarifele?
P.S. O adresez celor care nu văd adevărul.

#135
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă problema fundamentală are cauze tehnice (lipsă capacitate de producție, lanțuri de aprovizionare cu probleme, planificare proastă) sau geopolitice (Putin închide robinetul de gaz ca să obțină Ucraina), normal că cresc tarifele peste tot. Nu înțeleg ce vrei să zici cu asta?

#136
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Aici voiam să ajung. Planificare proastă în ţările dezvoltate, mai ceva decât în România. Preţurile cresc, dar chiar în halul ăsta. Că nu sumtem la inflaţia anilor '90... Nu există nimeni să pună stop demenţei?

Edited by djl, 22 August 2022 - 11:49.


#137
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,448
  • Înscris: 28.09.2008

 djl, on 22 august 2022 - 11:49, said:

Aici voiam să ajung. Planificare proastă în țările dezvoltate, mai ceva decât în România. Prețurile cresc, dar chiar în halul ăsta. Că nu sumtem la inflația anilor '90... Nu există nimeni să pună stop demenței?
Pai deocamdata sunt blocaje in vami din cauza romanilor care vor sa paraseasca tara pt a se dista in diverse statiuni.

Mai logic ar fi sa iei in calcul inca un loc de munca decat sa te bazezi pe faftul ca vor fi demonstratii in tara.
Acum asta ne mai trebuia sa platim si penalitatile datorate furnizorilor de gaze si energie.
Dupa 1990 si pana in prezent au fost date niste legi pt a fura mai multi bani de la stat si apoi tot parlamentarii se mira ca au fost asemenea legi.



#138
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 22 august 2022 - 11:49, said:

Aici voiam să ajung. Planificare proastă în ţările dezvoltate, mai ceva decât în România. Preţurile cresc, dar chiar în halul ăsta. Că nu sumtem la inflaţia anilor '90... Nu există nimeni să pună stop demenţei?
Anii 90, vremuri grele dar conducatori mai inteligenti decat cei de acuma.

#139
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 djl, on 22 august 2022 - 11:49, said:

Aici voiam să ajung. Planificare proastă în ţările dezvoltate, mai ceva decât în România. Preţurile cresc, dar chiar în halul ăsta. Că nu sumtem la inflaţia anilor '90... Nu există nimeni să pună stop demenţei?

Dacă tu produci doar 90 de kWh dar ai cerere de 100 kWh, cum decizi cine rămâne fără kWh?

Primul venit, primul servit? Aleatoriu? ...
Tai în mod egal de la toată lumea? Și de la spitale, școli, furnizare apă, etc?
Decide o comisie de „experți”? PCR-ul...
În funcție de cine plătește cel mai mult? <- răspunsul la întrebarea de ce au crescut prețurile așa de mult.

„Demența” se va opri atunci când oferta de energie (ieftină) va depăși cererea de energie, și nu doar așa punctual pentru câteva săptămâni, ci ca perspectivă de durată pentru viitor.

Ce face statul român ca să crească oferta de energie, adică să crească producția de energie (ieftină)?

Finalizare Iernut 2023? <- Felicitări, tocmai ai crescut necesarul de import de gaze naturale în momentul în care prețul gazelor a explodat...
Legea offshore după 4 ani de zile? OK, dar de acum mai durează câțiva ani până la primele gaze din Neptun Deep... dacă era adoptată în 2018... poate că în 2023 deja scoteam gaze... și România devenea exportator net...
Termocentrale pe cărbuni? În condițiile in care importăm 20-30% din necesarul de cărbuni fix când prețul la cărbuni a explodat pe piața internațională...

Cernavodă 3, 2025-2026? Cernavodă 4, 2030? Cernavodă 1 intră în revizie în 2027...
Implementare SMR la capacități relevante în anul XYZ???

Regenerabile? Compensarea cantitativă pentru prosumatori și Casa Verde sunt varză... Iar pentru capacități mai mari... nu am văzut până acum cine știe ce proiecte finalizate... Germania a instalat 3.8 GW de fotovoltaice în primele 6 luni din 2022!!! 3.8 GW în 6 luni!!! Eolinele sunt în mare parte blocate de lipsei de investiții în sistemul de transport al Transelectrica (58% de stat) ...

A, că nu ar fi trebuit să ajungem în situația asta, sigur putem plânge până mâine, dar asta este situația actuală... nu putem schimba trecutul, dar ar trebui să putem schimba viitorul... așa că repet întrebarea: ce face statul român ca să crească producția de energie (ieftină)?

#140
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
foarte corect ...

in primul rand chiar nu avem conducatori cu viziune, dupa cum spui, marile proiecte de crestere a productiei au tot fost amanate si impinse si macar sa fie pe bune termenele alea, dar asta oricum inseamna cel putin 3-4-5 ani de criza

la fel si cu gazul, dar aici toata europa e vinovata ca au fost ok sa importe din rusia fara sa se gandeasca la consecinte, da, ar fi fost bine sa fi inceput de mult sa extragem gazul ala din marea neagra

si chiar ma gandeam ca la noi nu am auzit de niciun proiect anul asta de marire a productiei, daca in germania s-a putut, la noi nu cred ca s-a instalat nimic pe partea de energie verde anul asta si nici nu stiam ca exista probleme de transport pe partea de energie din eoliene, din nou arata cat de incapabili sunt ai nostri ... prin iarna erau stiri cu productii record cand au fost zile cu mult vant :)

poate ca asta e mesajul ce trebuie transmis conducatorilor, ok compensam, dar deja nota de plata e de 6 milioane de euro, cu banii astia cred ca puteam creste productia, macar pe partea de energie, daca la gaz inca nu putem face nimic ca abia anul asta ne-am trezit

Edited by 4ndr3i-13, 23 August 2022 - 12:58.


#141
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Producătorii și furnizorii de energie cer majorarea prețurilor pentru populație

national.ro/social/producatorii-si-furnizorii-de-energie-cer-majorarea-preturilor-pentru-populatie-772492.html

Quote

Astfel, o primă opțiune sugerată de producători și furnizori este majorarea valorii prețurilor plafonate la energia electrică de la 0,68 lei/kWh la 1,25 lei/kWh, pentru clienții casnici al căror consum mediu lunar este mai mic sau egal cu 100 kWh, și de la 0,8 lei/kWh la 1,37 lei/kWh pentru clienții casnici al căror consum mediu lunar realizat este cuprins între 100 kWh și 300 kWh inclusiv.

Ca idee, curg petitiile la Consiliul Concurentei ai alte organizatii impotriva Hidroelectrica, pt ca are pretul prea mic pt populatie.


Eu am peste 1000kWh consum lunar, deci pot sa emigrez in tarile calde cel putin iarna, ca s-ar putea sa fie mai ieftin sa lucrez de acolo remmote.

Romania este o tara net importatoare de curent, iar producatorii (unde sunt profiturile) sunt in % majoritar de stat.
Pe scurt, cererea e mai mare decat oferta si e in crestere.

#142
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,419
  • Înscris: 16.03.2011
0,8 lei/kWh la 1,37 lei/kWh pentru clienții casnici al căror consum mediu lunar realizat este cuprins între 100 kWh și 300 kWh inclusiv.
Bai nene eu am la enel acum 1,25 lei,ce faci il cresti tu?

#143
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 03.03.2016
Sa înțeleg ca au început sa se simtă plecările la hidroelectrica

#144
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
Pana la urma asta e concurenta, tocmai am facut si eu cerere.
Cat va merge schema cu hidroelectrica merg asa inainte, de ce sa le dau 3-4 lei pe kwh celor de la eon (pretul necompensat)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate