Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri din placi prefabricate

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 

Dulceata fara zahar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ehh... cat zahar baga astia in paine sau in mezeluri...

#38
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.07.2022
Zaharul  din dulceata nu este o problema daca in rest ai grija la ce bagi in gurita. Daca ai diabet poti incerca xylitol. Acest indulcitor are o  textura asemanatoare cu a zaharului .Painea prajita cu unt si dulceata ma teleporteaza in copilarie.

#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMelteanu, on 02 august 2022 - 19:05, said:

obezii sunt in crestere de la junkfood si de la zaharul omniprezent,ascuns in multe,nu de la calorile magiunului...Posted Image
Obezii sunt in cestere de la kcaloriile in plus, nici nu conteaza de unde vin, un junkood, un zahar, un magiun se aduna.
Si tocmai aici e problema, ca va trebui cumva sa facem sa nu ne mai ingrase, ca oricum sa le scoti de pe piata, e un vis si va ramane un vis. Cumva sa putem elimina kcal in plus.
Adica corpul sa te aduca la greutatea normala, daca slabesti sa asimileze tot ca sa urci la normal, dupa aia blocheaza asimilarea in plus, si ramai asa.
Cam acolo trebuie sa ajungem, altfel e jale. Si in loc sa ne axam pe asta (desi baietii se tot lupta sa gaseasca o solutie, dar ptr ca nu-s finantati corespunzator, n-au reusit inca, dar 700 de miliarde sua sa dea ca sa se bata cu rusii pe arme, se poate).
Asa ca se persista pe metode care nu functioneaza, dieta, miscare, abtinere, am zis, desi sunt corecte, nu se pot aplica.

Pai daca la elevi le pui chioscu de dulciuri in curte, ce mai vrei ? Si gandeste-te ca acum 30 ani asa ceva nu era ! Gaseai la magazin, dar in pauza nu aveai timp sa ajungi pana acolo, macar un timp te ferea de astea, plus ca erau f scumpe in 1992-1992, nu prea iti permiteai.
La un sal de 10000 lei, dadeai 80 lei pe o cutie de cola de 330 ml, in primavara 1991 si 45 lei pe o ciocolata milka, e ca si cum acuma ai da 24 lei pe cola si 13,5 lei pe cioco in loc de 4-5, cum suna ?
Deci accesul la astea era mai mic, pe langa ca pana in 95 nu existau fast foods.

Chiar vanzatorul de MIlka in aprilie 1991 imi zicea "as lua si eu ptr copii, dar parca nu imi permit..", era la metrou Timpuri Noi pe trotuar.

Bine, asta strict pe ingrasare, ca pe sanatate e grav, aici nu vom putea rezolva, vom manca mai prost si mai scump, fie si legume si fructe, dar macar acolo faci vreun cancer sau nu faci in zeci de ani, nu te obezezi si in 3 luni de ai pus-o original de tot.

Deci e cazul sa schimbam ceva si sa g asim o metoda care merge in contextul in care marii magnati vor sa-si vanda porcariile hipercalorice ! Asta e realitatea, si aici nici nu ma refer mine care-s bolnav la cap, ma refer la general.


tudorel2000, aia cu diabetul stiu si totusi incerc sa mai fac ce trebuie in limita posib, de ex am luat inghetata fara zahar ci cu ceva care nu urca glicemia. Dar nu e vb de diabet, ci de ingrasare si la omul sanatos.
Asa ca ptr asta ca e xilitol sau ce e, e cam tot aia daca pui indulcitori calorici, ala are cal m ai putine, dar e mai nedulce, deci tot la acelasi kcal ajungi.
Pe mine ma teleporteaza la 12 ani cand facea bunica nu stiu cate borcane de dulceata de capsuni si le mancam repede, nu ma ingrasam, ca nu mancam mult timp, ca nu mai aveam.
Pe langa ca si in gradinita mancam paine cu unt si dulceata, nu stiu cand ai facut tu gradinita, eu am finalizat-o in 1984 vara.
Ne dadea desert, uneori o prajitura, ne si ziceau "mancati, e buna, e prajitura de cofetarie f buna", nici voba nu aveau directiva de evitarea dulciurlor. Si la 6 ani sa mananci o prajitura dupa ce mancam mancare, nu era putin.
Nu prea exista carbofobila ca acuma, si n-a mai murit nimeni.

Edited by MinettoMatoi, 03 August 2022 - 18:54.


#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Daca indulcitorul stimuleaza productia de insulina nu ai cum sa slabesti, deoarece pentru a arde grasimi trebuie ca pancreasul sa produca glucagon, care e antagonic insulinei.
Urmareste
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kcnGmKi3xms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 03 August 2022 - 19:13.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMinettoMatoi, on 03 august 2022 - 18:49, said:

Pai daca la elevi le pui chioscu de dulciuri in curte, ce mai vrei ? Si gandeste-te ca acum 30 ani asa ceva nu era ! Gaseai la magazin, dar in pauza nu aveai timp sa ajungi pana acolo, macar un timp te ferea de astea, plus ca erau f scumpe in 1992-1992, nu prea iti permiteai.
In ce tara ?
In anii 70 aveam in scoala "chiosc" de dulciuri de la o cofetarie din apropiere. In recreatia mare imi cumparam un ecler sau o rulada cu ciocolata.
In anii 80 aveam in Liceu exact acelasi lucru.

Doar ca mancarea era mai naturala atunci - nu erau atatea chimicale in ea.
Si se facea sport.

Acum pe langa toate adaosurile din mancare nimeni nu mai face miscare. Corpul poate consuma cat bagi in el, dar nu stand pe scaun cu ochii in ecarnul calculatorului sau in telefon.

#42
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMizu, on 03 august 2022 - 19:12, said:

Daca indulcitorul stimuleaza productia de insulina nu ai cum sa slabesti, deoarece pentru a arde grasimi trebuie ca pancreasul sa produca glucagon, care e antagonic insulinei.
Urmareste
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kcnGmKi3xms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aia ca, cu indulcitorul stimuleaza insulina e minciuna, am facut acest test la laborator tocmai sa desfac acest mit care nu are nici o logica, nu ai ce sa urmaresti, citisem si vazusem destul cu asta. Oricum vizionez clipul, si mersi pentru el, oricum ma intereseaza subiectul si urmaresc orice material si ca o simpla curiozitate.

Si sa iti zic si de ce nu e asa. De ex pe nemancate ai glicemia 84 adica normala, secretia de insulina e aia bazala minima.
Tu bei scucuri cu indulcitori imediat dupa 84 ala, daca stimuleaza insulina, atunci o dadeai in hipoglicemie de nu te vedeai ! Lucru care nu se intampla.
Glicemia va ramane in jur de 80.
Si la lab s-a aratat la fel, am luat la 30-60-90-120 min de dupa suc si glicemia si insulina, erau mereu cam pe acolo.
Deci...hai sa nu mai credem tot ce se zice fara sa verificam.

Alt motiv (si asta mi-a zis si medicu meu de diabet care nu crede asta cu indulcitorii si insulina), este ca insulina e stimulata doar daca corpul detecteaza molecule de glucoza, nu altfel.

Ai dreptate in ce ai zis, ca sa slabesti ai nevoie ca insulina sa fie jos.

eiffel, in Romania, cum in ce tara ? Eu zic ce am trait eu, daca tu zici ca aveai locuri sa iei dulciuri aproape, asa este.
Si nu doar la un liceu stiu ca nu aveai, ci in mai multe.
Acuma se mananca kcal multe pe care nu le ardem, sigur ca au si chimicale in ele, insa asta nu decide ingrasarea, ci doar sanatatea in alt fel.
Ca si legumele au chimicale si nu te ingrasi de la ele.
Exista doua chestii pe care nu le amestecam, raul pe care-l fac chimicalele din mancare, si raul pe care-l face kcal in exces.

Poti sa-ti faci rau cu chimicale dar sa nu te ingrasi ptr ca nu sari de kcal permise pe zi, sau invers, poti sa mananci sanatos si sa te ingrasi avand kcal in plus, de ex paine facuta acasa din graul tau natural, cu dulceata de capsuni facuta cu fructele tale naturale si zahar brun luat din trestia ta de zahar.
E doar un exemplu.
Sau cartofi crescuti natural de tine.
Sau sigur...poti sa te si ingrasi si cu chimicale, daca ai si kcal in plus.

Edited by MinettoMatoi, 04 August 2022 - 20:26.


#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posteiffel, on 04 august 2022 - 07:51, said:

In anii 80 aveam in Liceu exact acelasi lucru.
Eu asteptam cu nerabdare pauza sa mai bag o bascuta cu branza si stafide si o inghetata de cacao.

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMinettoMatoi, on 04 august 2022 - 20:21, said:

Acuma se mananca kcal multe pe care nu le ardem, sigur ca au si chimicale in ele, insa asta nu decide ingrasarea, ci doar sanatatea in alt fel.
Pai arsul lor e problema, ca si pe vremuri puteai manca multe kcal.
Dar in ziua de azi nimeni nu mai face miscare. De vreo 20 de ani eu n-am mai vazut copii sa se joace in curtea blocului - pe vremea mea eram o gasca de vreo 10 care toata ziua ne alergam sau jucam diverse.
Toti stau in casa cu ochii in telefonm tableta sau PC jucand online.

#45
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu sunt copii de vina.Copilul e o bucata de.....chit,pina la o varsta o modelezi,apoi chitul se intareste si ramine cum l-ai format.De vina sunt parintii,ei nu modeleaza gresit,ci pur si simplu nu MAI modeleaza nimic, plodul creste ca balaria...Apoi indulcitorii sunt de mai multe tipuri,unii umbla la insulina,altii nu.

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai parintii zic mersi ca sta copilul linistit in fata ecranului si nu-i bate la cap.
Nu mai trebuie sa piarda timp cu scosul in parc...

Dar nici la scoala nu se mai face educatie fizica - toti au scutiri medicale.
Nici educatorii de la crese gradinite nu prea sunt interesati - trec destul de des pe langa o gradinita - au loc de jaoca amenajat in curte dar n-am vazut copii afara de ani de zile.

Probabil sa nu se juleasca si sa-i certe parintii pe educatori.

Si din pacate in ziua de azi parintii nu prea au timp de copii - ii duc la crese/gradinite si pleaca la munca. Seara ii iau de-acolo si cam atat.

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018

View Posteiffel, on 05 august 2022 - 07:52, said:

Pai arsul lor e problema, ca si pe vremuri puteai manca multe kcal.
Dar in ziua de azi nimeni nu mai face miscare. De vreo 20 de ani eu n-am mai vazut copii sa se joace in curtea blocului - pe vremea mea eram o gasca de vreo 10 care toata ziua ne alergam sau jucam diverse.
Toti stau in casa cu ochii in telefonm tableta sau PC jucand online.
Nu e chiar asa, eu vad multi copii ce se joaca, chiar in parculetul din fata blocului, in parc, e full in weekend si dupamiezele.
Cu miscarea aia nu stiu cat ardeai, ardeai ceva, dar nu mare lucru, aveai scoala, aveai teme de facut, nu era asa timp sa alergi toata ziua. Sambata o invatai, teme iar, ore intregi acasa.

Ardeai si tu in 5-700 acolo, si gandeste-te ca o ciocolata are 600, deci...e clar.

View PostMelteanu, on 05 august 2022 - 10:03, said:

Nu sunt copii de vina.Copilul e o bucata de.....chit,pina la o varsta o modelezi,apoi chitul se intareste si ramine cum l-ai format.De vina sunt parintii,ei nu modeleaza gresit,ci pur si simplu nu MAI modeleaza nimic, plodul creste ca balaria...Apoi indulcitorii sunt de mai multe tipuri,unii umbla la insulina,altii nu.
De fapt natura umana zice ca ne plac dulciurile, ce sa modelezi ? Daca pui unui copil un morcov si un snickers, si gusta din ambele, o sa vrea snickers-ul.
Si atata timp cat le vede peste tot, e imposibil sa modelezi, ca vede la ala, la ala, ia de la un coleg, tot pune mana.
Ori le iei de pe piata si noua generatie nu stie de ele (si chiar ma mir cum de in nici o tara nu e asa), ori faci sa nu mai faca rau.
Nu stiu care indulcitori umbla la insulina, ca n-are nici o logica sa umble vreunul. Dace vrei ii iau la rand si ii testam, sa vezi si tu.
Ptr ca, cu nici unul, nu ai hipoglicemii daca bei pe nemancate !

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Si in parcul de langa mine sunt copii. Doar ucrainiana si rusa vorbesc...
Legat de scoala si de teme... Sa fim seriosi. stateam toata ziua afara pana pe la 8-9 seara. si aveam educatie fizica si al socala. Plus ca in fiecare recreatie mare eram scosi ptr inviorarea de dimineta.
Teme nu stiu cine facea, eu nu mi-a mmai facut temele din clasa a 5-a.
De invatat invatam in pauza dinaintea orei.

Legat de mancare, e chestie de vointa. Poti alege sa mananci sanatos, sau nu.
Ideea e sa nu faci exces la nimic. Iar dulciuri, sa zicem ca la copii mai greu desi tin minte ca mancam rar ciocolata - singurele dulciuri erau ce mancam la scoala ca gustare - ecleruri in special.

SI acum mananc ciocolata - cam 35-40 de grame zilnic. Numai amara, peste 80% cacao. Daca are mai putin imi vine sa vomit si nu o pot manca.
Alte dulciuri nu prea sevesc. Mai ales de cand am avut Covid am o aversiune fata de dulce. posibil din cauza ca mi-a crescut glicemia de la 75 inainte la 110 - la vreo 6 luni de la Covid - posibil sa fi fost mai mult imediat dupa.
Mi-a luat un an jumate sa revin sub 100...

Edited by eiffel, 05 August 2022 - 21:05.


#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
La mine erau copii aici in fata de mult, nu are legatura cu ukrainienii, dar daca la tine asa e, aia e.
Nu stiu ce scoala ai facut tu, dar pe noi ne zapacea cu teme, am inceput scoala in sept 1984, ne dadea si invatatoarea la teme destule, dupa aia cam la fel pana la liceu, abia in liceu nu prea mai invatam cine stie ce, dar asta ca se permitea, ptr ca liceul nu era de nivelul generalei pe care o fazusem.
Daca stateai afara toata ziua ti-o luai, ca daca nu aveai tema, luai 3, mai ales daca nu stiai cand te asculta, era mai rau,dar tu poate ai avut noroc, ca nu poti sta afara pana la 8-9 seara si sa mai si inveti.

Cu mancarea da, mai depinde si de vointa, dar natura umana ne indeamna asa sa bagam mana in ce nu trebuie.
40 g zilnic nu e problema ciocolata ca mananci, sa nu mananci ca mine un 2-300 g, 250 Kcal ai acolo si cam 18 g carbohidrati. Iar aia amara e mai buna ca aia cu lapte, eu pe dos, imi place aia cu 30 % cacao, dar fiecare cu gusturile lui.
Cu glicemia era buna si 110 ala totusi, mai ales la varsta ta, trebuia sa fie sub 100, dar aia e, covidul poate afecta. Bine ca ti-ai revenit.
Si oricum la cate dulciuri mancai tu adica f putin, nici nu conta si daca aveai 110 ala.
Eclerele alea iar nu-ti faceau rau daca nu mancai multe, acu nu se mai compara cu alea din anii 80, alea erau mult mai bune eclerele.

#50
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Pui pectina sau agar-agar si o faci cit de tare vrei. Eu as merge pe ahar-agar totusi

#51
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
Buna idee si cu agar, dar doar sa iasa ca aia ca lumea, nu carpeli.

#52
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Incearca, de legat o league,gustul e altceva

#53
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 04.09.2018
Nu, ca nu fac, am intrebat doar ca idee, oricum mersi de idee.

#54
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Pai si de ce ai mai deschis topic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate