Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 

Angrosist de produse farmaceutice cu 94,30% profit net în trei luni din 2021

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
M-au lăsat praf cifrele unei firme cu codul CAEN 4646 - Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice:  
https://www.totalfir...sa-srl-44955689

PRECISION MEDICAL IMPLANTS USA SRL se numește, a fost înființată în 23 septembrie 2021, are capital social 200 de lei și 0 angajați, dar ce a reușit să facă până la sfârșitul lui 2021 e absolut fabulos.

Număr angajați 2021: 0
Cifră de afaceri 2021: 4.809.031 RON
Profit 2021: 4.679.108 RON
Marjă profit net 2021: 94,30%

La finalul paginii sunt mai mulți indicatori financiari și scrie că-s din bilanțurile depuse la Ministerul de Finanțe. Am căutat firma și cifrele pentru 2021 sunt corecte, deci nu e site prăjit.

E domeniul pharma atât de ușor încât să te poți descurca fără angajați și să faci 94,3% profit în trei luni și ceva?

Edited by althea, 19 January 2023 - 17:20.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cam mica marja de profit Posted Image . Dubios e ca au declarat-o, dar probabil ca la procentul asta, nu le pasa de taxe.
Cu siguranta se poate face o asemenea marja de profit. Nu e ireal.
Cred ca si prin energie fac unii profit 99%. Singura cheltuiala e emiterea unei facturi.

Edited by pasilla, 23 July 2022 - 18:41.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Da, mai era până la 100% :)
În domeniul ăsta nu văd cum s-ar putea vinde fără facturi, deci contabilitatea arată ce este.  Aș vrea să știu la ce se poate pune un adaos atât de uriaș și să se și vândă și așa de bine.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Cel mai probabil a câștigat un contract baban sau o licitație cu dedicație. Ar fi interesant de aflat cine sunt acționarii firmei, ce legături "politice sau de rudenie" au cu firmele către care au livrat produse.
Nu câștigasera o firma de-a lui Cătălin Botezatu și o alta a lui Nuțu Cămătaru,  contracte bănoase pentru testele rapide covid livrate în scoli? Asa o fi și cu firma asta.

#5
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Procentul ala fantastic n-are cum fi din  vanzari. Mai probabil ca e din comisioanele de distributie - clientul cumpara direct de la partenerul extern al  lui Precision srl iar  acesta ( angrosistul roman ) incaseaza doar comisionul .

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 18:43, said:

Aș vrea să știu la ce se poate pune un adaos atât de uriaș și să se și vândă și așa de bine.
Nu te mai gandi, ca te enervezi degeaba. Se plimba doar niste hartii.

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006
De obicei se cumpara produsul X de la producatorul roman si se face export cu adaos de 100-200%
Bine in cazul prezentat de @althea , sigur este vreo afacere „cu dedicatie“.

#8
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Este prapad cu astia cu medicamentele, fie ca sunt de tip "Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice", fie ca sunt chiar farmaciile in sine.
Hm, poate gresesc, or fi una si aceeasi chestie?
In practica, in farmacia "doctorului" Max, medicamentele uzuale sunt infinit mai scumpe in comparatie cu aceleasi medicamente pe care le poti cumpara de pe site-ul "doctorului".
Cu totul intamplator am descoperit ca "doctorul" vinde si online. Daca cumulezi 200 de lei / comanda, ti le lilvreaza gratis de pe o zi pe alta. Totul doar cu plata online, nu accepta ramburs.
Prin urmare, fac stoc de medicamante, iau cate 3-4 cutii din ceea ce am nevoie si mai fac o comanda peste 3-4 luni.
Asta este, insa economia este substantiala.
Prin urmare, faza asta cu comertul de medicamante este o hotie crunta, pentru ca nu toti ar putea sa cumpere engros, ci abia pot cumpara cate o folie din ceea ce au nevoie.

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Domeniul pharma nu e deloc usor ! Sa vinzi nu e greu , problema e cine plateste ce vinzi tu .
Aia e o firma facuta EXACT pentru chestii de acest gen , sigur nu au vazut nici un medicament fizic vreodata...doar plimba hartii si as paria faptul ca face contracte cu statul...nu cu mediul privat , direct sau indirect .

Edited by Alltrack, 23 July 2022 - 19:11.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcorinadaniela, on 23 iulie 2022 - 18:47, said:

Cel mai probabil a câștigat un contract baban sau o licitație cu dedicație.
Ori asta, ori ce spun colegii - comisioane, hârtii plimbate. Aur alb hârtiile.

Totuși chiar și așa au nevoie de autorizații de la Agenția Națională a Medicamentului, știu că se așteaptă luni de zile după ele.
Pe codul ăsta CAEN trebuie să aibă depozit autorizat, cu personal la rândul lui autorizat, să facă proceduri de tot felul și să le autorizeze și pe alea, sunt tare multe de făcut  

View Postliviu_np, on 23 iulie 2022 - 18:59, said:

De obicei se cumpara produsul X de la producatorul roman si se face export cu adaos de 100-200%
Nu e voie fără autorizații. Pe mine asta mă uimește - timpul extraordinar de scurt în care au ajuns la cifrele alea.

View Postcorinadaniela, on 23 iulie 2022 - 18:47, said:

Ar fi interesant de aflat cine sunt acționarii firmei, ce legături "politice sau de rudenie" au cu firmele către care au livrat produse.
Ar fi, dar n-avem cum să aflăm. Putem doar să ne punem întrebări pe baza unor date publice.

View Postradudd, on 23 iulie 2022 - 19:03, said:

Este prapad cu astia cu medicamentele, fie ca sunt de tip "Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice", fie ca sunt chiar farmaciile in sine.
Hm, poate gresesc, or fi una si aceeasi chestie?
Nu, farmaciile au CAEN 4773 - Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice, în magazine specializate.

View PostAlltrack, on 23 iulie 2022 - 19:10, said:

Domeniul pharma nu e deloc usor ! Sa vinzi nu e greu , problema e cine plateste ce vinzi tu .
Exact, am o prietenă diriginte de farmacie și de-a lungul anilor am tot povestit lucruri de-astea.

View PostAlltrack, on 23 iulie 2022 - 19:10, said:

as paria faptul ca face contracte cu statul...nu cu mediul privat , direct sau indirect .
Dacă e așa îi vor prinde mai devreme sau mai târziu.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 18:43, said:

  Aș vrea să știu
cui vinde marfa

Edited by EMPP, 23 July 2022 - 19:31.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Da, chiar aș vrea.

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 19:20, said:


Dacă e așa îi vor prinde mai devreme sau mai târziu.
cine să-l prindă că face afaceri direct cu cine l-ar căuta și nu dă de el

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
A fost infiintata la sfarsitul lunii septembrie, anul trecut.
https://termene.ro/f...MPLANTS-USA-SRL
Nu cred ca acele date transmise are legatura cu activitatea comerciala si mai cred ca firma e cu capital strain.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostLeo2006, on 23 iulie 2022 - 19:47, said:

mai cred ca firma e cu capital strain.
Probabil niste firme offshore, care au actionari alte firme offshore.......

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 19:36, said:

Posted Image
Da, chiar aș vrea.

Daca pe 2023 o sa ai asa mare profit, promiti sa imi trimiti cateva 500 de euro pe revolut ? Posted Image

#17
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 05.06.2006

View Postalthea, on 23 iulie 2022 - 19:36, said:

Posted Image
Da, chiar aș vrea.
In general, marfa ieftina din productia interna merge la export la preturi duble spre triple.
Marfa iefina din import (de ex nurofen vrac) se ambaleaza in blistere in RO si se vinde in farmaciile noastre cu adaos de te ia durerea de cap.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostTruculMagic, on 23 iulie 2022 - 19:54, said:

Daca pe 2023 o sa ai asa mare profit, promiti sa imi trimiti cateva 500 de euro pe revolut ? Posted Image
Nu ești pretențios deloc :)

View Postliviu_np, on 23 iulie 2022 - 20:01, said:

Prețurile la medicamente sunt controlate de stat, am căutat între timp să văd dacă sunt reglementări în privința prețurilor Sunt și-s foarte stricte, nu se poate haiduci cu adaosuri uriașe - dacă are cineva curiozitatea:
https://legislatie.j...mentAfis/243857

În fine, orice ar face firma asta cu capital social de 200 de lei, un asemenea profit contrazice toate manualele de economie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate