Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

rationalizarea apei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#163
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,540
  • Înscris: 02.09.2006

 iladi, on 30 iunie 2022 - 21:52, said:

Zici?

Ce sugerezi tu sa faca ACUM autoritatile?
foraje de mare adincime! fara studii de ante-pre-fezabilitate daca se poate!

 tfmercedez, on 30 iunie 2022 - 23:13, said:

chiar si prin filme apareau secvente in care se mentiona ca autoritatile locale interzisera umplerea piscinelor cu apa, pe langa Las Vegas, Nevada, in desert.  
O piscina pierde prin evaporatie o gramada de apa  de la o ora la alta, in functie de temperatura, viteza vantului.
la Oradea nu-i desert, nici la Iasi!

 vestale, on 01 iulie 2022 - 10:59, said:

Sunt afectat, in weekend nu ma duc la proprietate tocmai pentru ca nu am asigurata o utilitate de baza, apa potabila 24/24h.
.....................
moama, ce-ti mai place cuvintul asta!

#164
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

 tytysor, on 01 iulie 2022 - 15:59, said:


la Oradea nu-i desert, nici la Iasi!

nici in Sahara nu a fost dintotdeauna desert.  
Dar prin despaduriri, se poate desertifica orice loc.

Bine, nu imediat, dupa niste zeci de ani, si apoi se mira lumea.

#165
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
PLOUA, mwahahahaha

am 2,5 l de apa si 25 de grade de la 37

#166
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,301
  • Înscris: 27.10.2007
In primul rand sa rezolve problema pierderilor din sistem.
Pompe mai puternice
Contoare inteligente ( nu exista motiv sa consumi odata 1 mc)
Controale impotriva hotilor si a irigatiilor.
Si mai sunt si altele, pana la rationalizare.
Per ansamblu, in Romania e prostie si nesimtire, nu criza de apa.
Mie imi place de aia la Bacau, se sparge teava odata pe an, stau si cate o saptamana fara apa, tot municipiu, si nu iese nimeni in strada. Un soi de masochism.
Ne a dat UE bani pt apa potabila si canalizare prin ISPA, POS M, POIM nici nu mai stiu cum se cheama linia actuala si noi tot saraci.

Si, ca sa fie clar in ce situatie scriu: sunt intr un sat din Moldova si maine n am apa.
O zi da,una ba. Ca n au sapat la puturi prea adanci, au captat niste izvoare vechi, ca acolo e apa buna. Din puturi cine stie ce iese?!?@
Daca i bati pe cei din primarie, se cheama ca i ultraj..




iladi said:

1. vine CAO si pune pompe mai puternice.
2. stiu ca suna dureros, dar ar mai fi solutia ca FIECARE sa-si auto-rationalizeze consumul propriu (o tona de pleonasme, huh)
3. tarife diferentiate la volumul de consum si atunci ar fi bani si eficient sa se inlocuiasca pompele, desi ramane in vigoare faptul ca tot nu este permis de contract sa folosesti apa potabila pentru irigat gradina.


#167
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 Melteanu, on 01 iulie 2022 - 05:18, said:

Costul unui put e pe la 80- 120 lei metrul,lumea nu are bani de facut puturi,de aia foloseste apa din retea la orice.Cei ce poseda pamant mai mult vor putea face si puturi mai multe,si vor avea apa mai multa.
Cine nu are put ,cei care locuiesc la bloc,la tara are toata lumea,cred ca ai ramas in urma cu100ani.

#168
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Apa-i una dintre resursele pe care se vor omora oamenii-ntr-un viitor nu foarte indepartat.

Quote

Marco Badea

Harta BBC de ieri, care arată întinderea valului de căldură intensă ce s-a simțit în mare parte din Europa. Conform experților climatici, valul de căldură extremă de pe continent a făcut ca temperaturile din 2022 să crească cu mult peste media obișnuită în luna iunie pentru multe țări, în unele cazuri cu până la 20 de grade.

�� Norvegia, spre exemplu, a înregistrat miercuri, pe 29 iunie, o temperatură de 32,5 C la Banak, cea mai ridicată temperatură înregistrată vreodată în Cercul Arctic din Europa și semnificativ mai mare decât media din iunie de 13 grade Celsius. Căldura extremă s-a extins și în Africa de Nord, temperaturile din Tunisia egalând luni, pe 27 iunie, recordul lunar de 48,7 grade Celsius.
�� De reținut că ultimii şapte ani au fost cei mai călduroşi din istorie, iar europenii au îndurat anul trecut cea mai călduroasă vară din istoria înregistrărilor, după ce o serie de incendii de vegetaţie, inundaţii şi valurile intense de căldură s-au abătut asupra continentului, potrivit raportului realizat de oameni de ştiinţă ai Uniunii Europene din cadrul Copernicus Climate Change Service și publicat anul acesta de Ziua Pământului.
�� Deşi statele şi-au luat angajamentul prin Acordul de la Paris din 2015 să limiteze creşterea temperaturilor globale la 1,5 grade Celsius peste nivelurile preindustriale, cele mai multe au eşuat în a înregistra un progres suficient.
�� În vara anului trecut, un raport întocmit de Organizaţia Meteorologică Mondială arăta că până în 2025 există o probabilitate de 40% ca temperatura globală să fie cu 1,5 grade Celsius mai mare decât nivelul înregistrat în perioada preindustrială. Acesta este primul prag critic de temperatură stabilit în urma Acordului de la Paris, din 2015, care vizează menţinerea încălzirii globale sub nivelul de +2 grade Celsius şi, dacă e posibil, la +1,5 grade Celsius. Practic, „şansele” ca acest prag să fie atins în următorii trei ani s-au dublat, după ce în urmă cu 10 ani în urmă această probabilitate era de doar 20%.
⚠️ Schimbările climatice se resimt major și în România, iar temperatura va crește în medie pe întreg teritoriul țării, dar creșterile nu vor fi uniforme. Cele mai pesimiste scenarii indică că temperaturile medii anuale vor crește cu aproximativ 8°C în lunile de vară până la finalul acestui secol, grosimea stratului de zăpadă se va reduce cu până la 80%, iar zilele cu precipitații se vor reduce, însă vor crește în abundență, după cum sugera Roxana Bojariu, președinte al consiliului științific în cadrul Administrației Naționale de Meteorologie, într-o analiză din vara anului trecut.

Faptele noastre au consecinte.

#169
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Primul lucru cand am cumparat casa de la "tara"*, mi-am sapat un put. Nu cred ca apa e buna la altceva decat la udat gradina, spalat masina si umplerea vaselor WC, dar, in caz de nevoie, poate fi fiarta si bauta. Dar... sunt taran.


*tara = 3 km de resedinta de judet, asfalt, apa, canal, curent, gaze, net.

Edited by ConstantinDriga, 01 July 2022 - 18:29.


#170
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 iladi, on 01 iulie 2022 - 07:47, said:



Cand se propune pe aici diferentierea tarifara sau reglementarea sar colegi in sus ca - capitalism. Ce parere au stimatii colegi daca s-ar initia niste controale si s-ar sanctiona cei care fura apa sau iriga cu apa potabila?

O parere foarte buna.
Ca furturile sunt bagate in costul apei.
Iar cine consuma ceva mai mult va suporta ceva mai mult furturile.

Ce se face lumea ca nu exista este faptul ca ala care uda o suta sau doua de mp de ceva verde plateste apa aia si nu o uita deschisa. Uda doar cat sa nu se usuce cand e f cald. Ca mai mult de atat e cam greu.

Pe ala care fura il doare in fund. Curge nonstop sa iasa banul din ce produce.

Problema e ca pe aia care fura tot nu ii vor prinde iar taxare progresiva e doar un mod de a incasa mai multi bani pt acelasi lucru. Nu de a rezolva vreo problema. Si pe undeva de a perpetua situatia.
Ca daca ar fi infrastructura ar fi si apa iar daca ar fi apa n-ar fi nici nemultumiti care sa ceara cresterea pretului.

Ce ma mira e facut ca niciunul dintre cei vocali nici nu se apropie macar de problema infrastructurii deficitare din unele comune devenite peste noapte suburbii. Doar se folosesc de problema pt a cere cresterea tarifului sau rationalizarea. Iar asta pute ori a interes ori a frustrari de betonisti prafuiti care ii doresc pe toti in aceeasi oala.

Problemele locale trebuiesc rezolvate local.

#171
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Știu și eu?!

Îmi povestea un vecin că la maică-sa (zona metropolitană) un MC de apă e 1,6 lei. La noi e 8. La 1,6 lei MC te doare la basca sa uzi toată curtea, piscina și să uiți robinetul deschis. S-au dus dreaq argumentația ta.

#172
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Toată lumea uda cu apa de la rețea, de asta e lipsa de apa. Bine, mai e și problema cu deșertificarea și seceta, care e mult mai profundă. Totuși eu zic sa nu ne facem griji, la câte instituții de mediu avem, sigur lucrează la problema asta.

#173
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 underb, on 01 iulie 2022 - 19:42, said:

frustrari de betonisti prafuiti care ii doresc pe toti in aceeasi oala.

.

Am 1000 de mp de curte ;) și cu excepția fundației nici un g de beton

#174
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vorbeam cu tine. Nu despre tine.

#175
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 underb, on 01 iulie 2022 - 20:14, said:

Vorbeam cu tine. Nu despre tine.

Daaaa sigur. Spuneai o poezie cu refrenul betoniști prăfuiți. :D

#176
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu-mi era greu sa te fac betonist prafuit daca erai. Ca puteai la fel de bine sa fii unul. Si nu m-am ferit cand a fost cazul sa nominalizez.

#177
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Mie mi-ai spus, cel putin era imediat dupa o postare a mea.

Nu simt nevoia sa contrazic, poti sa imi spui cum vrei, eu stiu ce fac in curtea mea si cum folosesc apa. Si alte resurse naturale.

#178
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am scris dupa asta
"Pentru udat gradini etc, se poate capta frumos apa de ploaie "
Postarea mea nu iti era adresata dar daca tot ai dat buna seara iti zic ca ce scrii ti tu nu prea se rezuma doar la curtea ta. Cam sari gardul prin curtile vecinilor. Si o faci cam degeaba.

Evident ca nu captezi nicio apa de ploaie. Cand ai nevoie nu ploua ca de aia ai nevoie iar cand ploua nu ai nevoie. Iar sa stochezi apa cand ploua mai mult decat ai nevoie pe moment pt a o folosi cand nu ploua inseamna ca ori ai un tank de multe zeci de metri cubi la care ma depaseste procesul prin care il si umpli doar captand apa de ploaie ori stochezi apa intr-un butoi pt a uda 3 muscate crescute pe balcon. Asta da, merge.

Deci, de cat e tankul? Are macar 1mc?

Trecand peste discutii goale, daca ai amprenta casei de 100mp poti colecta in total vreo 50mc pe an. 60mc daca stai prin zone mai ploioase.

Edited by underb, 01 July 2022 - 21:30.


#179
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Poți să faci și pipi in tanc, că tot e degeaba. Numai pentru iarba, pe căldurile astea, ai nevoie de peste 20 mm de apa pe săptămână, per metrul patràt. La un 50 mp de gazon rezultă o tona de apa. Dacă nu ploua cu găleata poți să faci mult pipi in IBC.

#180
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
@underb - ei, iti dai seama ca nu o sa particip la interogatorii, discutii goale, bazate pe supozitii, si conflictuale.

night night!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate