Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

VW Golf 5 din 2008, sfaturi sau inlocuire

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

am un VW Golf 5 1,9 TDI din octombrie 2008, la 155.000 km. Nu rulez mult, cele mai multe drumuri sunt in oras si la 44 km de acesta (88 dus intors) 1 data pe saptamana, rareori cate o calatorie de maxim 100 km prin tara(200 dus intors), de cateva ori pe an.

Piese inlocuite pana acum:

- placute si discuri frane in 2016
- buton actionare haion in 2017
- pompa de ambreiaj si rulmenti fata in 2021, m-au usurat de o suma de peste 1.000 lei
- 400 lei broasca incuietoare haion in 2022, cu avertizare ca trebuie schimbat cablajul de la haion datorita unui defect de fabricatie la toate haioanele din grupul VW, de altfel in bord imi figureaza non stop ca deschis haionul, desi el se inchide suficient cat sa nu-l poti deschide neautorizat, stergatorul de luneta nu-mi mai functioneaza

Deja trebuie intervenit pe tinichigerie, rugina pleaca din partea de deasupra parbrizului, panza ce inveleste interiorul plafonului s-a dezlipit si sta sa cada (plafoniera din spate nu se mai vede).

Anvelope de vara din 2015, de iarna nu mai am ca erau uzate, din 2010, ar trebui luat un set all season acuma.

Sunt singur, nu am familie, calatoresc singur sau cu maica-mea in dreapta, mai duc nepotii de la scoala acasa.

Cati ani sa mai tin masina asta? Cam cand ar trebui una noua? Eu visez la un diesel automat, dar sunt tot felul de zvonuri ca nu vom mai putea lua diesel (atunci imi iau GPL), ca va trebui electric sau macar hybrid.

Edited by Neaceasca85, 12 July 2022 - 10:51.


#2
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Salut. Sfatul meu este sa o mai tii pana atunci cand te vei satura de ea si nu ai ce sa faci cu banii si vrei sa-ti cumperi alta masina.
Tu vezi ce preturi au toate cotoarbele astea noi ? Ii vezi p-astia pe forum cati bani arunca pe toate petardele de masini noi ? Pai merita sa te fraiereasca astia din reprezentante sa arunci atatia bani pe o balarie de masina si cu care nici bine nu pleaca din reprezentanta si deja au martori de erori in bord, pleaca la drum cu ea in tara si ramane pe drum, dar domne e in garantie si platforma sa ma ia din drum. Si dupa in reprezentanta sta cu lunile ca nu au piese si nici nu stiu sa o repare. Fii serios..
Pai Golful ala al tau merge si va tine fara probleme daca ai grija de el si il duci unde trebuie, ani de zile pe langa toate tarabele de le cumpara astia noi acuma ca sunt hibrid, electric si euro 6.
Vezi tu, internetul asta prosteste pe astia de viata lor se invarte pe forum si nu stiu cum este afara din casa si te apuci de ii citesti pe internet si scrii ca " nu vei mai putea lua diesel ".
Tu nu ai nicio problema tehnica cu Golful si la km aia merge struna masina. Si ce confort ai in ea si ce siguranta ai cand pleci la drum... Cu rugina la el acolo au avut toate probleme, plafonul e o nimica toata. Un set de anvelope il rezolvi imediat, alea nu-s probleme.
Stai si tine de ea ca e masina buna si n-ai treaba cu dieselul.
Merg eu in Bucuresti cu diesel Euro 3, cati nu sunt asa si cu Euro 2 si non euro si o sa merg pana cand n-o sa mai fie motorina de cumparat. Adica n-are cine si ce sa-ti interzica.
Asa ca stai linistit si mergi cu diesel ca esti imparat fata de trepadusii aia cu electrice/hibrid si alte balarii.

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002
O sa o schimbi cand o sa faci un accident si nu o sa poti pleca de acolo, cu anvelope din 2016, discuri si placute de frana tot din 2016 si caroseria mancata de rugina.
ITP-ul il treci pe bune? sau dupa programul inspectorilor si cu ce va spaga?

Edited by vestale, 12 July 2022 - 11:09.


#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

 vestale, on 12 iulie 2022 - 11:07, said:

discuri si placute de frana tot din 2016
Ce hibe au daca sint din 2016 ?

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
s-or inegri ca bananele


o mai tii pana nu mai vrei sa bagi bani sau te plictisesti de ea, ca in rest nu-ti poate spune nimeni cand sa o schimbi.
dar piesele alea nu sunt un capat de tara si tin de intretinerea masinii, in plus nu au fost scumpe.
cablajul, incuietorile, stergatorul spate si plafonul sunt probleme comune la golf 5, asa ca erau foarte greu de evitat.

Edited by _-livio-_, 12 July 2022 - 11:22.


#6
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,278
  • Înscris: 27.07.2006
Rulajul e mic pentru motorul ala, dar masina are totusi 14 ani. Inevitabil vor aparea diverse probleme.
Totul se rezuma la buget: esti dispus sa investesti o suma oarecare s-o aduci la zi? Cauciucuri de 7 ani si cca 70000km (media ta fiind de cca 11000/an) nu suna prea bine. Dupa cum pui problema insa, bugetul nu pare sa fie unul generos.
Poti trage de ea inca niste ani, dar pune-o la punct.
De diesel nu-ti face probleme (in afara pretului la pompa).

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
ITP-ul l-am trecut, mi s-a dat pe 2 ani si in octombrie 2022 trebuie sa fac altul. Motorul este super, AC-ul si muzica functioneaza, daca astea 3 nu ar merge, nu as putea circula cu masina. Posted Image

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005
ia pune poze cu rugina aia sa vedem si noi...si plafoniera

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,280
  • Înscris: 24.11.2002

 adrian_r5, on 12 iulie 2022 - 11:19, said:

Ce hibe au daca sint din 2016 ?
Daca foloseste doar frana de motor, nu o avea hibe.

Sunt sigur ca ai trecut ITP-ul, intrebarea mea era daca era pe bune, daca nu stiu sa aplice legea si sa socoteasca? Vezi ca mai si sistemul de directie si cel de franare care sunt importante, nu doar muzica. Sunt importante si pentru tine, dar si pentru ceilalti din trafic, sa nu ii accidentezi/omori.
La o masina veche, chiar daca e comuna, Golf 5, intretinerea o sa devina din ce in ce mai scumpa. Ce ai schimbat pana acum sunt consumabile, daca ai avut grija si de filtre/ulei, la revizia anuala, daca o faci.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 Neaceasca85, on 12 iulie 2022 - 10:43, said:

Sunt singur, nu am familie, calatoresc singur sau cu maica-mea in dreapta, mai duc nepotii de la scoala acasa.

Cati ani sa mai tin masina asta? Cam cand ar trebui una noua? AZI!!!

mey colega, ce drakku faci cu banii? :o
(că ai uitat să zici și că locuiești cu mama :( )

NU mai sta pe gânduri că viața-i frumoasă și scurtă!!!
vrei să-ți iei Ferrari la 70 de ani precum vedetele? :o

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Reviziile s-au facut anual, cu ulei si filtre. In decembrie am revizia, la service. Autogab Slatioara niste ani buni, din 2020 Raissan Sprintour Slatioara.

Frana de motor nu folosesc, ca nu-mi place, iar stilul de condus este unul destul de sportiv. 140-145 maxim pe autostrada, 110-120 pe DN daca nu e aglomerat, depasiri nu prea fac decat daca e Dacie sau caruta cu cai, in rest pe cele 2 benzi in urcare.

Din 2021 am avut cam 3 drumuri pe an in plus la Mioveni si Craiova (facute in zile diferite) fata de inainte de 2021, transportand lampi stradale casate de primarii, uneori cand sunt multe lampi mi-as fi dorit o masina mai mare. Dar imi place sa fie mica pentru a parca usor.

ITP-ul a fost fara spaga.

 gushpi, on 12 iulie 2022 - 11:48, said:


mey colega, ce drakku faci cu banii? Posted Image
(că ai uitat să zici și că locuiești cu mama Posted Image )

NU mai sta pe gânduri că viața-i frumoasă și scurtă!!!
vrei să-ți iei Ferrari la 70 de ani precum vedetele? Posted Image
Da nene, Maserati Levante varianta Trofeo precum fratele cumnatei care schimba masinile la fiecare 1-2 ani. Posted Image

Mie nu-mi place sa schimb ceva ce functioneaza, dar si cand incepe sa ma supere cu defectiunile...

Ah, in decembrie 2021 am inlocuit bujiile incandescente, am uitat, erau toate arse. Posted Image

Bateria am schimbat-o in decembrie 2017 cand m-a lasat, acasa, din fericire.

#12
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 28.04.2006
Doar sa o vinzi si mai pui 2 mii si iei una mai noua.
Insa daca nu prezinta pericol, eu zic sa o mai lasi.

Si la mine facea la fel haionul si am inundat cu wd40 in zona la broasca si acum se inchide bine.

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Totul depinde doar de tine ! Daca ingrijesti masina iar directia...franele , luminile si tot ce inseamna cale de rulare sunt brici , e o masina mult mai buna decat gioarsele aduse de prin alte tari , busite si reparate , facute din bucati , cu sute de mii de kilometri dar vopsite cu sclipici de samsari .
Renunti la ea cand nu mai trece ITP-ul fara spaga si aia o faci pentru siguranta ta si a celorlalti .

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Masina nu are niciun fel de modificari sau tuning. Becuri am mai schimbat. Pe partea de muzica am pus un modulator cu BT ce arunca Youtube din telefon in boxele stock.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Pune mana si fa o revizie generala la masina, repara cablajul ala, nu trebuie inlocuit complet, doar reparat. Rugina poate fi remediata, este boala lor. Franele le inspectezi si eventual schimbi placutele daca sunt "coapte". Eu la Auris am schimbat primul set acum 5K km, am scos putin peste 175K din ele. Discurile mai duc un set.

Acum este cel mai neprielnic moment de a lua masina, eu acum daca dau Auris-ul voi scoate bani in plus pe el fata de cat am platit eu in 2019, toate sunt mai scumpe si oferta este slaba.
Plafonul se poate repara prin relipirea panzei de "cartonul" din care este facut.

Si musai anvelope noi. La mersul tau ia niste Allseason decente cu eficienta buna pe umed, coeficientul de economie si zgomot nu vor fi prioritare.

Edited by connectorxp, 12 July 2022 - 12:44.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Placutele si discurile le-am schimbat pentru ca faceau zgomot la franare. Rulmentii pentru ca faceau zgomot la rulare. Acum nu exista zgomote.

Cel de la service mi-a propus reparare cablaj cu un baiat de la Pirelii, cand vine el acolo, dar nu m-a mai sunat.

#17
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 18.08.2021
Golf 5 e o masina mai confortabila decat arata, am mers deseori cu asa ceva si m-a impresionat placut. Versiunile diesel sunt foarte bine antifonate, aproape juri ca esti intr-o benzinara. Si aasta o spune unul care 21 de ani doar benzinare a avut, si cam stie cum suna... Eu as recomanda sa adresezi repede problemele de rugina, sa nu se extinda, si sa iei pentru securitatea ta si a celor din trafic cauciucuri de iarna (asta in cazul in care decizi sa o pastrezi). E normal ca la varsta asta sa apara ceva probleme, din ce postezi vad ca sunt relativ marunte, fara pericole pe partea de rulaj/frinare/directie/suspensie. Le rezolvi incet, in functie de gravitatea lor. Confirm si eu ca preturile la un SH sau masina noua au sarit nepermis de mult, deci o achizitie acum va scoate din buzunar mult mai multi bani pentru o masina cinstita.
@Mihaitza07, te crezi vreun guru al industriei auto, vreun mogul care isi permite Murcielago la fiecare 3 luni? Ce te face sa scuipi pe altii???   Flacau, mai usor cu pianul pe scari ca iti iei report. Vezi ca suntem cam multi trepadusi - ca sa te citez - cu hibride si alte balarii, si ti-o iei instant. Daca am hibrid nu inseamna ca ma uit de sus la ceilalti, respect decizia omului, indiferent care va fi, si sa stii ca am condus Dacie pe carburatie mai mult decat ai facut tu scoala, asa ca, cu riscul sa ma repet, mai usor cu injuriile ca nu esti in Rahova sau Ferentari, intre tupaci...

Edited by Raz0rblade, 12 July 2022 - 12:53.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
Golf 5 este a doua masina luata in familie dupa Peugeot 407 in 2005, vandut catre un unchi. Acel unchi e cu ochii si pe Golf si-mi zice mie ca mi-a ramas mica, ca e cam batrana.

1985-2005 20 de ani de Dacie 1410, apoi Peugeot 407, in prezent fratele meu are o Octavia cu automata DSG, 2,0 TDI, luata in 2016 putin rulata, la cel mai bun pret.

A mai obtinut gratis o duba VW din 2004, pe care o foloseste la campinguri in loc de cazare sau cort. Dar scapa Skoda de unele drumuri in felul asta, fratele ruleaza foarte mult.

La anvelope vreau All Season si pentru ca ma enerveaza cum au fost ultimele 5 ierni, nu mai renteaza schimbul anvelopelor in fiecare decembrie si martie. Am pus vara chiar in 25 februarie. Si daca vine zapada, oricum nu o scot din curte pana nu se curata drumurile. Dureaza si deblocarea aleii de acces la mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate