Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Adio plafonare tarife energie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#307
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
TV-ul meu LED android de 43 de inch cuplat la Apple TV 4K, ambele conectate la o priza inteligenta care masoara curentul, imi arata un consum instantaneu de 72W.

#308
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
inmulteste cu orele de vizionare tv in medie pe zi si apoi cu 30 zile si vezi de cit te scarpini pe luna doar pentru tv...

#309
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,538
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabac, on 15 septembrie 2022 - 08:44, said:

TV-ul meu LED android de 43 de inch cuplat la Apple TV 4K, ambele conectate la o priza inteligenta care masoara curentul, imi arata un consum instantaneu de 72W.
E corect, LCD-urile sunt cele mai economice, oledurile consuma ceva mai mult. Devine si mai eco/economic daca reduci brightness-ul la o valoare decenta si potrivita.

Edited by andreic, 15 September 2022 - 08:51.


#310
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Pai nu trebuie sa calculez nimic ca imi arata prinza inteligenta statisticile de consum.

In jur de 14-15 kW lunar ma costa televizorul. Cam 6 euro pe luna curentul electric la 0.40 euro/kW


Am facut insa o alta chestie: am redus boilerul electric de la 60+ de grade la 46-48 de grade. Am castigat deocamdata cam 30 kW lunar doar din asta. La iarna probabil mai mult pentru ca pierderile energetice sunt mult mai mari odata cu marirea delta T.

#311
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View Postabac, on 15 septembrie 2022 - 08:56, said:

Pai nu trebuie sa calculez nimic ca imi arata prinza inteligenta statisticile de consum.

In jur de 14-15 kW lunar ma costa televizorul. Cam 6 euro pe luna curentul electric la 0.40 euro/kW


Am facut insa o alta chestie: am redus boilerul electric de la 60+ de grade la 46-48 de grade. Am castigat deocamdata cam 30 kW lunar doar din asta. La iarna probabil mai mult pentru ca pierderile energetice sunt mult mai mari odata cu marirea delta T.
La iarna esti condamnat sa-l duci iar la 60°,se raceste repede apa cand ai apa de cateva grade

#312
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Am mai auzit una de curand. Guvernantii s-au gandit ca nu e bine cum se calculeaza acum consumul la curent si vor sa bage ca element de referinta media consumului pe fiecare luna in parte, din ultimii 3 ani. Nu le mai e de ajuns doar media pe anul 2021.

#313
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postbbseptik2017, on 16 septembrie 2022 - 19:52, said:

Am mai auzit una de curand. Guvernantii s-au gandit ca nu e bine cum se calculeaza acum consumul la curent si vor sa bage ca element de referinta media consumului pe fiecare luna in parte, din ultimii 3 ani. Nu le mai e de ajuns doar media pe anul 2021.

Am auzit si eu acelasi lucru.
Stie cineva care e logica cu "media pe ultimii 3 ani"? De ce nu e luat consumul de pe luna in curs?

#314
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postabac, on 15 septembrie 2022 - 08:56, said:

Pai nu trebuie sa calculez nimic ca imi arata prinza inteligenta statisticile de consum.

In jur de 14-15 kW lunar ma costa televizorul. Cam 6 euro pe luna curentul electric la 0.40 euro/kW


Am facut insa o alta chestie: am redus boilerul electric de la 60+ de grade la 46-48 de grade. Am castigat deocamdata cam 30 kW lunar doar din asta. La iarna probabil mai mult pentru ca pierderile energetice sunt mult mai mari odata cu marirea delta T.
Poti sa iti calesti organismul treptat incit sa te speli cu apa rece fara sa-ti stea ceasu'sau sa iesi in ploaie sa te spele.Sau cunosc o femeie ce nu se spala,se sterge doar cu servetele umede dar fumeaza 4 pachete tigari scumpe la 24 de ore...Posibilitati sunt...Posted Image

#315
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmigaci83, on 17 septembrie 2022 - 13:48, said:

Am auzit si eu acelasi lucru.
Stie cineva care e logica cu "media pe ultimii 3 ani"? De ce nu e luat consumul de pe luna in curs?
Pentru ca 'ra-ti ai dreq de capitalisti imbuibati care consumati voi ca e eftin !
Las' ca va-nvatam noi cum e viata si cum trebuia sa traiti, 'ti-ai dreq sa fiti !

/s

Edited by theMisuser, 18 September 2022 - 06:13.


#316
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Hai ca ue continua politica ot corporatii si cere ca statele sa renunte la plafonari/ajutoare.
https://jurnaluldear...energie-256450/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate